Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

endometru prea subtire


6 raspunsuri la acest subiect

#1
lucia munteanu

lucia munteanu
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 22 ianuarie 2004 - 12:42

Fetelor, ati mai fost careva in situatia mea? Respectiv, dupa o ovulatie spontana in ziua 14 (am avut 2 foliculi grasi de 3 mm) si o inseminare in ziua 15, am inceput sa iau 2 Utrogestan/zi, avind insuficienta progesteronica. Teoretic, ciclul trebuia sa vina in ziua 28, dar a venit cu 4 zile mai devreme, aproape fara sa-mi dau seama (cu dureri suportabile, au avind cicluri dureroase) si cu aspect modificat, membranos si cu cheaguri. In plus, la 7 zile dupa inseminare, in ziua 22, sub Utrogestan si Mastodynon, endometrul era de doar 8 mm. Aveti cunostinta de vreun tratament pentru ingrosarea endometrului? Practic, din ziua 12 pina in ziua 22 endometrul a ramas la aceeasi grosime, ceea ce ma nelinisteste foarte tare. Nu am gasit informatie in acest sens iar medicul nu s-a alarmat defel. Ce ma fac? Va multumesc. lucia

#2
anne-marry

anne-marry

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 365 mesaje

Postat 22 ianuarie 2004 - 12:58

buna lucia. eu nu mai tin bine minte la mine care erau "dimensiunile" dar stiu caera prea subitire, la fel, si de aceea doctora mea imi daduse utrogestan cate o pastile pe zi din a 17 azi pana in a 26 a, plus vitmaina e forte tot cate una, timp de trei luni de zile. nu stiu daca asta m-a ajutat sau nu, dar dupa cateva luni am rams gravidutzxa, desi ma chinuiam de......17 luni. poate ca asta a aajutat, poate ca nu, nu situ, dar asta mi-a fot tratamentul prewcris mie atunvci, la un cxiclu normal de 28-29 de zile. zicea ca este pt "regalrea ciclului". pupici dulci... anne-marry si...albumul meu cu poze: http://poze.acasa.ro...e/album?id=1513 NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

#3
Silvia_Pui

Silvia_Pui

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 176 mesaje

Postat 22 ianuarie 2004 - 13:15

Iata ce am gasit recomndat de Teo : Endometrul se ingroasa in permanenta pe parcursul ciclului endometrial, incepand imediat dupa menstruatie si incetand cresterea la cca 3-5 zile inaintea urmatoarei menstruatii. Inainte de ovulatie, endometrul creste oarecum in progresie aritmetica, sau chiar mai lent, stimulul fiind constituit de cantitatea in crestere de estrogeni. Imediat dupa ovulatie, odata cu formarea corpului galben, se produce o noua crestere in grosime a endometrului, de tip oarecum diferit primeia, datorita dublului stimul hormonal: estrogenii si progesteronul. Deci da, endometrul creste si in faza postovulatorie a ciclului. Ca ar fi prea subtire in faza foliculara (proliferativa), nu mi se pare. De fapt, 6-6,5 mm grosime preovulator (in ziua 13) este dimensiunea ideala. Ulterior (postovulator, in faza secretorie) mai creste cu cca 2-4 mm, ajungand la 8-10 mm grosime totala. Daca endometrul are macar 8 mm grosime in ziua 21, nidatia (cuibarirea oului) este perfect posibila, in absenta altor factori care sa o impiedice (adica daca nidatia nu se produce, NU grosimea endometrului este responsabila). Tratamentul urmat are drept efect SI cresterea grosimii endometrului. Utrogestan-ul va stimula ra randul lui aceasta crestere. Tinand cont de datele ecografice, se pare ca stimularea a fost un succes atat dpdv al maturarii foliculare (foliculul peste 18mm in ziua 13 este aproape matur, iar eu inteleg ca ai avut 3 astfel de foliculi!), cat si a dezvotarii endometriale (6,3mm in ziua 13 este excelent).

#4
lucia munteanu

lucia munteanu
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 22 ianuarie 2004 - 14:00

Cu multumiri ca mi-ati raspuns, va spun totusi ca suspectez si eu o deficienta de faza luteala, tocmai pentru ca ciclul vine intodeauna cu 2-4 zile mai repede, chiar daca iau 2Utrogestan/zi si intodeauna dupa o inseminare. In plus, mai am o mare indoiala: dat fiind ca nu am ramas niciodata insarcinata in 5 ani de zile si de 2 ori am fost suspectata de avort spontan ( 1 data, pentru ca am avut o hemoragie urita, am lesinat chiar, in ziua 26 a ciclului si a doua oara, cind mi-a intirziat ciclul 2 zile - singura intirziere a ciclului de la virsta de 12 ani, de cind am avut prima menstruatie - cind am avut din nou o hemoragie urita, cu cheaguri), pe linga deficit de faza luteala, mai suspectez si prezenta unor anticorpi care impiedica fixarea embrionului. Cunoasteti asemenea cazuri, cupluri "incompatibile", parca, se numesc? Incepind de miine, voi incepe investigatiile in acest sens. Succes inca o data, fetelor!

#5
Monica-Elena

Monica-Elena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 296 mesaje

Postat 22 ianuarie 2004 - 17:14

Multa bafta Lucia. Si eu sunt in aceeasi situatie ca tine. Tot 2 avorturi spontane. Eu deocamdata iau o pauza de dr si tratamente ptr ca nu mai am putere. De aproape 10 ani asteptam un bebe care se lasa tare greu............. Tine-ma la curent te rog cu ce faci.[flo] [pup] Monica

#6
lucia munteanu

lucia munteanu
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 22 ianuarie 2004 - 17:52

Draga Monica-Elena, imi pare rau sa aud ca "nu mai poti", te inteleg f. bine. Inteleg si ca vrei sa faci o pauza, si eu am fost aproape de gindul asta dupa ultima inseminare. Vreau insa sa te intreb ceva: ai epuizat toate seriile de analize care se fac in situatia noastra, respectiv: clinice, endocrinologice, infectioase si imunologice? Daca da, nu pot sa-ti spun decit ceea ce-ti spun probabil toti in jurul tau: ai grija de tine, linisteste-te, incearca sa nu te mai gindesti ca "nu se poate" si mai ales, nu inceta sa speri, poate totusi, Cineva acolo sus ne va auzi si pe noi la un moment dat. Eu, una, daca nu as mai avea un dram de speranta, cita mi-a mai ramas, nu stiu ce m-as face, cum as putea merge mai departe. Iar daca nu ai epuizat tot stocul de investigatii, nu sta pe ginduri si fa tot ce se poate face. Uite, in cazul meu, pentru ca medicii nu au gasit nici un raspuns la problema mea (cu exceptia progest. mic), am hotarit singura sa incep aceste analize imunologice si infectioase. Nu stiu cum va fi la capatul acestui drum, dar trebuie s-o fac si pe asta. NU TE LASA! lucia

#7
Monica-Elena

Monica-Elena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 296 mesaje

Postat 22 ianuarie 2004 - 18:01

Multumesc de incurajari Lucia. Din pacate am facut toate analizele posibile, de tot felul imunologice, endo etc. Am facut si stimulari cu closty si 3 luni de stimulari simple cum li se spune cu puregon si pregnyl. Asa ca.....asta este. Nu am incercat nici o inseminare si normal nci FIV. Multumesc inca odata si tine-ma la curent cu ce mai faci. [flo][pup] Monica


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -