Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Durerea unei mame


17 raspunsuri la acest subiect

#1
DanaK

DanaK
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 februarie 2004 - 05:27

Un copil,tot copil ramane pentru mama lui,indiferent de varsta. Am intalnit zilele trecute o mama disperata care cu lacrimi in ochi mi-a povestit durerea fiului ei Robert Constantin Nicolae.Familia Nicolae locuieste in comuna Baltesti jud.Prahova intr-o casa saracacioasa.Sunt sapte frati la parinti.De mai multi ani tatal copiilor este paralizat la pat.Ca sa poata face ceva pentru el si familia lui,Robert,ca mai toti tinerii de varsta lui, a vrut sa plece in Spania la munca.Nu a apucat insa sa treaca granita.A fost atacat, de niste necunoscuti,dezbracat si abandonat pe camp,in plina iarna (in ianuarie 2004)inconstient.A fost gasit de niste oameni si dus la spital.Si-a revenit psihic,dar din cauza degeraturilor i s-au amputat ambele picioare de la genunchi(pe 19 ianuarie).Ce durere imensa poate fi in sufletul unei mame care s-a chinuit sa-si creasca baiatul pana la varsta de 22 de ani si acum in loc sa se bucure,sufera alaturi de el.Durerea cea mare este ca ea nu are un loc de munca,nu are un venit si nu stie cum ar putea sa-i faca rost de un carucior sau de proteze.Ce putem face,cum putem sa-l ajutam pe Robert care desi are 22 de ani,tot copilul mamei ramane? Daca nu putem alunga,macar sa amelioram durerea acestei mame. dch

#2
Bobita

Bobita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 25 februarie 2004 - 10:01

Doamne ingrozitor. Nu stiu daca acesta durere a mamei poate fi alinata in vreun fel. Dumnezeu sa ne aiba in paza pe toti. Sa fim fericite http://www.desprecop...id=224&cid=1083

#3
adrianangi

adrianangi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 25 februarie 2004 - 16:35

Am trimis un mail cu acest caz d-lui Constantin Stoenescu, presedintele Autoritatii Nationale pentru persoanele cu handicap. Din cite il cunosc este un om cu suflet, care nu va ramine insensibil. Te anunt imediat ce primesc un raspuns de la el! "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

#4
adrianangi

adrianangi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 25 februarie 2004 - 17:54

Uite si citeva adrese utile... Ptr. ca mail-ul lui Stoenescu da eroare, am trimis cazul directiei reginale Arges. daca nu-mi raspund, reiau traseul spre Stoenescu. F. important: s-a depus undeva vreun dosar? INSPECTIA REGIONALA ARGES Inspector sef regiune APOSTOLESCU MIRCEA, Str. Frasinului, nr.10 Telefon: 0248-275000 , 0248- 272617 Mobil: 0744- 651064 / 0788 - 434448 Fax: 0248- 275000 e-mail: Istpharges@yahoo.com , iarges@yahoo.com JUDETUL PRAHOVA SERVICIUL PUBLIC DE ASISTENÞÃ SOCIALÃ DIRECTIA JUDETEANA DE ASISTENTA SOCIALA Judetul: PRAHOVA Localitatea: PLOIESTI Strada: POSTEI Numãr: 4-6 Telefon: 0244-545380 Fax: 0244-595105 e-mail: djas@ph.pcnet.ro Conducerea SPAS: director POPESCU TANIA GABRIELA COMISIA DE EXPERTIZÃ MEDICALÃ PENTRU PERSOANELE CU HANDICAP - ADULTI PRAHOVA Strada: POSTEI Numãr: 4-6 Telefon: 0244-545380 Fax: 0244-595105 Presedinte: TRASCAU DANIELA Profesia: MEDIC EXPERT "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

#5
tzuc

tzuc

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 26 februarie 2004 - 00:55

anunt in Formula AS, ultimul nr: "Motivul pentru care va contactez este acela de a dona un scaun cu rotile, in stare perfecta." Trimit un mail acum la adresa data. Doamne ajuta

#6
tzuc

tzuc

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 26 februarie 2004 - 15:39

am primit raspuns: "Imi pare tare rau, dar l-am dat de sambata. A fost cumplit sa "triem" si inca suna telefonul referitor la acest lucru." [bang]

#7
oana cretu

oana cretu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 839 mesaje

Postat 26 februarie 2004 - 21:08

Suntem cu sufletul alaturi de aceasta mama si ne rugam ca bunul D-zeu sa ii ajute copilul![flo] oana-cannes "Si maine mai este o zi..."

#8
alinamoro

alinamoro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.879 mesaje

Postat 27 februarie 2004 - 00:46

Cred ca nimeni nu poate intelege ce e in sufletul acestei mame.Trebuie sa fie ceva groaznic,ceva ce nu va disparea niciodata. Ne rugam ca Dumnezeu s-o intareasca si sa-i ajute. alina

#9
vikinga

vikinga

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.892 mesaje

Postat 27 februarie 2004 - 13:29

Nu am posibilitatea sa ajut cu un scaun cu rotile dar poti sa ne spui cam cu ce o putem ajuta? Haine, bani? Exista vreo adresa la care se poate trimite ceva? Danak poti sa ne dai ceva informatii in privinta asta? Vikinga& bb Aldo http://community.web...user/vikinga109

#10
DanaK

DanaK
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 29 februarie 2004 - 00:46

Familia Nicolae locuieste in Baltesti, o comuna din judetul Prahova.O sa fac demersurile necesare si o sa va informez unde puteti trimite ajutoare. [nl]Va multumim din suflet!!! dch


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -