Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sughitul in timpul sarcinii


7 raspunsuri la acest subiect

#1
Catinca

Catinca
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 04 februarie 2004 - 00:25

As vrea sa stiu daca i s-a intimplat vreuneia din voi sa sughitati cite o zi incontinuu, fara oprire, la un moment dat simt cum ma doare inima de la atita sughitat. cum se poate opri? simt ca innebunesc. Am auzit ca cica cind sughiti in timpul sarcinii de fapt sughite bb? Va rog, ajutorrrrrrrrr!![bang] Catinca

#2
moka

moka
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 04 februarie 2004 - 02:59

Catinca, nu cred ca daca sughiti in timpul sarcinii sughite bb. De fapt, in lunile mai avansate ale sarcinii, cand miscarile fatului sunt foarte bine perceptibile chiar il simti cand sughite, sunt niste miscari extrem de ritmice si surde, desi nu slabe. Pe mine ma inebuneau nu pentru ca m-ar fi dutur ceva, dar dura si juma' de ora tic-tacul din burtica. Moka si Mokutza (3 luni)

#3
Laura B

Laura B

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.050 mesaje

Postat 04 februarie 2004 - 03:45

Catinca, spun si eu ca si Moka: bebelul sughite in burtica si stii asta nu pentru ca sughiti tu, ci pentru ca simti miscari ritmice in burtica, usore si nedureroase insa ingrozior de enervante in special daca sunt noaptea cand incerci sa adormi. Cum reuseam eu sa o potolesc atunci pe bebeluta? Ma ridicam din pat, ma plimbam prin casa, ii cantam si "dansam" un fel de dans al elefantilor; ma rog, nu pot spune cat de stiintifica [:D] era operatia insa faceam asta pana se calma si puteam sa ma culc si eu. Ca idee, Diana a sughitat mult in burtica si a avut obiceiul asta si vreo 2 luni dupa ce s-a nascut. Dupa aproape fiecare masa imi sughita cateva minute bune. Treptat a tot rarit obiceiul pana cand a disparut complet. Dar am inteles ca nu e o regula. Copiii se comporta diferit. Pentru tine: daca cu apa bauta pe nerasuflate sau cu tinut respiratia cateva secunde nu merge, in caz ca sughiti mai multe zile la rand ma gandesc ca poate e bine sa-i spui si doctorului, sa vezi ca parere are el. Am citit ca rareori sughitul ar putea fi o manifestare al unui dezechilibru in organism. Fiind gravida organismul este in mod automat mai solicitat. Numai bine! Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro

#4
Roxana_G

Roxana_G

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.876 mesaje

Postat 04 februarie 2004 - 10:23

Catinca, si eu am sughitat ceva mai des in ultimul trimestru, insa in nici un caz o zi intreaga. S-ar putea sa fie o chestiune legata de presiunea burticii pe difragma ta, sigur nu are legatura cu sughitul lui BB. BB a mea sughite si ea mai mereu insa in nici un caz simultan cu mine. O sa vezi ca in ultimele luni vei simti foarte clar cand sughite BB. Rox

#5
AC

AC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 04 februarie 2004 - 14:03

Catinca...sughitul tau e al tau... dar sa vezi daca sughitati amandoua... hac tu si inca un hac-hac (il simti nu-l auzi) din burtica. Prin ultimele luni puteti face concert... si eu am sughitat mai mult in timpul sarcinii. Dar tot remediile vechi sunt de baza. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea

#6
adoliana

adoliana
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 04 februarie 2004 - 15:48

Si eu am simtit foarte clar cand bebelul meu sughita in burtica , ne amuza pe toti acest lucru! Nu avea nici o legatura cu sughitatul meu, rareori se suprapuneau si daca eu ma calmam cu metodele traditionale,...la el dura mult mai mult! Multa sanatate! Ana Maria si Costin. http://community.web...m/user/adoliana

#7
Luanna

Luanna
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 februarie 2004 - 15:58

[hia]Catinca.Am intervenit doar ca sa te linistesc.Si eu am o problema grava cu sughitul asta nenorocit[bang] in sensul ca sughit cate o noapte intreaga aproape.Pe mine ma apuca noaptea!!!Se opreste de la sine, ma lasa cate o ora, si apoi(prin somn) iar ma ia.Eu am ceva problemecu stomacul, ce-i drept, dar iti spun in ultimile 2 sapt. ma omoara arsurile si sughitul.Asta e!Saptamana viitoare merg la medic, si am sa vad in ce masura sunt normale, si ce e de facut.Pana atunci... bafta! Corban Nicoleta

#8
diana76

diana76
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 februarie 2004 - 16:36

Catinca, eu sunt insarcinata in 31 de saptamani si in primele luni de sarcina (eu nu stiu acum in cate luni esti tu) am sughitat si eu la greu, in fiecare zi,nu non-stop si nici noaptea, insa sughitam f. des desi beam la lichide cu tona. Ei bine, pe masura ce mi-a crescut burtica n-am mai sughitat...si aste de vreo 3 luni. Pot sa te asigur de un lucru, sughitul este al tau, pe BB il vei simti cand sughite asa cum ti-au explicat si celelalte mamici. Poti sa mai ai rabdare, iar daca ti s epare ca e ceva in neregula cere sfatul medicului neaparat. Pupici cu sanatate, Dian si fetitza 31 saptamani.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -