Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Idei pentru campanii


33 raspunsuri la acest subiect

#1
adrianangi

adrianangi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 14:44

Dragelor, e trsit sa fim martore la atitea tragedii si sa nu putem face (mai mult decit) nimic pentru salvarea acestor copii. Haideti sa ne mobilizam. Pentru cauza "maternitatea Ploiesti" miscarea a fost...[xx(], dar de data asta, motivatia este puternica: ACESTI COPII TRAIESSC, NOI PUTEM SA LE DAM VIATA IN CONTINUARE! Haideti sa venim cu idei pentru campanii umanitare, care sa duca la stringerea sumelor repede! 1. Campaniile din presa au urmatoarele avantaje: - cazul este public, poate cadea sub ochii vreunui bogatan care, intr-o stare sufleteasca mai buna, sare cu banu. Scenariul e greu de realoizat.. In general, la campaniile umanitare din presa raspund oamenii sarmani, care sau bani putini. Se string, dar greu. Stiti cum se spune :"cu banii vadanelor se face biserica". dar si dezavantaje: -daca e vorba de o suma mare, operatie riscanta, putine institurii mass-media isi asuma riscul de a se implica. Daca nu se stringe suma, daca operatia nu reuseste, esecul este si al jurnalistilor. Si-au motivat publicul si apoi l-au dezamagit... 2. Campania "din usa in usa": gen trimitem mail-uri la Lia Roberts, Nadiei Comaneci, Danei Nastase... E greu de crezut ca oamenii care au bani si imagine mai au timp si pentru problemele altora. Chiar daca este vorba de viata unui copil. 3. Campania spectacol: asta mi-ar placea, dear e greu de realizat fara relatii: Un spectacol umanitar ale carui incasari sa fie donate copiilor. Eu cred ca se mai gasesc artisti care sa cinte doua melodii benevol. Mai greu e cu organizarea, gasirea salii de spectacol... Hai sa ne gindim! 4. Campania prin produse: eu cred ca asta ar avea cei mai multi sorti der izbinda. Stiu ca unele dintre voi lucrau, pe vremuri la Teddy, alte produse pentru copii. Hai sa le propunem marilor companii (Poiana, La Dorna, Kandia, etc.) sa adauge pe produsele lor o banderola de genul: Cumparind acest produs, salvezi viata lui Cristi", sau vederea lui Ionut. Va garantez ca romanii vor cumpara, pentru ca stiu ca fac bine, indirect. Vinzarile vor creste (ca sa nu mai vorbim de imbunatatirea imaginii firmei...) iar o parte din profit poate fi donat pentru copii. Ce ziceti? Aveti si alte idei? Aveti idei si despre cum putem pune ideile in practica? Trebuie sa ne miscam repede! Daca stim si nu facem ceva, devenim complici! "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

#2
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 14:54

Excelenta initiativa draga adrianangi. (se vede ca esti ziarista!) da - e cazul sa facem mai mult decit sa scriem cu ochii in lacrimi. Eu va propun niste actiuni simple - dar la indemana oricui. Tipariti cazurile impreuna cu pozele copilasilor - (alb negru e ok) si inminati aceste povesti cutremuratoare colegilor, sefilor, vecinilor care au o stare materiala buna si ... oricui credeti ca poate 'face o diferenta'. Acest lucru este la indemana oricui - si poate avea un impact. mai revin cu idei. [flo]
Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

#3
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 15:03

Cred ca ash putea sa conving pe cineva sa cante gratis. Nu sunt kiar asha de cunoscuti da' .... merge :) Luizax - karkotash shef!

#4
Adela

Adela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 15:04

Fetele din Elvetia (germania...?) dati-mi o idee, cum sa fac un anunt umanitar cu trimitere la contul din banca (la desprecopii). Imi trebuie o traducere in germana la fiecare caz(eu fac multe greseli nu ma bag sa-l traduc) Fac niste fluturasi si sunt dispusa sa pun in cutiile postale ale locuitorilor din satucul meu. (si nu numai... ) Pot sa lipesc si la cabinet la pediatru.... Dar sunt in mare pana de idei! Cum sa fac sa fie bine? Aaa.. si duc si la biserica catolica (este un loc unde pot lasa). Haideti sa ne gandim si sa punem cat mai repede in aplicare! ~~ Adela & Julia

#5
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 15:10

Din pacate tot cei cu bani putini isi vor rupe de la gura. Cand situatia nu este chiar critica, incet-incet se aduna banii si este ok. Problema sunt cazurile de urgenta, contra timp, in care viata micutului depinde de fiecare clipa. Atunci este mai greu! Tot cei cu bani trebuie sesibilizati si fundatiile. Si pentru asta trebuiesc relatii si o publicitate chiar agresiva. Claudia

#6
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 15:26

s-a tot discutat despre tricourile DC...am putea face asa ceva cu sigla DC si eventual cu un mesaj...Salveaza viata unuui copil...si un link spre donatii. vine vara si o sa stam la greu cu bebeii prin parcuri. Mi-ar face placere sa port un astfel de tricou indiferent de pret Marina

#7
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 15:50

quote:
Originally posted by Marina
s-a tot discutat despre tricourile DC...am putea face asa ceva cu sigla DC si eventual cu un mesaj...Salveaza viata unuui copil...si un link spre donatii. vine vara si o sa stam la greu cu bebeii prin parcuri. Mi-ar face placere sa port un astfel de tricou indiferent de pret Marina
si noi ne inscriem pt tricouri, palarii, orice! Le cumparam! Cristina

#8
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 15:59

Tricouri, shepci, rucsacele, baloane..?
quote:
Originally posted by tinatache
quote:
Originally posted by Marina
s-a tot discutat despre tricourile DC...am putea face asa ceva cu sigla DC si eventual cu un mesaj...Salveaza viata unuui copil...si un link spre donatii. vine vara si o sa stam la greu cu bebeii prin parcuri. Mi-ar face placere sa port un astfel de tricou indiferent de pret Marina
si noi ne inscriem pt tricouri, palarii, orice! Le cumparam! Cristina
Luizax - karkotash shef!

#9
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 16:08

Prima colectie Desprecopii.com este in pregatire. [pup]
Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

#10
m34

m34

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 16:33

Dupa cum am vazut, nevoile de ajutor sunt diferite si se pot imparti in cateva categorii mari: - copii cu probleme grave de sanatate, dar rezolvabile, daca cei care ii au in grija isi dau interesul; aici este nevoie de relatii si de traditionalele "atentii"; din pacate de multe ori numai una dintre componente nu ajuta... - probleme foarte grave de sanatate ce nu se pot rezolva decat in urma unor interventii in strainatate sau in tara, cu ajutorul unor echipe si aparatura din afara; sunt necesare sume foarte mari de bani intr-un timp relativ scurt; - probleme materiale legate de tratamentele medicale: sunt cazuri in care nu se pot asigura medicamentele si tratamentele necesare din lipsa de bani; sumele necesare nu sunt prea mari de obicei; - probleme materiale legate de nivelul de trai: familii care o duc foarte greu, nu au mancare si imbracaminte pentru copilasi; aici sunt necesare sume relativ modeste si ajutoare sub forma de mancare si imbracaminte. Probabil ca mai sunt si alte cazuri, dar acestea mi-au venit in minte acum. In primele doua cazuri, interventia rapida a celor care au suflet mare, relatii si bani salveaza vietile copilasilor. Chiar si sumele mari se pot strange cu ajutorul unor campanii de presa, spectacole, scrisori directe si alte metode, dar asa ceva se intampla o data, de doua ori, pana la urma raspunsurile celor cu bani se mai reduc. Si, dupa rezolvarea catorva cazuri, celelalte raman nerezolvate. In ultimele doua situatii ajutoarele imediate sunt foarte utile pentru copiii si familiile respective, dar, din pacate, ajung numai pentru o perioada limitata. Faptul ca am amanat suferintele unui sufletel de azi pe maine sau pe mai tarziu nu a rezolvat problema, din pacate. Concluzia mea este ca ne trebuie un venit permanent si consistent pentru ajutorarea acestor copilasi. Un mic adaos la pretul unor produse pe care sa fie imprimat chipul cate unui copil poate fi aceasta sursa de venit. Spectacolele de binefacere pot deasemenea completa cu succes fondul respectiv. La fiecare caz grav care apare, fiecare dintre noi putem sa trimitem un email la prieteni si cunoscuti si sa facem cunoscute datele respective in cadrul firmelor in care lucram sau in cadrul firmelor cu care avem legaturi. Sanatate la toti copilasii [flo] Mihai


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -