Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

radiografie in sarcina


11 raspunsuri la acest subiect

#1
mihaela.amo

mihaela.amo
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 10 februarie 2004 - 23:23

Sunt deja in a 15-a saptamana si as vrea sa stiu riscurile REALE al unei radiografii pulmonare. Chiar daca parerile(nefavorabile in mare parte de altfel)sunt diferite vreau sa stiu consecintele unei radiografii in a 20-a saptamana.

#2
mihaelajulia

mihaelajulia
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 11 februarie 2004 - 01:56

Riscuri reale nu vei putea afla decat dupa nasterea copilului, cand va fi cam tarziu[audinti].... Eu zic sa n-o faci. Si cred ca orice medic te-ar sfatui la fel. Daca ar fi rezonanta magnetica, si in zona superioara, mai merge, dar la plamani... Sa fiti iubiti

#3
moka

moka
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 11 februarie 2004 - 02:04

Perioada de "compozitie" a bebicului cuprinde doar primele trei luni, din cate stiu eu. Ulterior el doar se dezvolta. Asa ca orice risc in perioada asta evita-l pe cat posibil. De ce nu pui intrebarea si pe Cabinetele on line de pe DC? Moka si Mokutza (3 luni)

#4
Bobita

Bobita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 11 februarie 2004 - 10:31

Eu eram insarcinata in 13 saptamini cind a tre sa imi fac o astfel de radiografie, dar medici nu m-au lasat sa o fac. In schimb am facut un vaccin IDR, pentru a depista eventualele probleme de natura pulmonara. Totul a fost bine si pt mine si pt [copil]. Te sfatuiesc sa nu faci radiografia. Sa fim fericite http://www.desprecop...id=224&cid=1083

#5
alexa

alexa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 11 februarie 2004 - 10:53

Eram insarcinata in 3 saptamani cand am facut o radiografie la picior,( nu stiam ca sunt insarcinata)si bb s-a nascut cu malformatie de tub digestiv. Se impune sa faci aceasta radiografie??? Este strict interzis mai ales in primul trimestru de sarcina. Eu zic sa nu risti. MUlta sanatate[pup]

#6
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 11 februarie 2004 - 12:30

eu am facut 2 radiografii pulmonare in primul trimestru (primele saptamani) nestiind ca sunt insarcinata! Dupa ce am aflat am vrut sa intrerup sarcina dar atat dr mea de la Giulesti cat si Dr Pop de la Diagnosis mi-au spus ca nu exista riscuri chiar atat de mari in cazul radiografiilor pulmonare (e bine de evitat dar nu un motiv de intrerupt sarcina). Pana acum la 15 sapt bb e bine dezvoltat, are tot ce-i trebuie dar...e drept ca am un mare cui in suflet. Marina

#7
adi_dalma

adi_dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 300 mesaje

Postat 11 februarie 2004 - 14:00

Sincer... eu nu as face ag

#8
cici

cici

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 299 mesaje

Postat 14 februarie 2004 - 03:23

aceasta este adresa doctorului care iti poate oferi un raspuns sigur este medic la spitalul tbc Iasi si cu siguranta iti va raspunde repede mitrofan@iasi.mednet.ro cici

#9
ciuf

ciuf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 03 mai 2004 - 20:07

Hai sa-ti spun si eu. Eram insarcinata in 5-6 sapt. cand m-am dus la un cabinet ce era acreditat de Ambasada pentru analize: urina si plamani. Cuca de acolo m-a pus sa completez hartii, iar in una am mentionat ca sunt insarcinata. M-a luat la sala de radiografii si ... am facut-o. Dupa ce iesim de acolo se uita pe hartie si vede mentiunea ca sunt insarcinata. I-a picat cerul. Atunci s-a alertat toata clinica. M-au luat nu stiu cati medici la rost ca de ce nu am spus, blah-blah-blah. Doar sa o "acopere" pe tuta aia. In mintea mea era ca doar asistenta citise ce am scris si deja totul mi se parea de o tehnologie super ca am zis ca nu e nici o problema. MARE PROSTIE. Toti doctorii de acolo m-au pus imediat cum ajung acasa sa consult un ginecolog. Cum am ajuns in orasul natal am inceput vizitele la 3 medici. Toti mi-au zis acelasi lucru: sarcina intrerupta. Copilul se va naste cu malformatii, daca nu el, copiii lui. Va avea sanse de a fi surd si multe altele. Dzeu a avut grija si a intrerupt singur sarcina. Am pierdut-o. Acum am un baietel de 6 luni. Acum nu mai regret ca nu am dat in judecata clinica aceea plina de incompetenti. Am cautat pe Internet sa vad cam cat a fost radiatia de mare, imi amintesc ca aparatele erau GE, le-am scris astora, o gramada de investigatii. Normal, americanii ziceau: pastreaza copilul. Nu va avea nimic. In Rom. toti mi-au zis sa intrerup sarcina ca sunt tanara si vor mai fi altele. Numai bine, Ciuf

#10
bidiloi

bidiloi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 04 mai 2004 - 02:49

In locul tau eu nu as face nici o radiografie, ..decit sa plingi pe urma(ptr. ca nu stii ce se va intimpla)mai bine incerci sa mai astepti un picut!Eu m-am ferit de toate aceste lucruri, pina si radiografiile ptr.dinti le-am aminat , si nici anestezii la stomatolog cind am avut nevoie nu am facut, am vrut sa fiu sigura ca bb-lusul meu nu va avea probleme din acest punct de vedere.Asa ca parerea mea ca si a altor fete, este sa incerci sa nu faci nici o radiografie ptr. siguranta bb-lui tau! Alegerea e a ta si riscul ti-l asumi tu!Sanatate si numai bine![canada] simona


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -