Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

AJUTOR UMANITAR


7 raspunsuri la acest subiect

#1
mdobrinescu

mdobrinescu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 februarie 2004 - 00:53

Ma numesc Maria Dobrinescu si am un copil de 1 an si 4 luni(ALEXIA), care sufera de diabet zaharat tip I. Va rog in numele tuturor parintilor care se afla in situatia mea, sa ne ajutati la achizitionarea testelor pentru glicemie.Copiii fiind mici necesita testarea glicemiei la un interval de 3-6 ore deoarece glicemia este instabila. Cei care pot ajuta sunt rugati sa doneze aceste teste SPITALULUI M.S.CURIE sectia diabet.Informatii suplimentare va pot oferi la telefon 0722441940.

#2
m34

m34

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 22 februarie 2004 - 01:25

Dragii mei, Pentru cei care nu stiti: este vorba despre Alexia, fetita care a scris Nicoleta cu putin timp in urma la http://www.desprecop...145&whichpage=1 Sa ii dea Domnul sanatate Alexiei. O sa caut sa aflu ce tip de teste ii trebuiesc acestei copile si va spun. Mihai

#3
m34

m34

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 22 februarie 2004 - 20:34

Spitalul ofera aparate gratuit pentru micii pacienti bolnavi de diabet. Teoretic ei ar trebui sa ofere si testele necesare in cantitati suficiente, dar, din lipsa de fonduri, dau pentru fiecare copil un numar limitat de astfel de teste. Pentru un copilas sunt necesare cam 200 teste, din care spitalul pfera 15. Un set de 50 teste costa ma 1 milion lei. Intr-o zi au venit niste parinti cu fetita lor in coma pentru ca nu au avut bani sa o testeze des [bang] [q] Maria a pus anuntul tocmai pentru aceste cazuri disperate, ei spun ca se descurca cu Alexia. Dar, daca vor avea mai multe teste la spital, va primi si ea mai multe lunar... Spitalul utilizeaza doua tipuri de glucometre: - Glucocard (utilizeaza teste TestStrip2;sunt produse de TehnoIndustrial si se gasesc pe Hristo Botev 5) - PreeStyle Imi cer scuze daca nu am tiparit exact denumirile. O actiune de-a noastra de strangere de fonduri sau donatii va ajuta acesti copii pentru o perioada limitata. Ar trebui sa gasim solutii pe termen lung. Nu stiu daca ar ajuta o scrisoare la Ministerul Sanatatii, este imposibil ca ei sa nu cunoasca situatia... DAr chiar asa, sa nu le pese nici de copii ?! [bang] Sanatate la toti copilasii [pup] Mihai

#4
LYADA

LYADA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 988 mesaje

Postat 05 martie 2004 - 22:57

In aceasta seara am reusit sa ma intalnesc cu parintii micutei Alexia. Printr-o doamna foarte foarte draguta si impresionata la randul ei de ceea ce i-am povestit am reusit sa fac rost de 250 de teste si glucometrul adiacent gratuit. Tot ea i-a pus in legatura cu un alt centru de distributie de unde le vor procura in conditii mult mai avantajoase. Mi-au adus poze cu fetita, este o scumpica blonduta cu ochi imensi albastri. Din pacate, boala ei este dificila si foarte obositoare si fizic, nu numai psihic pt saracii parinti. Zi si noapte la 3 ore fix ei testeaza glicemia Alexiei pentru a reactiona corespunzator cu hrana si medicatia. O sa tinem legatura in continuare pt a vedea cum se descurca. O mica raza de speranta intr-un colt de forum unde intru in fiecare zi cu gandul ca s-a mai inaintat un pas pentru cate un copilas. Am oftat amar la ultimul mesaj al Adelinei, insa vreau sa cred ca se va gasi o solutie. Cu drag, Bianca

#5
m34

m34

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 06 martie 2004 - 22:57

Bianca [asia] Alexia, multa sanatate [pup] [flo] Mihai

#6
ionica

ionica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.344 mesaje

Postat 07 martie 2004 - 00:59

stie cineva ce firma produce aceste teste? Luni voi avea o intalnire cu un responsabil bayer farma daca au aceste teste voi trimite urgent necesarul pt.macar un an ! Ionica http://groups.msn.co...montauCostaRica

#7
LYADA

LYADA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 988 mesaje

Postat 07 martie 2004 - 11:45

Draga Ionica, Primul lucru necesar ar fi ca Bayer sa aiba divizie de diabet. Departamentul respectiv are de regula o relatie cu un distribuitor de teste. In cazul meu am discutat cu Aventis care m-a orientat catre o firma de distributie. Firmele de distributie nu sint nume cunoscute sau foarte cunoscute asa ca e greu de spus Bayer cu cine lucreaza. Atentie ca difera aparatul in functie de teste, adica daca nu sint Glucocard sau Accucheck va avea nevoie si de aparat (e mic, cam cat un telefon mobil. Acele cred ca sint transferabile. Daca ai reusi ar fi super, s-au descurcat parintii pana acum insa am inteles ca le este foarte greu. Si cum tipul de diabet este dobandit pe viata, vor avea nevoie multa, multa vreme de teste. Acest interval de trei ore intre testari nu trebuie lungit din lipsa de fonduri sub nici o forma. Este un copil care a suferit si crize de convulsii, inclusiv cu stop respirator. Iti tin pumnii luni. Bianca

#8
m34

m34

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 29 martie 2004 - 20:10

Alexia este mult mai bine fata de perioada cat a stat in spital, a mai crescut, s-a mai ingrasat (adica a ajuns la greutatea normala pentru varsta ei), este rozalie in obrajori, rade, vorbeste (dar este mai greu de inteles ce spune [:D]), este foarte prietenoasa si jucausa [pup]
Totusi glicemia ei variaza mult si trebuie monitorizata in continuare foarte atent, la fiecare 3h.
Cine are posibilitatea sa o ajute pe Alexia si pe alti copilasi aflati in situatia ei (poate prin intermediul spitalului) cu niste teste Test Strip II pentru aparatul SuperGlucocard sau pentru aparatul FreeStyle Papillon (daca nu se poate gratuit 100%, chiar si o reducere ar ajuta mult pe termen lung).
Imagine postata


Mihai


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -