Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cadouri pentru profesori


35 raspunsuri la acest subiect

#31
angy11

angy11

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 25 august 2006 - 00:45

aliass,sorinsonia,eu zic ca trebuia sa luati atitudine,macar la nivel de Directiune.
Vedeti,problema cadourilor si coruptiei in invatamant nu vin de la Craciunitza,sau de mine...ci de la astfel de panarame de nesimtiti,care o duc bine mersi ca parintii tac.
Ceea ce povestea Craciunitza e ceva de suflet,de multumire,sentiment care l-am avut si eu fata de profesorii mei(unii),iar ceea ce spuneti voi e coruptie,trecuta peste nivelul nesimtirii.

Rog pe toti parintii care citesc acest mesaj nu taca,sa nu se multumeasca sa scrie pe forum ci sa se adreseze forurilor competente.
Poate asa facem un invatamant mai bun,nu mai da nimeni cu rosii in el la cea mai mica scanteie.


La inceput a fost ritmul!

#32
mirelaispir

mirelaispir

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 29 august 2006 - 03:54

salutare, chiar daca subiectul este oarecum depasit. mai este putin si incepe un nou an scolar si vor aparea ale probleme.
sunt cadru didactic si fiica de cadre didactice. parintii mei nu au pretins niciodata cadouri elevilor lor si nici eu. acei dascali care fac asta nu sunt dascali! cea mai mare multumire si cel mai frumos cadou pe care ni-l fac elevii nostri sunt rezultatele frumoase pe care le au la diverse concursuri si examene, sunt singurele care ne multumesc.
daca am primit un cadou de la un elev premiant, stiu ca acel cadou a fost oferit cu drag, in semn de pretuire pentru mine. de la elevii in stare de corigenta nu am primit niciodata nimic si nici nu voi primi vreodata. daca merita se treaca vor trece, daca nu, nu vor trece nici pentru "tot aurul din lume". asta e principiul meu, pe care l-am invatat de la ai mei si dupa care ma ghidez in munca mea.
stiu ca exista destule persoane care ne fac meseria de rusine, sunt destule si pe langa mine, dar nu prea avem ce le face. romanul are o vorba inteleapta: "pestele de la cap se impute"

mirela

#33
aliass

aliass

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 10 septembrie 2006 - 13:40

Da, asa este,dar acela a fost un cadou de sfarsit clasele 1-4, altul nu a mai fost, cel putin din partea noastra. A fost si a ramas singurul pana acum. Doar flori si atunci doar de 1 si 8 martie si gata. Ceea ce am observat este ca majoritatea celor care dau cadouri sunt cei care au probleme la scoala in speranta unor note mai bune si o fac pe fata fara nicio jena, si copii observa si trag concluzii singuri, pt ca el a remarcat ca cei care au probleme la scoala dau cadouri.

#34
Fiquelle

Fiquelle

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 10 noiembrie 2006 - 20:37

Desi sunt profesor, citind ceea ce ati scris despre exeperiente nefericite...si noi pt mine, inteleg ca s-a dus naibii bunul-simt...auzi, le-a cerut sa-si scrie numele pe cadouri...sau i s-a parut prea putin...[bang]
va rog, judecati-i ca oameni, mai inainte de a-i judeca prin prisma profesiei....din respect pt altii care nu fac astfel.

_______________________
IUBESC VIATA!

#35
Idaira

Idaira

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.743 mesaje

Postat 24 decembrie 2006 - 19:19

Acum citeva zile,sora mea primeste un telefon de la nu stiu ce mamica din clasa nepoata-mii(are 11 ani)cerindu-i 500.000 de lei,pt cadoul profesoarei de matematica. Sora-mea i-a vorbit calm si politicos ca i se pare aberanta suma,si in plus,daca ea vrea si considera ii va lua ea un buchet de flori de 100.000 (si in nici un caz 500.000)iar de restul o culegere de probleme pt nepoata-mea.Persoana insista la telefon incercind un santaj emotional(ca daca nu da nepoata-mea va fi trecuta pe lista care i-o va da profei si....).Sora-mea ii explica ca situatia materiala nu-i permite(tocmai s-a divortat)si incearca sa incheie conversatia.Vreau sa va spun ca respectiva a tinut-o in tel 40 min ca s-o convinga(ma intreb daca suna de acasa?).
Pina la urma urmei ,practica asta veche,cu cadouri gen,excursie in strainatate pt doamna,sau nu stiu ce robot de bucatarie,sau masina de spalat ,cred ca e intretinuta de anumiti parinti,in speranta eu stiu,a unor note mai bune pt copii lor.Nu realizeaza ca de fapt o fac in detrimentul lor!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -