Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Euthanasie pentru Cristi - pe calea cea buna


399 raspunsuri la acest subiect

#391
thalia

thalia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 14 mai 2004 - 11:38

Tîrgu Mureºul este, în aceastã sãptãmânã, capitala cardiologiei pediatrice. Societatea Românã de Cardiologie, Institutul de Boli Cardiovasculare ºi Transplant Tîrgu Mureº, Institutul Policlinic San Donato Italia ºi Universitatea de Medicinã ºi Farmacie Tîrgu Mureº, organizeazã, astãzi ºi mâine, la Palatul Culturii, un Simpozion naþional de cardiologie pediatricã cu tema: #147;Urgenþe cardiovasculare în patologia neonatalã#148;. Tot în aceastã perioadã, doi medici chirurgi specialiºti în chirurgia pediatricã, de la Institutul Policlinic San Donato din Italia, Alessandro Geamberti ºi Massimo Chessa, împreunã cu specialiºtii mureºeni, opereazã copii care s-au nãscut cu probleme cardiace. Directorul Clinicii de Transplant din cadrul IBCvT Tîrgu Mureº, dr. Radu Deac, a precizat cã: #147;Este primul Simpozion naþional de cardiologie pediatricã, prima manifestare care abordeazã copiii care se nasc cu malformaþii congenitale. La populaþia þãrii noastre, aproape o mie de copii se nasc anual cu aceste malformaþii congenitale. Este o problemã serioasã de sãnãtate#148;. Centrul de Cardiologie Pediatricã din cadrul IBCvT Tîrgu Mureº va beneficia în viitorul apropiat de un spaþiu renovat care va avea dotãrile necesare intervenþiilor chirurgicale pentru nou nãscuþi: #147;Copilul mic nu este un adult mai mic. Bolile cardiace reprezintã prima cauzã de deces la aceastã vârstã#148;, a mai precizat doctorul Deac. Mihai Naºca (Corespondent) Dr. Deac este medicul care a facut primul transplant de inima din Romania.

#392
thalia

thalia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 14 mai 2004 - 15:39

Aici a aparut articolul mentionat mai sus Thalia http://www.24oremuresene.ro/

#393
anangel_lexi

anangel_lexi

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.215 mesaje

Postat 20 mai 2004 - 19:41

Nu are nimeni nici o noutate despre Cristi? Ce s-a mai intamplat??? Sometimes I still lose my mind/ when life is cruel and unkind/ but it's when I suffer that I learn/in a repenting heart love will burn/oh I'm/ thanking blessed Mary for light divine

#394
Mihaela_Georgiana

Mihaela_Georgiana
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 21 mai 2004 - 20:17

Buna tuturor am trimis bani in cont prin cineva din familia mea. Imi puteti spune care este suma care exista in momentul de fatza pentru Cristi? N-am gasit nimic la zi. Cum de nu este un cont umanitar? (In cazul acesta nu s-ar mai plati comisioane!) Infine, cine ne poate spune cati bani s-au strans? Numai bine Mihaela

#395
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 21 mai 2004 - 22:47

quote:
Originally posted by anangel_lexi
Nu are nimeni nici o noutate despre Cristi? Ce s-a mai intamplat??? Sometimes I still lose my mind/ when life is cruel and unkind/ but it's when I suffer that I learn/in a repenting heart love will burn/oh I'm/ thanking blessed Mary for light divine
http://www.desprecop...?TOPIC_ID=26445

#396
anangel_lexi

anangel_lexi

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.215 mesaje

Postat 24 mai 2004 - 12:15

Multumesc mult pentru noutati!!! Ma bucur ENORM!!![:D][9cer][flo] Sometimes I still lose my mind/ when life is cruel and unkind/ but it's when I suffer that I learn/in a repenting heart love will burn/oh I'm/ thanking blessed Mary for light divine

#397
lior

lior
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 26 mai 2004 - 22:20

Imi pare rau ca am descoperit atat de tarziu acest forum. Acum un an de zile eram in aceeasi situatie disperata si ma luptam din rasputeri impreuna cu sotul meu sa ne salvam copilasul de la moarte. Povestea lui a fost publicata in revista MAMI din ianuarie 2004 sub titlul: "Premiul cel mare - viata fiului meu". Baietelul meu s-a nascut cu aceeasi malformatie grava ca a lui Cristi. Despre aceasta malformatie (numita in termeni medicali "transposition of de great arteries" sau "TGA") se spune ca este una din malformatiile grave cu care se poate supravietui cu indulgenta pana la varsta de 1 an neoperata - asta daca asociat acestei malformatii principale mai exista macar una care sa permita mixarea singelui. Pentru cei care citesc si mai cunosc cazuri este bine de stiut ca la Spitalul Militar din Bucuresti vine la aproximativ 3 luni o echipa de medicii italieni care opereaza alaturi de medicii romani si care in decembrie 2002 au venit si au operat pentru prima data cu succes un caz de copil cu transpozitie la varsta de numai 23 de zile. De altfel, aceasta malformatie este ideal de a fi operata cat mai repede posibil, in maxim 3 saptamani de la nastere. Altfel apar complicatii. La spitalul Militar din Bucuresti, copiii bolnavi au prioritate in fata adultilor pentru diagnosticare si control si dl. grl. Tintoiu incearca sa ajute cat mai mult. Sper pentru Cristi sa nu fie prea tarziu, dar asa cum copilul meu s-a intors la mine dupa ce a atins cerul cu mana, asa sa fie si pentru el inca o sansa. lior

#398
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 27 mai 2004 - 01:25

lior, ma bucur ca puiul tau a avut aceasta sansa. sa speram ca cu ajutorul nostru, al tuturor, si micutzul Cristi sa primeasca aceasta sansa. sa te ajute Dumnezeu in tot ceea ce faci! Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

#399
anangel_lexi

anangel_lexi

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.215 mesaje

Postat 27 mai 2004 - 13:49

Draga Lior, nu vrea sa ma bag si eu ca musca-n lapte, dar poate ar fi bine daca acelasi mesaj pe care l-ai postat pe forum, i l-ai trimite si Adelinei pe PM. Fiind ocupata in ultimul timp, nu stiu daca mai are timp sa citeasca pe forum, dar poate va reusi sa vada PM. Alexandra Sometimes I still lose my mind/ when life is cruel and unkind/ but it's when I suffer that I learn/in a repenting heart love will burn/oh I'm/ thanking blessed Mary for light divine

#400
yashy

yashy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 29 mai 2004 - 06:43

Am o mare rugaminte: trimiteti-mi si mie un PM cu adresa "pusculitei", nu pot trimite prin banca pt. ca e comisionul fff mare! Nici prin PayPal nu pot, ca n-am credit card. Va multumesc!![asia] Adina & Luka (2 ani) http://www.babiesonl...ies/l/lukayashy


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -