Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reusiti sa le treziti interesul?


3 raspunsuri la acest subiect

#1
lu.more

lu.more

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 479 mesaje

Postat 06 februarie 2004 - 12:04

Fetita mea are 10 ani. Pana in decembrie era asa de incantata de scoala, incat in vacanta numara zilele pana la reluarea cursurilor. Din ianuarie s-a schimbat. Brusc si aproape total. Nu mai are chef, trebuie s-o imping de la spate sa mearga sa-si faca (macar) temele, iar daca inaine la ora 7 era in picioare, acum ar sta in pat pana la 10. Parca nimic n-o mai intereseaza, tot ce face, face pentru ca "trebuie" si discursurile de genul "asta o sa-ti fie de folos mai tarziu" nu mai au nici un efect. Inainte era mandra cand o lauda invatatoarea ca e prima din clasa, acum n-o mai afecteaza o nota mai mica. Daca fac greseala sa n-o iau cu vorba buna si sa ma enervez, pune botu', se inchide in ea, nu mai scot nimic de la ea! Banuiesc ca prietenele ei incep sa o influenteze, pentru ca de multe ori cand ia o nota mai mica imi spune ca si prietenele ei au avut la fel... Poate nu vrea sa fie diferita de ele? Desi eu i-am spus ca prietenele-i vor fi tot aceleasi, chiar daca ea lucreaza mai bine decat ele la scoala! Voi va confruntati cu o probleme de genul asta?

#2
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 06 februarie 2004 - 14:40

Se pare ca fetita ta a ajuns la perioada de pubertate. Asta e, nu ai cum lupta impotriva legii firii,insa poti sa te documentezi mult si tot nu e sigur ca vei putea ajunge la inima ei. Totusi incearca sa ti-o faci "prietena", este foarte important sa poata avea incredere deplina in tine, defapt si tu in ea. Incearca sa discuti cu ea cit mai mult si sa incerci sa intelegi cum a ajuns la aceasta situatie, este foarte important de stiut "cum s-a ajuns la aceasta situatie " pentru ca numai asa vei stii cum sa vorbesti cu ea si cum sa procedezi. "Un sfirsit e un inceput..." ella& com.

#3
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 16 februarie 2004 - 08:26

Pai adevarul poate fi taman pe dos, ca prietenele citeodata nu-i sint tot prietene daca ea incepe sa ia note bune.... Daca tocmai prietenele cu standarde mici sint de vina? A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele

#4
lu.more

lu.more

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 479 mesaje

Postat 19 februarie 2004 - 12:14

Lilach,nici vorba, fetita mea e departe de pubertate! E copil in tot ce face, n-are nici 10 ani, nu, nu e asta! Se poate ca prietenele s-o influenteze, desi nici acolo "standardul" nu e mic. Anca ma obisnuise cu note de 9 si 10, iar acum mai vine cu cate-un 8 sau 7 (mai rar), in plus mi se parea cam obosita si fara chef, si asta m-a ingrijorat. Am vorbit cu invatatoarea, care mi-a spus ca perioada ianuarie-februarie e mai dificila pentru copii (astenia de primavara, ca la noi e primavara acum). In plus programul la scoala e destul de incarcat, si-o sa fie si mai incarcat la anul, se pare, deci trebuie sa ma pregatesc ... De vreo saptamana parca merge mai bine, e mai vioaie, si-a indreptat si notele, e mai increzatoare... Intrebarea mea ramane valabila: Voi reusiti sa le treziti interesul? Eu nu voiam o discutie limitata la cazul meu, ci una generala, ca de la mamica la mamica de copil "intre 4 si 12 ani"! Va astept! Numai bine, Lulu


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -