Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Salariu in invatamant


37 raspunsuri la acest subiect

#1
pisimuky

pisimuky

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 546 mesaje

Postat 25 august 2007 - 00:45

Am si eu cateva intrebari pentru cei/cele care lucreaza in invatamant. Pe scurt, as dori sa stiu care este salariul de incadrare al unui incepator in sistem ( adica fara vechime in invatamant desi am vechime in campul muncii ), si prin urmare nu are nici grade date, nici definitivat, nimic. De asemenea, ma intereseaza cam in ce perioada a anului se organizeaza concursul la nivel national pentru ocuparea unui post de profesor ? Ce fel de post ar trebui sa caut ( avand in vedere ca sunt interesata de o catedra de limba si literatura romana ) pt. ca sunt titularizabile, netitularizabile etc ( pt. mine e un fel de pasareasca, nu prea inteleg mare lucru ). Si ca o completare - sunt absolventa de Litere si am absolvit, de asemenea, si modulul Psiho-Pedagogic. Multumesc mult.[flo]

Mamica de nazdravan Rares [bonjovi] si [copil] Mihnea




Good things last forever.

#2
georgi75

georgi75

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.719 mesaje

Postat 25 august 2007 - 19:14

Hai sa incerc sa-ti raspund eu.Salariul de incadrare la incepatori, fara grade e de 725 RON.De la 1 octombrie mai creste cu 15 %.

Concursul unic are loc pe 16 iulie in fiecare an.Cel putin asa a fost pana acum.De la anul cica vor sa schimbe.Mergi la concurs, daca iei peste 7 intri la repartizarea computerizata si poate prinzi un post titularizabil.Daca nu iei peste 7 participi la sedinta publica la sf lui august si poti prinde un post netitularizabil.

Sper ca ai inteles ceva.

Pentru mai multe detalii inscrie-te pe forum pe site www.edu.ro .Acolo sunt inspectori de specialitate care raspund prompt.

Pupici



EDIT: Nu stiu de unde esti.Exista cateva judete care organizeaza concursul cu cateva zile inainte, cam pe 12-13 iulie.






Georgiana-mami de Stefania





Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!



#3
cami30

cami30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 27 august 2007 - 17:03

salariul ala de 7 mil e brut...
post titularizabil inseamna ca daca iei peste 7 si obtii un astfel de post poti sa ai norocul sa iesi la pensie de pe el...( daca in timp nu intra in restrangere= reducerea numarului de ore). Ca un post sa fie titularizabil trebuie sa fie vacant cel putin 4 ani ( patru ani sa ti se asigure aceasta catedra de 18 ore pe sapt)

post netitularizabil inseamna post liber pe mai putin de 4 ani ( de regula 1 an, 2) ceea ce inseamna perioada determinata si esti angajat ca suplinitor...deci trebuie sa dai din un nou examen pentru un alt post dupa ce se termina perioada de contract.

cami






#4
claujro

claujro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.387 mesaje

Postat 27 august 2007 - 17:12

O completare: salariul minim garantat pentru cei cu studii superioare nu este respectat in invatamant.

#5
georgi75

georgi75

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.719 mesaje

Postat 28 august 2007 - 01:35

quote:
Originally posted by claujro
O completare: salariul minim garantat pentru cei cu studii superioare nu este respectat in invatamant.
Ei bine Clau saptamana trecuta am fost in activitate si chiar am intrebat secretara daca se aude ceva pe tema asta.A dat din umeri....Nu stia nimic [alcool]Georgiana-mami de StefaniaAjutati-l pe Dan sa mearga din nou!

#6
madaluta

madaluta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.105 mesaje

Postat 30 august 2007 - 18:52

eu nu iau 725 ron nici dupa 8 ani de invatamant...Doar daca am dirigentie, sau cateva ore suplimentare depasesc 7 mil..altfel nu





Madalina +[baietel]Darius Cristian ( 14.12.2006 )



concediu 2007

Darius - luna a 8-a



SITE FULGULETI,



#7
madaluta

madaluta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.105 mesaje

Postat 30 august 2007 - 19:02

pisimuky: m-am ambalat cam tare in mesajul anterior si am si uitat sa te si salut

eu predau de 7 ani lb romana int-un liceu din c-ta....si abia ajungeam la 7 mil.Acum sunt in CIC

Pt a te titulariza trebuia sa mergi neaparat la concursul din iulie si sa obtii minim 7.daca nu erau posturileafisate pt titularizare ( cu viabilitate de peste 4 ani)nu iti conveneau, nu erai obligata sa alegi. puteai opta pt unul de suplinitor ( pt un an)si aveai prioritate.

daca nu voiai sa megi la concursul din iulie sau nu obtineai peste 5 , in august se mai sustine un examen organizat la nivel judetean, doar pt suplinitori, iar locurile ramase vacante se obtin intr-o sedinta publica ce se desfasoara chiar zilele astea.

Totusi, daca vrei un post in invatamant mergi si adreseaza-te inspectorului de specialitate si in cazul in care raman locuri libere poti ocupa unul din ele, dar si in cazul unui concediu medical, prenatal, iesire la pensie, poti fi chemata si dupa inceperea anului scolar.

Multa bafta si rabdare...



Madalina +[baietel]Darius Cristian ( 14.12.2006 )



concediu 2007

Darius - luna a 8-a



SITE FULGULETI,



#8
pisimuky

pisimuky

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 546 mesaje

Postat 31 august 2007 - 00:30

Multumesc tare mult, fetelor, pentru raspunsuri ! Mi-ati taiat tot elanul......[:D] Multi pupici ![flo]



Mamica de nazdravan Rares [bonjovi] si [copil] Mihnea



[url=http://www.flickr.com/photos/Giulia_20[/url]



Good things last forever.

#9
madaluta

madaluta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.105 mesaje

Postat 01 septembrie 2007 - 13:35

pisimuky: ia in calcul si faptul k la romana poti avea meditatii si poti face bani frumosi dc esti buna...Pe mine asta ma mai tine in invatamant...

Si vacantele ma tin...



Madalina +[baietel]Darius Cristian ( 14.12.2006 )



concediu 2007

Darius - luna a 8-a



SITE FULGULETI,



#10
wonderful

wonderful

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.217 mesaje

Postat 02 septembrie 2007 - 00:00

OK,Madaluta,dar si med. astea nenorocite inseamna nervi storsi.De ce sa nu ne plateasca omeneste.De cate ori sunt alegeri,vin toti mmocofanii sa compatimeasca inv.rom. si salariile amarate.Ei,dupa 24 ani,grade,iau in mana 12 mil.Te-apuca scarba si pandaliile.Au venit cativa absolventi si dupa cateva luni,maxim 1 an au plecat pt. ca nu suporta galagia,stressul,etc din scoli.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -