Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prezentare in fata mai multor persoane.Emotii!!!!!


18 raspunsuri la acest subiect

#11
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 august 2007 - 16:07

Puncteaza-ti obiectivele de prezentat pe o foaie de hartie, fii atenta la factorul timp - adica in cat timp trebuie sa finalizezi acea prezentare, aloca-ti timpul necesar pentru fiecare obiectiv in functie de importanta acelui obiectiv, stai in fata oglinzii ia-ti foaia, uitat-te la ceas si da-i drumul cu voce tare. Nu te menaja, nu te speria incearca. La inceput poate va fi mai putin bine, e normal, nu dispera, bea o gura de apa si mai incearca o data. Uita-te la tine si vorbeste cu voce tare sa te auzi. Va iesi mult mai bine a doua oara, apoi a treia oara. Eu iti recomand sa te uiti prin sala nu sa fixezi un punct, sa te uiti la oameni la urma urmei le comunici ceva lor. Si totul incepe de undeva si se perfectioneaza. Doar exerseaza.



Marius Pernes

www.marius.rdsor.ro

Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei

Pagina legislativa

#12
tuby68

tuby68

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 23 august 2007 - 16:54

Cred ca asa am fost eu mereu nu-mi place sa vorbesc in public si cum de ce ti-e frica nu scapi o sa incerc sa invat sa o fac si pe asta .
Pe timpul lui Ceausescu nu am vrut sa fiu membra PCR ( cu toate ca trageau de mine ),pentru ca trebuia sa citesc ceva ,nu stiu exact ce ,probabil un angajament ceva sau un juramant, in fata mai multor oameni , cu toate ca stiam ca este util sa fii membru si vad ca inca nu mi-a trecut.[fum][fum][fum]
Dar cu atatea sfaturi si incurajari sper sa ma obijnuiesc odata.Nici mie nu-mi place ca sunt asa.[pup][pup]



#13
miereamara

miereamara

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.205 mesaje

Postat 23 august 2007 - 19:07

Prima mea prezentare publica a fost in US, in cadrul universitatii, a durat vreo 10 minute si a fost evident in limba engleza. Am fost foarte stresata si prezentarea nu a iesit asa cum as fi vrut. Ma uitam la colegii mei, cat de dezinvolti erau si ulterior, am aflat ca ei fac acest exercitiu inca din scoala generala, prezinta in fata clasei diverse proiecte si teme, participa la concursuri, etc. Si mi-au vandut cateva ponturi:
- intotdeauna sa repeti acasa, chiar sa inveti textul pe de rost, sa nu fie nevoie sa te uiti foarte mult pe hartii
- daca ai powerpoint presentation, slide-uri ori altceva sa fii atenta cand schimbi plansele, intotdeauna sa vorbesti despre ceea ce este pe perete la momentul respectiv
- sa privesti oamenii in ochi, sala, sa interactionezi cu ei, eventual o glumita la inceput sa destinzi atmosfera
- sa te cronometrezi acasa ca sa stii cat dureaza
- sa repeti, eventual cu sotul sau un coleg si sa primesti feedback-ul lor
- sa raspunzi intrebarilor de la sfarsit, ceea ce inseamna sa ai un pic mai mult de cunostinte decat strict prezentarea
- sa ai materiale pregatite pt sala, in felul acesta daca pierd situl sau nu sunt atenti sa regaseasca informatia acolo, altfel vor deveni distrasi restul prezentarii

Daca imi mai aduc aminte de ceva, revin..

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
http://forum.desprec...umeX=miereamara

#14
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 23 august 2007 - 21:24

COncentreaza-te pe mesajul pe care il transmiti: cind iti arde casa, nu te mai rusinezi ca vin pompierii... ceva de genul asta. [:D]



Mie mi s-au parut cele mai simple sedintele importante, unde exista o miza mare - atunci chiar incerci sa convingi, de-adevaratelea, si nu ai timp si contextul sa te mai gindesti daca iti sta fusta bine sau la ce se uita ala, ti s-o fi desfacut vreun nasture?! [bang]



Elise & BBLisa

#15
Ale2009

Ale2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 297 mesaje

Postat 23 august 2007 - 23:16

Daca imi dai un numar de fax prin PM iti trimit niste chestii. Sunt multeeee si nu pot sa fac o sinteza corecta. Sa vada daca am si in format electronic, si poate poti sa-mi dai si o adresa de mail.




Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé |


#16
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 24 august 2007 - 00:12

imagineaza-ti auditoriul intr-o situatie penibila, ca deex. cu o pata de cafea pe camasa. Gandeste-te ca si ei ar face la fel, poate au si facut, s-au simtit prost, au transpirat, au tremurat. Sunt exact ca tine, esti exact ca ei. Si daca gresesti, ce?
Zambeste cand vb. (daca nu f vizibil, macar cu coltul gurii, ca pt tine), daca e ceva f serios mai destinde atmosfera, asa te destinzi si tu.

Cristina
-----------------------------------------------
http://www.sos-satelecopiilor.ro/

#17
tuby68

tuby68

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 24 august 2007 - 11:34

Mersi mult de raspunsuri !
Deja incep sa trec la atac .
Pentru inceput o sa imi pun la punct prezentarea .
Problema ca la noi isi cam baga nasul cam multi prin ea si vin cu adaugiri sau retusuri.
De fapt trebuie sa o fac pe seama uneia mai veghe care mi se pare prea lunga ...

Mii de [floare3][floare3] si [pup][pup][pup]

#18
tuby68

tuby68

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 24 august 2007 - 11:38

quote:
Originally posted by Alé
Daca imi dai un numar de fax prin PM iti trimit niste chestii. Sunt multeeee si nu pot sa fac o sinteza corecta. Sa vada daca am si in format electronic, si poate poti sa-mi dai si o adresa de mail.
Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé |

Ti-am trimis pe PM adresa de email.[pup]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -