Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Rectificare Legea 577


81 raspunsuri la acest subiect

#41
roxana_d

roxana_d
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 09 februarie 2004 - 14:46

Buna, urmeaza sa nasc la sf lui febr 2004/inceputul lui martie 2004. cele 126 de zile de concediu de maternitate se termina cam la inceputul lui martie. angajatorul m-a sunat azi sa imi spuna ca nu imi poate da CIC pt ca nu mai am zile ramase din concediu de maternitate ,minim 42, ca sa imi iau concediu de leuzie. ce fac? dupa cele 42 de zile de la nastere (in care nu primesc nici un ban) pot cere CIC? sa ma folosesc de concediu de risc maternal? va rog ajtati-ma cu un raspuns. multumesc roxana

#42
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 09 februarie 2004 - 15:12

Roxana, regula celor 42 de zile minim de concediu postnatal, la sfarsitul carora poti solicita CIC, nu poate fi aplicabila in situatia in care, anterior, ai efectuat deja intregul concediu de maternitate. In aceasta situatie, se intra direct in CIC.

#43
roxana_d

roxana_d
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 09 februarie 2004 - 16:33

Multumesc. ma poti ajuta cu pasajul de lege, articol,paragraf/eventual o adresa de site legat de acest aspect/ site-ul lui marius nu se incarca. multumesc

#44
roxana_d

roxana_d
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 09 februarie 2004 - 16:43

"Existã însã situatii în care s-a întâmplat ca, pânã la aparitia Legii 577, o persoanã sã-si fi efectuat toate zilele de concediu de maternitate înainte de data nasterii. Sunt medici care au acordat toate cele 126 de zile de concediu de maternitate înainte de nastere. „Persoana aflatã în aceastã situatie nu va mai primi nici un ban în cele 42 de zile ulterioare nasterii si nu poate primi nici concediu pentru cresterea copilului pânã la doi ani imediat de la data nasterii întrucât nu are 42 de zile de post-natal. Ea va putea sã primeascã indemnizatie pentru cresterea copilului pânã la doi ani doar dupã ce se epuizeazã cele 42 de zile de post-natal" - precizeazã Marioara Gozman, director executiv adjunct al Casei Judetene de Pensii Arad." e corect ce spune doamna directoare? roxana

#45
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 09 februarie 2004 - 17:49

Parerea mea este ca este exagerata interpretarea sa. Art.121 alin.1 lit.a) din Legea 19/2000 prevede: a) concediu ºi indemnizaþie pentru creºterea copilului pânã la împlinirea vârstei de 2 ani ºi, în cazul copilului cu handicap, pânã la împlinirea vârstei de 3 ani, oricând pânã la împlinirea de cãtre copil a acestor vârste, numai dupã efectuarea a cel puþin 42 de zile din concediul de lãuzie." Totodata, art.16 din OUG 96/2003: Art. 16. - Pentru protecþia sãnãtãþii lor ºi a copilului lor, dupã naºtere, salariatele au obligaþia de a efectua minimum 42 de zile de concediu postnatal, în condiþiile prevãzute la art. 2 lit. g) ºi în cadrul concediului pentru lãuzie stabilit prin Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii ºi alte drepturi de asigurãri sociale, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare. Din pacate, legislatia nu distinge asupra situatiei in care nu se mai pot efectua aceste zile de concediu postnatal, integral sau partial, datorita faptului ca anterior intrarii in vigoare a acestor prevederi, ele deja fusesera epuizate. Totusi, de aici pana la a sanctiona persoanele care deja le efectuasera, consider ca nu este in spiritul legii.

#46
rose

rose
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 09 februarie 2004 - 22:43

Va rog mult raspundeti-mi si mie la urmatoarea problema: Sunt incadrata cu carte de munca din 1 APR 2001 si am nascut o fetita in 22 SEPT 2003. Concediul postnatal s-a incheiat in data de 18 DEC 2003 iar incepand cu data de 19 DEC 2003 am intrat in CIC. Eu, in mod obisnuit, am primit pt concediul postnatal ~10 mil lei iar in luna IAN 2004 am primit 9,7 mil lei reprezentand ~1/2 luna de postnatal si 1/2 luna de CIC. Acum, in FEB 2004, cand ma asteptam sa primesc aproximativ la fel am primit doar 6 mil lei. Este corect modul de calcul, plafonare, ce s-a facut? sau: "Sunt indreptatita sa primesc in continuare ~9,7 mil lei, tinand cont ca am intrat in CIC in 19 DEC 2003 si am primit banii corect pentru perioada 19-31 DEC 2003?" Multumesc mult, mult de tot.

#47
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 10 februarie 2004 - 11:24

Ti s-a calculat gresit indemnizatia pentru CIC. Oricum, ai primit raspuns si la http://www.desprecop...?TOPIC_ID=21243

#48
anemona

anemona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 598 mesaje

Postat 13 februarie 2004 - 13:00

Citind toate legile astea n-am facut decat sa-mi prind urechile si sa nu mai inteleg nimic, asa ca... help! Explicati-mi si mie, va rog: Sunt incadrata in actualul loc de munca din nov. 2002 si voi naste in iulie 2004. Cum mi se va calcula CIC? Multumesc anticipat! Anemona

#49
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 13 februarie 2004 - 13:11

Aproximativ 6 milioane lei.

#50
olimat

olimat
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 februarie 2004 - 16:30

quote:
Originally posted by anemona
Cum mi se va calcula CIC?
Este 85% din sal. mediu burt pe economie. - suma bruta 6.529.700 lei - suma neta 6.105.269 lei


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -