Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Rime/Poezii scurte pentru copii?


21 raspunsuri la acest subiect

#1
AC

AC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 04 martie 2004 - 06:20

Eram suparata ca nu-mi gaseam papucul..bine ascuns sub pat. Si bodoganeam si cum se uita la mine...mi-am adus aminte de o poezioara din copilarie... Iesi papucule de sub pat Iesi papucule Iesi Iesi papucule Iesi Sa mananci si tu ciresi ... Si fetita mea..la cele sapte luni si jumatate m-a ascultat cu ochii mari. Voi stiti si altele? Pentru ca repertoriul meu e tare sarac... Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea

#2
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 04 martie 2004 - 06:54

Sus pe cer sant multe stele jos,sant mii de floricele Dar nici una dintre ele Nu-s ca ochii mamii mele sau Fiecare pui Are mama lui Si eu tot asa Am mamica mea Pe asta fica-mea o zicea cam asa: ....pui ama mama ui ..eeeu ot ata mam mamica meaaaa Dia si bebe Rucsi

#3
Leah

Leah

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 172 mesaje

Postat 04 martie 2004 - 13:10

Rime pe care le-am invatat de la bunica mea: "Un'te duci? La Tecuci. Ce sa faci? Cozonaci. Cui sa-i dai? Lui Mihai. Unde sta? Peste drum. Cum ii spune? Nu stiu cum." "Randunica, randunea Vin' ma trece Dunarea Binisor, binisor, Vezi sa nu ma prapadesti Ca n-ai bani sa ma platesti" " Ciresica are mere, Ciresel vine si cere, Ciresica nu se-ndura, Ciresel vine si fura, Cate me-re a fu-rat Ci-re-sel?" (se citeste cu intonatia specifica despartirii in silabe) Deocamdata sunt singurele pe care mi le amintesc, dar bunica stia o multime. Poate facem un "compendiu" ca sa le ramana si copiilor nostri. Britanicii tin foarte mult la genul acesta de poezioare fara noima pentru copii si au volume intregi (stiu mai multe in engleza decat in romana). De ce n-am face si noi acelasi lucru? "I shall be telling this with a sigh Somewhere ages and ages hence: Two roads diverged in a wood, and I-- I took the one less traveled by, And that has made all the difference."(Robert Frost)

#4
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 04 martie 2004 - 18:34

Melc, melc codobelc, Scoate coarne bouresti, Ca te duc la balta, Si-ti dau apa calda, Si te duc la Dunare, Si-ti dau apa tulbure, Si te sui pe-un bustean, Sa mananci ...leustean. Pisicuta pis-pis-pis, Te-am visat azi-noapte-n vis, Te spalam, te pieptanam, Funda rosie-ti puneam. Insa tu te-ai suparat, Pe obraz m-ai zgiriat. Catelus cu parul cret, Fura rata din cotet, El se jura ca nu fura, Dar l-am prin cu rata-n gura.

#5
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 04 martie 2004 - 19:30

Vine ploaia! Bine-mi pare! In gradina am o floare, Ploaia o va creste mare, Vine ploaia! Bine-mi pare! Foarte frumos subiectul, nu-mi mai aduc eu aminte cine stie ce din versurile copilariei, dar avem internet, nu? Zdreanta, Tudor Arghezi L-ati vãzut cumva pe Zdreanta, Cel cu ochii de faianta? E un câine zdrenturos De flocos, dar e frumos. Parca-i strans din petice, Ca sã-l tot impiedice, Ferfenitele-i atarna Si pe ochi, pe nara carna, Si se-ncurca si descurca, Parca-i scos din calti pe furca. Are insa o ureche De pungas fãrã pareche. Da tarcoale la cotet, Ciufulit si-asa laiet, Asteptand un ceas si doua O gaina sã se oua, Care canta cotcodace, Proaspat oul când si-l face. De când e-n gospodarie Multe a-nvatat si stie, Si, pe branci, taras, grabis, Se strecoara pe furis. Pune laba, ia cu botul Si-nghite oul cu totul. -- "Unde-i oul? a-ntrebat Gospodina. -- "L-a mancat!" "Stai nitel, ca te dezvat Fara matura si bat. Te invata mama minte." Si i-a dat un ou fierbinte. Dar decum I-a imbucat, Zdreanta l-a si lepadat Si-a-njurat cu un latrat. Când se uita la gaina, Cu culcusul lui, vecina, Zice Zdreanta-n gandul lui "S-a fãcut a dracului!" Balada unui greier mic , de George Toparceanu Peste dealuri zgribulite, Peste tarini zdrentuite, A venit asa, deodata, Toamna cea intunecata. Lunga, slaba si zaluda, Botezind natura uda C-un manunchi de ciumafai, Când se scutura de ciuda, Imprejurul ei departe Risipeste-n evantai Ploi marunte, Frunze moarte, Stropi de tina, Guturai... Si cum vine de la munte, Blestemind Si lacramind, Toti ciulinii de pe vale Se pitesc prin vagauni, Iar macesii de pe cimpuri O intimpina an cale Cu grabite plecãciuni... Doar pe coasta, la urcus, Din casuta lui de huma A iesit un greierus, Negru, mic, muiat în tus Si pe-aripi pudrat cu bruma: Cri-cri-cri, Toamna gri, Nu credeam c-o sã mai vii Inainte de Craciun, Ca puteam si eu s-adun O graunta cât de mica, Ca sã nu cer imprumut La vecina mea furnica, Fi'ndca nu-mi da niciodata, Si-apoi umple lumea toata Ca m-am dus si i-am cerut... Dar de-acus, Zise el cu glas sfirsit Ridicind un piciorus, Dar de-acus s-a ispravit... Cri-cri-cri, Toamna gri, Tare-s mic si necajit!

#6
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 04 martie 2004 - 19:50

Un pitic atit de mic, Facea baie in ibric, De sapun s-a-mpiedicat, Si piticul s-a-necat. Vai, Vai, ce pacat, Ca piticul s-a-necat. Mai era si una cu Gargarita, rita, zboara-n poienita.... dar nu-mi mai aduc aminte. Stie cineva?

#7
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 04 martie 2004 - 20:25

Gargarita rita Zboara-n poienita Unde vei zbura Acolo va fi casa mea Si pe cea cu piticul voiam s-o scriu si eu ...:) Dia si bebe Rucsi

#8
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 04 martie 2004 - 20:42

Da Dia, asa e! Si acum imi mai aduc aminte si: Buburuza, ruza, Unde vei zbura, Acolo ma voi marita.

#9
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 04 martie 2004 - 20:51

Din Oceanul Pacific A iesit un peste mic Si pe coada lui scria Iesi afara dumneata. La popa la poarta I-o pisica moarta Cine-o ride si-o vorbi S-o manince coapta, Cu marar, cu patrunjel, Cu untura de catel.

#10
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 04 martie 2004 - 20:54

Ia uitati ce am gasit! Absolut superb! http://www.prichindel.3x.ro/poezii.htm


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -