Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum considerati sterilitatea?


10 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 02 decembrie 2003 - 00:52

Sondaj propus de Ilie.
Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

#2
anis

anis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 05 decembrie 2003 - 01:01

Din punctul meu de vedere sterilitatea este de 2 feluri: o sterilitate care poate fi recuperata de ex "cu ajutorul metodelor moderne, ex FIV ) si sterilitatea fara speranta... Eu nu pot sa cred decat ca in sondaj, ar trebuii sa fie mai multe puncte de vedere. Sunt convinsa ca sterilitatea nu si-o doreste nimeni voit (nu vorbim de exceptii)..te nasti asa sau o dobandesti.... Deci, eu o consider o nesansa cu care trebuie sa lupti! sunt o fire mai optimista..[;)] [pup] AniS

#3
Alyssa

Alyssa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 05 decembrie 2003 - 20:07

Eu am trecut prin asta. Ne-am chinuit 5 ani. Intr-al saselea s-a produs minunea. Tot timpul asta de incercare am simtit ca "imi lipseste ceva fizic" ceea ce ma determina sa cred ca in mintea mea l-am clasificat ca handicap. Mult noroc cuplurilor ce vor sa devina parinti! Sa va ajute Dumnezeu sa va implineasca dorintele! Alice

#4
ilie

ilie
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 decembrie 2003 - 20:40

Sunt de acord cu Anis,dar... -daca-ti pierzi auzul, vazul,un picior etc ce devii? ...bolnav? -daca in urma unei extrauterine ti-ai pierdut o trompa ce devii? ...bolnava - daca nu ai capacitatea de a procreea (nu conteaza motivul) nesti bolnav? Promit da revin cu definitiile bolii si handicapului conform DEX. Sau daca cineva este mai repede...

#5
gelu

gelu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 08 decembrie 2003 - 00:24

Consider ca sterilitatea este un handicap deoarece pe langa trauma fizica pe care o suporta potentiala mama are si o trauma psihica de fapt se poate vorbi de 2 traume psihice:1)faptul ca nimeni niciodata nu-i va putea spune MAMA;2)se intrreaba daca casatoria mai are rost daca ea nu poate avea un copil cu barbatul pe care-l iubeste.Va scriu aceste lucruri din proprie experienta.E bime ca doamnele ce au aceasta problema sa coopteze si pe sotii lor pe acest site si sa incercam sa avem o discutie in acest sens.Este de laudat interventia lui Ilie la care subscriu ca tebuie sa facem ceva pentru a ajuta doamnele cu probleme.De aceea vom incerca impreuna sa facem un site care are adresa www.infertilitate.go.ro si sa abordam probleme care sunt legate de infertilitate.Deocamdata acest site este in lucru si nu se vrea un concurent al acestui site ci doar o completare cu pareri si discutii iar mai tarziu speram cu solutii pentru cei sau mai bine zis cele cu probleme.De aceea cerem si ajutorul administratorului acestui site daca se poate.Adresa mea este:ciorneigelu@yahoo.com, ir site-ul personal este www.geluciornei.go.ro, si mai exista o adresa de e-amil:infertilitate@yahoo.com unde pentru inceput primim mesaje de la persoane cu probleme.

#6
oana cretu

oana cretu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 839 mesaje

Postat 14 ianuarie 2004 - 14:00

[V]eu nu sunt de acord nici cu handicap, nici cu boala. Eu consider ca este o mare durere pt cel ( cea ) care este steril(a). Mai mare suferinta nu cred ca exista pe lumea asta decat sa nu poti face copii...Pentru ca, desi nu am inca, am prieteni care au si stiu ca oricat de suparat ai fi, un copil iti readuce zambetul pe buze...Iti transforma viata radical... oana-cannes

#7
Roxiana

Roxiana
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 27 ianuarie 2004 - 21:10

[cusca]Pentru mine sterilitatea e un chin,o tortura .E greu sa speri in fiecare luna ,timp de citiva ani ,ca esti insarcinata.E un imens gol sufletesc.Cand vezi copii,cind vezi gravide te simti un om gol,neimplinit.Imi doresc foarte mult un copil si inca sper ca intro zi voi avea copilul meu[copil]

#8
Miguelle

Miguelle

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 02 februarie 2004 - 12:21

Nu pot sa raspund la sondaj. Cred ca sterilitatea este o incercare de la Dumnezeu.

#9
BAN

BAN
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 februarie 2004 - 18:43

Consider sterilitatea ca o boala,care trebuie tratata.In primul rind pentru sanatatea celei(celui)in cauza,si in al doilea rind pentru posibilitatea de a face coopii.Acuma depinde de tratamente si de investigatiile necesare.In Romania costurile la aceste proceduri si metode de tratament sint foarte ridicate,(fertilizare in vitro,inseminare artificiala),dar eu cred ca merita orice sacrificiu chiar si financiar ca sa ai un copil al tau.

#10
ana maria

ana maria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 27 martie 2004 - 16:42

as vedea problema din punct de vedere social prin excluziunea pe care o resimt cei care au ghinionul sa treaca prin asa ceva. cele trei varinate din sondaj nu cred ca ilustreaza exhaustiv gandurile noastre. Poate fi si boala si handicap si mai rau decat atat si incercare si solutie si pedeapsa. Dupa ce o depasesti Doamne Doamne te ajuta sa aduci pe lume un bebe UITI tot ce ai patimit. Ana Maria Succes si s-auzim numai de bine!!!


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -