Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pedepse....usoare


10 raspunsuri la acest subiect

#1
mirelam

mirelam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 20 februarie 2004 - 13:19

Fetelor, Voi ce pedepse sau interdictii le aplicatii copiilor ( ma refer la cei mai marisori...in jur de 6 ani) atunci cand fac ceva care nu necesita doar atras atentia? Ma refer la pedepse usoare, nu, Doamne fereste, batai sau mai stiu eu ce ciudatenii. Pe Andrei il mai pedepsesc interzicandu-i sa se mai uite la desene sau il trimit in camera lui si nu-i mai dau voie sa se joace un timp. Dar mi se pare mie ca nu e suficient. Mirela, mamica de Andreiut

#2
dori

dori

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 169 mesaje

Postat 20 februarie 2004 - 14:14

Si eu cam tot pe astea le aplic fetei mele (aproape 6 ani), adica trebuie sa stea singura in camera copiilor 10-15 min. si daca protesteaza dublam timpul, sau nu vorbesc cu ea 15 min. - si tare mai sufera din cauza asta. E adevarat, de mult ori rezolvam problemele pentru scurt timp, pentru ca a doua zi sau atreia o luam de la capat, dar insistam [alcool] si asteptam sa mai creasca ... dori

#3
Mirunda

Mirunda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 21 februarie 2004 - 02:48

Asta cu trimisul in camera nu mi se pare prea buna, de ce sa fie statul in camera lor o pedeapsa? Eu o aplic pe aia cu televizorul, Mara are 1/2-3/4 h/seara cand se uita la emisiunea ei preferata, sau vinerea la Lollywood (film pt. copii), si asta tine, mai mult nu este nevoie. Sau , cand face vreuna mai gogonata, "taiem" 1/2 de ora de povestit cu mami in pat seara, si tare e urat sa adormi singur...:-)) Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

#4
ariadna

ariadna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 22 februarie 2004 - 03:05

Nici mie nu mi se pare corect cu pedepsitul in camera proprie. Adica cum, statul in camera lui este pedeapsa? Pai acolo are el toate jucariile pe care le iubeste cel mai mult: sute de masinute, animalutele lui de plus, cartile cu multe poze, caramizile Lego sau cele de lemn, etc, etc, etc, iar acum ca a mai crescut sta singur mai multa vreme si se joaca, si se joaca, si se joaca.... Pai cum sa-i spun "stai aici si de aici nu iesi ca esti pedepsit?" Eu nu cred ca el poate face o asociere corecta intre pedeapsa si statul la el in camera. La noi tine faza cu interzisul la calculator[:)] ariadna

#5
mama-Silvia

mama-Silvia
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 03:27

Pe Razvan al meu il pedepseam la fel, o mai fac si acum insa nu prea tine.El are 8 ani si deja cam are notiunea timpului, daca nu-l las la televizor o zi , el stie ca a doua zi la o anumita ora sunt alte desene la care se poate uita.Deci nu prea am bafta cu asta , mai nou nu il las sa iasa afara la joaca cu copiii atunci cand face nazdravenii, si sufera putin apoi ma intreaba daca ziua urmatoare poate iesi la joaca. Deci...[:D] Silvy

#6
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 24 februarie 2004 - 14:10

Alex are 5 ani. Si la noi tot interdictia la calculator sau desene animate functioneaza. Iar o alta pedeapsa este neluatul jucariei care si-o doreste, ii spun "data viitoare, daca vei fi cuminte, ti-o voi cumpara". Iar daca sunt foarte suparata pe el, nu vorbesc cu el o perioada, ii spun ca sunt prea suparata, ca sa pot vorbi cu el. Si sufera saracul. Din fericire, ultima pedeapsa n-am mai aplicat-o de foarte mult timp (n-a mai fost nevoie [:D]). Claudia

#7
silvana75

silvana75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.918 mesaje

Postat 24 februarie 2004 - 17:14

Am trecut si eu pe aici sa vad la ce ma pot astepta peste un an, doi. Paul are 3 ani si 2 luni. Pedepsele noastre sunt foarte asemanatoare de ale voastre. Cand face o boacana mai mare ma supar pe el si nu mai vorbesc cu el. Saracutul incepe sa planga, isi cere iertare si-mi imi promite ca va fi cuminte. Nu ma supar pe el pt. orice fleac asa ca asta cu plansul nu se intampla foarte des. Cele mai frecvente pedepse: nu ii cumpar jucarii, ciocolata sau bomboane, in ziua respectiva nu se mai uita la desene animate si nu mai citim povesti la culcare. Silvana si Paul http://photos.yahoo....ilvana_popovici

#8
ariadna

ariadna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 07 martie 2004 - 02:31

Da, mama-Silvia, ai dreptate, in curand cand o sa inceapa si Mihai sa aiba notiunea timpului mult mai clara (deja stie zilele, stie cat de cat sa citeasca ceasul, dar inca nu anticipeaza atat de mult, adica vreau sa spun pe o perioada mai lunga de timp) nu o sa mai tina nici faza cu calculatorul. Dar cred ca faza cu vorbitul e buna, tot pentru cand o sa mai creasca Mihai. ariadna

#9
Hira

Hira
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 07 martie 2004 - 16:02

sunt de acord ca trimisul in camera nu ar trebui sa fie o pedeapsa, in schimb interzisul televizorului,calculatorului pentru o anumita perioada ar prinde bine

#10
lidy

lidy
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 martie 2004 - 03:37

Copiii sunt in fiecare zi activi.Cateodata ne mai fac si neplaceri.De aceea trebuie sa stabilim niste limite.Fixarea limitelor se poate face sub diverse forme.Daca interzici,ignori sau pui sa stea separat si toate acestea nu dau rezultate,atunci trebuie sa incerci cu pedeapsa.Pedepsele nu sunt placute.Deci sa nu exageram.Nu amenintati cu ceva ce nu puteti face,deoarece nu are sens.Nu pedepsiti prea des.Altfel,pentru copil devine o obisnuinta si nu il mai impresioneaza cu nimic.Mai bine acordati atentie lucrurilor frumoase pe care le face si laudati-l.Sper ca nu v-am plictisit cu sfaturile mele,pentru ca tot ce v-am spus am aplicat pe copiii mei si va asigur ca merge.Incercati si voi......[bang]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -