Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 8 voturi

Ne lasam de fumat!


501 raspunsuri la acest subiect

#21
himera

himera

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 21 iulie 2006 - 23:28

Buna fetelor,ati reusit sa va lasati de fumat?
Chiar doriti sa va lasati,sau doar aveti momente in care va reprosati dependenta?
Eu am avut si eu astfel de ganduri,dar imi dadeam seama ca sunt falsa si de fapt incercam sa ma "cert" pt obiceiul meu. Am avut perioade in care am incercat sa las tigara si a mers,dar f repede recidivam,spunandu-mi ca oricand pot sa o fac.Asa au trecut anii si constatam ca pe an ce trece fumez mai mult,pana cand am ajuns sa nu fumez decat atunci cand munceam fizic,cand mancam si cand dormeam.
Ajunsesem la peste un pachet pe zi si desi aveam o serie de simptome, care imi atrageau atentia asupra plamanilor mei,eu tot perseveram in dependenta mea.
Intr-o seara, in timp ce trageam cu placere din tigara mea, am avut o durere cumplita in zona plamanilor,am avut senzatia de scurtcircuit.Pe moment am scapat tigara din mana si era cat pe ce sa cad,noroc ca am reusit sa ma sprijin de cineva.Din acea clipa am spus ca ar trebui sa o las mai moale.
Stiam din experientele anterioare, ca atunci cand imi spuneam,de azi nu mai fumez,aveam o dorinta mai puternica sa aprind tigara. Asa ca mi-am spus mie,sa incerc o perioada sa nu mai fumez,dar fara sa le spun si celorlalti.Ciudat a fost pentru mine ca aproape nimeni din apropiatii mei nu au reactionat,sau comportat cu mine ca si cum nimic nu s-a schimbat.
Lucrul acesta ma mobilizat mai tare si cel mai tare ma imbarbatat atunci cand o parte din colgii de serviciu radeau si spuneau ca nu voi reusi.
Am purtat 6 luni ultimul pachet de tigari la mine,cu gandul ca nu se stie cand ma va apuca dorul.
Aaparut si problema greutatii, dar nu m-am lasat,am luat cateva kg bune in plus,dar m-am gandit ca le voi da jos si daca nu este f important ca am reusit sa las tigara chiar si pentru putin timp.
Acum cand va scriu am aproape 2 ani de cand le-am lasat,colegii care radeau si nu credeau ca ma voi lasa, aproape ca au uitat ca am fost fumatoare.
Nici acum nu pot spune ca m-am lasat definitiv,dar pot afirma ca "sunt mandra de mine" pt ceea ce am realizat.
Eu am fost dependenta de tutun, iar in perioada in care m-am lasat mi-a fost f rau si fizic si psihic,dar nu am luat nici un medicament,am vrut sa vad cat pot rezista "monstrului"
Eu va sfatuiesc sa nu va chinuiti, incercand sa va lasati prin metoda diminuarii nr de tigari pe zi,deoarece veti pierde timp pretios gandindu-va la tigari si tot nu va veti lasa.
Atunci cand veti simti cu adevarat ca aceste tigari va fac rau,atunci e bine sa le intrerupeti brusc, dar sa aveti la indemana cateva tigari in caz de nevoie.
Va urez mult succes in lupta cu dependenta
PS
IN GENERAL DE DEPENDENTA NU SCAPI,EA SE MUTA PE ALTCEVA,DEPINDE DE NOI PE CE MUTAM DEPENDENTA

iris

#22
roxica

roxica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 22 iulie 2006 - 17:41

foarte adevarat himera ce spui tu
si eu vreau, si eu zic de miine gata...si tot asa...
si eu astept acel rau sa mi se intimple ca sa ma pot lasa de ele...caci stiu ca numai atunci o voi face cu adevarat

#23
daniella4

daniella4

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 22 iulie 2006 - 18:09

Chiar fetele cu 1 iunie, ati reusit? Va dam flori?

[flo][flo][flo]

...sau tigari?

[hot][hot][hot]

Daniella si [copil] Alexis 18 nov 2004

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"

#24
CamiSol

CamiSol

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 347 mesaje

Postat 23 iulie 2006 - 21:56

Si eu am incercat de foarte multe ori sa ma las de fumat. Si am reusit in sfarsit sa ma las cand am ramas insarcinata, si nu din cauza greturilor ci prin vointa, nu vroiam ca bebelul meu sa fie intoxicat de fum. Acum sunt in luna a saptea si ma rog din tot sufletul ca dupa ce nasc sa nu ma reapuc de fumat.Si acum mai simt nevoia din cand in cand ,atunci cand ies la o terasa sa fumez dar imi trec repede poftele.Ce ma deranjeaza, ca toata lumea spune ca o sa ma reapuc de fumat dupa ce nasc...eu zic ca nu...oare ce o sa se intample? [pup] la fumatoare si la nefumatoare



Cami [gravi]30+ cu [hagi]

Pozici cu burticutza

Inca putin pana la [bebic]



#25
danavasile

danavasile

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 24 iulie 2006 - 13:53

Tigarile ...da un subiect bun. Nu am fumat in liceu , in fac , si m-am apucat de fumat cand m-am mutat cu iubitul meu ( el fumator inrait), dar niciodata nu m-am simtit dependenta de tigari in adevaratul sens al cuvantului. Adica am fuamt mereu doar tigari super light si maxim 8-10 tigari pe zi. Iar anul trecut dupa o raceala crunta nu am mai fumat 8 luni. Nu m-am ingrasat pentru ca de fapt nu e nici o legatura intre tigari si pofta de mancare. M-am reapucat de vreo 3 luni dar acum fumez cam 5 tigari pe zi. Si as vrea sa le las ...si pe astea ca observ ca baietii astia rai din guvern or sa faca pachetul 2 euro!!! [bang] una peste alta le voi lasa, nu mi se pare imposibil. Voi cat fumati pe zi?


#26
laura_dimitris

laura_dimitris

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.394 mesaje

Postat 24 iulie 2006 - 14:49

Am crezut ca a murit de mult subiectul meu....
Asa cum a murit si dorinta mea de a ma lasa.... [bang]
Mi se pare asa de greu de realizat ca apreciez ca cele care au facut-o merita niste statui ridicate....
Dana,... pacat ca te-ai reapucat dupa 8 luni de abstinenta.... Mai ales ca nu ai avut nici problema kg. in plus.... Fumez cam 15 tigari pe zi. Uneori mai putin.
Cami, sa dea Dumnezeu sa nu te reapuci! Am o prietena care are bb de 4 saptamani. Mi-a spus ca - cu siguranta - dupa ce termina de alaptat o sa se apuce sa fumeze din nou. Ii este tare pofta si dor si acum...

So, daniella... nici o petala nu merit daramite buchetele de flori !!!!

Himera, raul - fizic si psihic - de care vorbesti tu l-am trecut si eu. Cu varf si indesat. Amintindu-mi cum era... nu am puterea sa trec din nou prin asta acum... Mai ales ca am planuri mari - de schimbat cariera - si am nevoie de toata relaxarea si concentrarea de care dispun... Si,.... tare ce mai ma relaxeaza fumatul unei (unor) tigari....
Deci, pentru moment, nu mai incerc sa ma las... Mai ales ca mi-am mai revenit cumva cu kg luate in perioada de "nosmoke".
Dar, cine stie....?? Daca ma incitati voi din nou....
Va pup

Laura mama lui Dimitrakis

#27
daniella4

daniella4

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 24 iulie 2006 - 16:19

Asta e, Laura! Macar ai incercat. Eu nici cu asta nu ma pot lauda [bang][bang][bang]...inconstienta ce sunt!!!!

...hai la o tigara![:D]

[pup]

Daniella si [copil] Alexis 18 nov 2004

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"

#28
laura_dimitris

laura_dimitris

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.394 mesaje

Postat 24 iulie 2006 - 16:29

Lasa, poate este mai bine cum procedezi tu...
Eu am incercat si n+am reusit.
Tu, te pregatesti serios, uite aici cu noi, si cand te vei hotara... vei reusi !!! [:)]
Spunea cineva - nu stiu daca aici sau am citit intr-o revista - ca este mult mai bine sa o faci cand esti cu adevarat pregatita, ceeace inseamna, probabil, ca-ti doresti 100%.
Cred ca nu mi-am dorit 100%.

[pup] si tie !!!

Acum, chiar ca mor de ciuda pe mine asa ca ma duc sa fumez....

Laura mama lui Dimitrakis

#29
himera

himera

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 24 iulie 2006 - 22:06

Draga Laura, sa stii ca de fapt este o iluzie ca ne concentram mai bine atunci cand fumam,deoarece fumul practic impiedica oxigenarea corespunzatoare a creierului.
Intr-adevar atunci cand intrerupem fumatul, ne simtim obosite si avem o capacitate scazuta de concentrare,dar trebuie sa recunoastem ca asta dureaza cam 2 saptamani si daca in acea perioada incercam sa ne organzam timpul eficient sunt convinsa ca putem reusi, important este sa vrem.
Sa stii ca eu si acum cand sunt mai stresata, am o senzatie acuta de a-mi aprinde tigara,care de fapt ..."Ce face? Ne mascheaza anxietatea,reusind sa nu aratam celorlalti din jur,cat de stresate suntem.Practic singurele care suferim suntem tot noi.Suntem atat de suparate pe ceilalti,dar ne razbunam tot pe noi."
Stiu ca este fffffffffff greu sa te lasi,de aceea am spus ca nu are sens sa ne amagim cu scaderea nr de tigari pe zi. Daca vrei sa o faci trebuie sa o faci dintr-o data si sa nu mai tragi nici un fum,este exact ca la alcoolici sau la cei dependenti de orice fel de drog.
Va doresc sa reusiti, daca cu adevarat asta va doriti
Apropo,chiar si faptul ca ne ingrasam este de fapt un motiv in plus sa ne reapucam
Succes

iris

#30
daniela_b

daniela_b

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 25 iulie 2006 - 01:18

Aha! Bine ca v-am prins vrajitoarelor!!! Sa vedeti voi ce va fac..Bine ca mi-ati zis...a trecut 1 iunie si tot mai vad cite una care fumeaza...
Dati adresele incoa' sa va frec eu la cap mai ales cu respiratia proaspata...sarutul de izvor...
aha, abia am asteptat sa va prind!
Tigari, ai???

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -