Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prima cezariana, la cate saptamani?


13 raspunsuri la acest subiect

#1
dpintilie

dpintilie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 20 noiembrie 2003 - 15:16

Salut! Sunt o burtica(burtoaie) de 36 de saptamani si cel mai probabil o sa nasc prin cezariana(prezentatie pelviana).E primul copil si vreau sa va intreb pe cele care ati trecut prin asta sau pe cele care ati auzit, la cate saptamani de sarcina se face prima cezariana? Multumesc, Dana. http://community.web.../user/dpintilie

#2
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 20 noiembrie 2003 - 15:27

Dana,si eu am nascut prin cezariana,avind aceeasi problema ca a ta,pozitie pelviana! Mie mi-au facut operatia la aproape 39 de saptamini! Toate cele bune si un bebe sanatos si voios! ***Alba*** http://www.desprecop...&mid=499&cid=78

#3
ciupercar

ciupercar
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 20 noiembrie 2003 - 15:39

Pe mine doctorul m-a lasat pana cand au inceput contractiile. Iar mie mi se pare abordarea asta cea mai buna si cat mai apropiata de normalitate (nu nasti normal dar macar il lasi pe bebe sa-ti spuna cand vrea sa iasa!. Sunt doctori care prefera sa faca cezariene cat mai aproape de termen (si doctorul meu face parte din categoria asta) si doctori care programeaza cezariana inainte de termen (bineinteles ca nu vorbim de sarcinile cu probleme). Deci, termenul de nastere era de 25 februarie iar Rebecca a vrut sa iasa pe 24, asa ca am facut cezariana pe 24 februarie. Multa sanatate si curaj! Sa fiti fericiti si saatosi! raluca www.rebecca.ro

#4
Laura T

Laura T

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 472 mesaje

Postat 20 noiembrie 2003 - 16:06

Mie mi s-au facut ambele cezariene la 38 saptamani, fara sa am nici o contractie. A fost mai bine, a fost mai rau, nu stiu ce sa-ti spun, dar fetitele nu au avut nici o problema, si au fost maricele: prima 3.400 g si a doua 3.700 g. Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 7 luni) si Ramona (1 an jumate)

#5
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 20 noiembrie 2003 - 17:32

din cite am inteles eu la vremea mea, medicul hotaraste in fuctie de cum a decurs sarcina, de marimea bebeului, de starea ta si din saptamina 38 se poate face cezariana., cind toate sint in regula; mie asa mi s-a facut la ambii copii, a fost ok; am cunoscut si alte mamici care aveau recomandare pt cezariana ( nu ca mine , hihi hi) si si ele avusesera tot 38 de saptamini de sarcina; iris

#6
diana904

diana904

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 20 noiembrie 2003 - 17:48

Si mie mi s-a facut cezariana atunci cind au inceput contractiile. Am avut DPN 22 noiembrie si kiar in dimineata acelei zile Catinca a vrut sa iasa. Nu era planificata cezariana, din cauza bazinului prea ingust si a pozitiei bb-ului dr. a decis ca e mai bine asa.

#7
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 20 noiembrie 2003 - 18:19

LA mine nu a fost planificata nici una din cezariene. Prima a fost o urgenta, cu zece zile inainte de termen, iar la a doua am asteptat contractiile, in speranta ca o sa reusesc sa nasc normal. Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.web...er/adrianacalin

#8
Marianar

Marianar
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 20 noiembrie 2003 - 19:05

Mi-au facut cezariana la fix 40 de saptamani. Nu era programata. Nu aveam contractii, nu ma durea nimic, am mers la control si medicul a decis: cezariana si totul a fost ok Nastere usoara si bb sanatoa! Mariana & Vladutz

#9
mitub

mitub

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 20 noiembrie 2003 - 19:05

Eu am nascut cezariana, ca nu s-a putut altfel, dar am asteptat sa dea semne bebe ca vrea sa vina si sa fie clar ca nu se poate altfel. Vorbisem deja cam cu doua saptamani inainte ca ar putea fi cazul de cezariana, ca bebe era prea mare fata de bazinul meu, dar pana nu au aparut modificari ale colului medicul nu m-a internat sa nasc. Sanatate, nastere usoara si un bebe cumintel, Boga

#10
Kehleyr

Kehleyr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 974 mesaje

Postat 20 noiembrie 2003 - 21:48

Mie mi-a facut la 38 de saptamani. In ultima luna ma duceam la control de 2 ori pe sapt si la ultimul control doctorul a decis ca venise momentul, pentru ca mi se scurtase colul aproape complet. Si medicul meu a vrut sa ne apropiem cat mai mult posibil de termenul meu, ca sa fie bb cat mai dezvoltat. Din cate stiu eu, in conditii normale, cezariana (si de fapt la fel si nasterea naturala) sunt fara probleme odata ce ai intrat in luna a noua.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -