Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

V-ati intoarce in Romania?


104 raspunsuri la acest subiect

#101
mariaangeli_que

mariaangeli_que

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 02 aprilie 2004 - 01:39

Chiar daca au trecut doar 7 ani de cand am plecat,nu mai vreau sa ma intorc ,cand sant aici visez la prieteni din Romania ,la atmosfera care era de sarbatori,la excursiile pe care le faceam ,dar cand ajung in Romania imi dau seama ca a cauta aceste lucruri e ca o fuga dupa naluci,nimic altceva decat:Amintiri,iar timpul nu se mai intoarce inapoi,acum imi place sa traiesc Prezentul , de prieteni de acum vreau sa ma bucur in intregime, acum nu mai vreau sa plang ceea ce a fost,imi tin amintirile si imi pregatesc alte amintiri.Asta e acum casa mea.

#102
debby

debby
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 04 aprilie 2004 - 01:42

quote:
Originally posted by pepsica
S-ar putea sa va mire steguletul care arata de unde sint, dar tocmai el este cel care demonstreaza acest lucru! Adica eu chiar m-am intors aici, dupa ce am fost plecata...am fost plecata 4 ani in Italia dupa care m-am intors sa-mi continui studiile in Romania, si intr-un final m-am repatriat in 94. Nu am avut nici cel mai mic regret...nu am nici in continuare si de multe ori observ mirarea celor care afla de aceasta optiune a mea... eram cu parintii mei, aveam tot ce-mi trebuie, probabil ca as fi avut variante mai bune decit cele pe care le am acum, dar tot nu-mi pasa. Mi-era atit de GREU acolo, mai ales de sarbatori.. mi-era dor de toti prietenii, de bunica mea, de locurile de aici, asa cum erau ele, mai gri si mai putin imbietoare...poate suna patetic, dar mi-era tare dor de tot.... de oameni, de locuri...si acum cind mama mea vine in vizita la noi, ma regasesc in starile ei.. caci si ei ii e dor departe de tara, si dupa un prim moment in care a fost fericita - se casatorise doar cu omul pe care il iubea! a realizat ce greu e departe de tara, de genul de oameni cu care poti vorbi in limba ta materna, care te pot intelege cind ai probleme etc.... caci surprinzator, italienii ( cei din nord) sint tare conservatori si greu te accepta ca straina, si inafara de vai, la voi e saracie, stiu eu ca am vazut la tv etc, nu stiu decit de Dracula si Hagi. Si trebuie sa le explici de fiecare data ca nu esti de undeva din pampas, si ca la noi se gaseasu si ciorapi subtiri ( auzisera ei ca nu existau decit ciorapi de bumbac!) si ca am mincat si altceva decit cartofi, si ca in fond, nu asta conteaza!!!Si ca chiar daca ne-a fost uneori greu - unele din voi va amintiti cozile etc- noi avem totusi un ceva al nostru care nu poate fi cumparat cu ciocalatele lor si ambalat frumos...[bang] si ca e drept, avem mult de invatat de la ei ( de la occidentali), dar totusi, putem face ceva si aici, si ca scopul nostru in viata nu ar trebui sa fie sa avem X magazine ticsite cu tot felul, ci sa ne si gindim la noi insine. As vrea sa gasesc ceva de spus fetelor care fac acets pas- sa se casatoreasca cu straini cum a facut-o mamam mea, sa se gindeasca bine, poate sint si exceptii, nu spun, dar....anii trec si uite ca ea a ajuns sa regeret pasul facut, si nu pt. ca el e un om rau, sau cine stie ce, ci pur si simplu, si-a negat propriile dorinte in mod constant pt. el.... sica acum cind au trecut atitia ani si nu mai sint tineri, nu mai au subiecte comune, nu mai comunica....si ce-i mai greu, nu are unde sa-si spuna oful pt. ca e SINGURA....In concluzie- pt. ca deja am iscat zimbete - eu m-am intors si sint fericita[il] pepsica
Tin sa te felicit pentru modul in care gandesti ! Insa pe de alta parte , as mai avea de adaogat , ceea ce sper sa nu deranjeze pe nimeni ! Italienii din nord ...poveste cunoscuta , dar stai sa-i vezi pe cei de pe Coasta de Azur (evitand exceptiile , se intelege ) .Important insa e sa stii sa iti alegi prietenii , sa te faci respectata . Aici suntem vazute doar "fete di est " si nici macar numai romance sarantoace cum e in It .Scuzati rautatea dar sunt ei mai rai ca niste caini ! In schimb eu spun asa : cei 70 % care ne considera in umbra sunt ignoranti , si raman cu partea buna ! De intors acasa acum nici nu vreau sa aud , desi mi-e dor de mami ca de altceva si sunt si o romantica din fire ,nici nu trec bine vama la noi ca-mi si dau lacrimile . Dar de aici posibilitati sunt mai multe si mai bune ,perspectivele de viitor nu se compara . Poate doar peste ani si ani , la pensie . Intre timp ne pregatim deja bordeiutul [zid] Nu e roman prietenul meu , dar ce nu face pt cea iubita [:I]

#103
allya

allya
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 18 aprilie 2004 - 15:51

Desi imi este dor uneori de tara, de frumusetile ei, de rude, nu este locul unde ma simt acasa si nu ma simt deloc bine in Romania, nu pot fi fericita acolo, nu pot sa fac ceea ce stiu si imi place, nu am nici un viitor in Romania! altfel nu plecam... Deci nu m-as intoarce sub nici o forma, daca ar fi cazul cred ca as innebuni, nu as putea sa suport....pt mine o intoarcere ar insemna un cosmar si un dezastru pe toate planurile...brrr allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.web...m/user/allyalex

#104
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 03:30

Eu sunt de putin dimp plecata si înca vreau sa ma intorc. Dar cine stie? Stiu ca singurul motiv pt care as vrea sa ma întorc e statutul de imigrant. Nu îmi place deloc acest statut. Si mi se pare ca nu voi putea sa ma realizez profesional. In plus mai am si o casa dulce in Timisoara si ma doare inima când ma gândesc ca nu stau in casa mea.

#105
lucia_cs

lucia_cs

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 22 aprilie 2004 - 08:57

Nu pana cand nu voi afla care este motivul pentru care sunt aici. Acasa aveam o viata faina, si eu si sotul meu castigam foarte bine, atat incat sa nu simtim lipsa la nimic, si totusi am plecat. Acum dorim sa vedem pentru ce am plecat. Sotul meu este aici de un an, iar eu am venit de 3 luni, nici unul nu avem un raspuns, dar il cautam. Va tin la curent. [hia] Lucia sotia lui Csaba.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -