Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De 8 martie, am fugit si ti-am aruncat cadoul!


15 raspunsuri la acest subiect

#1
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 09 martie 2005 - 21:43

8 martie,dimineata ora 7:30 - copilul meu cel mic pleaca la scoala, cu flori si cadouri;
8 martie, ora 10:30 - o prietena, invatatoare la aceeasi scoala, ma suna sa ma intrebe de ce nu a venit copilul la scoala;
8 martie, ora 11 - inebuniti, plecam sa cautam copilul, pe unde sa-l cautam?
8 martie, ora 11:30 - gasesc copilul, murdar si infrigurat, pe strazile din cartier;
8 martie, ora 12 - incepe strategia de a afla ce s-a intamplat;

Acum, cand va scriu, nu am un raspuns clar. Pur si simplu nu a vrut sa mearga la scoala, a aruncat florile si cadourile si a hoinarit aiurea pe strazi. Are 11 ani. Azi am vorbit cu invatatoarea lui, mi-a spus ca si-a schimbat parerea despre el (asa repede?) si ca e foarte suparata. Mai mult, pentru ca cel mic nu a vrut sa vorbeasca cu ea, mi-a sugerat ca nu e in toate mintile.

Cu mine copilul se poarta ca si cum nimic nu s-a intamplat. Vorbim, radem. Ce a fost asta, ati patit careva asa ceva?

Nu certati copiii cand viseaza!

#2
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 09 martie 2005 - 22:14

inteleg ca e prima data cand nu merge la scoala si hoinareste ... de unde deduc/ma intreb daca are vreo legatura cu florile si cadoul

toti copiii merg cu flori si cadou la scoala de 8 martie? intreb si io ca proasta, ca nu mai stiu care sunt obiceiurile, aici nu se dau flori decat la sfarsit de an si atunci din partea clasei, nu fiecare in parte...si de ce intreb? poate s-a simtit jenat, n-a vrut sa i le dea, baietii sunt mai sensibili la chestii din astea, din cate stiu io, sau poate numa al meu (care e ceva mai mare), dar stiu ca nu s-ar duce cu flori la scoala, poate si unde nu e obiceiul aici...poate are vreo legatura cu asta, a preferat sa chiulesca decat sa mearga cu florile la scoala... si in plus poate ca si daca s-ar fi dus cu florile, poate pur si simplu nu a vrut sa i le dea, poate nu-i place de ea si nici nu m-ar mira daca tot ce a avut de spus a fost ca si-a schimbat parerea, vorba ta atat de repede, in loc sa incerce sa afle care e motivul

#3
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 09 martie 2005 - 22:31

Da, Adela, este prima data cand se intampla asa ceva. Este un copil care nu mi-a creat probleme. Dar este timid, sensibil si incapatanat.
Daca nu a vrut sa duca florile de ce nu mi-a spus? Ca nu-l obligam. Sa stea pe strazi 4 ore, pe frigul asta, mi se pare nepotrivit pentru varsta lui. Invatatoarea este foarte severa dar nu o are de ieri si pana acum nu a avut reactii din astea.
Aici asa este obiceiul, de 1 martie, de 8 martie, toti copiii se duc cel putin cu flori. Imi amintesc ca de Craciun copilul meu a dus un buchet de flori si niste globuri unicat si ceilalti copiii au ras, ei adusesera cadouri serioase.

Nu certati copiii cand viseaza!

#4
clau07

clau07

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 172 mesaje

Postat 09 martie 2005 - 22:40


Imi dau si eu cu parerea, chiar daca nu am copil asa de mare.
Daca de Carciun copii au ras de el din cauza cadoului adus, s-ar putea ca aici sa fie raspunsul. Sigur i-a fost frica sa nu se repede povestea.

Claudia si [copil] Alexandra ( 8 iunie 2004)
http://pg.photos.yah...pescu/my_photos

#5
nana_sim

nana_sim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 622 mesaje

Postat 10 martie 2005 - 10:06

Si eu cred ca radacinile se afla in relatiile de la scoala, daca doamna si-a schimbat parerea despre el atat de repede inseamna ca nu au o relatie tocmai cordiala, iar copilul s-ar putea sa n-o aprecieze pe doamna daca il trateaza hm-hm si atunci ... de ce sa ii duca flori si cadou? Si eu as face la fel ca el, poate n-as fugi pe strazi dar m-as fi fofilat de la datul florilor si al cadoului. Asta nu e o chestie minora, nu-i inversa copilului scara de valori (cadourile unicat in mod normal te amutesc de valoroase ce-s si nu starnesc rasete)! Daca are o relatie proasta cu cineva de ce sa se comporte ca si cum ar avea una buna? Politeturile exagerate nu ii folosesc, eu as prefera sa am un copil cu coloana dreapta si m-as duce eu sa rezolv "maruntisurile neplacute".
Totusi, incearca sa afli de ce a avut aceasta abordare insa nu-l certa si nu-l fa sa se simta umilit sau vinovat. Zic si io!

Simona

... cu inalte calificari de nasa si matusa.

#6
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 10 martie 2005 - 10:55

nu ar fi o idee sa vorbesti cu parintii sa nu mai dati cadouri separate ci in comun din partea clasei (daca tot trebuie facut cadou)? ... s-ar evita in felul asta discutii si neplaceri ... tin minte, cu toate ca au trecut 100 de ani de atunci, ca nici mie nu-mi placea sa ma duc cu cadou la invatator (florile erau ok) care pe deasupra le si expunea pe catedra (ma rog, in felul lui poate gandea ca era politicos sa desfaca cc cadourile), da' mie mi se parea de prost gust randuirea lor pe catedra ... nu stiu de ce, chiar daca multe veti zice ca e doar un gest si inca unul frumos pe deasupra a duce cadouri invatatoarei mie imi pare un fel de mita ... de ce nu ajung florile, un martisor de 1 martie, felicitari facute de catre elevi la ora de desen, o poezie ....

e destul de greu la 11 ani sa exprimi de ce. asa a simtit, el stie de ce, dar din moment ce adultii se pare ca nu inteleg, poate crede ca nu are dreptate, plus ca stie ca a gresit ca nu s-a dus la scoala. invatatoarea asta nu mi se pare tocmai invatatoare, auzi, daca cc copilul n-a vrut sa vorbeasca cu ea, nu e in toate mintile...ce sa-i fii spus? ce s-ar fi asteptat sa-i spuna? sper sa-i dea de gandit faza asta si chiar ea sa vina cu propunerea sa nu se mai dea cadouri

#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 martie 2005 - 11:38

Cum merge cu scoala? E clasa IV-a presupun. Ce inseamna severa? Care sunt relatiile dintre copil si invatatoare? Daca s-au schimbat:
-Cum au fost inainte?
-De cand s-au schimbat?
-In ce sens s-au schimbat?
-Ce spune invatatoarea?
-Ce spune copilul?
-Ce parere aveti voi?
-Parintii colegilor din clasa: care este statutul lor social?
-Dar al vostru?
-Baiatul este genul timid?
-E cel mai mic am inteles, are frati sau surori mai mari?
-Cat de mari?
-Care este relatia cu ei/ele?
-Dar cu tatal lui?
-Care sunt pretentiile voastre fata de el?
-Ce isi doreste? Ce nu ii place?
-A fugit de acasa vreodata? Daca da, cand? In ce context?
-Are prieteni(e)? Daca nu, de ce credeti ca nu are? Daca da, cine sunt acestia, cum sunt acestia, ce fac si cu ce se ocupa parintii lor?
-Cat timp petrece cu prietenii lui?
-Ce fac in acest timp? Ce le face placere sa faca?
-La ce filme se uita? Ce gen de muzica asculta?
-Are idoli? Daca da, cine sunt acestia?
-Ce i-ar place sa faca in viata?
-Ce v-ar place voua sa faca in viata?
-Cat timp invata?
-Cat timp se joaca?
-Cat timp doarme?
.....


sunt o gramada de intrebari. Poate, daca doresti raspunzi la ele.


Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

#8
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 10 martie 2005 - 12:12

Raspunsurile voastre m-au mai linistit. Nu am trait niciodata asa ceva si recunosc ca m-am speriat foarte tare si nu am stiut cum sa reactionez. Nu l-am pedepsit, i-am explicat doar ca nu e bine ce a facut. Mi-a povestit ce a facut in ziua aceea, dar nu mi-a spus de ce. Am fost ieri sa cautam locul unde a aruncat florile si cadourile, am facut tot posibilul sa intru in mintea si in sufletul lui de copil. M-am speriat si mai tare cand mi-am dat seama ca el nu a fost speriat sa mearga singur pe strazi, si-a cumparat mancare si bomboane si a asteptat sa se faca ora 12 ca sa vina acasa. De altfel asa l-am gasit, venind linistit spre casa ca si cum nimic nu s-a intamplat.

Marius, pentru cine sa raspund acelor intrebari? Iti dai seama ca este copilul meu si vreau sa cred ca il cunosc foarte bine chiar daca apar si surprize urate. M-am hotarat sa scriu despre ce am patit pentru ca am incredere in unii oameni de pe forumul asta, pentru ca nu sunt de acord cu invatatoarea si pentru ca cei din jurul meu ma acuza ca nu am pedepsit copilul. Invatatoarea mi-a spus ca ii este teama si se roaga sa termine cu bine clasa a IV-a! Cum adica?
Am doi copii, doi baieti, de 13 si 11 ani. Cel mic, pentru ca despre el este vorba acum, face informatica, dansuri, teatru si modelism, el vrea sa le faca si eu il sustin, invata bine, a luat locul 3 pe Bucuresti la concursul de matematica, iubeste animalele dar niciodata nu a suportat sa fie luat in brate sau pupat. Eu sunt singura care a reusit sa faca lucrurile astea cu el, in rest e foarte rece si distant.
Cred ca este un copil normal.



Nu certati copiii cand viseaza!

#9
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 10 martie 2005 - 12:25

quote:
Originally posted by nana_sim

copilul s-ar putea sa n-o aprecieze pe doamna daca il trateaza hm-hm si atunci ... de ce sa ii duca flori si cadou? Si eu as face la fel ca el, poate n-as fugi pe strazi dar m-as fi fofilat de la datul florilor si al cadoului. Simona

... cu inalte calificari de nasa si matusa.



Simona, eu si sotul am uitat ca este 8 martie, ne-am adus aminte la 10 seara, copilul se culcase deja, am plecat la ora aia tarzie sa cumparam ceva pentru a doua zi si i-am zis si copilului, de fapt si in seara aia mi s-a parut ciudat ca cel mic nu m-a atentionat ca a doua zi este 8 martie, a reactionat indiferent cand i-am zis ca iesim sa cumparam flori si cadouri pentru scoala. Dar am pus asta pe seama faptului ca are o fire rece, nici macar o clipa nu m-am gandit ca el nu vrea sa duca florile si cadourile!

Nu certati copiii cand viseaza!

#10
Rodica P

Rodica P

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 10 martie 2005 - 14:03

Ai facut bine ca nu l-ai pedepsit! Cel mult o discutie mai lunga!

Despre invatatoare hm.. cam cunosc genul nu te lua dupa ea!



Copiii sunt deosebiti fiecare are felul lui de a fi, ei nu se ascund nu se prefac asa ca noi, nu e o vina ca nu face si el ce face toata lumea!

Cred ca ar trebui sa ii explici bine ca daca nu vrea sa faca ceva nu este obligat si ca daca vrea poate chiar sa discute cu tine despre asta!

Pupici!



Rodica si [copil] Stefan-Daniel [i]

poze o-1 an , poze , [foto] Poze noi!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -