Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu stiu sa intarc copilul!!!


10 raspunsuri la acest subiect

#1
elenacristina

elenacristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 13 decembrie 2003 - 00:01

[hia]Salutare! Am o fetita dulcica de 10 luni pe care am alaptat-o cu succes pana acum si as vrea s-o intarc... Nu stiu cum. Voi cum ati facut?[copil] Pupici

#2
Gabbriela

Gabbriela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.385 mesaje

Postat 13 decembrie 2003 - 01:02

Poti sa elimini in primele 2 zile o masa de piept si sa ii dai biberonul iar dupaia inca una si tot asa pana le scoti pe toate din alimentatia ei. Nu incerca sa elimini tot laptele matern dintr-o data ca poate fi traumatizant pentru bb. Bafta si multa rabdare. Gabbriela & Julian [copil]

#3
antoioana

antoioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 13 decembrie 2003 - 01:07

Draga Elenacristina, In primul rand de ce vrei sa o intarci? Poti sa-i mai dai macar 2-3 luni, macar dimineata si seara.Eu pe Ioana am alaptat-o 1an 2saptamani. (Acum alaptez al 2-lea bb care are 4 luni, dar intentionez, cu Doamne ajuta, sa-l alaptez pana pe la 1 jumatate fiindca are o dermatita atopica.)Uite cum am procedat eu: nu i-am mai dat in timpul zilei, doar dimineata si seara; apoi am renuntat sa-i mai dau dimineata-2sau 3 zile i-am dat numai seara;apoi i-am dat numai seara, 1 data la 2 zile; si gata! lactatia nu a mai fost stimulata, deci a incetat. Asa, natural, este cel mai bine si pentru mama si pentru copil. Chestia cu intreruptul brusc, legarea sanilor, etc. nu este tocmai buna. Dar daca bb e fericit si pe tine nu te deranjeaza nimic...te rog eu, mai da-i putin laptic de mami ca-i cel mai yami-yami pentru ei. anto

#4
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 13 decembrie 2003 - 02:07

Draga Elenacristina!
In primul rind,bun venit printre noi,aici la DC!
Cit despre intarcat si eu spun ca e prea devreme,s-o intarci pe micutza ta la 10 luni,alapteaz-o cit poti,cu cit mai mult cu atit mai bine,Antoioana are perfecta dreptate!
Nu exista nimic mai bun ca laptele de mami!

Toate cele bune [flo]


Un Craciun feeric tuturor membrilor DC !!![*]
http://www.desprecop...p?nickname=alba

#5
karol

karol

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 13 decembrie 2003 - 02:44

Hai sa-ti spun cum am intarcat-o eu pe fetita mea Michelle care acum are 1 an, 11 luni si ...3 zile.Eu i-am dat sa suga pana la 1 an si 7 luni.Da, sa nu razi, acum cateva luni am intarcat-o.Am tot amanat de pe o luna pe alta pana am ajuns aici.Era disperata dupa tzatzica, ar fi supt tot timpul.Intr-o dimineata m-am trezit croita s-o intarc pt ca ma obosea ft tare, noaptea statea numai cu tzatza in gura.Am dus-o la mama si 5 zile n-am mai dat pe acolo.Bunica ii spunea ca mami e la spital ca i s-a stricat lapticul si trebuie sa faca injectii.Cand in final am aparut dupa cele 5 zile , la sfatul cuiva m-am manjit pe sani cu albastru de metil.N-o sa uit niciodat bucuria de pe chipul ei cand m-a vazut dupa cele 5 zile de absenta.Dupa imbratisari si sarutari binenteles ca a venit partea cu suptul.Cand am scos sanii afara si i-a vazut asa albastii a facut o fata...de m-am pus pe plans, aveam impresia ca o tradez.Nici macar nu a mai incercat sa puna gura.Si uite asa am intarcat eu, ft usor, nici nu ma asteptam.Succes [bibe]

#6
antoioana

antoioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 13 decembrie 2003 - 05:41

Karol, belea belea povestea ta. Hehe..Am ras cu pofta. Si eu as mai fi alaptat-o pe Ioana, dar ma dezbraca tot timpul...eram obosita. Da cu cat mai mult, cu atat mai bine. anto

#7
mara26

mara26

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 13 decembrie 2003 - 11:10

Draga mea cred ca ai ales bine momentul ca pe masura ce copilul creste devine tot mai greu .Te felicit ca ai reusit atata timp sa-i dai san .Eu n-am fost asa puternica.AM intarcat la 4 luni jum pt ca se pare laptele meu devenise doar o valoare simbolica.ERA mult ,dar MARA nu mai lua deloc in greutate.Vina a fost a mea pt ca eram foarte obosita si nu prea reuseam sa mananc.Am intarcat treptat dar totusi destul de brusc ,i-am dat Marei san si completare apoi cam in 2 zile ii dadeam san doar seara ,noaptea si un pic dimineata,ziua era doar biberon.Am mai avut lapte 2 saptamani.Nu am luat tratamente de nici un fel.

#8
Adria_

Adria_

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 13 decembrie 2003 - 13:00

E o problema care se rezolva in timp si cu rabdare. Eu am inceput tot pe la 10 luni s-o intarc pe fetita mea. Ii dadeam sa suga doar dimineata si seara. Pe la un an am inceput sa-i dau doar seara sa suga, iar la un an si o luna devenise "independenta". La mine a durat cam mult, dar nici nu m-am grabit pentru ca m-am simtit foarte bine avand-o atat de aproape de mine. Acum de cand n-o mai alaptez mi-e foarte greu s-o adorm (o legan pe perna vreo jumatate de ora seara). Vezi tu: avantaje si dezavantaje... Adriana

#9
hi_lara

hi_lara

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 13 decembrie 2003 - 14:09

Si noi ne preocupam de acest subiect de vreo 2 luni. Horia va implini 1 an si 3 luni peste 5 zile si inca este cel mai mare sustinator al tzitzicii!!!!Daca in urma cu 2 luni ma seca la cit sugea atit peste zi cit si noaptea (cind se trezea doar sa mai suga cite putin),in prezent suge pe linga seara si dimineata,de 2 ori peste zi cind vine ora de somnic (caci el mai doarme de 2 ori peste zi).Oricit de satul ar fi...vrea sa suga laptic pina sa adorama. Nu stiu cum sa elimin aceste 2 mese de zi. Ce sa fac? Pina una alta zic mersi ca am scapat noaptea ...dar totusi trebuie sa gasesc o solutie si pt suptul de peste zi.Din biberon...orcum nu bea decit apa...am resuit sa-i dau dimineata sa pape lapte cu putin nesle, insa il bea cu lingurita. Ccai si acesta este o problema...trebuie sa te asiguri ca ii inlocuiesti cu ceva mesele de laptic. Ligia si Horia

#10
antoioana

antoioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 18 decembrie 2003 - 00:10

Mai Hi lara, Da' care-i baiul ca suge ziua? anto


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -