Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Rectificare Legea 577


81 raspunsuri la acest subiect

#21
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 23 ianuarie 2004 - 12:29

Gaby, de indemnizatia unica de aproximativ 6 milioane lei beneficiaza persoanele al caror drept se constituie dupa 31 decembrie 2003. In situatia sotiei tale, care a nascut anul trecut, si care, banuiesc, beneficiaza deja de CIC, dreptul s-a constituit la momentul depunerii cererii pt acordarea CIC, calculul indemnizatiei facandu-se potrivit prevederilor in vigoare la acea data.

#22
baula

baula
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 24 ianuarie 2004 - 01:40

Marius, vreau sa verific daca am inteles bine in ce situatie sunt eu dupa toate modificarile la modificarile de pana acum. Am nascut pe 18 dec. 2003 si sunt asigurata din 1993. Voi depune cerere pentru CIC in februarie, dupa concediul de lauzie. Inteleg ca voi primi 6.5 mil. Daca e asa, pe mine ma avantajeaza. Te intreb pentru ca pe 6 ianuarie sefa de la resurse umane mi-a spus ca vor beneficia de 85% din salariu mediu pe economie doar cele care se vor angaja de la 1 februarie 2004, dupa ce au cotizat cel putin 6 luni. Oricum e o interpretare pe care nu am mai intalnit-o. Cum e?

#23
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 25 ianuarie 2004 - 18:15

vei beneficia de 6.500.000 lei net/luna. Toata lumea va avea aceasta valoare indiferent de momentul angajarii sau a salariului avut daca indeplinesc conditiile prevazute de lege pt a avea acest drept. Cat despre faptul ca te avanteajeaza se pare ca la fiecare 100 de mamici aproximativ 85 dintre ele aveau salariul mai mic si astfel devin avantajate.A fost si este politica actuala sociala de a uniformiza veniturile asigurate la nivel social. Marius (www.desprecopii.com)

#24
zolo

zolo
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 ianuarie 2004 - 19:41

Va rog sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu indemnizatiile pentru cresterea copilului. Sotia mea anascut in 27.01.04 dar inca nu am depus concediul pentru ingrijirea copilului pentru ca se dau numai dupa 20a le lunii, dar am afalat ca ea nu va beneficia de noua suma se 6 500 000 lei pentru ca este asigurata inainte de 17 martie 2003.Am aflat ca chiar la primarie s-a spus acest lucru.Avanda aceste date spuneti-mi va rog ce suma va primi ea pt. ca dac este asa cum am auzit este nevoie ca ea sa mearga cat mai repede la lucru.Multumesc. --In alta ordine de idei am constatat Marius ca ti-am fost elev al Liceul Sinteza profil merceologie (poate iti mai amintesti de acea serie(1991-1995))

#25
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 27 ianuarie 2004 - 03:01

Mai sa fie...ce mica e lumea ...[:D]... mda sunt ceva ani de atunci. asta da supriza...am inlemnit cand am citit. Ok dar sa revenim....parerea mea este ca veti beneficia de 6.5 milioane de lei conform ultimelor informatii parvenite din cadrul ministerului de resort. Interpretarea cu asigurati anterior datei de 17.03.2003 va fi respinsa prin nota interna ce va fi trimisa de la minister pe directiile de specialitate. Nu am confirmarea aceasta dar am informatia. Cel mai bun lucru ar fi sa intrebati la serviciile de specialitate fie saptamana aceasta fie urmatoarea. Sensul legii 577 inclusiv rectificarea acesteia este de a uniformiza indemnizatiile pt ingrijirea copilului la nivel social. Si ca veni vorba de rectificari am plasat rectificarea la mine pe site in format *.doc->WORD pt a putea fi citita si de cei care nu au Acrobat reader. De asemenea desi nu este o noutate la sugestia lui Liviu am plasat si Ordonta 105/24.10.2003 privind alocatia complementara si cea de sustinere monoparentala. Marius (www.desprecopii.com)

#26
zolo

zolo
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 27 ianuarie 2004 - 19:53

OK, multumesc pentru informatie dar ca sa am confirmarea imi spui despre ce servicii de specialitate este vb, adica unde sa intreb saptamana viitoare? Si inca ceva, este obligatoriu sa efectueze toate cele 126 de zile de concediu pre si post natal, deoarece sotia mea nu are pana in momentul de fata numai 90 de zile de concediu de acest fel. Multumesc

#27
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 ianuarie 2004 - 00:49

Casa de asigurari sociale in cadrul primariei, intrarea pe str. T. Vladimirescu. pe sub turn apoi la stanga ca, 13 sau 14 parca. Sper sa va dea un raspuns corect. Este obligatoriu sa efectueze minim 42 de zile postnatal. Marius (www.desprecopii.com)

#28
mihneag

mihneag
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 februarie 2004 - 17:51

NEavand la dispozitie toate legile (cu respect pentru Marius, dar in momentul la care scriu site-ul tau nu merge - cel putin la mine!) nu pot sa ma lamuresc exact. Sotia mea a nascut dupa 1 ianuarie 2003 si ca urmare am 2 intrebari: 1. Cat e obligata sa fie in concediu postnatal? 42 de zile sau 63 sau trebuie sa scad zilele de prenatal din cele 126 de zile ? 2. Cat o sa fie indemnizatia de crestere a copilului?! Scuze, dar m-am pierdut in toate dezbaterile pe aici si nu dau de legi. Apropo, pentru ca sunt Toma necredinciosu: pe unde gasesc legile respective. Multzam frumos anticipat!

#29
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 04 februarie 2004 - 18:04

A nascut dupa 01.01.2003 sau dupa 01.01.2004? Legile le gasesti pe www.marius.rdsor.ro

#30
mihneag

mihneag
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 februarie 2004 - 10:42

Imi cer mii de scuze: a nascut dupa 1 ian. 2004 [ups] Multumesc


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -