Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Poezii crestine , de Craciun


4 raspunsuri la acest subiect

#1
toni

toni

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 24 decembrie 2003 - 02:41

Daca mai aveti si voi poezii crestine , puneti-le aici: De la iesle pan’ la cruce…cat amar cat suflet frant Ce alean , ce mila dulce, Te-a putut din cer aduce pe pamant? De la staul la Golgota numai zbucium si colind Trist privea spre cruce bolta, muntii grei poneau revolta clocotind. De pe fan pana la cuie, numai rani si vanatai Ce cuvinte pot sa spuie cum plangeai pe-o cararuie pentru ai tai. Din Egipt in Ghetsimani…numai plans si privegheri… Crunt pandeau in drum dusmanii, pana n-au mai fost Betanii nicaieri. De la iesle pan la mine cate lacrimi , cati martiri! Unde voi gasi suspine Doamne , sa-ti aduc depline multumiri.

#2
oanaruth

oanaruth
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 26 decembrie 2003 - 22:52

IN SEARA DE AJUN A venit la mine mama si mi-a spus c-un zambet bun: -Puiule, stai treaz, ia seama Si asculta toata gama cantecelor de Craciun! Clatinand apoi fereastra, vantul mi-a soptit usor: -Puiule, in noaptea asta isi despica norii creasta si vin ingerii in zbor... Iar o vrabie marunta ciripi de pe pervaz: -Puiule, stai treaz si-asculta... Ia auzi... ce oaste multa!... Nu dormi! Auzi? Stai treaz!... Am raspuns la toate: Bine. Si... am adormit in pat... Iar tarziu, din zari senine, a venit Isus la mine si, zambind, m-a sarutat. ASTAZI VIN SA-MI PLEC GENUNCHII Astazi vin sa-mi plec genunchii Inaintea ieslei Tale, Copilas din alta lume, Obosit de frig si cale. Si-mi plec inima si fata, Copilas din zare-albastra, Si ma-nchin cu umilinta, Calator prin lumea noastra. Nu am smirna, ca si magii, Nici tãmâie si nici aur, Lacrimile pocanintei Imi sunt singurul tezaur. Ti le-aduc acum 'nainte Cu sfiala si rusine, Copilas venit din ceruri, Sa porti Crucea pentru mine... VENITI CU TOTI LA BETLEEM! Veniti cu toti la Betleem, Voi, cei infranti in nadejde; Nadejdea lumii azi s-a-mplinit: Sprijinul celui ce crede. Din indoieli si framantari Nalta-ti privirea spre-naltele zari: Noaptea s-a dus - si pe cer sus, Iata, apare Lumina! Veniti cu toti la Betleem, Voi, cei cazuti sub osândã; In bezna grea, o mânã ar vrea Domnul Isus sã vã-ntindã. Doar pentru voi, cei in nevoi, Ceru-si trimite buchetul de flori: Din inaltimi, prin serafimi, Suna de veacuri chemarea. Noaptea nasterii... Noaptea nasterii... si zarea, ca un vis s-arata, Sub opincile-nghetate, neaua scirtie calcata. Undeva pierdut in ceata de lumina alba rece Un colind s-aude-o clipa... doar o clipa,si-apoi trece. Pe la fiecare casa rid ferestrele-n lumina, E atita bucurie toata noaptea asta plina. De pe-o ulita pierduta, din colindul dinainte Ca pe-o aripa de inger lin rasuna trei cuvinte: Ia sculati dragi gospodari caci vin astazi oaspeti rari. Astazi undeva departe unde gindul abia patrunde La a lumii rugi de veacuri tainic Dumnezeu raspunde Infasat sta-acum in iesle mic Copil stapinul lumii Stralucesc in juru-i toate albe ca argintul spumii Iar din ceruri steaua sfinta Dulce raza si-o coboara Peste iesle peste staul peste-o mama si fecioara. Incarcati cu daruri scumpe vin trei magi sa i se-nchine Se coboara cor de ingeri din tariile senine Si-n cintari aduc vestirea la pastorii dela staul Pentru Fiul sfint din iesle impletind cununi de aur Toti Ii cinta-acum: OSANA! Noaptea parca-i zi cu soare. Ingerii, pastorii,magii, totul este sarbatoare Iar pamintu-mbraca haina alba pentru praznuire Vine Domnul Sa ne afle asteptindu-L cu iubire Binecuvintat fii Doamne, Cel ce vii cu bucurie Fa ca inimile toate sa Ti se deschida Tie . Întrebãri de Crãciun P. Dugulescu Când se lasã peste sat umbrele de searã Doi strãini la poartã bat, adãpost sã cearã Dar rãmaserã în drum Tu-i primesti acum? Betleemul împietrit, si-a respins Vlãstarul Si-ntr-o iesle l-au primit, boul si mãgarul. Loc la han nu mai era. Dar în casa ta? Printre galaxii si sori, îngeri cu solia Vin sã spunã la pãstori "S-a nãscut Mesia" Tu te-ai coborât la ei, Pentru doi sau trei? Si prin noapte-acei pãstori Merg cu bunã veste Cei dintâi închinãtor, lângã sfânta iesle. Tu cu câtã grabã vii ca sã I te-nchini? Pe un drum obositor vin cãlare magii Sã se-nchine Lui cu dor desertând desagii. Tu ce daruri I-ai adus Pruncului Isus? Dar Irod înfuriat dã poruncã mare Ca la Betleem în sat Pruncii sã-I omoare Nu cumva si tu la fel Îl urãsti pe El? Când copii vor venii iarãsi cu colindul, El un lucru-ar vrea sã stii Sã trãiesti iubindu.L Si te-ntreabã Da sau Nu? Tu ce vei rãspunde? Oare ce vei spune? O, sfânt locas de îndurare Din nou la islea ta ne-aduni Pãmântu-ntreg e-n sãrbãtoare Podoabe, cântece, lumini… Se-aprind fãclii, e masa plinã Traditia îsi face vad. Încep colindãtori sã vinã Se strâng copiii lângã brad. Petrece lumea, râde, cântã Si toti un strai ,ai bun si-au pus E doar Crãciun, e Noapte Sfântã! Dar unde, unde e Isus? O sfânt Locas de umilintã Când toti din tine-un basm îsi fac, Câti mai pãstreazã cu credintã Mesajul pruncului sãrac? Îmi zboarã gându-n depãrtare Si deslusesc intr.un ungher O candelã pâlpâitoare La ieslea sfântului mister. Se-apleacã blând ca o aripã Pesra copil un abur greu. Vezi tu? Gândeste-te o clipã! Acest copil e Dumnezeu! Mielul L-au gãsit mirati pãstorii Într-o iesle înfãsat Si nestãvilind fiorii, Pânã se ivirã zorii, s-au rugat. Iar apoi când pe cãrare Se-ntorceau sub rotii nori, Le punea o întrebare Mintea lor nestiutoare de pãstori -Cum? Pãrea un glas cã-ngânã. Fiul Slavei, tocmai El Sã se nascã pe tãrânã, Pe pãtul de fân la stânã, ca un miel? Nici o soaptã din târie Cerul Sfânt pãrea ascuns. Si-au trecut ani multi, se stie, Când un flas dãdu-n pustie un rãspuns. Iatã Mielul fãrã patã, Cel din staulul de oi, Care-si frânge fãrã platã, Viata Lui nevinovatã, pentru noi! Iatã Mielul, fãrã vinã! Miel tãcut si rãbdãtor. Azi e Mielul ce suspinã, Mâine-L vom vedea-n Luminã, ca pãstor. Hai la iesle, la Isus Lui sa ne-nchinam Pe Mesia cel dorit Toti sa-L adoram. Sta ‘ntr-un grajd pe paie pus Copilasul bland Ingerii deasupra Lui Se aud cantand. Sa-L adoare plini de dor Merg pastori grabiti Cand ei vad pe Emmanuel Plang de fericiti. Hai si noi cu-acelasi dor Hai spre a-L slavi Copilasul dulce drag Bland ne va zambi. Din cer, un inger luminos O veste buna ne-a adus: Ca s-a nascut Isus Cristos, Cel asteptat cu dor nespus. De mii de ani, fagaduit Stramosilor din Paradis, De lume azi s-a miluit, Si raiul iar n-i l-a deschis. Sculati-va ca sa-L vedeti, Voi Patriarhi si voi Profeti, Popoare-ntregi sa-L adoram, Iubirea toata Lui s-o dam. Dana si Iubirea ei, [8**] Oana-Ruth

#3
danv

danv
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 27 decembrie 2003 - 00:01

Noaptea de Crãciun Îngheþati fiori se topesc spre searã, Pe sub pleoape, ninge, ninge abãtut. Albul unui fulg - fragedã povarã Pe un umãr mic, de copil tãcut… Sã te duc acasã, gerul o sã muºte, Chiar de-i cald acum, ascultã ce-þi spun, Fulgii ãºtia-s moi, dar, ca sã ne-mpuºte, Gloanþe o sã-i facã viscolul nebun. Sã te duc acasã, noaptea o sã vinã ªi în urmã-i Moºul, cã-l aºteaptã toþi, Bradul cu podoabe ºi-un iz de rãºinã Îi cheamã-nãuntru pânã ºi pe hoþi. Numai este nimeni, sãrbãtoarea-i mare, Globuri ºi ghirlande prin geam strãlucesc, Tu pe unde vrei sã cazi din picioare? Sã te duc acasã, hai, cã mã grãbesc. Eu nu vin acum, îmi rãspunse piciul, Eu mai stau un pic, pleacã, dacã vrei, Mie mi-a spus mama cã în noaptea asta Pot sã dorm în staul, lângã mieii mei… alina v. http://www.omfs-ct.r...gina_ioanei.htm

#4
lucian

lucian
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 27 decembrie 2003 - 00:34

NOAPTEA SFANTA Minunata-I noaptea sfanta, minunata. Sfanta pace invesmanta lumea toata Umple bucurii ceresti , inimile omenesti Noapte sfanta tu-nfratesti lumea toata. Naltatoare-I noapte sfanta, naltatoare. vin pastorii , ingeri canta, ieslea-I soare Steaua arde luminos, Magii’nalta pe Hristos Maica-I raze , ceru-I jos , ieslea-I soare. Bucurie-I Noaptea sfanta , bucurie. Iadul cade , Moartea-I franta pe vecie. Profetia s-a’mplinit, Mantuirea ne-a venit, Sfant Mesia , Fii slavit pe vecie!

#5
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 27 decembrie 2003 - 04:02

Era o noapte Era o noapte limpede, curatã Întinsã peste ceruri ºi pãmânt Foºnea prin iarba caldã, tremuratã O adiere molcomã de vânt. Dormeau adânc pãstorii în câmpie ªi-n flori de vis gemeau încetiºor Plutea-n vãzduh parfum de iasomie ªi stelele vegheau asupra lor. Într-o colibã micã printre vite Având lumina-un bulgare de seu S-au împlinit cuvintele vestite ªi S-a nãscut un Fiu de Dumnezeu. Alai de îngeri I-au sfinþit venirea Au coborât, s-au închinat la Cel Sortit sã ne aducã mântuirea, Cristosul sfânt, iubit, Emanuel... Trei crai veniþi pentru-un copil anume Cãlãuziþi de steaua din apus Sosiþi strãini din margine de lume Tãmâie, aur, smirnã I-au adus. Treziþi din somn se închinau pastorii ªi îngerii cântau în jurul lor Cu limbi de foc li se vestirã zorii: Pãstorii-aveau de-acuma un pãstor... Era o noapte limpede, curatã Întinsã peste ceruri ºi pãmânt Când s-a-mplinit fãgãduinþa datã ªi, Doamne, ni L-ai dat pe Fiul sfânt... Amin! Elena&Laura


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -