Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

BURSA PRENUMELOR !!!


142 raspunsuri la acest subiect

#1
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 12 decembrie 2003 - 18:27

Doamnelor si Domnilor!!!
[batetoba][batetoba][batetoba][batetoba][batetoba][batetoba]

Deschid aici, oficial, BURSA PRENUMELOR pentru viitorii nostri scumpi bebei!
Adunati-va puterile si hai sa gasim cele mai inspirate si potrivite prenume pentru [bibe] !!! Nici un efort sa nu fie precupetit, un copil intra in lume prin numele pe care il are!!!

Pentru mine personal este un subiect super-fierbinte, eu sunt FOARTE pretentioasa, nu stiu daca voi gasi curand un nume care sa ma multumeasca!!!

Regula:
- Daca e ceruta parerea despre un nume, lasati politetea la usa si spuneti-va cu sinceritate opinia! Asa ajutati mult mai mult decat ocolind sau raspunzand evaziv la intrebari de genul: " Ce credeti despre numele Ramurica-Vrabiuta?!"
Daca unii dintre voi au idee din ce limbi provin si ce explicatie au unele prenume, sa fie buni si sa ne spuna si noua!

Acestea fiind spuse, sa inceapa PRENUMENIADA!!!

[bum][harp][colegi][disco][pk]

Laura Imagine postata (19 saptamani)


#2
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 12 decembrie 2003 - 18:33

Un link util, unde gasiti toate prenumele din lume si semnificatia lor: http://www.behindthename.com/ Mult succes! Ioana[gravi] cu bb Anna-Katja -22 de saptamani

#3
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 12 decembrie 2003 - 18:36

Sa incep eu daca tot am deschis!

Noi nu stim ce sex are pisoiasul nostru iubit, ne-am hotarat sa aflam doar la nastere. Sa fie CEA MAI FRUMOASA SURPRIZA din viata noastra. Asta pentru ca ne dorim la egalitate, fetita sau baiat. Dupa babe, pentru ca am burta tantosa si nu se vede din spate, as avea baiat. Dupa kilu´ de turta dulce ce l-am mancat aseara, ar fi fetita. Nu se stie. De aceea tre sa ne pregatim cu doua seturi de prenume.
Numele nostru de familie incepe cu litera A, de aceea mai ales la fata nu am vrea ca prenumele al doilea (care sta inaintea numelui de familie sa se termine cu A . Stiti voi, ca sa nu fie A-A , suna prea cantat. Numele nostru de familie mai are o caracteristica, este un nume nemtesc, deci nu se potrivesc prenume cum ar fi Carlos, Ion, Vasile, Maricica, etc. Cam astea ar fi criteriile!
Dati in mine cu idei!

Laura Imagine postata (19 saptamani)

#4
Andra M

Andra M

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 12 decembrie 2003 - 18:59

Bravo Laura, Si pe noi ne framanta problema. Avem mica enciclopedie onomastica, 2 repertoare de nume si net-ul. La baiat ne-am cam hotarat: Carol Serban Mazilu. Cum suna? Andra

#5
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 12 decembrie 2003 - 19:35

Andra, ma bucur ca ai raspuns. Site-uri am gasit si eu, si carti deasemenea, dar vreau si pareri de la oameni reali!
Prenumele alese de voi:
- se potrivesc foarte bine cu numele de familie.Suna bine.
- Serban imi place mult, asa il cheama pe primul meu iubit
- Carol imi place dar nu foaaaarte tare. Dar sunt subiectiva, cunosc un tip nu prea simpatic si il cheama asa.
In rest eu zic ca sunt bine-gandite!


Mie imi plac:

Lara Michelle A.
Antonia Celine A.
Lara-Isabel A
sau Sarah Isabelle A.

La baieti imi plac

Patrick A. (din pacate e muuuult prea des folosit in ultima vreme)
Yannick A. (aceeasi chestie ca mai sus dar nu chiar asa)

Ce parere aveti?

Laura Imagine postata (19 saptamani)

#6
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 12 decembrie 2003 - 20:50

Sunt foarte dragutze. Mie imi plac Lara-Isabel, Sarah Isabelle si Antonia dar nu prea-mi place Celine. Lara e insa foarte frumos si Sarah de asemenea. Pentru baieti , daca tot trebuie sa sune "nemtzeste" nu-ti place Markus sau Mark? Patrik e frumos, suna bine...tu stii cat e de folosit. Pe fetita mea din burtica o va chema Anna-Katja. Mie imi mai place Maria-Anais (viitoarea fetita[:D],) iar la numele de baietei imi plac Matei si Horia (bine, astea nu se potrivesc cu un nume german, fireste). Ioana[gravi] 22 de saptamani

#7
Irinel

Irinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 602 mesaje

Postat 12 decembrie 2003 - 20:55

Laura hai sa iti raspund si eu, dar s-ar putea sa te dezamagesc caci eu m-am gandit la nume mai simple. Mie imi plac numele spuse de tine, mai putin ultimul de baietel, dar vezi, eu n-am urechea formata pe nume nemtesti, asa ca nu te lua dupa mine. Iar Patrick e dragut. Ce daga e foarte frecvent folosit? Dadca iti place foarte mult... Eu stiu o multime de fetite "Maria" si pe fetita cea mica a surorii mele o cheama tot asa, dar noi ne-am hotarat de mult, inainte de nasterea ei ca asa o va chema pe fetita noastra, daca e fetita bineinteles. Deci eu la fetita: Maria La baietel: Paul; Daniel; David Cred ca mai era unul la baietel da nu-mi vine acum. Am incercat sa alegem nume romanesc care sa sune bine si in engleza, sa nu se simta copilul aiurea la scoala... Sotului ii place extrem de mult David, dar in egleza, ar vrea sa il strige Dave. Dar ii place si Daniel...Mie imi placea si Victor imi suna barbatesc, dar lui nu-i place asa ca a cazut varianta. Nu stiu daca tte ajuta cu ceva, cred ca sunt diferite decat numele pe care ai vrea tu sa il alegi, pentru ca tu vrei ceva sa sune bine in germana, ceea ce e normal. Pupic Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 15 (DPN 9 iunie)

#8
Irinel

Irinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 602 mesaje

Postat 12 decembrie 2003 - 20:58

Andra, si mie mi se pare ca Serban Mazilu suna bine, de Carol stau putin in dubiu... Fetele sa nu va suparati, da daca cereti pareri, eu va spun pe-a dreapta, da voi va vedeti de ale voastre daca nu va plac opiniile mele. Oricare ar fi numele, bebelica al vostru va fi tot cel-mai cel pentru mamica lui si e important ca numele sa le placa mult la parinti ca cel mic, crescand cu ei, va avea cam aceleasi gusturi. Vorba sa fie, ca se mai tine seama si de diferenta de generatie...dar, de, nu poti sti ce o sa ii placa la 18 ani...:0) Pupici[pup] Irina si bebe(ii?) din burtica saptamana 15 (DPN 9 iunie)

#9
carrie

carrie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 12 decembrie 2003 - 21:58

pe gagalicea noastra de 6 luni o cheama Theodora Alexia. Theodora inseamna "dar de la Dumnezeu". sanatate la bebici cristiana si bb Theodora Alexia http://photos.yahoo.com/thea_alexia

#10
anisia

anisia
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 12 decembrie 2003 - 23:19

pa bebe meu il cheama Rares-Costin..ar fi sunat frumos si Rares Andrei..dar am vrut sa fie un nume mai rar si de Constantin si Elena trebuia sa se nasca el...s-a nascut mai devreme dar am pastrat totusi Costin. Pe fetita daca as fi avut ar fi chemat-o Anisia-Maria sau Carmina nu stiu era o invalmaseala in capul meu...innainte de a ramane insarcinata am zis clar ca daca as avea o fetita ar chema-o clar Anisia..si cand am ramas insarcinata parca imi placea si Bianca si multe alte nume imi veneau in cap..semn probabil de la Rares din burtica sa nu ma mai gandesc atata la Anisia ca nu i se potriveste:))) Va pup!Si succes in alegerea unor nume cat mai potrivite si care sa le placa copiilor vostri cand vor creste mari! Adina si bb Rares


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -