Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 5 voturi

Cezariana.E corect sa decizi destinul copilului?


276 raspunsuri la acest subiect

#1
Zadi

Zadi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 26 august 2007 - 01:13

Subiectul acesta ma doare!!! Primul meu copil - fetita - s-a nascut prin operatie cezariana pentru ca asa a impus natura si situatia din acel moment (dupa 16 ore de travaliu, cezariana a fost o urgenta).Cel de-al doilea copilas al meu - baietelul - s-a nascut obligatoriu tot prin cezariana. Eu mi-am dorit foarte mult sa nasc natural, pentru ca asa este corect si moral si cum vreti voi.

Ma abat putin de la subiectul meu pentru a atrage atentia viitoarelor mame ca operatia cezariana NU inseamna ca nasti mai usor, ci inseamna numai durere. Iata cateva dezavantaje: taietura are cca 30 cm (epiziotomia inseamna 3 cm), durerea unei operatii persista cateva saptamani (femeile care nasc natural la cateva ore merg fara probleme), nasterea naturala inseamna ca atunci bebe a vrut sa se nasca - nasterea programata inseamna ca ii fortezi destinul copilului si oare este corect?, recuperarea dupa cezariana inseamna minimum 6 luni iar dupa aceea exercitiile fizice trebuie facute sub supraveghere !
As sugera sa se scrie un articol de catre oameni abilitati, medici ginecologi, psihologi, care sa lamureasca tinerele mame ca cezariana nu inseamna ca "gata am scapat de durerea nasterii".

Revin la problema mea. Ma doare ca am fost obligata sa nasc prin cezariana cel de-al doilea copil al meu, desi nu au fost probleme cu sarcina, si mai presus de orice ca am fost pusa sa aleg sau sa fiu de acord cu data nasterii lui.Medicul meu m-a intrebat cand as vrea eu sa se nasca si i-am spus ca as prefera sa se nasca atunci cand vrea el, insa medicul a decis data iar eu a trebuit sa fiu de acord.Oare a fost corect? Pot eu sa decid destinul lui? Multi vor spune ca nu are nici o legatura. Insa pozitia astrelor intr-o anumita zi si la o anumita ora este intotdeauna diferita.
Am eu oare o problema? Sufar de depresie post-partum?

Inca ceva: data la care revine menstruatia dupa nastere in majoritatea cazurilor corespunde cu data nasterii copilului. Vi s-a intamplat si voua? La mine la primul copil mi-a revenit dupa 6 luni fix in ziua cand fetita mea a implinit 6 luni. Acum insa mi-a revenit dupa 5 luni si la o saptamana dupa ce baietelul meu a implinit 5 luni. Oare asta era data cand trebuia sa se nasca?

Astept raspunsurile voastre cu mare interes. Va rog mult sa scrieti un articol despre cezariana dorita,cea necesara si cea nedorita dar obligatorie abordand desigur si "durerea mea" adica e corect ca un copil sa se nasca fortat doar ca asa decide cineva mama sau medicul desi acest lucru nu e necesar?

Zadi

#2
asteryaro

asteryaro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.487 mesaje

Postat 26 august 2007 - 01:20

Cand este vorba de viata LUI, a copilului, si de sanatatea ta, MAMA, da, este corect sa hotaram.
Eu sunt pt. ambele, dupa caz.
Cum frate sa ai cicatrice de 30 de cm??? A mea are maxim 12 cm., si am nascut ditamai copilu', de 4.750 si 53 cm.
Da, este foarte posibil fie sa te simti frustrata ca ti s-a luat dreptul de a naste natural, fie sa suferi chiar de depresia post-partum.
Refacere rapida si sanatate maxima!

Cristina, mami de [bonjovi] Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro

#3
Pet

Pet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 91 mesaje

Postat 26 august 2007 - 02:42

Zadi, si eu am nascut de 2 ori prin cezariana dar nu mi-am pus niciodata problema asta cu deciderea destinului. Importanta este sanatatea micutului si a mamei si nu pozitia astrelor in ziua nasterii. Apoi in Italia eu nu am auzit sa nasti prin cezariana numai pentru ca asa ai vrea tu...
Spui ca te doare cand un copil e fortat sa se nasca numai pentru ca asa decide cineva. Ei bine, imi vine in minte finutul meu. Mama lui a fost internata in spital la a 18-a saptamana de sarcina, daca nu ma insel. Pierduse deja un geaman si avea in continuare pierderi de lichid amniotic. A trecut prin momente groaznice, erau zile cand nu trebuia sa se ridice nici macar in fund. Ei bine, dupa 2 luni de spital a facut febra foarte mare, medicii i-au zis ca trebuie sa-i faca cezariana pentru ca e viata ei in joc. Asa ca la 26 de sapatamani s-a nascut baietelul! Acum are 1 an si jumatate, merge singur in picioare si a recuperat foarte bine. Crezi ca pentru mama lui mai important e ca are un copil sanatos, care-i alearga prin casa sau ca cineva i-ar fi decis destinul facandu-l sa se nasca la o anumita ora?
Zadi, indrepteaza-ti gandurile spre alte lucruri mai importante si nu-ti conditiona viata in functie de astre.
Am trecut si eu prin perioade de-astea chiar daca framantarile mele erau altele.

#4
speed

speed

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.334 mesaje

Postat 26 august 2007 - 02:56

zadi, eu cica am nascut "natural" . de fapt sarcina a fost 2 saptamini peste termen si mi s-a dat o data precisa la care trebuia sa nasc prin inducere.am nascut "natural" cu injectii de ocitocina sa-mi provoace dilatatia etc si la cererea mea si epiduarala fiindca nu mai suportam durerile contractiilor provocate atit de rapide.altfel nasterea a decurs fara probleme si am o fetita sanatoasa si multumesc lui Dumnezeu pentru asta...si nu numai lui Dumnezeu,ci si medicilor care au decis ca trebuie sa nasc la data respectiva.cine stie ce s-ar fi intimplat daca natura isi urma cursul...

eu zic sa te linistesi si sa fii fericita cu copiii tai,indiferent cum si cind s-au nascut...ca tot ai intrebat,da, cred ca poate fi vorba de putina depresie post-partum,desi n-as numi-o chiar depresie...descarca-ti sentimentele si nelinistile,dar din partea mea pot sa-ti zic ca totul e normal si ok,bucura-te de copii si ai grija de tine...[flo]



emerald isle

#5
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 26 august 2007 - 03:21

Sunt cam in aceeasi situatie cu tine privind nasterile dar nu intentionez sa imi fac capul mare din cauza asta. Important este ca bebele a venit pe lume si e sanatos.La fel si mama. Cum? Nu conteaza. Pe vremuri copiii prea marisori mureau la nastere daca exista o neconcordanta intre marimea lor si bazinul mamei.Sau mureau ambii.Azi avem norocul sa putem conta pe cezariana in momentele dificile. Pe chestia asta ar trebui sa te concentrezi,ai doi copii frumosi si sanatosi. Faa cezariana situatia putea fi alta! Si eu am vrut sa nasc natural macar a doua oara dar mi.au masurat cicatricea si au zis ca e f. periculos, se poate rupe uterul in timpul travaliului. si pentru ce? Pt. un moft? Nu, multumesc. si bine am facut, fetita a avut la 38 de saptamani 3800g si 54 de cm, daca ma lasau pana venea sorocul si apoi sa nasc normal cred ca as fi avut o problema...uter cicatricial si un copil f. mare nu sunt lucruri de gluma. Am citit o groaza pe tema asta, am gasit pe forumuri germane mlte cazuri de rupturi uterine cu urmari tragice doar pe fondul unei dorinte a mamei de naste neaparat natural... Ce mai e natural pe lumea asta, in fond si la urma urmei?



Laura cu

LARA (10.05.04)& LOUISA(20.04.07)



Nur tote Fische schwimmen mit dem Strom [:D]





#6
rilbuc1

rilbuc1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 26 august 2007 - 05:01

1. Eu sunt convins ca doctorul a avut un motiv serios pentru care a ales cezariana.

2. In legatura cu destinul copilului cauzat de pozitia astrelor in timpul nasterii... nu s-a demonstrat ca ar avea o legatura. Sunt multi copii care se nasc in acelasi timp si sunt convins ca nu au acelasi destin.
Apropo de moralitate, nu imi dau seama de ce e imoral sa faci cezariana. Gandeste-te cate mame si copii mor din cauza ca au complicatii si nu au putut sa nasca prin cezariana (ma refer mai ales la tarile sarace). E ca si cu transfuziile de sange care sunt interzise la nu stiu ce secta.

3. Bucura-te ca tu si bebe sunteti sanatosi si nu te mai gandi la astea. Tot ce se intampla in viata are un anumit scop. Iar acest scop nu il stim decat dupa mult timp sau deloc.

#7
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 26 august 2007 - 09:53

Subscriu si eu celor care au scris ca ar trebui sa te bucuri de copiii tai, lasa gandurile negre departe de tine si de ei. Destinul lor nu are nicio legatura cu modul in care s-au nascut. Sanatosi sa fiti cu totii, asta conteaza !

Si eu am nascut prin cezariana, ca n-am avut de ales. Dar nu mi-am pus absolut nicio problema legata de starea astrelor din acea zi si la acea ora. Da, am fost dezamagita ca nu puteam naste natural, dar asta e. A trecut, suntem bine, sanatoase si asta e important.

Nu are rost sa ne intrebam despre lucruri ce nu pot fi schimbate !!!



________________________________________

Daria & [zana] GIULIA_(2004_08_16)



#8
lgireada

lgireada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.073 mesaje

Postat 26 august 2007 - 10:20

Legat de partea astro ... cateva minute pot influenta mult harta unui om (asta apropo de faptul ca spunea cineva mai sus ca sunt multi copii nascuti la aceeasi ora, poate ca or fi, dar cu siguranta in coordonate geografice diferite), faptul ca e cezariana nu are nici o importanta. Adica harta unui copil se intocmeste in momentul in care el inspira aer - atunci se considera ca s-a nascut. Foarte putini dintre noi stiu cu precizie minutul in care ne-am nascut, unii stim doar momente cum ar fi dimineata, ceea ce astrologic nu conteaza.
Nu i-ai hotarat tu destinul prin faptul ca ai facut cezariana. Stiu mamici care si-ar fi dorit nu stiu ce pozitie a astrelor pe harta si au vrut cezariana spre noapte si in spital a fost o urgenta, asa ca mamica cu astrele a trebuit sa astepte. Si bineinteles ca astrele s-au asezat cu totul altfel decat vroia mamica.
Matkub - asa a fost scris. Nu-ti chinui mintea cu ce nu poti schimba. Sa fii sanatoasa pt cei mici sa-i cresti cum crezi tu mai bine. [flo]

Liliana
http://new.photos.ya...lgireada/albums

#9
Gabbriela

Gabbriela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.385 mesaje

Postat 26 august 2007 - 10:25

- acelas sfat iti dau si eu .. lasa trecutul in pace, bucurate de copiii tai si fale o copilarie de vis...

- parere persoanala: nu are nici o importanta cum vine pe lume acel bb, atata timp cat e sanatos.

- si acuma sa te intreb eu ceva.. ca tot o ti cu destinul, atunci voria el sa vina.. si bla bla..

- daca acela este destinul lui bb , de unde sti tu ca nu e "scris" sa vina prin cezariana, la ora si minutul respectiv.. ce te face sa crezi ca ar fi trebuit fara cezariana...



- am nascut prin cezariana, la 8 ore de la operatie umblam pe coridor, la 4 ore alaptam, la 12 ore imi schimbam singura copilul, la 5 zile am plecat acasa si am avut grija de puiul meu.



Eu cred ca asta a fost destinul bebelusului meu, sa fie nascut prin cezariana, sa fie sanatos, sa nu pateasca nimic mammi a lui la nastere sa poata sa il creasca si sa il ocroteasca. Asta a fost destinul lui si va fi.. si nu ma pun eu contra si nu ma macin doar ca sa fie si el nascut ca alti - natural.... ma bucur ca e sanatos si cu asta basta.

PS: sorry ca m-am lungit atata [flo2]




Sanatate si numai bine [flo]


Nicole mami lui Julian


[foto]

scaune de masina pt copii


Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

#10
aidaciolac

aidaciolac

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.652 mesaje

Postat 26 august 2007 - 12:00

Adevarul e ca daca unii oameni daca nu au probleme , isi gasesc singuri!

Si eu am nascut prin cezariana . Si in afara faptului ca am simtit ca mi s-a fisurat apa , in rest nimic.
Nici nu aveam cum sa nasc natural un copil de 4.400g si 52,5cm , in pozitie pelvina. Si nici nu as fi vrut.
Dupa cezariana cu anestezie totala m-am ridicat din pat la 12 ore ca nu mai puteam sa stau in pat (s-au speriat toti).

Dupa 5 zile m-am mutat de la terapie intensiva pe salon normal si mi s-a facut rau numai din povesti , cum e o nastere normala si ce dureri. Eu nu mai aveam dureri , iar cele care nascusera normal abia se dadeau jos din pat din cauza cusaturilor.

Daca o sa mai am norocul sa mai raman insarcinata si sa duc sarcina la capat , eu optez din start la cezariana. Fara discutie.

Mai bine bucurate de copii ca sunt sanatosi si bate-ti capul cu ceva constructiv.

Aida - mama de pisica mica.
[pis][flo][pis]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -