Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

dulciurile- cat si cum?


16 raspunsuri la acest subiect

#11
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 10 noiembrie 2003 - 16:00

furni, s-ar putea sa ai dreptate. dar ce lipseste? cum s-o ajut?

#12
furni

furni

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 10 noiembrie 2003 - 16:16

Nu cred ca este o solutie sa ii interzici, eu zic ca trebuie sa descoperi cauza acestei dependente si sa o tratezi. S-ar putea sa aiba o lipsa acuta de calciu. Cel mai bine este sa gasesti un medic care sa se aplece asupra tuturor simptomelor pe care le are si sa decida. Parerea mea este ca organismul nu cere degeaba si nici ea nu este dependenta ca vrea.

#13
oz

oz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 11 noiembrie 2003 - 03:17

Dependenta in cazul ciocolatei (da, este dependenta) nu este una fizica, adica nevoie de unul din ingrediente, ci una psihica. Mai exact consumul de ciocolata creste secretia de serotonina (hormonul placerii) din creier. La fel actioneaza si fumatul, drogurile, alcoolul, jocurile de noroc, etc. Evident in cazul unora din acestea dependenta fizica este destul de importanta dar in general tratabila (vezi plasturii cu nicotina), dependenta psihica este cea care creaza cele mai mari probleme. Eu am incercat de-a lungul anilor diverse metode de-a scapa de ciocolata si nici una nu a functionat mai mult de cateva luni. In cazul fetitei de 12 ani care se confrunta si cu inceputul adolescentei este foarte greu sa renunte la acest 'viciu'. Cea mai buna metoda (care am gasit-o eu) este disciplina si masura. Asa cum am spus eu mananc de 3 ori pe zi cate o ciocolatica, dupa fiecare masa, asta ma ajuta pentru ca atunci cand simt o nevoie puternica de-a devora jumatate de raion de dulciuri, ma gandesc ca peste 2 ore am sa mananc si dupa aceea am si un desert. Cateodata este greu pentru ca simt nevoia sa renunt la masa si sa trec direct la ciocolata dar este o chestie de autocontrol. Am incercat de nenumarate ori sa renunt complet dar dadeam rapid in depresie si ajungeam la concluzia ca viata e scurta si eu o proasta ca ma lipsesc de micile placeri...dupa care devoram cantitati enorme de ciocolata zile-n sir. Problema dintilor este destul de grava, cum am spus spalat mai des, grija mai mare, mai ales inainte de culcare. Calciul se poate lua si pastile (fara vitamine daca se poate) daca copilul refuza laptele si branza. Miscarea este vitala mai ales ca atunci cand se va opri din crestere exista riscul sa se ingrase.

#14
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 11 noiembrie 2003 - 16:53

oz, iti multumesc pentru raspunsul detaliat, si cred ca ai dreptate. o sa incerc s-o conditionez: vrei ciocolata? - te speli pe dinti, sau dupa o jumatate de ora de sport, etc. asa e, e oricum greu pentru ei la varsta asta, preadolescentina. iti multumesc pentru raspuns si multumesc tuturor care mi-au dat un sfat. [flo][pup][pup]

#15
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 11 noiembrie 2003 - 19:07

Da, de conditionare voiam sa-ti scriu si eu. Dar daca tot are probleme cu calciu, zi-i ca primeste un rand de cioco sau o bucatica de cioco daca bea o cana de lapte. Sau mananca ceva cu calciu. E destul de mare sa-si dea seama ca tb suplinit calciul eliminat de cacao. Si eu mananc f multa ciocolata si am mancat intotdeauna, cand o las mai moale dau in ce a spus si oz: depresie, viata e scurta etc.etc. Insa cu dentitia nu am avut probleme deosebite si nici lipsa de calciu nu am. E adevarat ca si beau mult lapte, cel putin o cana zilnic, ori simplu , ori cu fulgi. Si mai am un motiv sa o las balta cate o perioada: imi ies cosuri!!! Parca sunt la adolescenta, asa imi iese cateodata cate unu' fix in mijlocul fetei:)) Tenul va fi intr-adevar o problema si ar fi bine sa fii pe faza daca i se pune pata pe vreun flacau, atunci stii la cate putem renunta noi, femeile.... Cristina, mamica cu burtoaie[flo]

#16
Master Draciel

Master Draciel
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 noiembrie 2003 - 13:08

Incearca cereale cu ciocolata dar in lapte;asa impusti doi iepuri odata,bineinteles daca accepta.Pe urma, mai sint deserturile lactate cu ciocolata,iaurturile cu pepite de ciocolata,etc.Daca tot maninca,macar sa fie ciocolata cu lapte!!!!Iar in privinta cariilor,nu stiu ce sa-ti spun.....Pustiul meu nu prea se omoara cu dulciurile, despre ciocolata nici nu vrea sa auda,iar carii......cu duiumul!

#17
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 15 noiembrie 2003 - 13:19

quote:
Originally posted by Master Draciel
Incearca cereale cu ciocolata dar in lapte;asa impusti doi iepuri odata,bineinteles daca accepta.Pe urma, mai sint deserturile lactate cu ciocolata,iaurturile cu pepite de ciocolata,etc.Daca tot maninca,macar sa fie ciocolata cu lapte!!!!Iar in privinta cariilor,nu stiu ce sa-ti spun.....Pustiul meu nu prea se omoara cu dulciurile, despre ciocolata nici nu vrea sa auda, Poi,cum asa ?[:0] Citi ani are pustiul tau ? Dentistul ce zice,de unde provin,cariile astea ? iar carii......cu duiumul!
***Alba*** http://www.desprecop...&mid=499&cid=78


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -