Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De 8 martie, am fugit si ti-am aruncat cadoul!


15 raspunsuri la acest subiect

#11
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 10 martie 2005 - 14:18

discuta cu invatatoarea. Eu una asa as face. Cum adica abia termina calasa a IV-a. Nu poti arunca asa cuvinte la intamplare .
Nu mai stiu cum e acum dar eu aveam ceva profesoare care ne si indicau ce cadou vor si daca nu le placea il dadeau inapoi si te puneau sa-l schimbi. Si asa imi venea sa il pun direct in capul lor!!!!


Marina

#12
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 10 martie 2005 - 14:37

Am vorbit cu invatatoarea, mi-a spus ca este un copil incapatanat si inchis, mi-a spus ca l-a intrebat de ce nu a venit la scoala si copilul a tacut, mi-a spus ca l-a intrebat unde a fost si copilul i-a raspuns ca nu stie, mi-a spus ca si-a schimbat parerea despre el, ca este un copil suprasolicitat si nu face fatza atator activitati.

Mie mi se par afirmatii putin exagerate.

Nu certati copiii cand viseaza!

#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 martie 2005 - 20:32

OK, mai rezistati pana la vara dupa care va intra in alt regim. Daca spui ca face atatea cate face plus acel loc deja spune extrem de multe. NU exista niciodata un astfel de copil cu o astfel de performanta intr-o imagine de genul ma bucur daca o sa termine clasa. Poate e o chestiune personala dincolo de capacitate. Performanta nu o poti nega oriunde s-ar manifesta ea. Dar relatiile da pot sa fie cum sa spun inechitabile. Rabdare. Succesul e in fata. Din ceea ce ai scris acum parerea mea este ca e un copil capabil, clar echilibrat, si este vorba de un esec relational cu invatatoarea. Nu te-as sfatui sa pui paie pe foc. Cred ca rabdarea unei jumatati de an este sau ar fi de 10 ori preferabila. Eu asa as proceda. Viitorul este in fata. Si as evita relatiile personale sau personalizate cu invatatoarea. Nu merge e clar. NU as pasi pe un drum spinos. Exista acea vorba dragostea cu forta .... Se poate evita. Fiecare cu drumul lui.

Parere personala

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

#14
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 10 martie 2005 - 23:18

Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri, la noi situatia reintra in normal atata doar ca, pana ma suna sa-mi spuna ca a ajuns de la scoala acasa, imi fac tot felul de ganduri.
Despre invatatoare nu stiu ce sa spun, stiu ca este dura si severa si astea au fost criteriile dupa care am ales-o, eu o respect si o admir, are intotdeauna cea mai buna clasa din scoala si cu siguranta in clasele V-VIII copilul va avea cei mai buni profesori, sunt parinti care fug de ea dar eu am crezut ca pentru un baiat este important ca startul sa fie mai sever. Daca in scoala se intampla ceva bun, vin bilete gratis la spectacol sau manuale noi sau orice altceva si nu ajung pentru toti copiii, e sigur ca aceasta invatatoare va avea pus deoparte pentru copiii din clasa ei.
Mai mult, este singura clasa unde copiii obtin intotdeauna premii la concursuri.
Poate ca in clasa este severa dar, cand sunt impreuna cu alte clase, copiii ei sunt intotdeauna protejati.
Am citit ce mi-a raspuns Lucia si m-am ingrozit, nici nu vreau sa ma gandesc ca asa ceva este real, oameni de genul educatoarei si invatatoarei descrise de Lucia ar trebui internate la psiho nu lasate in preajma copiilor.
M-am gandit, asa cum zice si Marius, sa am rabdare pana termina, imediat incepe vacanta de primavara si pana la sfarsitul anului nu mai este mult.

Nu certati copiii cand viseaza!

#15
nana_sim

nana_sim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 622 mesaje

Postat 11 martie 2005 - 10:12

Esti o mamica inteleapta pentru ca nu l-ai certat si te-ai decis sa urmezi sfatul lui Marius de a avea rabdara pana la vara si ... [recevere].
Mi se pare un copil bun, isi va gasi drumul cu siguranta. A fost un episod si a trecut. Poate fratele lui a aflat si niste detalii in plus ...

Toate gandurile mele bune [flo],

Simona

... cu inalte calificari de nasa si matusa.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -