Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cadouri pentru profesori


35 raspunsuri la acest subiect

#11
lavinai

lavinai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 658 mesaje

Postat 30 mai 2006 - 21:28

cel mai potrivit mi se pare un buchet frumos de flori!! alte cadouri se fac in alte circumstante!!

"Nu uita:langa cel mai inalt punct al fericirii se afla cea mai adanca prapastie a durerii."

Lavinia: sotie alintata.....




#12
Lemoni

Lemoni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 31 mai 2006 - 18:48

Cadou?Nu este asta meseria lor ? Nu sunt platiti pt ceea ce fac?probabil daca nu are trece clasa as incerca sa-i cumpar cu ceva dar altfel nu cred ca are rost .......

#13
titisha

titisha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 02 iunie 2006 - 17:59

Deci nu le ducem nimic …

Ba da le ducem !!
Celor care merita le duc direct copii nostri fara sa ne mai anunte !
Cand am fost intr-o calatorie intr-un oras strain si spilcuit, copilul a cumparat din proprii lui banuti de cheltuiala un breloc cu cel mai reprezentativ obiectiv al orasului. Am crezut ca este pentru vre-o colega careia vrea sa-i ofere vre-un suvenir, dar el mi-a spus ca este pentru profa de info si ca o sa-l ofere chiar de ziua ei, care era la putine zile dupa ce ne intorceam noi. Nici n-o cunosc pe profa de info. Chiar i l-a dat si l-a vazut la cheile ei cu care inchide laborator de info.
Off topic : ... Chiar si femei care vine l-a curatenie ii fac cadou un buchet de flori de ziua ei, chiar daca am platit-o pentru munca ei si chiar daca uneori ii fac observatie ca lucreaza superficial.
Daca copilul invata, dar nu ar trece clasa din cauza profesorului, as da profu’ de pamint, nu i-as face cadouri.
Sau daca nu ar trece clasa ca nu invata, as schimba total propria-mi metoda de a-l educa, in nici un caz nu m-as duce la prof cu cadouri daca copilul e vre-un puturos.


#14
Porumbel30

Porumbel30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 305 mesaje

Postat 09 iunie 2006 - 17:37

Aici copiii au din clasa intai o invatatoare-diriginta , care se ocupa de ei in majoritatea timpului , ii duce la spectacole , serbari , excursii , si in afara ei au si alti profesori care predau 0 data pe saptamana .
Tin minte ca odata , cu ocazia nu stiu carei serbari , diriginta lor a muncit mult cu ei , s-a implicat f. mult...si a iesit o serbare super ! Atunci , m-am dus la florarie , am comandat un buchet frumos si i l-am dus la sfarsitul orelor . I-am multumit pt. tot ce face pt. elevi , pt. ca pune suflet , pt. cum a iesit serbarea (eu stiind cat de greu e sa fi profesor in tara asta ) si i-am dat florile .
I-au dat lacrimile de bucurie si emotie ! Si din cauza ei , si mie !

Si nici prin gand nu mi-a trecut ca gestul meu ar putea fi considerat " mita " ! Si sunt convinsa ca nici ea nu s-a gandit la asa ceva !
A fost doar un gest de multumire !












"Sufletul n-ar avea curcubeul daca ochii n-ar avea lacrimi..."

#15
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 09 iunie 2006 - 19:20

Astazi am fost la scoala sa dau bani de carti pentru premiu si de distractia de sfarsit de an, un fel de banchet mai micut :)

M-am intalnit iar cu aceasta profesoara la care ma gandesc rar cand nu o vad. Dar cand o vad, simt ca vreau sa-i dau ceva, e ceva mai presus de ceea ce gandesc, pur si simplu vreau sa-i daruiesc ceva frumos, e finuta si blajina si totusi tine elita scolii la olimpiade, are un zambet delicat si o tinuta de regina. Ma impresioneaza [il]





Nu certati copiii cand viseaza!

Copiii

Noi doi

Mitele iubitele



#16
lai

lai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.446 mesaje

Postat 11 iunie 2006 - 04:14

Un buchet de flori si o felicitare sau pur si simplu un multumesc din suflet cred ca sunt cel mai frumos cadou pe care il poate primi un profesor - sau ceva simplu facut de elev (un desen/o poezie/o caseta audio cu ceva inregistrat de elev/o scrisoare/o fotografie/un mic obiect decorativ facut de elev) sau cum povestea Titisha un mic suvenir ales de copil - dar nu ceva foarte scump. Daca profesorul este un om adevarat - cum se presupune ca sunt profesorii de care se vorbeste la subiectul acesta - absolut merita recunoastere din partea elevilor/parintilor, si in mod sigur i-ati face o mare bucurie, dar bucuria va fi cu atat mai mare cu cat recunoasterea va fi mai din suflet, si cu atat mai mica cu cat consistenta materiala a cadoului va fi mai mare - un 'multumesc' e nepretuit, un parfum scump sau o sticla de whisky pot fi nepotrivite si chiar stanjenitoare.. (inca o data, se presupune ca nu e vorba de mita si profesori corupti, ca acolo [bang])

Lai

#17
angy11

angy11

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 11 iunie 2006 - 23:01

Cand eram copil imi placea in mod deosebit sa fac un cadou persoanelor care erau in sufletul meu,imi amintesc ca ma ruga mama sa culeg cirese pentru compot,din ciresul din curte,ii spuneam ca am de invatat,dar cu toate astea eram in stare sa culeg in nestire cirese pentru profa de instrument,nici nu aveam habar ce insemna mita.
Asa ca m-am facut tot profesoara de instrument,am rezultate,chiar foarte bune,cu toata modestia,nu mi-am dorit niciodata cirese:),nici altceva,decat la finele unei olimpiade sa aud de la parinti un "multumesc",nu l-am auzit,la un moment dat am inceput sa ma indoiesc de mine,poate ca nu fac destul,poate i-am suparat cu ceva pe acei parinti,dar de cand sunt membra a acestui forum,citind unele postari,am ajuns la concluzia,ca cei mai multi parinti nu merita sa te agiti,sa faci bine,sa le hranesti copiii atunci cand ei "uita" sa le puna mancare,sau sa le dea 10000 sa-si ia copilu' ceva sa bage in stomac.
Tocmai pentru ca sunt patita,acelor profesori,pedagogi ai copiiilor mei,le multumesc de cate ori am ocazia,iar de cadouri,ce sa zic,nu ma sparg in figuri,dar imi face placere sa rasplatesc profesionalismul si bunul simt,cu toate ca imi sunt colegi,asa cum o faceam in copilarie.
Deci Craciunitza,fa cum iti dicteaza inima.

#18
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 13 iunie 2006 - 23:31

angy, profesoara de instrument a copilului meu, profesoara de la scoala - nu cea din particular, dupa fiecare concurs scoate din geanta doua ciocolate, pentru ca eu am doi baieti si la concursuri merg impreuna, cel mare canta, cel mic e spectator.

Gestul ei este atat de frumos incat nu pot comenta.

O alta profesoara, de data asta de franceza, vine la ora si le cere copiilor "biscuitei", da, le cere mancare si le spune mieros ca-i este foame. Si copiii ii dau ce au ei prin ghiozdane, chipsuri, biscuitei, suc. Gestul ei este atat de urat incat iarasi nu pot comenta.

Asa si cu parintii, unii merita, altii nu. Merita sa comentezi?

Eu nu am cerut voie sa duc un dar de suflet acestei profesoare, eu am intrebat doar ce se cuvine sa-i duc, luasem deja hotararea sa-i daruiesc ceva frumos dar nu aveam idei, pentru ca nu o cunosc bine.

Mi se par idei bune: brosa, esarfa, oul mare de ciocolata, cutia de bomboane. O sa va spun ce i-am luat :)



Nu certati copiii cand viseaza!

Copiii

Noi doi

Mitele iubitele



#19
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 14 iunie 2006 - 14:46

Cadou penru profesoara de muzica, o foarte speciala profesoara:



Cu drag



Nu certati copiii cand viseaza!

Copiii

Noi doi

Mitele iubitele



#20
ram79

ram79
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 14 iunie 2006 - 23:12

Sunt profesor si vreau sa va spun punctul meu de vedere.Nu ca as lua partea profesorilor, dar consider ca nu este important ce faci cadou unui profesor, ci cand il oferi.Cand dai cadoul pentru a trece clasa copilul tau, DA, poti spune:Este mita!, cand il dai din suflet, pentru ca iti place acel profesor, este pur si simplu un gest frumos.
Nu spun ca eu sunt sfanta, dar atunci cand imi este oferit un cadou cu o anumita ocazie(sfarsit de an scolar, 8 martie, etc) il primesc cu cea mai mare placere si imi dau seama cat de iubita sunt ca profesor sau ca diriginta.Mi se ofera cadou si in cazul in care elevul este aproape de corigenta, cadou pe care nu-l primesc, caci deja as fi obligata sa-l trec pe acel elev si bine-nteles si pe ceilalti din clasa cu situatii asemanatoare.Deja as fi compromisa ca profesor, iar eu consider ca ar fi lipsa de respect fata de meseria mea.
Din pacate, orice padure are si uscaturi.Este adevarat ca sunt profesori care pretind cadouri.Este adevarat ca sunt profesori care nu-si fac datoria.Pacat ca sunt multi profesori judecati dupa faptele altora.
Daca m-ati intreba ce as prefera sa primesc cadou, ca profesor, v-as raspunde: Ceva ce-mi va aduce aminte de elevul respectiv sau clasa respectiva(Ex1: anul trecut am primit din partea unei clase o diploma cu titlul:cea mai buna profesoara, iar pe spate numele tuturor elevilor din clasa,Ex2: si acum am pe perete agatata o diploma din partea unui elev, una din acele diplome care le gasim pe piata de 8 Martie, semnata de un elev anume.Am pastrat-o si mi-e tare draga)
Cam asta este parerea mea.
Salutari tutror si mult succes copiilor vostri

Ramona Ch.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -