Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cand apar primele greturi, pofte, etc?


21 raspunsuri la acest subiect

#1
lilin

lilin
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 14 noiembrie 2003 - 12:11

... dupa cate saptamani de sarcina au aparut primele "simptome"... greturi, varsaturi, pofte, etc???

#2
Aalina

Aalina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.708 mesaje

Postat 14 noiembrie 2003 - 12:22

Eu am avut o singura pofta chiar inainte sa aflu ca sunt insarcinata, dupa aceea nu am mai avut probleme toata sarcina. Greturile mi-au aparut cam prin luna a doua si au tinut pana pe la 4-5 luni. De varsat varsam in unele dimineti in aceeasi perioada. Si nu suportam nici un fel de miros. Nici a parfumurilor cumparate de mine cu ceva timp in urma. In schimb puteam sa gatesc dar nu puteam manca[bang]

#3
Eryka

Eryka
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 14 noiembrie 2003 - 12:40

La mine a fost cam in felul urmator : au inceput gretzurile cam pe la 1 jumate apoi am dat in varstauri pe la 2 luni care m-au tzinut pana acum ,iar acum au inceput poftele sunt si eu curioasa cm ce va mai urma. Eryka [gravi]& sufletzelul din burtica---> (13 saptamani)

#4
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 14 noiembrie 2003 - 12:42

Draga mea,uite ca exista si exceptii,eu una nu am avut nimic din ce ar trebui sa aiba o gravidutza,nici gretzuri,nici varsaturi,nimic,am avut o sarcina super usoara, ce le-o doresc la toate femeile! Poate ca este si un pic de autosugestie,ar fi posibil,nu stiu,presupun doar ! Atita doar,ca imi placea la nebunie inghetata de ciocolata [^] asta da recunosc ! Lilin,ai luat deaja o hotarire in privinta,bebelului ? Gindeste-te bine,vezi care sunt avantajele si care sunt dezavantajele,eu iti urez din inima,sa iei hotarirea cea mai buna,pentru ambele parti...Sotzul/prietenul ce spune,ati discutat ? Pupici ***Alba*** http://www.desprecop...&mid=499&cid=78

#5
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 14 noiembrie 2003 - 12:43

La mine primele simptome au aprut imediat dupa testul de sarcina....dar raman totusi la parerea ca era vorba de autosugestie. Nu cred ca trecuse mai mult de o saptamana de la conceptie (habar n-aveam ca as putea fi gravida) si stiu ca am intrat intr-un magazin de mezeluri si mi s-a facut rau. Atunci nici prin cap nu mi-a trecut ca greata mea ar putea avea alta cauza. Si pana sa fac testul sa am confirmarea ca's gravida, n-am mai avut alte simptome clare, iar testul l-am facut la o saptamana de intarziere. Iar din saptamana a cincea pana pe la 13-14 saptamani am tot avut greturi, mai puternice prin saptamanile 7-9, si suportabile in rest. Pofte sincer nu prea am avut, sau daca am avut, au fost rezonabile....da' oricum, nu-i timpul pierdut. Mickyyy [gravi] 21 saptamani

#6
lilin

lilin
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 14 noiembrie 2003 - 13:01

Eu nu stiu inca la cate saptamani am ajuns ... luna trecuta am avut ciclu dar mai scurt decat de obicei, astfel incat acum ma intreb daca nu cumva mi-a venit peste sarcina... oricum voi afla maine cand merg la un prim control. Cat despre o stare mai ciudata, de greata ... a aparut cam acum o saptamana (ciclul de data asta n-a mai aparut[bang]) cand am inceput sa ma trezesc dimineatza cu o senzatie ciudata care ma lasa pe la mijlocul zilei si ma lua iar seara. Pofta m-a surpris deasemenea ...eram intr-un magazin de dulciuri si aproape ca am furat un biscuit; saptamana asta, de ex am mancat rosii cu branza, mere cu biscuiti, banane si portocale[pofta].

#7
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 14 noiembrie 2003 - 13:03

cam la 4 sapt m-a luat cu somnul..alte simtome nu am prea avut Marina

#8
ManuClau

ManuClau
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 14 noiembrie 2003 - 13:10

Mie mi s-a intamplat cam asa: au inceput sa ma doara sanii, dar din ce in ce mai tare pana nici nu mai puteam sa-i ating, si asta inainte sa trebuiasca sa-mi vina ciclu. In acelasi timp, mai simteam si putina durere jos, asa cum e cand trebuie sa-ti vina, dar era cam cu 3 zile inainte de timp (eu aveam regulat la 30 zile). Bineinteles ca am banuit eu ca ceva nu este in regula, asa ca, dupa a 2-a zi de intarziere, mi-am facut testul, si ce sa vezi? [cheers][cheers][gravi][cheers][cheers]BB era prezent!! Durerea de sani mi-a disparut abia dupa 10 saptamani. In schimb, nu am avut greturi decat intr-o seara cand eram la niste prieteni in vizita (va dati seama ce penibil - ma scuzati, [:I] eu ma duc pana la baie...). Pofte? Eu am fost dintotdeauna o pofticioasa, dar acum nu sunt mai mult decat de obicei. Daca vad ceva bun, mi-as lua si eu, dar daca nu imi iau, nu raman cu gandul numai la asta. Manu & burtica

#9
Irinusha

Irinusha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 874 mesaje

Postat 14 noiembrie 2003 - 13:55

Lilin, nu cred ca exista un raspuns clar ... depinde mereu de om si de corpul fiecaruia. Cred ca cel mai bun semn sunt sanii, care dor tare rau si junghiurile pe la uter ... Eu de exemplu nu prea am avut greturi, nu am varsat, nu am avut pofte ... pana in saptamana 14, de cand nu mai am pofta de mancare, am greturi mari si arsuri! Si cica din saptamana 14 nu mai ai probleme din aste ... na, ca nu se potrivesc la toate! Te pupic si-ti doresc din suflet sa iei decizia buna ptr. tine! Numai bine! Irinusha - cu minunea de 15 saptamani din burtica :)

#10
Getuta

Getuta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 14 noiembrie 2003 - 14:21

Draga Lilin, cu siguranta suntem diferite la pofte, greturi, varsaturi sau alte simptome care apar in general in a doua luna, dar sanii nu te pot insela. Daca iti cunosti foarte bine corpul si stii cum te manifesti inainte de ciclu, cu siguranta iti vei da seama daca o intarziere poate sa fie sau nu cu ochi. Pt mine sanii au fost semnalul. Desi aveam dureri slabe in zona uterului asemanatoare cu cele cand trebuia sa-mi vina ciclul, simteam ca ceva se pregateste. Aveam sanii tensionati mai mult decat de obicei si ma simteam altfel. Pt mine acesta a fost primul simptom. Inca ma mai lupt cu greturile, poftele, si starea de somn permanenta, dar astept cu nerabdare luna a patra ca cica atunci ar trece. Mai vedem. Geta si ingerasul din burtica


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -