Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ultimile saptamani de sarcina


18 raspunsuri la acest subiect

#1
Cosmina_Miruna

Cosmina_Miruna
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 ianuarie 2004 - 01:03

Mai am putin pana aduc pe lume un copilas.Nu mai pot dormi bine nici noaptea nici ziua.Cum sa-mi ocup timpul ca sa-mi treaca ziua mai usor? Cosmina.

#2
tlaura

tlaura

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 26 ianuarie 2004 - 03:57

Eheee! Greu de spus! Eu cand eram in ultima luna, tocmai ne mutasem intr-un apartament nou, asa ca aveam ce face. Pentru tine, ce sa-ti spun, gandeste-te la bb, fa-ti planuri, aranjaza-i camera, patutul, mergi prin magazine, vezi noutatile pentru copii, si nu in ultimul rand, mai stai pe aici pe forum. Aici nu ai cum sa te plictisesti. Iti urez "bine ai venit" printr-e noi, sedere cat mai indelungata, nastere usoara si asteptam vesti de la tine. [bis] Numai bine! Laura, mama lui Andrei

#3
craluca

craluca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 26 ianuarie 2004 - 04:05

Cosmina draga, citeste cat poti de mult, dupa aceea adio carti! Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.web...user/craluca100

#4
anemona

anemona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 598 mesaje

Postat 26 ianuarie 2004 - 11:16

Eu mi-am propus ca in ultimele doua luni de sarcina sa citesc cat mai mult despre cresterea bebeilor, alimentatie, imunizari etc, pentru ca dupa aceea toate informatiile imi vor fi necesare, dar in schimb n-o sa mai am timp deloc de citit. Atunci cand vine bebe trebuie sa stii deja cam ce ai de facut. Poate e o idee si pentru tine daca esti la prima sarcina. Apropo, caut cartea <Mama si copilul>, a vazut-o cineva prin librarii? Anemona

#5
vali02

vali02

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 26 ianuarie 2004 - 15:40

In ultimele 2 luni de sarcina am citit mult, mai ales despre copii - internetul a fost sursa cea mai buna de informatii. In rest, toata ziua vorbeam cu bb si o mangaiam prin burtica.

#6
gabid

gabid

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 26 ianuarie 2004 - 18:29

Eu am fost o mamica nebuna.Eu nu am citit nimic despre ce o sa fac cu bb dupa ce se naste.Citeam ca dementa despre sarcina de parca nu s-ar termina cu ea odata.Ma uitam la Tv si citeam carti lacrimogene.Ascultam muzica latino pe care dealtfel nu prea o suport.Cand am nascut nu stiam ce sa fac cu bb(mai ales ca nu ma asteptam sa vina asa de repede)Cand dormea citeam carti despre bb.Eram asa de stresata...e tare bine sa stii di'nainte ce sa faci!Eu nu stiam sa schimb un pampers...trageam cu ochiul la fetele de langa mine.Nu stiam nici ce'i cu baia,nici cu imbracatul lui bb nu excelam.Ma treceau toate caldurile si cand o luam in brate. Eu zic ca cel mai bine este sa studiati totul despre bb: schimbatul suptul(la mine a fost o mare tragedie pt ca nu imi reusea nicicum) baia reflexele Eu zic ca tehnica suptului e cea mai importanta.Sanii trebuie pregatiti din timp si trebuie sa va explice cineva(o asistenta)cum se face. Acestea sunt cele mai importante lucruri din ultimile 2 luni. [pup] Gabi.

#7
Gabbriela

Gabbriela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.385 mesaje

Postat 27 ianuarie 2004 - 00:42

Bine ai venit pe FORUM. Ca s aitzi treaca timpul mai stai shi tu mai mult pe internet shi cauta informatzi despre primul an al bb, o s ate ajute... pe mine m-a ajutat mult. Aculta muzica sau punel pe sotzul sa itzi faca masaje lungi shi relaxante inainte de ora de culcare. Gabbriela & Julian [copil]

#8
amik

amik

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 27 ianuarie 2004 - 02:21

bin ai veit!curaj pt mai departe,ca ce te asteapta nu e usor!dar este cel mai frumos lucru care ti se intampla vreodata! in ultimele saptamani de sarcina eu imi doream in fiecare zi sa nasc.din saptamana a 37a mi-am facut bagajul pt spital.nu ai aveam rabdare.eram uriasa,aveam picioarele ca niste butuci pe care vroiam sa ii tai,mi-era greu sa fac ORICE miscare,ma durea tare rau un sold,de-abia mergeam din aceasta cauza... sforaiam...dormeam pe mai multe perne...practic nimic nu mai era bine,comod... acum,la 6 luni de la nastere,ti-as da sfaturi "cunoscatoare"!. dormi!odihneste-te cat poti de mult!pregateste-te pt efortul de a aduce pe lume un copil si pentru ce va urma dupa acest lucru.dormi,cteste!umple-ti capul cu lucruri,ganduri frumoase.goneste ideile de genul "daca mi se va intampla ...?daca bebe e nu stiu cum?"etc,etc.gandeste-te serios la faptul ca sunt poate ultimele zile de acest gen.dupa nastere totul se va schimba radical si nu va mai fi niciodata la fel.pur si simplu!never the same! dormi!odihneste-te!dormi!chiar daca nu ai stare,chiar daca nu te simti tocmai comod cu stomacul in gat... ai grija de tine! alexandrele...

#9
lena

lena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 27 ianuarie 2004 - 02:44

hehe...si eu in ultima luna de sarcina eram intr-o casa noua demna de decorat, deci treaba garla, dar imi rezervam vreo 3 ore pe zi cu "documentatul"...mai ales ca eu eram singurica doar cu sotul aici si deci fara sfaturi face-to-face de la mama. Oricum tine-ti mintea ocupata cu altceva decat cu momentul nasterii. Sarcina si nastere usoara, Lena [mamica] Freyei

#10
moka

moka
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 27 ianuarie 2004 - 03:23

Bine ai venit, Cosmina! Cat de bine imi aduc aminte perioada asta! Fara somn, cu picioarele butuci, coloana garbovita si arsuri abominabile! Totusi gandeste pozitiv si fa tot ce ai tu chef sa faci pentru ca atunci cand o sa vina bebicul o sa fie mult mai greu. Umbla, decoreaza, citeste, joaca-te pe PC, stai pe DC, asculta muzica, uita-te la TV, mananca prajituri la greu si odihneste-te! Toate astea n-ai sa le mai faci dupa ce vii de la maternitate, nu ca n-ai putea dar viata o sa fie atat de bogata in evenimente ca nici n-o sa-ti mai stea gandul la ele. Moka si Mokutza (3 luni)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -