Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cap mai mic decat femur la masuratori


13 raspunsuri la acest subiect

#1
nikol31

nikol31

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 22 august 2007 - 15:14

v-am scris putin mai devreme despre problema mea cu tensiunea. astept in continuare sfaturile voastre la subiectul respectiv
dar acum vreau sa va mai intreb ceva, de data aceasta este vorba despre copilasul meu.
intotdeauna cand mergeam la medic la control, la eco, imi facea masuratori la diamentrul capul;uyi si al femurului si asa stabilea daca copilasul s-a dezvoltat normal si arata numarul de saptamani in care ma aflam. pana acum 3 saptamani toate masuratorile erau la marele fix, adica daca eram in saptamana 30 la cap aveam 30 + 1 zi si la femur 30 + 4 3 zile, cam asa ceva. intotdeauna femurul era putin mai mare decat capul, dar eram in grafic. medicul zicea ca va fi putin mai inalt, dar are cui cine sa semene ca tatl lui are 1,85.
de la saptamana 33 incoace, in schimb, este o diferenta destul de mare intre cap si femur, ca si cum capul nu i-ar mai creste decat foarte lent. sa va dau cateva exemple: la 33 de saptamani capul era saptamana 32 si femurul 33, la sapt 34 capul era 32 + 4 zile iar femurul 34 + 1 zi, la saptamana 35 capul era 33+ 3 zile si femurul 35. deci apare o diferenta intre cap si femur de mai bine de o saptamana. avand si probleme cu tensiunea imi fac probleme ca bebelusul nu s-a alimentat normal, ca asa se intampla in cazul HTA mare, si nu a crescut normal. dar totusi ma intreb: de ce picioarele ii cresc in grafic si capul nu? este posibil asa ceva? s-a mai confruntat cineva cui asa ceva????se poate sa aiba un cap mai mic sau din cauza ca este deja foarte inghesiut nu se poate prinde exact diametrul capului????
va rog cele care ati trecut prin asa ceva sa ma lamurioti si pe mine. ca acuma pe langa tensiunea mare care imi da o stare de stres , ma mai stresez si din cauza ca ceva nu e in regula cu cresterea bebelusului meu.
va rog din suflet sa ma ajutati cele care ati patit asa ceva
multumesc din suflet si astept cu nerabdare mesajele voastre
[gravi]37

#2
Laura Ioana

Laura Ioana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.843 mesaje

Postat 22 august 2007 - 18:52

Nikol eu cred ca nici nu are cum sa-l prinda exact cu capsorul in pozitia cea mai buna pt masuratori. Dr ce ti-a zis? Trebuie sa te ingrijorezi? Eu zic sa stai linistita ca altfel ii vei face rau lui bebe si tie. Mai ai un picut pana la nastere, Doamne ajuta sa ai o nastere usoara si un bebelus sanatos[ruga]



[ruga] [gravi]21+ [am]

Poze Laura

Puiul nostru drag

#3
anda141

anda141

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.455 mesaje

Postat 22 august 2007 - 18:56

Eu zic sa stai linistita ca nu are nimic , mai ai putin si nasti si o sa vezi ca e bine.Prea multe masuratori strica [:D]
Multa sanatate, nastere usoara si sa ne spui cum a fost !!!

http://www.copaculdehartie.ro

#4
nikol31

nikol31

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 22 august 2007 - 20:09

medicul nu mi-a spus nimic. am intrebat daca este ok si a zis ca sa stau linistita. dar el este un tip foarte ocupat, mereu te fusereste, nu prea are rabdare sa-ti raspunda la intrebari. acum e putin cam tarziu sa-mi caut altul avand in vedere ca am intrat in saptamana 37.
daca sunt gravidute care au patit la fel, va rog sa-mi scrieti si mie sa ma linistesc.
multumesc
[gravi]37

#5
nikol31

nikol31

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 23 august 2007 - 11:37

chiar nu a trecut nimeni prin asa ceva? astept cu nerabdare raspunsurile voastre. pleeeassse

#6
mamii

mamii

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.557 mesaje

Postat 23 august 2007 - 13:01

nikol parerea mea,ca sa te linishteshti, este sa te duci sa mai faci o ecografie la cineva care are timp sa iti explice cum stau treburile
Nu cred ca ai motive de ingrijorare avand in vedere ca in ultimele saptamani de sarcina masuratorile nu mai sunt asa de corecte pt k bebe e marishor.Sincer nu cred ca ai d c sa iti faci griji

#7
anamica

anamica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 407 mesaje

Postat 23 august 2007 - 20:22

buna,
in 02.08 la eco dupa diametrul capului bebelusha avea 35 sapt si 3 zile, iar in 16.08 avea abia 36 sapt si 2 zile, cand ar fi trebui sa aiba 37 sapt si 3 zile.
doctorul m-a linistit ca nu e nici o problema de dezvoltare si ca probabil va semana cu mine, mai micuta....deci stai linistita, la aceasta varsta nu mai e foarte relevanta aceasta masuratoare
pupici



#8
nikol31

nikol31

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 23 august 2007 - 21:49

anamica, intr-adevar la masuratorile facute la cap a aparut si la mine diferenta, dar cand a masurat femurul corespundea exact cu numarul de saptamani in care eram. adica : la ultimul eco eu eram in 36 de saptamani si capul masura 34 plus 3 si femurul 36. asta nu inteleg eu. de ce femurul este ok si capul nu??? la tine femurul cat arata? sau nu l-a mai masurat?
nicole 37

#9
natynic

natynic

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.571 mesaje

Postat 23 august 2007 - 22:20

Buna, Nikol, iar ne intalnim[pup](vezi ca am scris si dincolo, la tensiune). Eu n-am experienta fiind la prima sarcina, dar din ce-mi amintesc in facultate parca stiam ca (,)capul se dezvolta cu rapiditate maxima in primele 2 trimestre, apoi mai lent, deci o fi normal (?)Dar, de acord cu mamii, ia fa-ti tu o eco si in alta parte, eventual particular, la cineva care are si un pic de timp sa-ti explice.
Numai bine!

naty

#10
nikol31

nikol31

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 24 august 2007 - 00:14

problema este ca aceasta ultima masuratoare am facut-o la un alt eco. deci, cam aceleasi valori, capul este mai mic in saptamani decat femurul, cand pana in saptamana 33 au fost la fel. de atunci au inceput sa fie diferente, pana atunci nu. dar nici medicul asta nu a fost foarte explicit.prima data a masurat femurul si a dat 36 de saptamanisi capul 34 plus 3 zile cand si acesta trebuia sa fie tot 36. si a zis ca daca masoara femurul fara cartilaj da exact numarul de saptamani pe care il arata capul. si asa sunt in minus cu 2 saptamani la ambele si la cap si la femur. nu mai inteleg nimic. cand i-am spus ca eu sunt in saptamana 36 a zis ca de la conceptie sunt in 34 si e ok. dar eu stiu ca nu e ok. pentru ca la ginecologul meu intotdeauna imi dadea numarul de saptamani in care eram de la ultima menstruatie. brusc si dintr-o data mi se calculeaza de la conceptie. sper ca nu v-am zapacit de tot si ati inteles exact ce am, vrut sa zic.
cineva mi-a zis ca de pe la saptamana 32 fiind maricel copilul, nu prea se poate prinde capul ca sa poata fi masurat cu exactitate. oare asta sa fie???
de aceea am deschis subiectul asta ca sa-mi poate spune gravidutele care au mai muilt de 32 de saptamani si sunt monitorizate ecografic daca masuratorile la cap mai sunt exacte ca pana acum .
astept oricum in continuare experiente de-ale voastre ca sa ma lamuresc
[gravi]37


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -