Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Avort iminent ?


4 raspunsuri la acest subiect

#1
cornelita

cornelita
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 09 februarie 2004 - 22:54

Bebelusul ar trebui sa aiba o luna de zile. Exact la o luna de zile(8 feb), am avut o scurgere alba si apoi sangerari si dureri de burta. A trecut o zi si usoara sangerare si durerea nu au disparut. Am fost la un cabinet ginecologic si mi-au dat : Utrogestan, No Spa si Scopantil. Am aproape 37 de ani, sunt la al doilea copil, are 5 ani si este nascut prin cezariana. Nu am facut efort, nu am luat medicamente, doar cate o cafeluta dimineata (nici nu fumez macar). Ce sa fac ca sa pastrez sarcina? Va multumesc! Cornelia

#2
cristalina

cristalina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.865 mesaje

Postat 09 februarie 2004 - 23:03

Eu am avut sangerare in saptamana a saptea (calculata de la ultima menstruatie). Apoi pete maronii inca 5 saptamani. Am luat tot progesteron, No spa si scopantil supozitoare. Inca mai iau pentru ca mai am dureri. In afara de indicatiile doctorului nu poti face prea mult. Stai linistita in pat, fara nici un fel de efort cel putin pana trec durerile si tine in permanenta legatura cu doctorul. Mie mi-a spus doctorul ca trebuie sa asteptam sa vedem ce se intampla, pentru ca la o sarcina atat de mica nu poate sa garanteze nimic. Sanatate multa si Doamne Ajuta! Monica [gravi] saptamana a 18-a DPN 20 iulie, Dr. Anca, Municipal

#3
Helen

Helen
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 09 februarie 2004 - 23:24

Nu ai ce sa faci decat sa iei tratamentul si sa stai in pat (in plus ai putea lua si vit E forte)! Daca este sa fie, va fi...eu am patit la fel ca tine ..3 iminete de avort cu dezlipire de placenta( icepand cu sapt 10) si una de nastere prematura si.... a fost sa fie . Am nascut accum 3 sapt un baietel de 4 kg - la 38 de sapt ( prin cezariana). Deci nu-i un capat de tara... sunt si sarcini cu probleme dar bebeii stau binemersi acolo in burtica si cresc, in timp ce noi ne chinuim un pic mai mult, dar asta e! Important este rezultantul si speranta ca totul va fi bine! Numai bine si iti tin pumnii! Helen si Cosmninel de aprope 3 sapt http://community.web...om/user/phelens

#4
pisi_ella

pisi_ella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 10 februarie 2004 - 03:19

Si eu am fost diagnosticata cu iminenta de avort...Aveam niste dureri de ma urcam pe pereti, care de fapt erau contractii...Asta in luna a 2-a de sarcina...Am luat Alilestrenol si am facut cateva injectii cu Gravibinon...Dupa primele 3 luni m-am dus la alt dr., care mi-a prescris Utrogestan, pe care l-am luat pana in luna a 7-a...Oricum, dureri nu am avut decat in primele 3 luni si mai mari, doar in luna a 2-a...Apoi totul a fost ok...Am nascut la 40 de saptamani in cap o fetita frumoasa si sanatoasa [copil] care are acum 9 luni! Ce-ti recomand eu...ceea ce mi-au zis si mie dr. la inceput: cat mai mult repaus la pat in perioada critica si...FARA NERVI! Te pupam si sa dea Dumnezeu sa fie bine! [pis]_Ella & [copil]Emma http://www.emmaandreea.3x.ro

#5
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 10 februarie 2004 - 03:37

Si eu am avut singerari in saptamina 10 dar fara dureri. Ecografia a aratat ca embrionul era OK si am stat in pat citeva zile. Am nascut de curind un bebe sanatos. In general, n-ai ce face decit sa stai in pat.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -