Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Covrigei,saleuri,saratele


24 raspunsuri la acest subiect

#21
schuster laura

schuster laura
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 10 mai 2004 - 23:30

Eu sint noua pe aici si doresc cu placere sa impart cunostintele mele de bucatarie cu voi si bine inteles ca doresc si eu putin vint proaspat in bucate. Acum cind a dat caldura parca nu mai ai asa pofta de micaruri de iarna.Mie cel putin imi merge asa si as dori sa gatesc ceva mai usor. Stiti voi ceva corespunzator cerintelor? In moment nu imi vine nici o idee. Poate aveti voi cite una. Va multumesc! schuster laura

#22
Marianar

Marianar
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 16 mai 2004 - 21:10

Covrigei initial postat de tunad Sper sa va fie de folos aceasta reteta, mentionez ca este foarte multa munca si va trebuie rabdre. Spor la treaba! Aluatul ca si pentru paine, putin mai vartos(apa calduta, sare, drojdie de bere, faina), framantat bine si lasat sa creasca(la caldurica). Se fac covrigii, se oparesc(apa clocotita, lasata la foc domol, capata o culoare galbuie(1 min/buc), se scot se pun pe o scandura la scurs, se dau prin sare(mac, susan) si se pun la copt(pe gratar). initial postat de simonaM 500g faina un praf de sare, o nuca de drojdie o lingura de zahar si apa calduta cat cuprinde ptr framintat.Se lasa sa creasca 20 de minute apoi se fac covrigi se lasa inca 5 minute apoi se pun in apa fierbinte(care fierbe pe aragaz) 2 minute se scot deacolo si se dau la copt presarati cu sare si mac.Se coc 20 de minute la foc potrivit.POFTA BUNA! .Aceasta este reteta . don't worry....be happy. mona78

#23
schuster laura

schuster laura
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 17 mai 2004 - 11:25

Hallo fetelor! Eu vin de la Sibiu si in copilarie am avut vecine SASOAICE si mama cumpara de la ele cornulete facute de casa si va spun erau o splendoare. Nu erau deloc grase si aveau un gust si o culoare deosebita. As fii dorit sa primesc aceasta reteta dar sint totii deja se ani de zile plecati di RO. Eu sper ca poate citeste cineva acest mesaj si poate ne trimite mult dorita reteta. Multumesc in prealabil. schuster laura

#24
schuster laura

schuster laura
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 17 mai 2004 - 11:54

Tot eu. Vroiam sa scriu cuvrigei nu cornulete. Am o reteta minunata pentru cornuri de tot felul s-au chiar si pt.Pizza. Eu am facut CORNURI UMPLUTE CU SUNCA s-au cu CASCAVAL si au iesit ffff.buuuuuuune. INGREDIENTE: FAINA-500g DROJDIE-40g LAPTE CALDUT-250ml UNT sau MARG.topita-70g SARE-1 lingurita ZAHAR-2 lingurite TIPP:dupa gust se poate pune praf de CHIMRN,de USTUROI,mirodenii pt.PIZZA,etc. Se face un aluat care se lasa la dospit caa.1ora. Dupa aceea se ptelucreaza cu el ceea ce doriti. Eu am facut pitta si Cornuri umplute cu sunca si deasupra am uns cu ou batut cu lapte. Deasupra am presarat SARE MARE,CHIMEN SEMINTE sau BUCATELE DE CASCAVAL. INCA UN TIPP. Melci de pizza. Acelasi aluat se intinde se unge su sos pt.pizza (se poate pune si brinza s-au sunca peste sos),se ruleaza ca o rulada si cu un cutit bine ascutit se taie melci de 2cm.grosime si se pune pun tava unsa se ung cu ou si se presara cu buc.de cascaval cau bucatele marunte de sunca. Calde si reci sint foarte bune,chiar si dupa 2zile. Inca un tipp: Cine vrea poate sa faca o cantitate mai mare din aceste produse se coc pe jumatate si dupa racire se congeleaza. Cantitatea dorita se scoate din congelator si la foc potrivit se coc la final. Cuptorul electric 170°-180°-pina se inchid la culoare. Sper sa va placa. Pofta buna. schuster laura

#25
schuster laura

schuster laura
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 14 iunie 2004 - 17:01

GRISINE INGREDIENTE: -500g faina -50g drojdie -70g ulei masline -15g sare -10g zahar MOD PREPARARE: Drojdie.zaharul si sarea se dizolva in putina apa calduta dupa care se amesteca cu restul ingredientelor. Se mai adaoga apa dupa necesitate,in asa fel incit sa iasa un aluat ca de piine. Din acest aluat se formeaza grisine dupa lungimea si grosimea dorita se aseaza intr-o tava care in prealabil s-a uns cu ulei s-au tapetat cu hirtie cerata. Acestea se lasa la dospit ca.40 min. dupa care se coc 15 min. la 200°C. schuster laura


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -