Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

sarcina - primul trim.-medicamente-help


5 raspunsuri la acest subiect

#1
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 05 decembrie 2003 - 12:33

o sa fiu cat se poate de concisa: sunt insarcinata in 1 luna, am racit f. puternic (febra, tuse, stare gen proasta). Va rog din suflet sa-mi spuneti ce medicamente as putea sa iau, pentru a nu afecta copilul. Va multumesc mult si astept raspunsuri.

#2
Roxana_G

Roxana_G

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.876 mesaje

Postat 05 decembrie 2003 - 20:04

Imi pare rau pentru tine. Mare pacoste gripa asta! Din pacate nu prea ar trebui sa iei nimic, cu atat mai mult cu cat esti in primul trimestru. Din ceea ce am mai aflat eu pana acum (de la medic si de la alte fete in situatii similare) uite ce as zice eu: Daca faci febra, ai voie sa iei paracetamol. Pentru gat: ceaiuri cu lamaie si miere. Pentru nas: ser fiziologic si Olynth pentru copii (maxim o data pe zi - adica seara). Pentru starea generala: suc de citrice stors si ceaiuri caldute. Multa multa sanatate. Daca te simti rau, ar fi bine totusi sa consulti si un medic. Rox

#3
ad_risnov

ad_risnov

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 05 decembrie 2003 - 22:00

Draga Oana, Cel mai bun sfat pe care cineva ti-l poate da in starea asta este sa mergi de urgenta la medic. Stiu ca se pot lua si medicamente mai tari (antibiotic, de ex), dar numai cu avizul medicului tau. Si eu am fost tare racita, cu aceleasi simptome ca si tine, dar in luna a7-a. Am luat ampicilina (aveam infectie in gat), Eurosept si Voseptol (de supt), Vibrocil (pt. desfundat nasul), dar nu se poate compara varsta de 4 saptamani cu cea de 29 de saptamani. Deci, sfatul meu este sa mergi la medic si sa asculti ce-ti spune el, in primul rand!!! Adriana[gravi]in 31 de saptamani

#4
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 10 decembrie 2003 - 13:22

va multumesc mult..mult de tot fetelor, deja febra mi-a trecut, am avut doar 2 zile (38). Am luat doar eferalgan (dupa cum mi-a prescris medicul de familie). Acum sunt OK, inca tusesc, dar nu mai iau nimic. Credeti ca poate fi ceva rau cu bb? Am intrebat toti mediciipe care ii cunosc si ei spun ca nu am de ce sa-mi fac griji...Voi ce credeti, ce ati auzit? Va pup si tot binele din lume!!!

#5
bibuga

bibuga

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 14:18

quote:
Originally posted by oana_s
va multumesc mult..mult de tot fetelor, deja febra mi-a trecut, am avut doar 2 zile (38). Am luat doar eferalgan (dupa cum mi-a prescris medicul de familie). Acum sunt OK, inca tusesc, dar nu mai iau nimic. Credeti ca poate fi ceva rau cu bb? Am intrebat toti mediciipe care ii cunosc si ei spun ca nu am de ce sa-mi fac griji...Voi ce credeti, ce ati auzit? Va pup si tot binele din lume!!!
Am patit si eu la fel,doar ca nu stiam ca sint insarc.Aveam totusi o banuiala asa ca mi-am facit testul,care a iesit Negativ!Asa ca am luat paracetamol,antibiotic pe baza de penicilina(ospen-parca),contra tusei.Deci,m-am cam dopat cu tot felul.Tare speriata am fost cind am aflat adevarul...Cu toate ca med.de fam.m-a linistit ca nu pateste nimic bb,totusi pe tot parcursul sarcinii ma-m gindit ce s-ar putea intimpla.......Acum e totul ok,am nascut,sper sa nu fie baiuri in cont. Multa sanatate ildi

#6
bidiloi

bidiloi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 28 aprilie 2004 - 20:01

Nici eu nu as opta ptr. administrarea medic. in primul trimesteu mai ales, pe unii nu i-a afectat dar daca...?Cred ca ai putea incerca sa te tratezi natural, fructe multe(gref-portocale-lamiie), ceaiuri naturale cu lamiie multa, miere sau sirop de muguri de brad ptr. git!...frectie cu spirt si odihna multa!!!Repet daca nu este grava problema ta , incearca sa elimini administrarea medicamentelor, e mai bine si mai sigur..ptr.bb!Sanatate si numai bine![canada] simona


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -