Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Baietzoasa


15 raspunsuri la acest subiect

#11
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 19 februarie 2004 - 09:55

Hei, hei..cind am zis sa dea ignore educatoarei, ma gindeam sa dea in sufeltul ei, sa nu isi faca griji din cauza remarcii. Altfel, aprob si eu constient si activ...si cum mai vreti voi..faptul ca educatoarea trebuie sa afle ca mami e pe deplin multumita de "baietelul" ei. Si cum Elena e mama diplomatiei si a sensibilitatii, imi inchipui ca deja educatoarea e de partea ei [:D] D.

#12
elena_ltd

elena_ltd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 20 februarie 2004 - 01:35

:) Fetelor dragi, sunt multe de spus, sunt foarte constienta ca nu am expus nici situatia, si nici framantarile mele legate de subiect in intregime si din toate punctele de vedere. Sincera sa fiu, nici nu am urmarit asta din cel putin doua motive: 1. am incercat pe cat posibil sa sintetizez ideea de baza fara a acapara spatiul si atentia voastra exagerat si 2. e un subiect amplu. Acuma, fara discutie, am inteles perfect la ce s-a referit descintec cu a da ignore educatoarei, lucru pe care intr-o oarecare masura l-am si facut. Cum tot ea spunea, asta nu a exclus nici discutia cu educatoarea, nici lamuririle de rigoare. Sunt si eu de parere ca observatia educatoarei a fost discriminatorie. (M-a pus insa pe ganduri si din alte motive pe care am sa le scriu mai jos). Pana acum, educatoarea Oanei a fost ok, preocupata de aspectul formativ al educatie samd. Relatia noastra ca parinti a fost excelenta cu ea. Nu dezvolt subiectul ca n-are sens. Remarca ei a fost facuta in urma unei pozne de-a Oanei, Oana a fost pedepsita, dupa parerea mea, disproportionat cu fapta si de aici toata discutia. Nu o disculp, dar nici nu am de gand sa o judec dupa un incident izolat. I-am dat ignore. :) Acuma, spre norocul nostru, educatoarea e un om de buna credinta si discutia cu ea a avut un efect neasteptat de bun. Nu numai ca mi-a inteles punctul de vedere, dar relatia dintre ea si Oana s-a strans si mai mult. Din acest punct de vedere sunt linistita. Poate o sa va povestesc si despre educatoare la subiectele cu tema asta, in fine. Simonna, acuma, ca de ce isi arunca Oana papucii pe sub pat in loc sa-i dea altceva de facut... aici e discutia. Ii da. Si-i arunca de exemplu cand ar trebui sa fie in pat ca si ceilalti copii din grupa si sa traga la aghioase. De multe ori i-a dat o activitate in clasa in timp ce ceilalti copii dormeau, tocmai ca sa nu mai faca ce-i trece ei prin minte. Face in plus cu ea engleza observand ca poate sa duca mai mult la capitolul asta si incurajand-o catre activitati mai potrivite si sunt multe alte exemple. Si-a castigat pe buna dreptate un loc special in viata Oanei si asta in conditiile in care in grupele de gradinita actuale din Romania sunt cate 30 de plozi. Iata de ce observatia educatoarei m-a atins si m-a pus pe ganduri. Si daca nu e educatoarea care sa emita judecati de genul acesta, pai este vecinul de sub noi pe care il terorizeaza zilnic cand joaca "folbal" in casa antrenandu-se pentru cand o sa joace la televizor, este unul dintre amicii familiei care isi exprima de fata cu ea dezaprobarea pentru comportamentul baietos "nu asa se poarta o fetita" si care ii da Oanei si mai mult apa la moara, deh, ca sa-l oripileze pe amic, este mamica din parc, autoarea unei linistite fetite, convinsa de faptul ca ceea ce face Oana se datoreaza exclusiv educatiei din familie si tot asa. Este indragita de multe persoane tocmai pentru ceea ce este, dar ne-au auzit urechile si "Sper sa nu iasa si copilul meu in varsator ca daca o fi ca Oana...". Ei, la un moment dat este aproape inevitabil sa nu-mi ridic si eu intrebari. Ceea ce am si facut si uite asa am ajuns sa scriu subiectul de fata si sa va cer parerea. Si, spre norocul meu, sa primesc si raspunsuri. Nu pun la indoiala cu ceea ce a fost daruit copilul meu de la Dumnezeu, dar pun la indoiala uneori modul in care deocamdata gestionez eu datele cu care a venit. Stiu ca e imposibil sa nu fac greseli, dar incerc sa fac cat mai putine. Traieste intr-o societate, intr-un mediu concurential, dar si limitat de reguli, norme sociale si chiar prejudecati. Ei, cam de asta, draga Laura, asa ceva ma ingrijoreaza. Deja, acum, ceva mai putin pentru ca am reusit sa vorbesc cu voi. Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

#13
Laura _Oprescu

Laura _Oprescu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 20 februarie 2004 - 02:56

Oana, eu raman la parerea mea...cu exceptia cazului in care e vorba de probleme medicale...insa nu e cazul, nu? te-ai gandit sa o dai la un sport? Laura

#14
elena_ltd

elena_ltd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 20 februarie 2004 - 03:42

[:)] Nu, slava Domnului, e copil normal. Nu este o hiperactiva in sensul clinic al cuvantului. Se concentreaza pe ce ii place bla,bla. De un an merge la inot si in iarna asta am fost amandoua la patinoar doar in week-enduri. Ne gandim eventual la un sport de echipa, dar deocamdata am zis ca e mica pentru asa ceva. Nu am scris mesajele ulterioare celui initial ca sa-mi sustin motz-corcotz ingrijorarea, ci doar ca sa o justific. :) Ma bucur de ea, bineinteles, si are deja un frate de 7 luni. Parca si tu il astepti pe bb2, asa-i? Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

#15
lu.more

lu.more

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 479 mesaje

Postat 24 februarie 2004 - 13:16

Cu intarziere raspund si eu, pentru ca nu ma mai pot abtine. O sa incerc sa va povestesc despre Anca, fetita mea, care are 10 ani acum. - n-a mers niciodata in "patru labe", din fundulet s-a ridicat direct in picioare. Primul semn, dar nu l-am luat in seama ;-))) - la 6 luni am dat-o la cresa. Era singura care nu dormea dupa amiaza. Mai mult, facea galagie sa-i trezeasca pe ceilalti bebelusi; - la 1 an si doua luni am gasit-o urcata pe poarta, la tara, sus de tot,la 2 1/2 metri, urla ca nu mai putea sa se dea jos; - la 2 ani, ne jucam pititea in casa, s-a ascuns pe sifonier (s-a catarat pe tevile de la calorifer); am cautat-o de-am innebunit! - la 3 ani a spart arcada unui baietel de la gradinita cu un scaunel, fiindca respectivul o suparase cu ceva. Nu va povestesc ce rusine mi-a fost cand am fost acuzata ca n-o educ cum trebuie! - de la 4 ani nu s-a mai jucat cu papusi decat ocazional; - la 5 ani mergea perfect pe role; - la 5 ani jumatate a inceput sa faca gimnastica; - la 7 ani a intrat in grupul de performanta la gimnastica; - la 8 ani - avea o sapca pe cap - i-a intors cozorocul la spate, a zis ca daca o pune normal seamana prea tare cu o fetita... - la 9 ani n-a mai vrut sa faca gimnastica. A inceput sa faca escalada pe perete artificial; - dintotdeauna a fost leader in mijlocul copiilor; - acum nu se joaca decat rar cu fetite in recreatii, de obicei joaca baschet cu baietii; - a fost singura fetita invitata la o aniversare de baieti; - acum 2 saptamani a veni cu nasul vanat: a "primit" un freezbee (nu stiu cum se scrie) - acum o saptamana a venit cu un ochi vanat: a "primit" un freezbee (nu stiu cum se scrie) ;-) - genunchi juliti, nu mai vorbesc. Cand se loveste, intra in baie, se dezinfecteaza si se panseaza singura - vrea sa se faca politist sau pompier - cand mergem in parc, sta numai prin copaci - cantaretul preferat e Johnny Holliday - nu-mi amintesc sa fi vazut-o plangand vreodata cand s-a lovit Sa continui??? Nu m-am intrebat niciodata daca e normal sau nu sa se comporte asa. In schimb, cand e in casa, poate sta o jumatate de zi sa faca desene, sa decupeze, sa lipeasca, etc. Iar cine-o vede pentru prima data zice "ce ingeras!!!". E timida si tacuta. Iar eu sunt fericita ca am un copil care-mi seamana asa de tare!!! ;-)) Sper ca v-am descretit putin fruntile Cu bine! Lulu

#16
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 24 februarie 2004 - 13:58

lu.more imi place cum ai descris-o pe fetita ta... Cind ma uit la Laura, care are doi ani si 5 luni imi aduc aminte de Andra...care este mai mare cu vreo 13 ani...seamana ca doua picaturi de apa...ca de...doar sint surori[bis]. Doua baietoase, fac numai ispravi[bang], dar totusi feminine...ve-ti vedea cum se vor schimba cu virsta...asa pe la 14-15 ani. Andra de citeva luni incoace s-a schimbat enorm. Zilele trecute a probat toate rochiile mele din sifonier[:D]...si la fiecare ma intreba cum ii sta ,cind am facut-o, era tare mindra ca mami si tati au facut rochiile si ne-au spus ca ii plac tare mult si se bucura ca le-am tinut ..."pacat ca pantofii tai nu imi sint buni ,mami"[:X]. Laura a vazut parada modei facuta de Andra si a inceput sa sara prin casa si sa spuna: "si eu vreau rochie mare ca si Anda". Timpul isi va spune cuvintul, nu fii stresata de comportamentul fetitei tale, las-o sa fie activa si sa descopere lumea...in lumea asta trebuie sa fii putin cam mult voluntara si asa cum se spune aici putin nesimtit...altefel nu prea feci mare brinza...in competitia universala. "Un sfirsit e un inceput..." ella& com.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -