Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre gradinarit


145 raspunsuri la acest subiect

#101
Andreutza

Andreutza
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 22 februarie 2004 - 22:38

Fetelor... mare atentie cu Roundup-ul pentru ca este postemergent si deci selectiv, dar pentru alte plante(porumb, vita de vie si unii pomi fructiferi).Ce e bun pentru astea va omora altele cu siguranta.Eu cred ca pe suprafete mici sapa e cea mai sfanta, mai ales ca oricum trebuie sa sapati. Despre Begonia tuberosa: - creste si infloreste bine la 18-20 de grade(12-14 grade la inceputul vegetatiei) - nu suporta insolatia, tolereaza bine umbra si semiumbra - se planteaza pe substraturi permanent revene si permeabile, bogate in humus, ph usor acid (6-6,5) - se uda moderat evitand excesul de apa (bulbul poate putrezi). Pupici, Andreea & [copil] Octaveatza

#102
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 00:09

Fetelor, Azi am obsevat ca mi-au incoltit ghioceii si cateva zambile. Sunt bucurosa pentru ele, dar acum intrebarea care ma framanta este ce ma fac c ele daca cresc prea repede si nu le pot pune afara pentru ca este prea frig? La mine se topeste zapada dar tot mai este si nici nu este cald tare. Cam in cat timp ar trebui sa ajunga ele in faza sa poata fii puse afara? in 2-3 sapt.? O sa mai vad ! La toti numai bine!

#103
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 19:45

Petra, asteaptä si tu sä se topeascä zäpada si sä fie o zi insoritä si poti sä le plantezi afarä...ghioceii si zambilele rezistä si pe timpul iernii in pämint....stratul de zäpadä are rol protector pe timpul iernii..[hot] Eu zic sä faci asta cit mai degrabä, cä de regulä toate räsadurile stagneazä o perioadä, dupä ce sint plantate afarä...le trebuie un timp de aclimatizare, dupä care devin mai verzi si mai puternice!![:D] Ca sä nu risti prea mult, planteazä numai jumätate din ele afarä, iar restul le poti planta cind esti tu sigurä cä temperatura va rämine constantä... Cami.

#104
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 19:59

Fetele-dragutele, ce stiti voi despre Bonsai? Mi-am cumparat de doua zile un Bonsai frumos foc,dar nu prea stiu cum sa-l ingrijesc.Am auzit ca e fff pretentios! Spuneti tot ce stiti!!
Multumesc si va pupicesc!


PS. Nu am citit toate paginile pana aici, daca ati vb. deja, scuze,spuneti-mi unde!

Laura si papusica din burtik ( 29+ saptamani) Imagine postata

#105
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 21:59

Laura dragä, eu stiu numai cä este un pom normal, crescut in conditii mult mai restrinse decit cei "in libertate"!!![:D] Eu m-am purtat cu el, la fel ca cu ( scuzati cacofonia!!) un pom normal!!!...am incercat sä mä catär in el, dar nu am reusit!!![bang] Am avut si eu unul, dar dupä vre-un an, i-au cäzut frunzele...desi nu era toamnä!!![:0]...si nu i-au mai dat!![bang]...apä nu mai vroia, l-am rugat sä-si revinä, dar nimic!!![q] Stiu numai cä trebuie "tuns", ca sä-i formezi coroana...eventual, in primävarä, asa cum se procedeazä si la alti pomi. Nu prea te-am ajutat, dar mäcar am adus o contributie la cresterea nr. de hormoni "fericiti"!!![:D] Cu drag, Cami.

#106
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 22:37

quote:
Originally posted by Andreutza
Fetelor... mare atentie cu Roundup-ul pentru ca este postemergent si deci selectiv, dar pentru alte plante(porumb, vita de vie si unii pomi fructiferi).Ce e bun pentru astea va omora altele cu siguranta.Eu cred ca pe suprafete mici sapa e cea mai sfanta, mai ales ca oricum trebuie sa sapati.
Andreutza, eu incerc pe cit pot sa smulg radacinile buruienilor si apoi sapa barbatu-meu, adinc de 20-30 cm... Dar ma gindeam ca o solutie de asta ca Roundup-ul protejeaza pamintul timp de un an de buruieni. Daca doar le smulg si dau cu sapa nu or sa-mi apara la loc imediat? Adica, ce fac eu, fara nici o solutie, este eficace? Eu m-as bucura, ca asa e mai ieftin! [}:)] Otilia&LaAdelita

#107
emoison

emoison

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 24 februarie 2004 - 11:33

Fetele, voi ati auzit de gradinarit in functie de fazele lunii? Eu al un calendar care zice ce si cum, dar cred ca e valabil pentru doar pentru Franta :((. Pt. Otilia, vezi ca a aparut numarul din "Rustica" cu calendarul lunar si recomandarile pentru gradinarit, pina in februarie 2005 Cu bine, Elena

#108
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 24 februarie 2004 - 13:52

quote:
Originally posted by emoison
Fetele, voi ati auzit de gradinarit in functie de fazele lunii? Eu al un calendar care zice ce si cum, dar cred ca e valabil pentru doar pentru Franta :((. Pt. Otilia, vezi ca a aparut numarul din "Rustica" cu calendarul lunar si recomandarile pentru gradinarit, pina in februarie 2005
Elena, am si eu calendarul asta lunar intr-o revista, e disponibil si pe net pe site-uri de gradinarit, dar tu crezi ca are vreun efect? Ai incercat? Nu stiu daca sunt dispusa sa gradinaresc in functie de ce face luna...[ups] [pup] Otilia&LaAdelita

#109
lu.more

lu.more

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 479 mesaje

Postat 24 februarie 2004 - 13:56

Calendarul ala, Otilia, eu l-as incerca mai intai la coafor! ca se zice ca daca te duci sa-ti tai parul cand e luna nu stiu cum, creste mare si frumos. Deci, eu in locul tau, m-as duce intai sa ma tund zero cand e crai nou, sa vad daca-mi creste pana la luna plina, si abia pe urma l-as experimenta pe florile din gradina!!!! [:D][:D][:D] Cu prietenie, Lulu

#110
emoison

emoison

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 24 februarie 2004 - 14:56

Eu n-am incercat inca, a incercat soacra-mea, si a zis ca daca semeni rasaduri cind e luna favorabila, in 3 zile pot sa si iasa. Drept pentru care, sint dispusa sa incerc, in ideea ca daca nu ajuta, mult nu cred ca are ce sa strice... Cu bine, Elena


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -