Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum influenteaza Rh-ul negativ sarcina?


8 raspunsuri la acest subiect

#1
martha78

martha78

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 28 ianuarie 2004 - 23:16

Ce parere aveti despre incompatibilitatea de Rh in timpul sarcinii? Eu fiind Rh negativ iar sotul pozitiv am avut mult de suferit de pe urma a 3 sarcini pierdute si inca nu pot spera la mai bine pentru ca nu am facut nici acel vaccin dupa avorturi.Se pare ca numai prima sarcina are cele mai mari sanse de reusita, adica de a fi o sarcina normala fara eventuale malformatii ale fatului.Stiu ca pe perioada sarcinii se fac dozari periodice ale anticorpilor anti D si ca in functie de nivelul acestor anticorpi se va decide sau nu cezariana. Ce se intimpla daca varsta sarcinei nu este corespunzatoare pentru cezariana? Mihaela

#2
Revista Mami

Revista Mami
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 30 ianuarie 2004 - 15:47

Din moment ce ne puneti acesta intrebare, banuiesc ca nu aveti numarul din iunie 2003 al revistei Mami. Am sa va trimit textul pe e-mail. dk

#3
roxica

roxica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 04 februarie 2004 - 11:22

buna eu am rh negativ,sotul are rh pozitiv si am nascut o fetita cu rh tot negativ... nu am avut absolut nici o probleam cu sarcina...a fost prima sarcina si acum mai vreau un bebe..asa ca ma intereseaza si pe mine subirectul asta desi am intrbeat pe toti medicii si mi-au zis ca atita timp cit si fata are rh engativ nu sitn probleme dar pt orice eventualitate sa fac o dozare inainte s aramin gravida sa stiu sigur c anu am deja anticorpi,desi sansele sint mici..dar asa.. ca sa fiu 'mai catolica decit Papa'..vorba doctoritei mele oricum stau cu morcovul ca si ee am auzit destule..sint mai increzatoare pt ca si doctorii, atit ginecologi cit si pediatrii m-au incurajat si am o prietena care a nascut acum al doilea copil fara nici o problema si are rh negativ..sora mamei mele la fel are rh negativ si are doi copii si a facut si avorturi si altele...asa ca tot Dumnezeu ne ajuta va rog sa ma anuntati si ep mine si as dori sa aflu si eu mai mutle in domeniul asta va multumesc

#4
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 04 februarie 2004 - 12:37

Draga Mihaela, Daca vei da cautare pe forum pentru "Rh negativ",vei gasi o gramada de informatii pe aceasta tema.Vezi si la pagina 7 a subiectului "555-ob-gyn",acolo vei gasi raspunsul dat de dr. Teo Leonte unei mamici care voia sa afle mai multe despre Rh negativ(eu am repostat intrebarea ei in cadrul acelui subiect). Ca idee,primul lucru pe care ar trebui sa-l faci e un test Coombs dupa care,daca e necesar se va face un titru de anticorpi antiRh. Daca acestia nu exista,Ig antiD va fi administrata in timpul sarcinii(28 de sapt.) si dupa nastere si toate vor fi in regula.Mai exista si posibilitatea ca bebelusul sa aiba Rh negativ ca si mama si atunci nu exista probleme de nici un fel. Numai bine!

#5
iuliana76

iuliana76

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 04 februarie 2004 - 15:13

Eu am Rh-negativ, sotul pozitiv. Pe timpul sarcinii mi s-au facut lunar analize: spectru de anticorpi antiD ( adica anti Rh) si antiA (sotul avand grupa A. Nu am avut probleme, fetita avand si ea Rh negativ. Deci nu am facut injectii nici inainte nici dupa. Cel mai bine e sa se faca analize repetate, nu sa se faca dozare de anticorpi degeaba. Daca copilul are Rh negativ, mama nu risca nimic la urmatoarea sarcina. Atunci cand bb-ul are Rh pozitiv riscul apare la urmatoarea sarcina, in caz ca urmatorul copil ar avea si el Rh pozitiv. Pentru orice sarcina cu Mama si copilul cu acelasi Rh nu exista risc. Pentru cine vrea, am si eu un articol salvat pe calculator in care sunt detaliate foarte bine toate cazurile posibile. Dati-mi un mesaj personal cu adresa de mail.

#6
bidiloi

bidiloi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 26 martie 2004 - 22:20

Si eu am Rh negativ, sotul pozitiv, si ca si Iuliana 76 , am fost lunar la centrul de recoltare din orasul meu sa mi se faca acele analize de descoperire a anticorpilor antiD.Totul a decurs normal(ma refer la ev. sarcinii) ,am nascut prin cezariana,dar am facut un vaccin special ce trebuie facut in decurs de 48 ore de la nastere, care din cite am inteles e bine sa-l faci in cazul in care mai doresti sa faci un bb.[canada] simona

#7
Andreutza

Andreutza
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 27 martie 2004 - 20:32

Daca si mama si copilul au acelasi rh(negativ), nu apar probleme deloc. Daca mama este rh-negativa, iar fatul rh-pozitiv, atunci organismul mamei recunoaste fatul ca pe un intrus si fabrica anticorpi care il ataca. Daca titrul anticorpilor creste amenintator, atunci singura sansa a bb-ului este sa fie livrat indiferent de varsta sarcinii. Dupa orice eveniment(avort, sarcina), se face preventiv mamicilor rh-negative un vaccin care sa previna aparitia anticorpilor in ideea ca va aparea o noua sarcina si organismul matern o recunoaste ca dusman de la inceput rezultand avort spontan sau malformatii. Titrul anticorpilor creste f mult in timpul in care sangele fatului vine in contact cu al mamei(avort, nastere). Tot ceea ce se face este preventiv, odata crescuti anticorpii nu mai pot fi redusi. Stiu ca daca nu ai facut vaccinul respectiv in 48 de ore trebuie sa astepti 5 ani pana la o noua sarcina. Cunosc pe cineva in situatia asta. Sanatate! Cu drag, [pup] [mamica]Andreea & [copil] Octaveatza

#8
martha78

martha78

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 28 martie 2004 - 00:45

[quote]Originally posted by Andreutza
Daca si mama si copilul au acelasi rh(negativ), nu apar probleme deloc. Daca mama este rh-negativa, iar fatul rh-pozitiv, atunci organismul mamei recunoaste fatul ca pe un intrus si fabrica anticorpi care il ataca. Daca titrul anticorpilor creste amenintator, atunci singura sansa a bb-ului este sa fie livrat indiferent de varsta sarcinii. Dupa orice eveniment(avort, sarcina), se face preventiv mamicilor rh-negative un vaccin care sa previna aparitia anticorpilor in ideea ca va aparea o noua sarcina si organismul matern o recunoaste ca dusman de la inceput rezultand avort spontan sau malformatii. Titrul anticorpilor creste f mult in timpul in care sangele fatului vine in contact cu al mamei(avort, nastere). Tot ceea ce se face este preventiv, odata crescuti anticorpii nu mai pot fi redusi.Stiu ca daca nu ai facut vaccinul respectiv in 48 de ore trebuie sa astepti 5 ani pana la o noua sarcina. Cunosc pe cineva in situatia asta.Sanatate! Cu drag,[pup][mamica]Andreea & [copil] Octaveatza[/quAndreutza nu prea vad legatura, de ce ar trebui sa astept 5 ani pt ca oricum nr anticorpilor va fi acelasi si acum si mai tarziu, iar hematiile fetale care intra in contact cu circulatia materna produc acea izoimunizare care afecteaza o viitoare sarcina cu un fat Rh pozitiv. Doctorul nu mi-a zis nimic, deocamdata mai astept, fac niste analize si apoi vom vedea...Mihaela

#9
Andreutza

Andreutza
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 28 martie 2004 - 16:51

Mihaela, asta nu stiu sa-ti explic. Nasa noastra are rh negativ si are un baietel cu rh pozitiv nascut acum 4 ani. A nascut la Municipal cu un medic foarte renumit si, impotriva sfatului lui de a face acel vaccin, nu l-a facut. Acum isi mai doreste un copil si medicul respectiv asa i-a spus. Daca aflu si de ce trebuie sa astepti 5 ani, am sa-ti scriu. Poate sistemul imunitar in acest interval de timp mai "uita"(asa cum uita si ca ai facut unele vaccinuri si imunitatea data de acestea are un anumit termen, de ex antitetanosul). A, si m-am mai gandit acum la ceva! Poate este valabil in cazul ei pentru ca nu a intaratat sistemul cu multe evenimente. Cazul tau e un pic mai complicat pentru ca zici ca ai avut 3 avorturi. Cu drag, [pup] [mamica]Andreea & [copil] Octaveatza


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -