Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 8 voturi

Ne lasam de fumat!


501 raspunsuri la acest subiect

#11
Babisa

Babisa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 145 mesaje

Postat 31 mai 2006 - 14:23

Si eu sunt o fosta fumatoare...am fumat 10 ani,m-am lasat acum tri ani.Motivul meu a fost sotul care este nefumator,a fost o perioada plecat ,atunci am simtit ca as face orice pt el,mi-am dat seama cat de mult inseamna pt mine si cat indura el mirosul meu doar pt ca ma iubeste...asa ca am gasit forta necesara de dragul iubirii.In primul rand trebuie sa iti gasesti un motiv foarte puternic,in general aceste motive sunt pt alte persoane...cand e vorba sa te lasi pt tine,pt un rid sau pt tonus...slabe sperante,eu una nu m-as fi lasat in veci pt mine,sau daca as fi facut=-o ,cu siguranta acum as fi fost iar cu tigarea in gura.Astazi,vointa mea este intarita si de superba mea bebelina,care stiu ca merita orice e mai bun pe lumea asta ,in special o mama nefumatoare care sa ii fie un bun exemplu de urmat.
Saftaul meu este sa nu va lasati niciodata de fumat ,din ziua in care nu sunteti pregatite in totalitate,daca simtiti nevoia sa mai aasteptati o perioada pana va lasati,facet-o .Trebuie sa plecati la drum intrutotul hotarate ,intemeiate,trebuie sa iti formezi in minte un gand,o fraza care sa o repeti de nspe mii de ori pe zi ...trebuie sa sti ca in permanenta te inconjoara binele care este puterea,vointa si scopul tau si raul care te incearca la orice pas,care nici o secunda nu iti lasa mitea libera,care te acapareaza din toate partile si o sa iti spuna..."hai ,doar un fum,ce mare scofala","hai azi o tigara si gata","ehhh uite doar la cafeaua asta mai fumez","ehhh uite nu am fumat de 5 zile,deci pot...lasa ca mai fumez azi o tigara"...mereu o sa aveti astfel de fraze in cap...in momentl ala trebuie sa te uiti la tine si sa spui "NU,eu sunt mult mai puternica decat atat".
Eu si acum dupa 3 ani de zile as fuma,sunt o fier foarte slaba,niciodata nu am trait pt mine,dar am trait pt cei din jurul meu...deci pt a nu ceda ,iti trebuie MOTIVUL cu care sa ramai si dupa ani de zile.
Fixativa o zi cand vreti sa nu mai puneti tigara in gura si pana atunci fumati cat vreti pt ca are sa fie pt ultioma oara...inecracti sa va ganditi zilnic la ziua in care nu o sa mai fumati ,pt a va obijnui cu aceasta idee,psihicul trebuie sa informat si obijnuit din timp,altfel veti ceda daca el nu este pregatit.
Bafta si o vara placuta



gogomarla

#12
ina78

ina78

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.545 mesaje

Postat 31 mai 2006 - 16:54

Dragele mele, sa va dau o veste. Eu ma ocup de financiarul unuei firme dintr-un lant mai mare si in urma cu 1 luna si ceva am facut o sponsorizare catre Centru de Combatere ... Antidrog.
Ieri in jur de 18.30 sunau disperati la firma sa vina cineva din conducere astazi la finala scolilor generale si la premiere. Si ghiciti cine a trebuit sa mearga... EU.

Acum m-am intors si vreau sa va spun ca dimineata desi fumasem 2 tigari si in mod normal acum mi-as fi aprins tigare dupa tigare, nu-mi prea vine.

Am sa scanez si o sa va pun si voua din materialele pregatite de pusti, sugestive si emotionante. Plus spectacolele ...

Mesajul era in primul rind ptr. colegii lor, dar a atins si mare parte din adultii aflati acolo. Inclusiv pe mine.

Asa ca sint de acord cu 1 iunie, pentru micutii si viitorii bb macar, daca nu sintem in stare s-o facem ptr. noi.

Si eu ma temeam de ingrasat, dar tot ei mi-au reamintit de sport (nu ca as fi fost vreodata adepta lui, dar macar pot incerca) si voi la fel.

Pupici si mobilizati-va si voi cu mine.

Adresa mea de mail este: alina_78ro2000@yahoo.com ptr. cele care au nevoie de sprijin si ptr. cele care vor sa ma sprijine.

[pup]


"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

#13
Anderra

Anderra

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 172 mesaje

Postat 02 iunie 2006 - 00:45

Azi nu am fumat decat o singura tzigara , de la aproape un paket.

De vreo saptamana imi luam avant si imi repetam : de pe 1 ma las , de pe 1 iunie ma las, nush cred ca mi s'a imprimat in memorie ca ceva firesc.

Doamne ajuta si inainte .. mi'a fost greu mai ales la cafeaua de dimineatza,partea buna e ca la munca nu mai fumeaza decat o singura colega , restul 4 sunt nefumatori ..ba kiar au pus premiu pe ziua de de maiine daca voi reusi sa nu fumez niciuna.

Cand ma lua pofta azi .. beam apa la refuz .. bagam 2 cani de apa si e senzatia aia de .. lasa'ma sa te las ..

Intra cineva in hora cu mine ?



[zana]Anderrusha Nice To Meet You ...Here



"Nu e important ce ti se intampla ci cum reactionezi la ceea ce ti se intampla"

#14
corinadana

corinadana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.486 mesaje

Postat 02 iunie 2006 - 01:03

Fete fete si v ati lasat? Laudati va ca i deja 1 iunie.

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.


#15
ana_maria222

ana_maria222

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.803 mesaje

Postat 02 iunie 2006 - 01:06

haha...credeam ca sunt singura fara vointa dar subiectele astea cu lasatu de fumat se incheie cu reluatul fumatului!!!







multe poze

HAI DINAMO!!!!



Asta e viata mea..este si buna si rea dar e mai buna fara tine in ea!!!!



#16
Anderra

Anderra

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 172 mesaje

Postat 02 iunie 2006 - 01:07

pai m'am laudat eu da' finutz .. asa ca le astept pe fete sa spuna ..

da' cu o floare nu se face primavara..astept si ziua de maine...si uikendu' si tot asa... sper sa ma tina entuziasmu'[alcool]



[zana]Anderrusha Nice To Meet You ...Here



"Nu e important ce ti se intampla ci cum reactionezi la ceea ce ti se intampla"

#17
ina78

ina78

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.545 mesaje

Postat 02 iunie 2006 - 11:51

Eu imi fac singura reprosuri ... [hopsieu]

Pe 31 am fumat 3 tigari, ieri toata ziua 2 si seara (am avut musafiri, nu ca ar fi o scuza) inca 3. Astazi intentionez sa fumez maxim 3.

[pup]

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

#18
daniella4

daniella4

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 02 iunie 2006 - 12:41

Ufff...in vreo 18 ani de fumat am reusit max 3 zile sa renunt la [hot] sunt inconstienta!

Daniella, mama lu' Alexis

#19
ina78

ina78

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.545 mesaje

Postat 02 iunie 2006 - 13:33

quote:
Originally posted by daniella4

Ufff...in vreo 18 ani de fumat am reusit max 3 zile sa renunt la [hot] sunt inconstienta!
Daniella, mama lu' Alexis



Nu te-ai lasat de fumat nici in timpul sarcinii? Sau al alaptarii? lu' Alexis



"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

#20
floriinutza

floriinutza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 02 iunie 2006 - 18:17

se pare ca
LA TATI (TATE) NI-I GREU!
Eu ma las de vreun an, ba de 1 ianuarie, ba de 1 iunie.
ce-i mai bine sa te lasi de sambata sau de luni?
am auzit de smecheria cu mere si pahare cu apa, m-am apucat si de sport, da' inca nu m-am lasat de fumat!
poate de 1 iulie?

greetings!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -