Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

_mama disperata


26 raspunsuri la acest subiect

#11
EmmaT

EmmaT

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 268 mesaje

Postat 10 martie 2005 - 23:38

Eu acum sunt la perioada adolescentei...si nu pot spune ca sunt prietena cu mama ..doar un pic sunt mai apropiata de surorile mele...atat...dar nici cu ele nu vorbesc

Nu am vrut sa le spun nimic despre prietenia mea si nici acum dupa 7 luni nu pot spune ca stiu multe,un lucru este clar si lor si mine ca m-am schimbat foarte mult ,eu pot spune ca sunt multumita de schimbarea care a avut loc cu mine, inainte ma inchideam foarte usor in mine,acum am invatat sa nu mai pun totul la suflet, sa imi spun punctul de vedere ....si multe lucru pe care le-am invatat datorita "lui"



Eu daca plec la scoala ,cei din casa imi cunosc orarul si niciodata nu am intarziat fara sa anunt,insa in fiecare saptamana ajung mult mai devreme acasa ...cand a-si putea pierde vremea prin alta parte...si daca am luat o nota merg si zic care este ...fie ca e buna,fie ca este rea...data viitoare o sa fiu mai atenta si o indrept.



Am spus familia mea nu il cunoaste...chiar daca eu ma intalnesc si la telefon vorbim zilnic ....chiar s-au suparat pe mine si nu au vorbit 3 zile fiindca nu am vrut sa le arat 1 poza cu "el"

Pana la urma au inteles si acum nu se mai baga...chiar daca vor de multe ori sa spuna ceva....insa daca ar afla mai mult ar incepe cu sfaturi si idei si eu tocmai asta nu vreau...daca voi descoperi ca am facut o greseala...cu siguranta voi trece peste...si pana acum am invatat foarte mult din aceasta prietenie si cu sigurana voi mai invata..au fost si lucruri bune si triste..dar fac parte din viata mea si le accept asa cum sunt...



Emma[foto]

#12
nichita7

nichita7
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 15 martie 2005 - 19:43

[ilp]doamna eu sunt studenta si va sfatuiesc sa vedeti cum se comportata "fetita" d-voastra de cand e cu acel baiat si daca invata ceva bun de la el v-as sfatui sa-i lasati in pace insa daca fata nu mai invata aproximativ de bine ca inainte de a-l cunoaste nu o despartiti de el ci faceti-o sa inteleaga ca nu e potrivit pentru ea baiatul deternimand-o pe ea sa-i vada defectele vorbind mult cu ea si povestindu-i despre situatii similare in care el ar trebiu sa procedeze asa si nu cum face el..............daca baiatul e de treaba puteti putin "sa fortati nota"astfel incat cand ii este fetei lumea mai draga sa o puneti la treaba daca vrea sa o lasati sa se intalneasca cu el sau sa invete la nustiu ce materie ca sa poata sta "atat" cu el

prichici

#13
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 martie 2005 - 21:10

Dumnezeu le va randui pe toate. Da. Nu va mai obositi sa faceti ceva impotriva vointei ei. Dar nici nu o incurajati. Suportul moral nu trebuie sa lipseasca.

http://community.web...com/user/tora97

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#14
Emi si mami

Emi si mami

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 22 martie 2005 - 02:45

Sa inteleg ca problema este numai faptul ca el are 21 de ani?
De ce incercati sa-i despartiti? E vreun golan, vreun drogat, Doamne-fereste?
O nota proasta sau un chiul nu sunt un capat de tara. Nici noi la serviciu nu putem da 110% in fiecare zi.
Nu va suparati pe mine, e foarte posibil sa va ambitionati degeaba si fata sa respinga acest control fatis. Si atunci, cine pierde? Ambele parti.
Cu cat ii faceti mai mult scandal, cu atat se va indeparta mai mult de dv. si veti face mai mult rau decat bine. Incercati sa va apropiati de ea, daca se mai poate. Daca nu va spune ce face, degeaba va framantati. Trebuie sa-i recastigati dv. increderea.
Lasati-i in pace, daca nu e sa fie, se despart ei. Fiecare trebuie sa invete din propriile experiente, amintiti-va ca erati la fel la varsta ei.
Numai bine,

Raluca mamica, Emi bebelusa si bb2 din burtica

#15
maggy

maggy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 22 martie 2005 - 19:36

Fetelor va multumesc din suflet ca sunteti alaturi de mine.Dar orice as incerca parca nu da nici un rezultat.[bang]Parca e de fier si nu ma pot acomoda cu asta.Pe 19 luna asta a implinit 15 ani iar prietenul ei de fapt a gasit o scuza ca nu poate veni pe la ea ptr ca este plecat din localitate.Ea bineinteles ca a crezut iar cand am incercat sa o atentionez ca el o minte pur si simplu a devenit foarte nervoasa.[:(!]Am incercat tot si inca nu ma dau batuta dar sper sa nu fie prea tarziu.Draga Emi sa stii ca problema nu este ca are 21ani de drogat nu cred iar golan??????????Cred ca daca nu ar fi lasat scoala pe o treapta mai joasa nici nu mas fi zbatut

#16
marcellinna

marcellinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 23 martie 2005 - 03:11

Maggy draga,La Multi Ani fiicei tale!

In problema cu tanarul ala...nu stiu zau ce sa-ti spun altceva decat ce as face eu.Nu-i obligatoriu sa faci si tu daca nu crezi ca e o ide buna..
Si fiica mea are 15 ani.

Dupa cate se pare intre tine si fiica ta s-a ridicat un zid de cauciuc.Tot ceea ce vreti sa trimiteti de la una la alta se pare ca ricoseaza impotriva voastra.

Eu dupa faza asta cu lipsitul de la ziua fetei,iti spun sincer ce as face.
Nu-i frumos dar...macar l-as pune in garda.
Ai cumva numarul lui de telefon? ai putea sa ai o discutie cu el fara ca fata ta sa stie ca vrei sa-i vorbesti?

I-as spune ca daca e chiar indragostit de fata si vrea o relatie cu ea sa-si asume responsabilitatea ca va juca cinstit.
Sa-si aminteasca faptul ca el e un major si fata ta inca nu are experienta lui.
I-as spune sa nu incerce sa umble cu cioara vopsita.sa aibe grija cum se comporta.
Daca nu...sa aibe grija ca va avea mereu motiv sa priveasca dupa umar,sa nu subestimeze nici fata dar mai ales pe tine.
Si sa aibe si puterea de a se tine de regulile bunului simt si ...inca ceva:sa dea dovada ca e matur,sa nu-i spuna deocamdata fetei de discutia voastra dar el sa o tina bine minte.

Tu ca mama a fetei de 15 ani,ai intors odata obrazul cand el s-a scuzat ca "e plecat din oras".
poate ai sa mai intorci odata obrazul...dar cum trei oraji nu ai...s-ar putea sa nu se stie.
Nici macar odata n-as clipi cand i-as spune toate astea,pe ton sigur si calm,neaparat pe ton calm si sigur.

#17
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 23 martie 2005 - 05:46

quote:
Originally posted by Emi si mami

Sa inteleg ca problema este numai faptul ca el are 21 de ani?



Eu am un baietel de 3 ani, dar daca as avea o fata de 15 ani pe mine personal m-ar ingrijora sa aiba un prieten de 21 ani. Motivul este acela ca un baiat de 21 ani sigur vrea sa faca sex cat mai rapid. Acu' nu zic ca unu' mai mic nu ar vrea sex, dar la 21 ani este o certitudine... M-as ingrijora gandindu-ma ca fata mea sa isi inceapa viata sexuala la doar 15 ani. Dar daca asta vrea, nu ai ce face. Mai bine ar fi sa vorbesti cu ea despre mijloacele de protectie sexuala si sa incerci sa ii fi aproape, a.i. sa iti spuna daca are probleme. Nu ai ce ii face, daca s-a hotarat sa fie cu el, va fi oricum.

#18
Emi si mami

Emi si mami

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 24 martie 2005 - 02:16

Ingrijorare justificata, in orice situatie.
Desi baietii de 21 de ani pe care i-am cunoscut eu erau mai putin "dornici" si putin mai maturi decat cei de 18.
Multi tineri isi incep acum viata sexuala la 15 ani, din pacate, iar noi nu putem decat sa-i ajutam sa evite necazurile.
Ai dreptate ruxij, ar fi bine sa aiba loc o discutie despre mijloace contraceptive. Nu neaparat ce anume sa foloseasca, cat faptul ca trebuie NEAPARAT sa foloseasca. La 15 ani, stiam ce mijloace contraceptive exista, dar nu vedeam cu claritate rostul folosirii lor. Nu-mi imaginam ca tocmai eu as putea ramane insarcinata, era o perspectiva indepartata.
Problema, din cate am inteles eu, este ca ea isi neglijeaza scoala, ceea ce nu e de dorit, dar e normal la prima dragoste si, credeti-ma, e mai bine sa se intample acum decat inainte de bacalaureat sau de admitere! Cunosc cazuri.
Alta problema este ca el o minte. Se pare ca ea e indragostita de el, iar el se complace in situatia asta.
Iar mama, din pacate, nu poate sta deoparte... Nu ne lasa sufletul de mama, dar trebuie sa fim tari.
Eu n-as fi crezut-o pe mama daca mi-ar fi spus ca X ma minte, e o reactie normala.
Si nici n-am ascultat-o in privinta unuia si altuia, a iesit nasol, eu am suferit, dar mama a fost alaturi de mine si m-a ajutat sa "minimizez pierderile".
Si uite ca, pana la urma, toate s-au aranjat. Azi sunt la casa mea, cu un sot minunat, un copilas de mana si unul pe drum.
Daca nu invata din propriile greseli, nu va sti sa discearna graul de neghina. Sa aleaga barbatii buni dintre cei rai.
Stiti povestea fluturelui care se chinuia sa iasa din cocon? L-a vazut un om milos si a taiat coconul ca sa iasa mai repede fluturele, sa nu se mai chinuie asa. Dar aripile fluturelui nu s-au intins cum trebuie, pentru ca nu au trecut prin gaurica stramta a coconului si, de aceea, fluturele nu a zburat niciodata. Pare o aberatie poetica, dar, daca stati sa va ganditi, e adevarat.
Imi cer iertare pentru postarea lunga... Sper ca nu v-ati plictisit citind. [:I]
[pup]

#19
lucicamg

lucicamg
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 12 iunie 2005 - 21:45

draga maggy ,
de ce nu lasi tu timpul sa le rezolve toate problemele si incerci sa fortezi nota.
Eu am un baiat de 16 ani pe care ,,il bat la cap''sa-si faca o prietena si o fetita de 10 ani pe care as dori sa o educ in asa fel incit sa fie desteapta si sa stie sa aleaga ce este mai bun.
Desi sint si am fost destul de apropiata cu mama nu am discutat multe din problemele esentiale vietii.Am avut un prieten de la 16ani la 21 de ani fara sa avem nici un fel de relatii decit de buna prietenie.La 21ani am cunoscut un baiat cu 4 ani mai mare cu care NU aveam de gind sa ma casatoresc ,dar era altceva dupa 5 ani[cu ac persoana].Mama cind a auzit ca el ar vrea sa ne casatorim a intrat in priza , a incercat tot felul de misculatii si un an m-a adus la exasperare facindu-ma sa ma casatoresc cu el[evident fiind convinsa ca nu este ptr mine].Normal ca dupa 6 luni mi-am dat seama ca nu este sotul visat si am divortat.M-am casatorit la 26 ani am 2 copii,dar sa stii ca acea perioada si-a pus grea amprenta pe viata mea.Si acum[am 40 ani] ii mai reprosez mamei mele de comportamentul ei de atunci,iar ea recunoaste ca a gresit si chiar ma incurajeaza sa fiu mai libertina cu fiica mea.Sint convinsa ca daca nu ar fi facut atita tam-tam toate ar fi trecut aproape neobservate.
Asa ca te rog mult sa te gindesti la ceea ce faci si daca mai tirziu nu vei regreta.
cu dragoste lucicamg


#20
axia

axia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 13 iunie 2005 - 21:18

Maggy, imi amintesc de copilaria mea (ca la 15 ani este un copil) si mai ales imi amintesc faptul ca cel mai rau ma enerva cand nu ma lasa mama sa ma intalnesc cu "EL". N-avea 21 ani, dar avea 19 si pentru mama tot prea mult si prea devreme era.......
Mi-a trecut singura ca nu prea aveam multe in comun, iar acum imi vine sa rad

Andre si BB Tibi


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -