Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

mie nu mi-a prescris medicul acid folic!!!


49 raspunsuri la acest subiect

#1
ana_a

ana_a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.179 mesaje

Postat 18 ianuarie 2004 - 20:39

Fetelor, nu mai stiu ce sa cred...am citit destul de mult despre acest acid folic, am mers la farmacie, mi-am luat o cutie, sper ca de care trebuie...asta pentru ca a fost foarte ieftin :5000 lei, si am luat o pastila, apoi spre seara trebuia sa merg la medicul meu de familie sa duc analizele, si sa-l intreb cum imi voi administra acest acid folic de care toata lumea povesteste ca e fff bun. Dar medicul mi-a zis ca eu nu am nevoie de acid folic, ca sunt sanatoasa, am tot ce imi trebuie, mi-a zis sa nu iau nici un medicament, sa mananc sanatos, lapte oua, fructe, carne gatita, sa evit mezelurile si mancarurile alea cu E-uri...si mi-a mai zis ca acest acid folic este ceva sintetic si poate produce tot felul mutatii si ca mai bine sa il iau direct din alimentatia sanatoasa..... si apoi, intrebarile mele sunt: 1. acea cutie de acid folic care am cumparat-o eu din farmacie cu 5000 de lei este ce-a care o luati si voi?(cele care au luat sau iau acest acid folic)?sunt niste pastile portocali 2. daca acelea sunt, de ce nu scrie acolo in prospect ca se recomanda gravidelor?adica in sensul ca nu scrie acolo ca ar face un bine bebelusului si dezvoltarii lui.... 3.sa imi schimb medicul? Mentionez ca in analize anemia mea este de 12,5, ceea ce am inteles ca este foarte bine. Astept si alte opinii. mai fac o paranteza spunand ca aici in prospect scie urmatoarele:"nu se administreaza la persoanele a caror varsta depaseste 60 de ani si la care, eventual, poate accelera evolutia unui cancer latent" Bine, eu nu am peste 60 de ani...dar de unde sa stiu eu ca nu am un cancer in stare latenta? mda.... nu ca sa pun raul inainte...dar no...ma intreb si eu ce-i cu acidul asta.... va pupicim pe toate!Ana si bebelusul de 7 saptamani din burtica

#2
anemona

anemona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 598 mesaje

Postat 18 ianuarie 2004 - 21:17

Ana, se prescrie acid folic in sarcina pentru ca se stie ca o carenta de acid folic poate da malformatii grave ale sistemului nervos la fat. Eu am luat exact acelasi acid folic din care ai cumparat tu incepand din saptamana 4, 1 cp/zi si mai iau si acum. Daca nu vrei sa iei din acesta, care are 5 mg/comprimat, ia unul cu o cantitate mai mica de acid folic/comprimat, vei gasi unele care au cateva sute de mcg (micrograme), exact doza minima necesara, le vei gasi la un pret mult mai mare, dar asta pt linistea ta. Oricum, eu zic ca e bine sa iei. Se prescrie acid folic chiar si dinainte de a ramane gravida, atunci cand intentionezi sa concepi un copil. Pupici! Anemona, 14 saptamani

#3
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 18 ianuarie 2004 - 21:33

Nu ai anemie, 12,5 este valoarea hemoglobinei si este intr-adevar normala. Ceea ce stiu eu despre acidul folic (vitamina B9) e ca se recomanda chiar inainte de a ramane insarcinata si mai ales in primele saptamani de sarcina. Carenta de acid folic poate duce la aparitia unor deficiente ale sistemului nervos al fatului cum ar fi spina bifida. Acidul folic se prescrie in general in combinatie cu alte suplimente prenatale. De exemplu eu am luat un medicament care continea fier + acid folic. Necesarul de acid folic pentru o gravida este crescut - 500 mcg (un adult are nevoie doar de 300mcg). Sarcina usoara! Cristina

#4
Andruska

Andruska
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 18 ianuarie 2004 - 21:57

Mie mi-a recomandat dr ginecolog sa iau cu 3 luni inainte sa raman gravida si primele 3 luni de sarcina, ceea ce am si facut. Pastilele sunt exact cum le descrii tu. Acidul folic impiedica formarea spinei bifida la fat. Sarcina usoara si numai bine, Andra cu burtica de 38 saptamani si Andrei (4,4 ani) Album Andrei: http://www.desprecop...mid=954&cid=448

#5
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 18 ianuarie 2004 - 22:45

Eu stiu ca acidul folic se ia pastile pentru ca se asimileaza mai bine decat cel pe care il contin alimentele in mod natural. Revin si cu cateva discutii de pe la aspirante: http://www.desprecop...e&TOPIC_ID=3560 http://www.desprecop...&TOPIC_ID=11328 Oana_B

#6
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 18 ianuarie 2004 - 22:58

VEZI rasp. dr. Teo LEONTE de la forumul Clinica virtuala dat Oanei_b, referitor la acidul folic: (al6-lea raspuns din pagina) http://www.desprecop...918&whichpage=3 "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

#7
orzu irina

orzu irina
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 18 ianuarie 2004 - 23:26

De obicei se recomanda. irina, mama lui '[copil]'); Alex http://community.web.../user/orzuirina http://www.desprecop...d=6027&cid=3348

#8
DanaEma

DanaEma
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 19 ianuarie 2004 - 00:12

Nu am luat nici un fel de vitamine si nici acid folic, am intrebat medicul de mai multe ori daca nu ar fi bine totusi sa iau. Raspunsul a fost intodeauna, daca mananci carne si alimente bogate in vitamine e mult mai bine, mult mai sanatos e sa iei tot din alimente. Am facut toate testele posibile si totul a fost bine, am incredere in doctorul meu si in experienta lui, poate si fapul ca are aproape 70 de ani. Cel mai bine e sa asculti de medicul tau. Eu am avut probleme cu anemia cu multi ani in urma dar acum se pare ca e bine. Sarcina usoara si bb sanatos. [gravi]de 35 saptamani

#9
gianina

gianina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 466 mesaje

Postat 19 ianuarie 2004 - 00:53

eu am luat acid folic, in primele patru luni. gianina si bebe Simona Andreea

#10
saphir

saphir

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 19 ianuarie 2004 - 00:56

Draga Ana, Acidul folic se recomanda, dar atata vreme cat analizele tale sunt bune, mai bine asteapta un eventual nou control. Oricum medicul tau, iti va face mai multe teste de analize pe perioada sarcinii si daca o sa fie necesar, fii sigura ca o sa iti spuna el cand e momentul sa-l iei. Pana atunci, parerea mea, este sa astepti. Sarcina usoara. Saphir [gravi] 34 saptamani


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -