Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dintii, de la nastere si pana la scoala


Fara raspunsuri la acest subiect

#1
Guest__*

Guest__*
  • Guests

Postat --

page under construction :) cand si cum ne spalam pe dinti copiii ? Tiara Membru junior Japan Trimis la - 11/01/2003 : 14:06:45 -------------------------------------------------------------------------------- Eu am inceput sa-l spal pe DAvid pe dinti de la un an ,asta pentru ca nu avea prea multi dinti in gurita pe la virsta aia.De atunci desi incerc sa-l spal pe dinti ,nu reusesc foarte bine.Citodata sta sa-l spal ,altadata nu.Si nici nu vreau sa-l fortez prea tare .IAr cind il spal, maninca pasta de dinti ,ca sa nu mai zic ca mai musca si din periuta de dinti. Din cauza ca nu pot sa-l spal bine pe dinti mai face si piatra .Am fost odata la dentist ,l-a curatat imediat si se uita doctorita aia la mine de parca eu as fi devina de chestia asta.Si ma si intreba bea ocha(ceai japonez),i-am zis ca bea foarte mult, sucuri .Si cind am plecat mi-a facut cadou o periuta de dinti pentru copii.MA enervase la culme.Acum iar trebuie sa ma duc la dentist ca iar i s-a depus asa zisa piatra.Mor .Voi cum va descurcati ? Tiara dodo Membru matur Trimise - 11/01/2003 : 14:51:32 -------------------------------------------------------------------------------- E inca devreme sa-ti faci probleme pentru ca baietelul de-abia are 2 ani! E normal sa-nghita pasta de dinti, nu stie saracul la ce e buna. Da-o incolo pe doctorita, vrea sa faca pe interesanta fata de tine ca nu esti asiatica. La noi nu se recomanda sa folosesti pasta inainte de 3 ani cind va intelege cum s-o foloseasca - adica sa scuipe in loc sa-nghita. Ce spun doctorii de aici e sa perii dintisorii fara pasta ca sa se formeze obisnuinta si sa-i dai dupa fiecare masa o bucatica de mar sau brinza ca sa se curete dintii. Cam atit pentru virsta lui ariadne Membru matur Germany Trimise - 11/01/2003 : 15:38:53 -------------------------------------------------------------------------------- la noi este razboi cu adevarat!!!!!!!! am inceput sa ii curat dintisorii pe la 8 luni, pediatrul a spus ca pot sa ii pun fff putina pasta de dinti(este fara fluor), nu a obiectat ,insa cu timpul accepta periuta numai ca sa pape pasta si atat. de cateva luni nu ma mai lasa deloc sa o spal, imi ia periuta din mana si o morfoleste in gurita. am incercat si cu vorba buna si cu forta( imi este aproape imposibil sa ii deschid gurita) insa nu am ajuns la nici un rezultat. am relizat si eu de ceva timp ca dintisorii ii sunt putin galbeni pe interior, este oare cazul sa ma ingrijorez ca ar fi piatra?????? mi se pare totusi exagerat, insa este posibil. asa ca mamici ,mai spuneti-ne din metodele voatre, poate pana la urma functioneaza si la noi. ari&celine Lia Moderator Japan Trimise - 11/01/2003 : 15:40:45 -------------------------------------------------------------------------------- Relativ simplu.Il asez pe iepu' cu capul la mine-n poala,si-i periez dintisorii cu o periuta electrica pentru copii,de la Oral B(e in mod sigur mai eficienta decat o periuta clasica). Daca protesteaza vehement,ma ajuta tatal lui, in sensul ca ii mai tine manutele(nu-l imobilizeaza,ci se joaca cu manutele lui).Si uite-asa,mai cantam un cantecel, ii mai explic despre viermisorii care vin si papa dintisorii daca nu-i periem,mai asculta cantecelele scurte pe care periuta stie sa le cante dupa fiecare minut de periaj si treaba merge relativ bine.Andrew are 2 ani si aproape o luna(pe 13) si nu are nici un fel de probleme dentare. Vis-a-vis de tartru(piatra),problema cea mai serioasa nu e legata de reactia pe care a avut-o stomatologul(ma si mir c-a avut asemenea reactie,atata vreme cat am vazut si aici o gramada de copii cu o igiena bucala precara si chiar cu cariute la varsta de 3 ani),ci de eventualele neajunsuri provocate de tartru. Daca nu-i poti peria dintisorii mai mult de o data pe zi,atunci periajul ar trebui facut seara,inainte de culcare,cand esti convinsa ca nu va mai manca nimic si va bea doar apa sau ceaiuri neindulcite,in situatia in care ii e sete in timpul noptii. Cat despre o-cha,eu zic sa nu-i dai,pentru ca are multa cafeina. Nu se-ntampla nimic daca-l fortezi si-l speli pe dinti.Asta e o operatie necesara si trebuie performata ZILNIC. Toti copiii mici inghit pasta de dinti.Dar atata vreme cat pui doar o bobita mica,de marimea unui bob de mazare,nu se intampla nimic rau(pastele de dinti japoneze contin o cant. mai mica de fluor decat cele europene,sau din US.Mai mult decat atat,aici nu se administreaza suplimente de fluor la copii,deci nici stresul legat de o eventuala cumulare a fluorului din pasta cu fluorul administrat nu exista.Daca protesteaza vehement si-si inclesteaza eventual falcutele, apesi usor pe obrajori(concomitent) cu doua degete si va desclesta gurita. E adevarat ca varianta ideala e cea in care ii plac toate activitatile necesare,dar si daca nu-i place,daca trebuie,asta este. Spalatul pe dinti e doar unul din lucrurile care pot sa nu ne placa,dar care trebuie sa facute,pentru ca sunt necesare. Succes la si numai bine! Lia&Andrew ariadne Membru matur Germany Trimise - 11/01/2003 : 16:44:53 -------------------------------------------------------------------------------- draga lia, am incercat si metoda ta de ai deschide gurita cu forta, tot nu reusesc, adevarul este ca nici eu nu stiu cat de tare sa apas sa nu o doara totusi, inclesteaza maxilarele cu vehementa!!!!!! oricum la noi spalatul pe dinti este joaca, ma multumesc cu cat reusesc deocamdata. si apoi maselutele raman de cele mai multe ori nespalate! periuta electrica, nici vorba, se sperie imediat! sper sa revina la obiceiuri mai bune cu timpul! ari&celine Amalia Membru junior Romania Trimise - 12/01/2003 : 02:28:54 -------------------------------------------------------------------------------- Si noi avem probleme cu spalatul pe dinti. Ca si Celine, David al meu musca din periuta, se joaca cu ea sau isi inclesteaza falcile de nu i le mai desfaci. Nu stiu cum sa mai procedez. Cand ma spal si eu pe dinti langa el...sau tatal lui,..ca sa-i aratam ca si noi ne spalam, vrea periutele noastre si e jale...ca nu i le dam (nu de alta, dar le-ar roade si pe alea si nu e igienic). Poate mai vine cineva cu idei... Sanatate maxima! ariadne Membru matur Germany Trimise - 12/01/2003 : 12:41:35 -------------------------------------------------------------------------------- amalia si celine vrea periutele noastre!!!!!!!!!!!! copiii astia doi... ari&celine Veve Moderator USA Trimise - 12/01/2003 : 23:42:04 -------------------------------------------------------------------------------- Veve n-a avut nici un dintisor pina la 1 an si 3 luni,dar spalatul l-am inceput pe la un an sau chiar un pic mai devreme. Inainte de dintisori o curatam cu o chestie cu perisori de cauciuc moale,pe care o puneam pe degetul meu si-i masam gingia.De fapt daca vrei sa faci ca la carte,spalatul "pe dinti"se incepe de cind copilasul este sugar,numai ca atunci ii cureti gingiile doar cu degetul infasurat intr-o pinza curata (tifon). Pasta (gel) am folosit de la inceput,pt.ca aici se gaseste speciala pentru bebelusi,fara fluor si care se poate inghiti. Acum veve se cam spala singurica;cind ma vede pe mine vine si-si cere periuta si daca cumva indraznesc sa nu-i pun pasta tipa pina-i dau.Nu se spala ea prea gozav singura,dar cum alta cale nu exista de-a ajunge cu periuta in gurita ei,deocamdata ne multumim si cu asta.Din cite am observat-o isi freaca dintisorii destul de mult si in toate directiile...Din fericire nu atenteaza la periutele noastre! Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld) Irina & Veve cea cumintzica foc! Bettina Membru matur Austria Dragi parinti care folositi periute electrice la copii, am o intrebare: CUM I-ATI CONVINS?? Eu nu reusesc deloc In primul rand strange periuta intre dintii, ceea ce nu trebuie, si se speriePitica mea are 2 ani si ma gandesc ca nu degeaba o scrie pe ele: Age +3. Poate voi ati reusit la 2 ani...............va rog sa ma ajutati, va rog -------------------------------------------------------------------------------- alba Membru matur Germany Trimise - 22/01/2003 : 23:19:09 -------------------------------------------------------------------------------- Parerea mea este,sa-i cumperi o periuta normala de dinti,caci de periuta electrica, nu are inca nevoie! La 2 anisori e mult prea mica... Te rog frumos,nu ajuta nimic s-o fortezi,principalul este ca Antonia sa nu ramina cu o frica generala,fata de spalatul dintisorilor ! P.S. Chiar azi au dat la stiri despre un studiu,in legatura cu spalatul pe dinti cu sau fara periuta electrica! Din acest studiu,reiese ca o perie normala de dinti,e tot la fel,chiar si mai buna ca periuta cea electrica! ***Alba*** Garofitza Membru matur USA Trimise - 22/01/2003 : 23:36:52 -------------------------------------------------------------------------------- Madi, noi folosim numai periuta de dinti electrica, Alex are aproape 3 anisori. Nu se sperie, ne vede ca si noi folosim, si incearca sa ne imite. Am incercat cu periuta obisnuita la inceput, dar a observat ca noi folosim electrica si atunci i-am cumparat si lui una, mai mica de copii. Eu sunt cea care i-l spal pe dinti, la varsta lor nu stiu sa se spele bine, poate de la 6-7ani in sus, sa se spele singurel. Dar dupa ce-l termin cu spalatul, i-l las si pe el sa incerce singur, si-n felul acesta poate spune si el ca a folosit periuta. Sfatul meu este sa nu o obligi pe mica ta, daca nu-i place. Las-o sa se joace putin cu periuta, eventual da-i o papusica sa practice pe ea, si apoi mai incearca. Stii ce se spune, copii invata copiind pe altii sau practicind cu/pe jucari. Iar daca-i place cea normala nu ai nimic de pierdut! Rabdare si perseverenta! Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate. Bettina Membru matur Austria Trimise - 23/01/2003 : 00:26:45 -------------------------------------------------------------------------------- Alba, am vazut si eu la RTL stirea cu periutele de dinti. Insa acolo spunea ca periuta normala este mai eficienta daca periajul este CORECT. In cazul meu: pana acum am folosit periuta normala, si m-am gandit la aceasta varianta deoarece Antonia a inceput sa protesteze cand vreau sa o spal EU.........ea se crede deja MARE si TARE Eu am crezut ca voi reusi performanta sa o spal corect cu periuta electrica!!!!! Dar se pare ca deocamdata fata mea nu-i pregatita pentru aceasta schimbare si ca atare am folosit tot periuta normala Dar poate mai citim si alte pareri, v-am pupat MADI -------------------------------------------------------------------------------- Lia Moderator Japan Trimise - 23/01/2003 : 03:22:13 -------------------------------------------------------------------------------- Noi am folosit de la bun inceput o periuta electrica OralB pentru copii,care canta cate un cantecel dupa fiecare min. de periaj.Asta din cauza ca Iepu' a protestat de la bun inceput impotriva spalatului dintisorilor si fara discutie o periuta electrica e mai eficienta decat una manuala. Periutele noastre-s similare,mai periem dintii si impreuna ziua....n-a fost niciodata speriat.Nu i-a placut in mod deosebit niciodata,dar nu i-a placut nici spalatul parului intr-o anumita perioada,nici igiena urechiuselor nu putea fi facuta in conditii normale....deja am scapat de fobii de genul asta,slava Domnului!(Andrew are 2 ani si o luna). Daca spui ca-i speriata,nu e nevoie sa insisti,atata vreme cat te lasa sa-i periezi dintisorii in mod temeinic macar o data pe zi(seara,inainte de culcare). Lia&Andrew tamar Nou venit Trimise - 23/01/2003 : 04:15:57 -------------------------------------------------------------------------------- poate daca gasesti o periuta cu un desen animat/personaj care ii place? David (2 ani) are una cu o masinuta, si desi la inceput n-a fost prea incintat (prefera din alea "normale:), parea ca-l sperie, treptat (dupa 2 dati, dar am si intrerupt vreo luna si le-am folosit pe alea obisnuite) s-a obisnuit cu ea si acum ii place sa se spele cu "masinuta" (si sa ma lase si pe mine sa-l ajut:)) -------------------------------------------------------------------------------- cu ce pasta ? claudiap Membru matur Romania Trimis la - 10/01/2003 : 13:50:17 -------------------------------------------------------------------------------- As vrea sa incep sa o spal pe Laura (1.10 ani) cu pasta de dinti, doar ca ea ia Zymafluor asa ca singura solutie este pasta de dinti nefluorurata. Doar ca nu stiu daca in Ro exista asa ceva. Daca cineva stie de existenta unei asemenea paste, cum se cheama si de unde o pot cumpara, va rog, spuneti-mi si mie. Multam fain! MariaM Membru matur Romania Trimise - 10/01/2003 : 14:20:47 -------------------------------------------------------------------------------- Eu una am cautat de am innebunit...si nu am gasit nimic astept si eu un raspuns...ca tare fericita as fi... Va pup Maria Ender Membru junior Romania Trimise - 10/01/2003 : 14:28:37 -------------------------------------------------------------------------------- Nu cred ca exista asa ceva, deoarece TOATE pastele de dintzi pentru copiii pe care le-am gasit contzin flor. Eu il supraveghez pe Andrei cand se spala pe dinti, ii pun pasta pe periutza cat un bob de mazare si ii repet sa nu inghita ci sa scuipe. Noi am inceput sa na "spalam" pe dinti mai tarziu. claudiap Membru matur Romania Trimise - 10/01/2003 : 14:31:29 -------------------------------------------------------------------------------- Ender, Laura vede ca noi punem pasta pe periuta noastra si vrea si ea. La inceput o pacaleam punandu-i pe periuta doar flaconul de pasta. Acum s-a mai smecherit si protesteaza, chiar vrea pasta pe periutza! Asa ca am zis sa ii pun pasta dar nefluorurata! Am cumparat o pasta pentru copii, dar este cu fluor. Ma gandesc eu, chiar nu s-o face pasta de dinti fara fluor?? Floare de Colt Moderator Netherlands Trimise - 10/01/2003 : 15:02:42 -------------------------------------------------------------------------------- Si eu am cautat si inca mai caut pasta de dinti fara fluor pentru copii(eu sunt impotriva fluorului si de aceea nici Zymafluor nu i-am dat), dar nu am gasit decat pentru adulti(a fost o ocazie). A incercat sa se spele pe dinti cu ea, dar este mult prea mentolata si sarata pentru ea. Este foarte greu sa gasesti pasta de dinti fara fluor. Noi cautam de ani de zile si pentru copii si pentru adulti. Totusi cand am fost in vara in Ro, am vazut la cineva si mi-a cumparat dupa aceea, o pasta de dinti cu plante si argila, care se pare ca nu este comercializata la scara industriala, ci este facuta de o firma mai mica. O sa ma uit acasa ce scrie pe eticheta, poate dam de firma respectiva. Pasta de dinti respectiva este universala, totusi parca putin mentolata si nu stiu daca o sa le placa puiutilor. Teea nu se spala de multe ori cu ea ca nu prea ii place. Pupici, Camelia Deschide poarta sufletului si vezi in tot ce te inconjura splendoarea lui Dumnezeu Lia Moderator Japan Trimise - 10/01/2003 : 17:10:26 -------------------------------------------------------------------------------- Claudia,daca pui dor o bobita mica,nu se intampla nimic rau,chiar daca o va inghiti sistematic.Iar daca esti foarte ingrijorata pe tema asta,pot aduce cu mine niste gel de dinti pentru bebelusi(fara fluor) cand voi veni in tara(in aprilie,cred)si ti-o voi trimite prin posta,sau la aeroport,daca vei putea veni cand ajungem noi. Lia&Andrew Ender Membru junior Romania Trimise - 10/01/2003 : 17:37:09 -------------------------------------------------------------------------------- De acord cu Lia! Daca ii pui pasta cat un bob mic de mazare... nu-i bai daca mai si inghite. Garofitza Membru matur USA Trimise - 10/01/2003 : 18:17:30 -------------------------------------------------------------------------------- La noi exista. Se numeste "Orajel - training toothpaste". fara fluoride. Are un ursuletz maro care se spala pe dinti. Pe aici se spune sa nu-i speli pe dinti cu pasta ce contine fluor pana la 7 ani. Dar daca stau sa ma gindesc cand eram mica cu ce pasta de dinti ma spalam, cu aceeasi care o folosea toata familia. Dar pentru ca am gasit fara fluor, cu asta i-l spal pe dinti pe Alex. Cauta-ti si voi produsele de la Orajel, am vazut prin Bucuresti la magazine produse ale acestei firme, poate gasiti si pasta de dinti pentru copilasi. Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate. ralucab Membru junior Trimise - 10/01/2003 : 18:17:38 -------------------------------------------------------------------------------- Eu am avut o astfel de pasta, foarte bunea dealtfel, insa nu se comercializeaza in magazine. Se numeste Aloe Vera Gel, si am luat-o de la un distribuitor Forever Living Products. E adevarat ca e mai scumpa, dar e f. buna. S-ar putea sa mai gasesti pasta de dinti fara fluor si pe la Plafar. Alina&Raluca Adela Membru senior Switzerland Trimise - 11/01/2003 : 10:16:39 -------------------------------------------------------------------------------- Am citit ca sotul tau e la Hamburg. Acum mi-a picat fisa sa scriu si eu despre pasta de dinti fara fluor. Exista de la firma WELEDA pasta de dinti fara flour.... Este ca o sare cu nisip....beah! Medicul i-a recomandat-o sotului meu si din cand in cand ma spal si eu. (eu folosesc altceva dar are flour) So.... daca mai are timp sa caute.... Insa nu e pentru bebelusi din pacate. -------------------------------------------------------------------------------- alba Membru matur Germany Trimise - 11/01/2003 : 16:25:13 -------------------------------------------------------------------------------- Ba da Adela, exista pasta de dinti fara fluor "WELEDA" si pentru dintisorii de lapte!!! Pentru cine-i place lui Darian nu prea i-a "placut" are un gust cam nashpa,dar este recomandata de pediatri,deci merita incercata!!!! Succes,poate ca ai vostri au alte "gusturi"!!! ***Alba*** Adela Membru senior Switzerland Trimise - 11/01/2003 : 16:39:50 -------------------------------------------------------------------------------- Alba "noi" inca nu avem dintisori si nu stiam ca WELEDA face si pentru bebelusi pasta de dinti fara fluor. Multumim de informatie. alba Membru matur Germany Trimise - 12/01/2003 : 23:12:00 -------------------------------------------------------------------------------- Cu mare placere!!! Adela,lasa mai ca acusica,acusica o sa aiba si Julia a vostra dintisori si n-ar fi rau sa-i da-ti din prima "Weleda" fara fluor pentru ca necunoscind si alta pasta de dinti o sa-i placa mai degraba! Lui Darian i-am dat vreo juma de an "Elmex" cu fluor,iar el s-a obisnuit cu gustul acela ! Abia dupa un timp,am aflat de pasta asta de dinti si i-am "administrat-o,dar fara prea mare succes, asa ca am revenit la "Elmex" care este in revista" Stiftung Warentest" una din cele mai bune paste de dinti pentru cei mici!!! Pupici!!! ***Alba*** orice pasta de dinti fara fluor e buna pentru bb? Ama Nou venit Romania Trimis la - 13/01/2003 : 17:30:19 -------------------------------------------------------------------------------- Am primit din USA o pasta de dinti fara fluor dar nu scrie ca e buna si pentru bebelusi. Iulia are aproape 11 luni si nu-i dau supliment de fluor. Am sa scriu ce contine pasta, in engleza: calcium carbonate, glycerin, water, spearmint and peppermint oils, sodium lauryl sulfate, carrageenan, myrrh, propolis. Nu scrie ca e interzisa sub doi ani, dar nici nu da vreo indicatie de folosire, decat peste aceasta varsta. Nu sunt sigura ca o va accepta caci nu e dulce deloc. De altfel nu contine zaharina, indulcitori artificiali, conservanti, coloranti si arome artificiale sau ingrediente animale. Sa o spal cu ea sau nu? Amalia -------------------------------------------------------------------------------- claudiap Membru matur Romania Trimise - 14/01/2003 : 09:06:57 -------------------------------------------------------------------------------- Draga Ama, parerea mea este sa intrebi pediatrul. Noi i-am luat Laurei o pasta de dinti din comert, dar are fluor, iar in conditiile in care ii mai dam si Zymafluor, pediatra ne-a interzis sa-i dam pasta de dinti fluorurata. ponicid Membru matur Romania Trimise - 14/01/2003 : 11:16:55 -------------------------------------------------------------------------------- Am intrat in panica! Ce este zymafluor ca mie nu mi l-a prescris nimeni si nici alte medicamente cu fluor! Ama cum reusesti sa iti speli copilul pe dinti la 11 luni ca fetita mea de un an si jumatate deabia ma lasa sa ma uit in gurita sa vad daca ii mai creste vreun dinte? Cred ca deja am neglijat dantura copilului! ponici daniela Ender Membru junior Romania Trimise - 14/01/2003 : 11:58:41 -------------------------------------------------------------------------------- Este un medicament ce previne aparitia cariilor dentare. Florura de sodiu creshte rezistentza dintiilor (contra cariilor). Ca efect, florura prin incorporarea in smaltzul dintzilor reduce solubilitatea acestuia (a smaltzului) in acizii generatzi de bacteriile din mediu oral (din gura). ATENTIE: Supradozaj: doza zilnica de ioni de flor nu trebuie sa depaseasca 2 mg, incluzand toate celelalte aporturi de flor: pasta de dinti, apa de gura, sare de masa cu flor... etc Emmy Membru junior Canada Trimise - 14/01/2003 : 18:54:05 -------------------------------------------------------------------------------- Daniela, DAca al tau copil est curios ca si al meu este simplu. O pui linga tine cind te speli pe dinti si ii arati ce faci. Ame zicea : bebe, bebe si arata dintii. Am o periuta speciala, foarte moale si cu captul din plastic foarte flexibil si numai faptul ca reuseam sa ii masez gingiile si era corect. Sedinta nu dura decit citeva secunde la inceput pentru ca incepea sa muste periuta si sa o stringa intre dintisori. Dar daca perseverezi, cu timpul o sa tina singuel periuta in mina si-ti va imita gesturile tale. Succes. Gabi mama lui Emma -------------------------------------------------------------------------------- danv Membru matur Romania Trimise - 14/01/2003 : 21:27:17 -------------------------------------------------------------------------------- Se foloseste pasta de dinti speciala pentru copii, cu continut redus de fluor, deoarece cei mici mai inchit din pasta si se produce supradozare cu fluor(printre altele apar dungi albe cretoase pe dinti). Iar despre Zimafluor, se administreaza, in doze crescand, odata cu varsta, si in plus se administreaza si calciu. Teoretic ar trebui determinata si cantitatea de fluor din apa potabila, tot teoretic la DSP. Dan cand si cum apar dintii ? Siminaf Membru junior Romania Trimis la - 10/12/2002 : 09:10:48 -------------------------------------------------------------------------------- Pentru Lia: Buna, sunt Simina si am aflat de-abia ieri, intimplator, (cautind niste informatii medicale pe alt site), despre acesta minunat loc de schimbat pareri si nu numai... Am si eu o problema cu Deiutzu (Andrei), care are 2 ani 4 luni (chiar azi e "ziua lui") si nu am la cine sa apelez cu o intrebare (prietena mea stomatolog - foarte buna profesional, de altfel - e plecata de doi ani in Norvegia). Asadar: desi a avut semne de eruptie dentara inca de la 3,5-4 luni si il dureau gingiutele foarte tare, mai ales de pe la 8 luni, primul dinisor i-a aparut cu 3 zile inainte sa implineasca 1 an, iar pina la 2 ani ii avea pe toti. Intrebarea mea este: este posibil sa fi fost doar o lipsa de calciu (care s-a remediat) sau este ceva ereditar si va fi influentata si dentitia definitiva? Eu am mostenit de la parintii mei o dantura execrabila (mi se sparg dintii si am nu-stiu-citi "pusi") si mi-e teama ca Deiu sa nu ma mosteneasca. Multumesc mult Simina & Andrei (Deiutzu) Lia Moderator Japan 1103 Mesaje Trimise - 10/12/2002 : 11:13:27 -------------------------------------------------------------------------------- Draga Simina, Bine ai venit!Daca au erupt toti,e in regula. Chiar daca terenul ereditar nu e grozav,daca se instituie o igiena dentara buna,n-ar trebui sa apara probleme.Deci spala-l pe dintisori de doua ori pe zi,cu foarte putina pasta de dinti.Daca te lasa,perie-i si limba inainte de culcare,pentru ca acolo se "ascund" multe bacterii.Daca mai ai alte intrebari legate de dintisori,iti stau la dispozitie.Sarbatori fericite! Lia&Andrew Gabriella Membru junior Romania Trimise - 10/12/2002 : 17:07:27 -------------------------------------------------------------------------------- Buna!Fetitei mele ia dat primul dintisor la 1 an si 2 saptamani,la o saptamana celalalt incisiv inferior si abia acum la 1 an si 4 luni aproape,al-3-lea.Pediatra ei spune ca are lipsa de calciu,sau lipsa vit.D3,chiar o forma usoara de rahitism,alti doctori au spus sa lasam copilul in pace ca dintisorii dau cand au ei chef,sau ca asta nu e neaparat semn de rahitism ci poate fi ereditar,adica daca mie si sotului ne-au dat dintii mai tarziu e posibil ca si ei sa ii dea la fel.Nici eu nu mai situ ce sa mai cred despre doctorii astia care spun tot felul de tampenii.E adevarat ca medicina nu e o stiinta exacta insa astea sunt niste chestii cat se poate de simple care chiar nu au nici o explicatie precisa...Oricum nu cred ca ar trebui sa iti faci griji mai ales ca deja are toti dintisorii.Va pupa dulce bebe Jill si mama ei!! roxy Membru matur Germany Trimise - 10/12/2002 : 18:06:48 -------------------------------------------------------------------------------- lui Cristi al meu i-a iesit primul dintisor la 1 an ,imediat dupa vaccinul de la aceasta varsta.Acum are 2 anisori si jumatate si mai are inca cateva maselute de iesit.Nu este rahitic pentru ca am fost de nustiu cate ori la control cu el si doctorita ,indiferent pe care am intrebat-o de le-am innebunit ,mi-au zis ca nu au vazut copil fara dinti si ca pana la urma ies toti.Sper si eu ,dar macar sa mai fie ceva vreme pana apar apoi cei definitivinu de alta dar sa nu ne chinuim degeaba,ca avem mereu barbita uda de balute... Roxy ponicid Membru matur Romania Trimise - 11/12/2002 : 07:19:29 -------------------------------------------------------------------------------- Nu conteaza varsta la care apare primul dinte. Faptul ca apare tarziu primul dinte nu inseamna nici lipsa de calciu si nici lipsa vitaminei D. Mai degraba lipsa acestora influenteaza calitatea danturii. Printr-o igiena perfecta a danturii copilul tau nu va avea problemele tale. Sanatate! ponici daniela Lia Moderator Japan Trimise - 11/12/2002 : 08:15:18 -------------------------------------------------------------------------------- Draga Gabriella, Vezi ca exista niste limite normale(min si max) stabilite pentru perioada de eruptie a fiecarui dintisor in parte.Daca se constata o intarziere de eruptie a tuturor dintisorilor,s-ar putea sa fie vorba despre o lipsa de vit.D/calciu.Se poate face o radiografie de palma si vedea exact daca sunt probleme pe tema asta. Variatii in luni intre cele mai mici si cele mai mari valori individuale: incisivi centrali inf.-5-10 luni incis.centr.sup.6-13 luni incisivi lat sup 6-14 luni incisivi laterali inferiori 9-16 luni...etc Lia&Andrew Luizax Membru de baza Romania Trimise - 11/12/2002 : 08:26:04 -------------------------------------------------------------------------------- Liaaaaaaa. Lui Alex nu i-au dat dintii. In schimb...cred ca vrea sa ii iasa incisivul de median de sus stanga. S-a coborat gingia...s-a ascutzit la varf...dar dintele nu a reusit sa o sparga...ce ma fac? Are gingiile tari? pfffff Luizax - karkotash shef! Lia Moderator Japan Trimise - 11/12/2002 : 09:29:17 -------------------------------------------------------------------------------- Mai Luiza,stai leneshtita.Deocamdata nu se poate vorbi despre eruptie intarziata in cazul lui Alex,care are aproape 10 luni.Si daca eruptia primilor dintisori va intarzia putin,nu-i bai atata vreme cat tratezi cauza sistemica.Stiu ca l-ai dus pe Alex la pediatru si a primit niste suplimente de vitamina D,care se pare ca erau necesare.Este?Eruptia celorlalti dintisori cu siguranta se va incadra in limitele normale,atata vreme cat cauza sistemica a intarzierii eruptiei a fost eliminata.Eruptia intarziata in sine nu creeaza neajunsuri,dar spune cate ceva despre starea generala a organismului.Pupa Alexutzu' din partea noastra si lasa psihozeleMai vorbim.Te-am pupit. Lia&Andrew Luizax Membru de baza Romania Trimise - 11/12/2002 : 09:56:50 -------------------------------------------------------------------------------- Liaaaa, mercic dragutziko...dar nu intarziatu era psihoza mea :D. ci faza ca ii creste incisivu...dar nu sparge gingia...are un colt ascutit cu gingie pe el......... Luizax - karkotash shef! danielac Membru de baza Romania Trimise - 11/12/2002 : 11:42:08 -------------------------------------------------------------------------------- Lia, Dianei i-a aparut primul dintisor la 8 luni si jumatate dupa ce am facut cateva injectii cu D2. I-au aparut 2 aproape simultan pana la 9 luni(cei de sus). La 9 si jumatate - 10 luni i-au mai aparut inca 2 (cei de jos). La 10 -11 luni i-au iesit 2 maselute simultan si dupa 1 an inca una. acum la 1 an si aproape doua luni i-a mai iesit o maseluta. Are 8 dinti si 4 maselute destul de mari. Sunt toti foarte albi si foarte tari. Dar de cateva zile roade din nou tot ce ii iese in cale, ce se intampla? par a fii caninii sus, dar cred ca dureaza mult pana ies nu? Lia Moderator Japan Trimise - 11/12/2002 : 18:07:02 -------------------------------------------------------------------------------- Daniela,caninii superiori erup intre 14 si 23 de luni,iar cei inferiori intre 13 si 23 de luni.Dintisori sanatosi si fara nopti nedormite! Lia&Andrew Lia Moderator Japan Trimise - 11/12/2002 : 18:09:50 -------------------------------------------------------------------------------- Luiza,da-i sa rontaie mereu cate ceva(biscuiti pentru bebelusi, o coaja de paine,morcov crud,un teether).Asta va grabi eruptia.Va pupam, Lia&Andrew angi_gemeni Membru matur Romania Trimise - 11/12/2002 : 18:41:22 -------------------------------------------------------------------------------- Aceeasi problema ca a Luizei. Nici Andreiutu meu(nascut cam in aceeasi perioada cu Alex) nu are dinti. In schimb, Andreea are deja 4 dinti, dar de 2 luni nu i-a mai aparut niciunul. Pe 8 decembrie au implinit 10 luni. Doctorita mi-a zis sa nu-mi fac probleme... Nu-mi fac, dar imi cam pare rau ca-l vad pe Andreiut stirb katty Membru junior Romania Trimis la - 14/12/2002 : 21:31:48 -------------------------------------------------------------------------------- Pot aparea primii dintisori la 4 luni jumatate? Ce simptome apar? Mie mi se par ca ies cam devreme... Copilasul meu e foarte agitat!! si daca te uiti in gurita lui se vad doua gilmute sub gingie cam la 2 mm de virf.I-or aparea sau nu e asta? ADRIANNA Membru nou Antigua and Barbuda Trimise - 14/12/2002 : 21:36:58 -------------------------------------------------------------------------------- Dintisorii pot aparea si la 3 luni cum ii apar si la fetita mea.Nu este devreme e normal ,bine nu la toti,si simptome ar fi bale din abundenta,gingia umflata si albicioasa,sta tot timpul cu minuta in gura si este agitata.Cam asta am vazut pina acum .Te mai tin la curent daca mai apare altceva.A si poate sa aibe si diaree din cite stiu. Pupici la bebici katty Membru junior Romania Trimise - 14/12/2002 : 21:46:12 -------------------------------------------------------------------------------- Merci, Adrianna, Recunosc toate simptomele pe care mi le-ai insirat!! N-am stiut ca si kakuta poate fi un simptom... Merci, mult si sanatate !!! Gabriella Membru junior Romania Trimise - 15/12/2002 : 17:41:50 -------------------------------------------------------------------------------- Buna!E posibil sa iasa micutului dintisorii insa pot fii si doar niste simptome care pot disparea.Insa daca s-a schimbat si caca,si duce tot la gurita, si balute poate sa ii iasa deja un dintisor.Ai grija ca s-ar putea sa faca si un pic de febra isa cea de la dintisori nu ar trebui sa depaseasca 38 de grade....Multa sanatate !! Cretoiu A. Membru junior Romania Trimise - 17/12/2002 : 00:52:41 -------------------------------------------------------------------------------- Lui Sebi i s-au inflamat gingiile de la trei luni jumatate si a avut toate simptomele ca i-ar iesi dintii dar i-au aparut abea pe la 5 luni jumate, cu febra,plinsete si muscaturi in ultimele doua sapt. cind au strapuns gingia-au iesit cei de jos unul dupa altul la o sapt. distanta, iar acum la 7 luni ii ies caninii(?!) de jos, care ar trebui sa iese abea la ub an dupa cele doua perechi de incisivi. Am intrebat si eu dr. pediatru si un dentist si mi-a zis ca fiecare copil are ritmul lui, si nimic nu e anormal, Anto&Sebi ACretoiu zulu Nou venit Romania Trimise - 17/12/2002 : 13:19:21 -------------------------------------------------------------------------------- Fetelor mele le-au iesit primii dintisori la 4 luni jumatate, putin mai devreme decat media.. dar este normal... simptome.. foarte putina febra, balute cu o luna inainte, diaree parca.. dar nu au facut urat.. la nici un dintisor.. si pana la 1 an aveam deja 16 dintisori.. zulu gabid Membru de baza Romania Trimis la - 15/12/2002 : 20:38:43 -------------------------------------------------------------------------------- Ce au facut bb-ii vostri cand le-a iesit maselele de un an si 2 luni?Simona numai papa de 4 zile si azi a facut febra 38 oC. Gabi si Simonica Bobita Membru senior Romania Trimise - 16/12/2002 : 08:39:32 -------------------------------------------------------------------------------- Si Maria cind i-au dat ultimele maselute (cele din spate) pe la 1 an si 10 luni, a facut febra vreo 3 zile (37,7), diaree si nu prea vroia sa manince, dar era vioaie nu cum daca ar fi racita. Am tratat-o cu Nurofen sau Calpol 3+ si cu Calgel sau glicerina. Si am masat-o pe gingie. Ma punea ea mititica sa-i masez locul. Dupa ce apare prima masea, o sa fie mai bine, nu cred c-o sa mai ai probleme. danielac Membru de baza Romania Trimise - 16/12/2002 : 16:30:28 -------------------------------------------------------------------------------- Dianei i-au tot iesit masele, are patru acum deja crescute, si nici nu are un an si doua luni, abia sapt.viitoare face. Numai la ultima masea a facut asa, i-am dat Panadol si Calgel. A mancat numai din biberon aproape a sapt. si jumatate. Acum e bine. -dana si Diana Maria (1 an pe 24.10.2002) MariaM Membru matur Romania Trimis la - 03/03/2003 : 09:55:56 -------------------------------------------------------------------------------- fetelor sunt destul de ingrijorata. Aseara stateam si ma jucam cu Vladut..cand ii vad in coltul gurii..sange...am innebunit.. Ma uit la el mai bine..si vad ca iese de la maseluta..care deja a spart..i se vad toti cei patru colti...iar sange sigur..iesea de la masea... Asa trebuie sa se intample cand iese maseaua? Sau..se poate sa aiba altceva... Astept raspunsuri...va pup... Maria Lia Moderator Japan Trimise - 03/03/2003 : 14:20:34 -------------------------------------------------------------------------------- Stai linistita daca a curs doar pentru scurt timp(sangele acela se afla colectat deasupra dintisorului si a fost drenat cand dintisorul a strapuns gingia).Se poate intampla uneori si nu constituie un motiv de ingrijorare.Numai bine! Lia&Andrew dinti cu probleme / accidente Ama Nou venit Romania Trimis la - 18/11/2002 : 19:00:37 -------------------------------------------------------------------------------- Primii dinti ai Iuliei au iesit la 7 luni si ceva, dar sus, nu jos cum ar fi trebuit. E oare influentata ordinea de aparitie a dintilor de lipsa vitaminei D? Mai grav insa e ca au pe varf, la mijloc, cate o pata mai inchisa la culoare, vizibila inca de la inceput. Pediatra zice ca e vorba de o lipsa de smalt. Eu i-am dat Iuliei FluorVigantoletten de la 5 luni la 6 luni jumate si apoi am renuntat ca am auzit ca e toxic la copii atat de mici. Petele sunt din cauza Fluorului sau din cauza lipsei Fluorului? Si oare vor persista pana isi va schimba dintisorii? Amalia Lia Moderator Japan Trimise - 19/11/2002 : 14:56:51 -------------------------------------------------------------------------------- Ama,ce inseamna "pe varf"?unde anume sunt? Sunt identice la ambii dintisori?Zonele respective sunt depresiuni?Povesteste-mi mai multe despre dintisori.Si inca ceva.ce dintisor a erupt pe arcada inferioara?Esti sigura ca existau in momentul eruptiei?(petele).Stai linistita, nu-i legat de fluorul pe care l-ai administrat. Lia&Andrew Ama Nou venit Romania Trimise - 20/11/2002 : 08:33:12 -------------------------------------------------------------------------------- Multumesc mai intai pentru raspunsuri. Am citit deja articolul despre fluor si m-am temut si eu de fluoroza, dar petele nu apar pe toata suprafata dintisorului, ci doar pe muchia lui, in varf, portiunea care apare prima la un dintisor. Am spus ca am observat de la inceput pentru ca atunci, in loc sa vad o dunga alba, mi se parea ca-i galbena. Ulterior am realizat ca doar mijlocul dintisorului era mai inchis la culoare. Intr-adevar e putin scobit acolo, exista un fel de depresiune in asa fel incat la o prima vedere lasa impresia ca ar fi niste dintisori zimtati. Culmea e ca apar aceste pete doar la incisivii mediani superiori si sunt identice. Jos, primul dintisor a iesit in 10 noiembrie, cel median stanga, iar ieri a iesit si cel din dreapta. Simultan cu cei de jos au iesit incisivii laterali superiori. Mersi inca o data de ajutor. Amalia Lia Moderator Japan Trimise - 21/11/2002 : 08:29:12 -------------------------------------------------------------------------------- Draga Ama, Imi pare rau ca n-am apucat sa-ti raspund ieri...mie nu-mi place sa astept si presupun ca nici altora... Spui ca sunt identice, de culoare galbena,depresiuni....Cred(nu pot fi convinsa,ca n-am vazut dintisorii) ca este vorba de o distrofie dentara primara-forma cicatriceala(stabila).Apare foarte rar la dintisorii temporari.Nu evolueaza(in principiu e descrisa ca o brazda liniara,paralela la nivelul muchiei incizale).Cauza e prenatala(in prima si a doua luna de sarcina pentru incisivi).Dintii care prezinta aceste modificari prezinta o vulnerabilitate in mod paradoxal mai mica la carie,din cauza densificarii structurilor de la nivelul cicatricilor,care apare ca urmare a tasarii prismelor de smalt. E clar ca este improbabil sa dai diagnostice corecte fara sa vezi pacientul,din pacate.Este posibil sa am dreptate,dar se poate sa fi gresit,pentru ca doar pe baza descrierii tale am tras concluzii.Eu iti sugerez sa mergi la un pedodont si sa vezi ce-ti va spune(prin internet nu se pot da diagnostice de certitudine si nici elabora planuri de tratament) .Ti-am raspuns si la restul intrebarilor pe care mi le-ai adresat in e-mail.In cateva zile vei primi raspunsul pe site.Daca mai ai nelamuriri(in afara de cele pe care le-ai exprimat in e-mail si pe forum),iti stau la dispozitie. Lia&Andrew Ama Nou venit Romania Trimise - 21/11/2002 : 10:53:06 -------------------------------------------------------------------------------- Multumesc mult Lia, esti tare draguta. Daca diagnosticul dat de tine e cel corect, crezi ca dintisorii definitivi vor avea aceeasi problema? Sau pot aparea alte probleme? Amalia Lia Moderator Japan Trimise - 22/11/2002 : 04:29:01 -------------------------------------------------------------------------------- Existenta acestor modificari de structura la nivelul incisivilor centrali superiori temporari nu are nici o legatura cu incisivii centrali definitivi.Probabil ca cei definitivi vor fi fara probleme. Lia&Andrew Ama Nou venit Romania Trimise - 23/11/2002 : 17:45:49 -------------------------------------------------------------------------------- Lia draga, sper sa nu te plictisesc cu intrebarile mele (probabil prea multe si usor stupide) dar as vrea sa stiu despre ce cauze prenatale poate fi vorba. Eu m-am ferit de medicamente, nu am fumat, nu am baut alcool cat am fost gravida... Si, daca exista vreun tratament, care ar fi acesta? In linii mari, binenteles, pentru ca am inteles ca nu esti sigura 100% despre ce este vorba, atata timp cat nu ai vazut dintisorii Iuliei. Eu oricum voi merge la pedodont, dar pana ajung acolo... As vrea sa stiu mai mult din curiozitate. Si inca o intrebare care nu cred ca am mentionat-o in e-mail: O strungareata imensa la dintii temporari inseamna o strungareata si la cei definitivi? Intre incisivii superiori ai Iuliei ar mai incapea lejer inca unul. Nu arata urat, e draguta acum, dar are un bunic cu dintii foarte rari si mi-e teama sa nu-l mosteneasca. Mersi inca o data si numai bine. Amalia Ama Nou venit Romania Trimise - 29/11/2002 : 17:45:54 -------------------------------------------------------------------------------- Lia, am fost la un stomatolog pentru copii. Era total pe langa,nu stia despre ce este vorba si cand i-am spus de diagnosticul tau prezumtiv s-a pierdut de tot si tot imi spunea ce frumoasa e Iulia. N-am nici o incredere in medicii nostri. Uneori sunt mai prost informati decat noi, parintii. Un exemplu e pediatra Iuliei care mi-a recomandat fluor de la 5 luni si dupa o luna jumate cand am zis ca nu mai vreau sa-i dau a zis ca ea oricum nu a observat diferente intre dantura copiilor care iau fluor si cea a celor care nu iau fluor. Pai atunci noua de ce ne-a dat? Te rog sa-mi raspunzi la mesajul anterior daca ai timp. Mersi. Cunosti vreun medic stomatolog OK in Timisoara? Amalia Lia Moderator Japan Trimise - 02/12/2002 : 07:43:22 -------------------------------------------------------------------------------- Draga Ama, Cred ca a fost doar o intamplare nefericita faptul ca cel la care ai mers nu a putut sa dea un diagnostic.Eu am urmat facultatea in Iasi si presupun ca multi dintre colegii mei ar putea sa realizeze despre ce este vorba. Cauta alt pedodont.Cu siguranta vei gasi omul care sa-ti spuna despre ce este vorba. Am o curiozitate.Ce boli ale copilariei ai avut?(rubeola,rujeola,oreion,varicela) Referitor la diastema(strungareata)-parerile sunt impartite: -unii spun ca spatierea e rezultatul impulsului de crestere al osului alveolar -altii spun ca e o mostenire filogenetica si ca atare e prezenta sau lipseste LA TERMINAREA ERUPTIEI-deocamdata fetita ta e micuta,deci chiar nu se pot face speculatii pe tema asta. Sa-mi raspunzi la intrebarea legata de bolile copilariei pe care le-ai avut.Numai bine! Lia&Andrew -------------------------------------------------------------------------------- Alina Membru matur Germany Trimise - 02/12/2002 : 16:30:33 -------------------------------------------------------------------------------- Draga Amalia, scuze ca imi permit sa raspund dar vreau sa-ti dau citeva informatii. Eu am terminat Facultatea de Stomatologie in Timisoara(1998)si as putea sa-ti recomand cu incredere sa mergi la Clinica de Stomatologie Infantila(e in centru,linga Banca Turco-Romana sau merginid inainte pe straduta cu Magazinul Top Shop...sper ca ai idee cam pe unde e,numai stiu daca acest magazin sau banca exista inca,eu sint plecata din 2000)la doamna doctor Bratu Elisabeta sau Eleonora Schiller,sint medici foarte buni,cu experienta deci garantat poti avea incredere maxima. In piata Maria(chiar vizavi de Spitalul CFR)unde functioneaza Catedra de Propedeutica Stomatologica din cadrul facultatii,exista si Centru de Stomatologie Preventiva,ti-o recomand cu caldura pe doamna doctor Angela Podariu. Daca mai ai intrebari,iti raspund cu placere. Sanatate si dintisori frumosi Iuliei! Alina Ama Nou venit Romania Trimise - 03/12/2002 : 17:36:21 -------------------------------------------------------------------------------- Lia, din pacate maica-mea nu prea mai tine minte bolile mele din copilarie, dar am avut sigur oreion si varicela. Altceva nu cred, dar nici nu as baga mana in foc. Poate avea vreo legatura cu dintii Iuliei? Alina, sa stii ca acolo am si fost, adica la Clinica de Stomatologie Infantila. Nu retin numele stomatologului (era o tipa)pentru ca nu mi-am propus acest lucru. Multumesc pentru sugestii, sa stii ca voi merge la medicii indicati de tine (sau macar la unul dintre ei). Ceau Sarbatori Fericite la toata lumea! Amalia Lia Moderator Japan Trimise - 09/12/2002 : 08:15:34 -------------------------------------------------------------------------------- Fa-ti niste analize de sange si vezi ce anticorpi exista vis-a-vis de bolile copilariei,pentru ca s-ar putea sa ai marea surpriza ca ai avut mai multe decat oreion si varicela..Eu-spre ex.,am avut in copilarie doar rujeola,la 40 de zile dupa nastere am "colectat" varicela de la clinica de pediatrie la care mergeam cu Andrew,drept pentru care am fost amandoi bolnavi,iar eu am suferit ca un caine,pentru ca la adulti varicela e mai cumplita decat la copii...dupa care,speriata fiind de eventuale surprize neplacute(ca mai erau niscaiva boli ale copilariei pe care nu le avusesem-am facut o analiza de sange..aveam anticorpi pentru TOATE bolile copilariei,pe care le-am avut fara simptome...Cand?Nu se poate preciza...Ei bine,legat de ce m-ai intrebat,rubeola in prima sau a doua luna de sarcina e una din cauzele aparitiei acelor pete.Dar rubeola in timpul sarcinii poate cauza si malformatii fetale...Poate suna ciudat ce scriu aici,dar chiar as vrea sa stiu daca ai anticorpi pentru rubeola.Daca ai,s-ar putea ca ceea ce am gandit despre acele pete sa fie corect si atunci fetita ta e o norocoasa,pentru ca in situatia in care ai avut rubeola(chiar si asimptomatica) in prima luna de sarcina,lucrurile ar fi putut sta foarte prost,ceea ce nu e cazul, din fericire. Cred ca e bine sa vezi la ce boli ale copilariei esti imuna si sa te vaccinezi impotriva celor pe care nu le-ai avut.Sarbatori fericite si numai bine! Lia&Andrew palmyrah2002 Membru senior Romania Trimise - 09/12/2002 : 09:22:53 -------------------------------------------------------------------------------- Draga Lia, Te rog sa nu te superi,dar vreau si eu sa te intreb ceva in legatura cu dintisorii de sus(i-au aparut la 1 an primul si pina la la 1 an si 1 luna ceilalti) ai lui Mihnea care are 1 an si 3 luni.Are strungareata...Oare ramine asa sau dupa ce ii vor aparea cei definitivi se va putea indrepta cu aparat special??Nu c-ar fi mare problema,sa fie el sanatos pentru ca asta este mai important,dar as vrea sa stiu macar asa,pentru viitor in ce directie sa merg.Multumesc mult!!Cristina si Mihnea Lia Moderator Japan Trimise - 09/12/2002 : 09:32:38 -------------------------------------------------------------------------------- Draga Cristina, Care-s "ceilalti"?Cati dintisori are Mihnea in momentul de fata?Inca nu se pot face speculatii in legatura cu strungareata,Mihnea e prea mic. Lia&Andrew palmyrah2002 Membru senior Romania Trimise - 09/12/2002 : 11:49:17 -------------------------------------------------------------------------------- OOPS,am uitat sa scriu ce era mai important.Mihnea are doi dinti jos si patru sus(are 1 an si trei luni).Sus a iesit primul unul lateral(stinga)apoi cei doi de pe mijloc si apoi celalalt lateral.Imi cer scuze pentru exprimare,dar nu stiu cum se numesc exact.Nu sint inca complet crescuti(desi primul de sus are deja doua luni de cind a aparut)si este foarte nostim cind ride.Cristina -------------------------------------------------------------------------------- Lia Moderator Japan Trimise - 10/12/2002 : 08:57:27 -------------------------------------------------------------------------------- Cristina,primii dintisori au erupt oarecum tarziu,dar acum e in regula.Probabil foarte curand vor erupe incisivii laterali inferiori(9-16 luni) si primii molari (maselute)-11-17 luni.Sarbatori fericite si pupici lui Mihnea!Sa-mi mai spui din cand in cand ce dintisori au mai aparut,OK? Lia&Andrew -------------------------------------------------------------------------------- palmyrah2002 Membru senior Romania Trimise - 10/12/2002 : 12:58:04 -------------------------------------------------------------------------------- Multumesc LIA!!Or fi iesit tirziu pentru ca are lipsa de calciu???Eu ii dau cite 10 zile pe luna cite doua pastile/zi de calciu lactic!!!Ar trebui sa-i suplimentez doza???Cristina -------------------------------------------------------------------------------- Lia Moderator Japan Trimise - 11/12/2002 : 08:29:35 -------------------------------------------------------------------------------- Cristina,daca urmatorii vor iesi in timp util,e in regula.Dar poti sa-i faci o radiografie de palma si pediatrul iti va spune exact cum stati la capitolul calciu/vit.D(nu exagera cu "acuratetea" si nu te speria daca apar cu o saptamana-doua mai tarziu) .Eu cred ca e OK,atata vreme cat momentan lucrurile stau bine,deci stai linistita.Noi mai asteptam inca 4 dintzishori si terminam campania dintzoasa.Va uram o "campanie" lipsita de nopti nedormite.Pupa-l pe Mihnea din partea noastra. Lia&Andrew anaid Membru nou Romania Trimis la - 17/03/2003 : 10:57:11 -------------------------------------------------------------------------------- Dragi mamici si tatici, Indraznesc sa va cer parerea in legatura cu o problema “dintoasa”. Iata in mare despre ce e vorba: fetita mea, Oana, are aproape 14 luni si sase dintisori (incisivi), doi jos si patru sus. Sunt pe drum si vreo patru maselute, dar nu despre ele e vorba. Dintii sunt frumosi, albi, sanatosi, nu sunt proiectati in afara. Sunt bine aliniati…cu exceptia unuia. Unul dintre incisivii laterali superiori este putin – putin in spatele celui de langa el. Nu se observa din prima, dar daca te uiti cu atentie se vede. Si eu m-am uitat cu mare atentie, ca o mamica obsedata ce sunt. Nu se pune problema ca dintisorul este gresit aliniat din cauza unor obiceiuri proaste. Oana nu si-a supt niciodata degetele. La suzeta am renuntat definitiv pe la opt luni (inainte sa-i apara primul dinte) si oricum o foloseam foarte rar, cand adormea greu. Din biberon bea doar lapte, dimineata si seara, in cinci minute isi termina portia si gata, nu mai vrea sa-l vada. Stiu ca este o tendinta naturala a populatiei in zilele noastre, ca tot mai multi copii au dintisorii gresit aliniati pentru ca maxilarele au tendinta sa se micsoreze. In plus, in cazul Oanei conteaza si predispozitia genetica (sunt mai multe cazuri in familie) dar ca problema se rezolva foarte frumos cu un tratament ortodontic precoce. Am vorbit despre asta cu o cunostinta (stomatolog) si mi-a confirmat ceea ce stiam deja, adica sa nu-mi fac griji, ca la momentul potrivit se va alege cea mai buna solutie si va fi OK. Acestea fiind zise, va rog pe voi, parinti care ati mai trecut prin asa ceva (sau aveti cunostinta de astfel de cazuri) sa-mi spuneti cum a fost, pentru ca niciodata teoria nu poate sa acopere practica, EXPERIENTA. Deci, tratamentul ortodontic poate sa inceapa chiar din perioada dintilor de lapte (sa zicem de pe la patru ani, cand copilul coopereraza)? La ce varsta a copilului l-a vazut un specialist? L-a vazut un stomatolog sau ati mers direct la un specialist in ortodontie? Este posibil ca dintisorul cu pricina sa ajunga de la sine in pozitie corecta in urmatorii ani, prin cresterea naturala a maxilarului? Poate sa para cam devreme sa ma gandesc la toate astea si nu vreau sa par o mamica exagerata, dar imi doresc din toata inima ca fetita mea sa aiba dinti frumosi si sanatosi atat in copilarie, cat si ca adult. Va multumesc pentru eventualele raspunsuri! Diana Luizax Membru de baza Romania Trimise - 17/03/2003 : 11:03:16 -------------------------------------------------------------------------------- acu sa nu te superi (mai ales ca si io fac parte din tagma exageratelor) dar...totushi.......sa pui aparat la dintii de lapte mi se pare cam cam cam exagerat. Stai sa vezi dintii definitivi cum or sa fie, nu kinui copilul de acuma cu aparat. Eu i-am avut incalecati rau pe cei definitivi (cei de lapte erau dpreti si frumosi) si am purtat aparat de la 17 la 23 de ani....cand ma racaia problema :))) A avut mamika o tentativa si mi-a pus aparat prin clasa a 2-a dar dupa ce am pierdut fro 2 aparate m-a lasat in pace. Si oricum poti sa ai surpriza ca astia de ti se par tie incalecati acuma sa fie perfect drepti pe la 3-4 5 ani. Luizax - karkotash shef! anaid Membru nou Romania Trimise - 17/03/2003 : 12:25:37 -------------------------------------------------------------------------------- Ha ha, sigur ca nu ma supar! Luiza, ai mare dreptate ca n-are rost sa chinui copilul acum ca sa-i indrept dintii. Tocmai de-asta am pus intrebarile alea, ca sa ma lamuresc. Sigur ca n-am de gand sa pun copilului aparat pe dintii de lapte. Faza e ca o cunostinta a mea cu care am discutat in treacat (stomatolog) mi-a spus ca, avand in vedere “mostenirea de familie” si conformatia Oanei (gura mica, dintii mari, ca sa ma exprim mai simplu) aproape sigur ca dintii, nici cei de lapte, nici cei definitivi, nu vor incapea cum trebuie pe arcada. Si ca aparatul e bine sa fie pus cat mai precoce (nu se referea la dintii de lapte) pentru a obtine cat mai mult spatiu. Da’ ce-nseamna precoce? Ca prin unele locuri scrie ca prima vizita a copilului la stomatolog e bine sa fie facuta pana la 2 ani, ca sa vada nenea doctoru’ eventualele defecte ale smaltului, carii, vicii de implantare. Si daca le vede ce face? Nu-s ingrijorata din cauza asta, pur si simplu e o chestie pe care am observat-o de curand si as vrea sa stiu la ce sa ma astept in viitorul mai apropiat sau mai indepartat. Diana Luizax Membru de baza Romania Trimise - 17/03/2003 : 13:05:25 -------------------------------------------------------------------------------- hihi...om fi rude..numa ca io am gura mica (uimotor ha? hihihi) si multi dinti..si n-au incaput. Dar m-am trezit abea pala sfarsitul liceului ca hm.....parca arat cam aiurea..mai ales cu caninu alan ceru gurii asha ca mi-am pus aparat. Precoce in contextul tau cred ca inseamna - dupa ce i-au iesit toti dintii definitivi. Dupa ce i se schimba toti...si daca este cazul..ii pui aparat. Faza cu precocele e din cauza ca pe amsura ce trece timpul dintii nu mai pot fi mishcati de la locul lor atat de usor cu aparatul ala. La mine totusi s-au indreptat fff bine si dupa 17 ani so...... Luizax - karkotash shef! octavia Membru junior Romania Trimise - 17/03/2003 : 14:50:56 -------------------------------------------------------------------------------- Diana,eu sunt ortodont si pot sa-ti spun ca nu ai motive de ingrijorare in urmatorii 5 ani, inghesuirile se trateaza dupa eruptia incisivilor laterali superiori,deci dupa varsta de 7-8.Tratamentul incepe la 4-5 ani in cazul altor anomalii de cauza genetica,de exemplu atunci cand copilul are barbita mai in fata decat maxilarul superior. In cazul tau e f. important ca dintii de lapte sa nu se carieze,pentru ca pierderea lor precoce va accentua eventuala inghesuire a dintilor definitivi,deci grija mare cu spalatul dintisorilor si n-ar strica un tratament cu fluor.Incisivul lateral care te deranjeaza se poate redresa spontan sub actiunea limbii.Imi place de tine ca esti o mamica informata,putin panicata,dar asa voi fi si eu. In principiu,orice de stomatologie generala poate trata dintisorii de lapte,dar daca dintii sunt inghesuiti,rotati sau au alte modificari de pozitie care va deranjeaza, adresati-va direct ortodontului, pentru ca el poate aprecia momentul inceperii tratamentului in functie de anomalie si, bineinteles, tipul tratamentului.Numai bine! Octavia SA FITI IUBITE! Lia Moderator Japan Trimise - 17/03/2003 : 14:56:37 -------------------------------------------------------------------------------- Eu n-am copilasi mari,deci nu experienta personala sau de parinte vorbeste..Nu se instituie tratament ortodontic pentru dintisori de lapte.Daca in jurul varstei de 8 ani constati ca dintii permanenti frontali (vor fi 8 frontali erupti-4 incisivi centrali si 4 incisivi laterali) sunt ingramaditi,va trebui sa mergi la un ortodont(asta e PRECOCE in principiu). Da,la 1 an si jumatate-2, copilul ar trebui dus la stomatolog,dar fara legatura cu tratamentul ortodontic...ii explica mamei cum trebuie sa perieze,cata pasta de dinti tre sa foloseasca,etc...in situatia in care exista carii acestea trebuiesc tratate,samd. Numai bine! Lia&Andrew -------------------------------------------------------------------------------- miha Membru nou Romania Trimise - 17/03/2003 : 16:53:34 -------------------------------------------------------------------------------- In primul rand scuze ca intervin cu o rugaminte pe subiectul altei fete.. Octavia, te rog ajuta-ma cu un sfat: fetita mea de 3ani si 2 luni are 2 maselute cariate. Ei bine, am fost la dr. chiar la o clinica particulara la un medic pedodont, care ne-a trimis acasa ca nu coopereaza copilul. Nu stiu ce sa fac, evident ca nu coopereaza. Dar si s-o las asa, pana cand cu cariile alea in gura? Scuze ca m-am bagat si eu pe aici! Miha, o mamica fericita octavia Membru junior Romania Trimise - 17/03/2003 : 18:10:28 -------------------------------------------------------------------------------- Miha draga,nu prea ai ce face-ori astepti pana dupa 4 ani,cand colaborarea va fi mai buna,ori ii spui pediatrului sa-i prescrie un calmant usor, care o va linisti. Octavia SA FITI IUBITE! miha Membru nou Romania Trimise - 17/03/2003 : 18:20:52 -------------------------------------------------------------------------------- Octavia, intradevar singurul lucru pe care-l facem este sa ne spalam pe dinti si o facem de pe la 2 ani jumate dar cariile se instalasera deja (carii de biberon). Am mai dus-o de cateva ori la un dr. la care mergem noi ptr. lucrari dentare ca sa se obisnuiasca si chiar a mai stat si pe scaun, dar ne-am rezumat numai la atat. Ca sa nu mai zic ca si drul. care este prieten cu noi ne-a zis ca el nu-i face nimic, ca ii este frica de reactia ei. Probabil ca am sa mai incerc anul acesta o data si daca nu la anul. Mersi mult ptr. raspuns. Miha, o mamica fericita Lia Moderator Japan Trimise - 17/03/2003 : 18:37:48 -------------------------------------------------------------------------------- Draga Miha, D.p.d.v. psihologic,sunt trei grupe de varsta(vis-a-vis de tratarea dintilor temporari:prima,2-4 ani-copilul nu are gandire logica,mandrie,curaj,e nelinistit,se concentreaza greu,oboseste usor si-si pierde rabdarea.Nu e capabil sa faca abstractizari si nu poate analiza obiectiv lucrurile si trage concluzii.Deci in mod firesc apare problema reactiilor copilului confruntat cu neplacerile tratamentului dentar,durere,etc. A doua perioada 4,5-5 ani.Multi copii trec printr-o faza foarte dificila,numita "faza de incapatanare".Prin conturarea personalitatii apare un voluntarism excesiv,exteriorizat prin negativism excesiv(deci nu exista certitudinea unei cooperari mai fericite dupa 4 ani,din pacate,pentru ca in relatia cu stomatologul sentimentul de frustrare devine dominant si pot aparea crize de agitatie..in aceste conditii tratamentul devine imposibil). A treia perioada-6-9 ani...nu mai povestesc,ca tre' sa fug sa-l culc pe Andrew. Pedodontul sau stomatologul care trateaza copii trebuie sa depuna si efort psihopedagogic, pe langa tratamentul stomatologic. Eu iti sugerez sa nu amani tratarea maselutelor,ci sa gasesti un alt pedodont.Copilul poate fi premedicat,daca altfel nu se va putea...oricum nu se trateaza dintisorii la copii mici in prima sedinta...intai li se explica cate ceva pe intelesul lor despre instrumentar,sunt lasati sa se obisnuiasca putin cu mediul,etc...la urmatoarele sedinte se incepe tratamentul, care se face in sedinte scurte...fug acum.Numai bine! Numai bine! Lia&Andrew Lia Moderator Japan Trimise - 17/03/2003 : 20:02:48 -------------------------------------------------------------------------------- Revin.Caria dintilor temporari evolueaza rapid.Inflamatia pulpara se instaleaza si ea repede.Intentia de a trata acesti dintisori dupa 4 ani e foarte frumoasa,da' s-ar putea sa nu mai ramana mare lucru de tratat pana atunci. Lia&Andrew octavia Membru junior Romania Trimise - 17/03/2003 : 20:22:25 -------------------------------------------------------------------------------- Miha,daca e vorba de carii de biberon probabil sunt la incisivii superiori;pentru ei tratamentul vine in discutie pana pe la 5 ani,deci ar trebui inceput.Acest tip de carie evolueaza in suprafata si treptat din dinte ramane doar radacina.Daca zici ca stomatologul va e prieten spune-i sa nu se mai teama de reactia fetitei si sa treaca la "actiune".Daca e comod-schimba-l,desi e bine ca fetita il cunoaste. Pe copil nu il doare tratamentul,insa e speriat,incearca sa-i explici de acasa ce se va intampla in cabinet, folosind termeni potriviti pentru varsta ei.Inceputul l-ati facut bine, poate n-ar fi rau sa asiste la un tratament care ti se face tie,sa te vada ca nu patesti nimic.Mult succes! Oc


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -