Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 5 voturi

Cezariana.E corect sa decizi destinul copilului?


276 raspunsuri la acest subiect

#21
patou

patou

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 27 august 2007 - 19:40

si pe mine ma doare subiectul asta... si baietelul meu s-a nascut prin
cezariana -se pare ca de ceea ce mi-a fost frica n-am scapat . Nici acum nu
stiu daca am luat sau nu o decizie buna, dar dat fiind presiunile din jurul
meu pentru care la vremea respectiva nu eram pregatita asa ca imi acord
circumstante atenuante :) In fine medicii au constatat ca bataile inimii lui
scad la fiecare contractie asa ca au hotarat sa-mi faca o cezariana de
urgenta. doctorita care m-a asistat mi-a sugerat acest lucru, dupa care a
mai cerut o opinie, a sefei de sectie si in final mi-au dat o hartie sa semnez
ca sunt de acord. ce era sa fac? acum cu mintea limpede ma gandesc ca
poate au facut asta doarca sa nu riste nimic, ca poate daca le puneam mai
multe intrebari as fi ales altceva. Din fericire eu n-am suferit in urma
cezarienei, m-am recuperat in cateva zile, ca mi-au bagat medicamente din
greu prin perfuzii. (asta e un alt regret al meu , ca mi-am alaptat copilul in
timp ce luam medicamente la greu prin perfuziile alea)

Mie imi pare tare rau ca n-am nascut acasa, ca la vremea respectiva n-am
inteles cat de important este ca copilul sa vina pe lume intr-un mediu cald,
fara lumina si zgomote puternice, fata sa fie cantarit, masurat si spalat ca
si cum ar fi un obiect. De multe ori ma apuca durerea de cap gandindu-ma
la cate greseli am facut, si cele mai multe din cauza ca nu m-am informat.

Acum sunt mai informata in privinta asta :)) dar fac greseli in alta parte[bang]



Ce n'est pas l'inconnu qui fait peur, mais la peur de se libérer du connu.

#22
coraly

coraly

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 983 mesaje

Postat 27 august 2007 - 23:43

Zadi, problemele pe care ti le pui nu sunt asa iesite din comun, tin de personalitatea ta. Dar eu zic ca totusi acum esti mai sensibila din cauza perioadei postnatale. Lasa, nu-ti mai face probleme, ca nu e cazul.

Ca sa-ti raspund la intrebarea cu menstruatia, am sa-ti spun, pt ca mie mi s-a parut o chestie foarte interesanta - eu aveam DPN-ul pe 2-3 ian.

In noaptea dintre 2 si 3 ian la ora 3 mi s-au rupt membranele. Din nefericire travaliul meu a fost extrem de lung, contractii neregulate, extrem de dureroase si dilatatie 0 la ora 7 seara, febra 39. Dupa oxcitocina m-am dilatat la 10 cm dar am stat 3 ore pe masa aia, numai la 22,15 am nascut.

Ce vroiam sa zic e ca in 4 iulie, dimineata devreme mi-a venit menstruatia, exact la 6 luni!! Mi s-a parut ciudata rau chestia asta, si n-am mai auzit sa se intample si altora.



Coraly si Sergiu (3 ian 2005)



poze



Alaptatul - Help Line

#23
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 28 august 2007 - 02:29

mie la prima fetita mi-a venitnmenstruatia la 8 luni de la naste.Sa insemne asta ca s-a nacut cu doua luni prea devreme? Era deja peste termen cand am nascut-o. Te intrebi daca e corect sa decizi destinul copiluli. Nu stiu daca e corect dar de facut o faci in fiecare clipa. Multa vreme de acum incolo o sa fii tu aceea care va decide destinl copilului, chiar si atunci cand alegi sa treci strada acum si nu peste 5 minute, cand alegi sa il duci la sportul ALA si nu la celalalt, atunci cand te muti cu familia in alt cartier sau cand ii dai sa manance ceva in oc de altceva. Orice miime de secunda ne poate schimba drastic destinul (daca eu nu coboram in secunda respectiva pe scari nu o intalneam ppe vecina de sub mine care m-a invitat ad-hoc l ea si acolo l-am cunoscut pe actualul sot si uite cum am ajuns sa traiesc in alta tara sa am doi copii,etc.Un minut mai repede sau mai tarziu si desinul meu era altul.)



Laura cu

LARA (10.05.04)& LOUISA(20.04.07)



Nur tote Fische schwimmen mit dem Strom [:D]





#24
madalinad

madalinad

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 28 august 2007 - 19:39

uite, eu am nascut natural, fara inducere, si totusi am "reusit" sa-i schimb cu totul orele si zodiile copilului - si europeana si chinezeasca. de ce? fiindca am facut cam mult efort si am nascut prematur cu 6 saptamani. si in loc sa fie in zodii bune, sau ceea ce ma gandeam eu ca ar fi bine, am nimerit-o tot in balarii.

si?! am un copil minunat, si zau daca-mi pasa cum e nascut. sincer, nu inteleg ce atata caz pentru modul cum nasti, mai ales in cazul in care exista indicatii medicala pt una sau alta.

da, am nascut natural. poate sunt eu mai nesimtita, dar zau daca am simtit vreo mandrie, bucurie, participare, extaz sau mai stiu eu ce vis-a-vis de chestia asta.

da, cica am mers in ziua in care am nascut, dar mai mult tinandu-ma de pereti din cauza ametelii de la pierderea de sange. iar epiziotomia o avea ea doar 3 cm, dar 6 saptamani nu am putut sta in fund.



madalina

serban

#25
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 29 august 2007 - 07:21

Faptul e consumat, copiii sunt frumosi si sanatosi, la ce ajuta sa te gandesti la ce ar fi fost daca...?

#26
CrisEn

CrisEn
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 29 august 2007 - 23:59

Am si eu o nelamurire cu menstruatia. Cum ziceai ca indica data la care trebuia sa se nasca copilul?
Eu stiu ca prima menstruatie apare dupa incheierea alaptarii. Pe fata am alaptat-o 6 luni, dupa care aparut menstruatia. Am nascut-o pe 24 iunie si pe 2 sau 3 ianuarie a aparut.
Pe baiat l-am nascut in noiembrie, anul trecut si inca il mai alaptez, deci nu am inca menstruatie.

#27
Zadi

Zadi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 30 august 2007 - 13:53

Am observat (obs. personala dupa discutii avute cu mamici) ca reaparitia menstruatiei se face fix in ziua (data calendaristica) in care s-a nascut copilul asta doar daca copilul a dat semne ca vrea sa vina pe lume(travaliu).La unele mame menstruatia a reaparut dupa 3 luni, 5, luni, 6 luni, 8 luni. Nu are legatura cu cat alaptezi.
Eu am alaptat-o pe Ingrid 1 an si 7 luni si am intrerupt deoarece am ramas insarcinata. Menstruatia dupa nasterea lui Ingrid mi-a venit fix dupa 6 luni (adica am nascut pe 25 dec. si mi-a venit pe 25 iunie).
Ian are 5 luni si jum. il alaptez exclusiv la san fara apa sau ceai (dupa 6 luni ii diversific alimentatia)si mi-a venit la 5 luni si o saptamana (adica am nascut fara travaliu pe 16 martie si mi-a venit pe 23 august). Din pricina asta cred ca bebele meu mai statea in burtica mea fara probleme cel putin pana pe 23 martie.

E sanatos asta conteaza. S-a nascut cu 3.600 grame si 53 cm. Acum la 5 luni si jum are 8.500 grame si 71 cm. Da!!!! stiu ca e imens si il alaptez exclusiv la san.

Va doresc numai bine tuturor.

Zadi

#28
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 30 august 2007 - 14:38

te inteleg f bine, desi nu cred in zodii si astre. Prima data am fost nevoita sa fac cezariana, a doua am ales-o eu. si bine am facut, abia dupa ce a taiat s-a vazut clar ce era inauntru si ca s-ar fi terminat, probabil, prost, la o nastere naturala. Cum zici si tu, important e ca e mancacios si sanatos, restul rezolvam noi. Si ca sa raspund intrebarii tale: da, avem dreptul sa decidem cand si cum nastem, avand in vedere ca prioritar e sanatatea lui si a ta ca mama nascatoare. "Mai tarziu" s-ar putea sa fi fost "prea tarziu".

Cristina
-----------------------------------------------
http://www.sos-satelecopiilor.ro/

#29
CrisEn

CrisEn
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 30 august 2007 - 16:53

multumesc explicatia suplimentara, zadi. Acum am inteles ce vrei sa spui tu.
Oricum pot sa iti infirm teoria ta, cel putin in privinta primului meucopil. Eu am avut travaliu declnsat natural, dormeam cand mi s-a rupt apa. Si ziua sosirii menstruatiei nu a coincis cu cea a zilei nasterii. Imi miroase mie un pic a superstitie...

#30
madaluta

madaluta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.105 mesaje

Postat 30 august 2007 - 23:34

eu cred k nu fortezi cu nimic destinul unui copil daca hotarasti sa-l nasti prin cezariana,sau natural dar programat. Consider k tot dumnezeu este cel care te indruma pe calea asta, caci nimic nu ne-ar reusi daca El nu ar vrea lucrul respectiv.Consider si respect stiinta, medicina si evolutia omului, dar sunt ferm convinsa k ele se datoreaza bunatatii sau puterii lui dumnezeu, asa k nu e niciun pacat k alegem sa nastem mai civilizat sau mai decent....



Madalina +[baietel]Darius Cristian ( 14.12.2006 )



concediu 2007

Darius - luna a 8-a



SITE FULGULETI,




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -