Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sedintele cu parintii!


13 raspunsuri la acest subiect

#1
marinaa

marinaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 23 octombrie 2003 - 17:53

[hia]Buna Cum este la sedinta cu parintii?! Eu deja nu le mai suport.Inteleg la inceput de an trebuie sa merg la sedinta,unde ni se spune ce vor face in anul scolar care incepe si de ce este nevoie(plus cotizatia necesara fond clasa+fond scoala+alte carti...)dar in cursul anului la sedinta nu aflu nimic nou despre copilul meu.Invatatoarea nu spune nimic concret despre un elev anume ci la general.Efectiv nu am ce sa pricep [:(!]decat sa stau si sa ascult cate 3 ore.Nu stiu ce sa fac?!Inclin sa nu ma mai duc la sedinte pentru ca pot spune ca e un timp pierdut.M-am dus din respect pentru invatatoare si ca sa nu [zz]pe copil.Am zis ca daca e ceva neaparat de spus ma cheama la scoala si imi fac timp ,ma duc. Voi ce ziceti?Cum este la scoala copiilor vostri? Un an scolar cat mai bun. Marinaa

#2
TORIA

TORIA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 23 octombrie 2003 - 18:23

Eu iti spun cum e la noi,la inceput de an se face numai cu diriginta de clasa si in cursul anului se face odata cu toti profesorii,atunci tu ca parinte mergi la fiecare in cabinet sau clasa pe unde e si iti spune despre copil cum invata sau ce probleme sint.Si eu m-am inervat la inceput ca trebuie sa astepti la usi pana te saturi dar e bine ca ai un control asupra copilului. FIECARE PENTRU EL SI DUMNEZEU PENTRU TOTI

#3
korinna

korinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 153 mesaje

Postat 24 octombrie 2003 - 12:32

Mai..al meu e intr-a 1-a.La mine problema e alta.Ca facem sedinta cu parintii o data la saptamana,in fiecare joi.Invatatoarea ne pune in banci si ne preda ce le va preda copiilor saptamana care urmeaza.Si noi cuminti luam notite..cum se scrie a mic de mana...ce culori participa la curcubeu...pana m-am sictirit de tot de sedintele astea! In fiecare joi....parca suntem handi noi parintii.Inca ne mai spune:" Guuurrra..pai daca dumneavoastra nu tacet ca sunteti parinti..ce pretentie sa mai am la ei???" Si noi..cuminti...SSSSTTT. In rest il ia si-l analizeazape fiecare ..si ne zapaceste.Cre ca asta a mea e prea exagerata!!! KORINNA mamika x 2

#4
mamaruta

mamaruta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 24 octombrie 2003 - 13:43

Si ea ce mai face?[bicla][cina2]
quote:
Originally posted by korinna
Mai..al meu e intr-a 1-a.La mine problema e alta.Ca facem sedinta cu parintii o data la saptamana,in fiecare joi.Invatatoarea ne pune in banci si ne preda ce le va preda copiilor saptamana care urmeaza.Si noi cuminti luam notite..cum se scrie a mic de mana...ce culori participa la curcubeu...pana m-am sictirit de tot de sedintele astea! In fiecare joi....parca suntem handi noi parintii.Inca ne mai spune:" Guuurrra..pai daca dumneavoastra nu tacet ca sunteti parinti..ce pretentie sa mai am la ei???" Si noi..cuminti...SSSSTTT. In rest il ia si-l analizeazape fiecare ..si ne zapaceste.Cre ca asta a mea e prea exagerata!!! KORINNA mamika x 2


#5
Jackie

Jackie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 167 mesaje

Postat 24 octombrie 2003 - 15:10

N-am mai pomenit asa ceva! Sedinta in fiecare saptamina?? Eu zic sa faceti greva!! Eu sint pentru o implicare cit mai serioasa a parintilor, dar nici chiar asa... De ce nu ii sugerati ca, in loc sa va tina cu orele in banca, sa va dea frumos in fiecare saptamina o foaie cu toate subiectele predate ca sa puteti sa verificati singuri copilul sau sa-l ajutati unde e cazul.. Fata mea e inca la gradi, dar in fiecare vineri primesc scrisoarea cu toate lectiile.. poezia invatata, cuvintele la engleza... Oricum, tot e bine daca nu v-a cerut inca sa veniti cu matricola si bentita!!

#6
Florys

Florys

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 24 octombrie 2003 - 16:37

Haideti sa va spun si cum e prin alte parti. Se face o sedinta la inceput de an in care se prezinta dirigintele, si profesorii pe materii, se explica in general la fiecare materie cam ce se va invata, stilul fiecarui prof. in general... (se bazeaza mult pe creativitate si initiativa...nu memorizare), si despre regulile scolii (fiind private, fiecare scoala are anumite reguli). Daca sint intrebari parintii le pot pune pe loc. Apoi parintilor li se dau zilele in care pot vedea anumiti profesori, dar cu intilnire (appointment la telefon). Si asa parintii pot sta de vorba cu un anumit profesor despre copilul lor si numai al lor. Iar daca este nevoie, profesorul poate instiinta parintele ca este nevoie de o intilnire privind copilul respectiv (prin memo, telefon acasa/servici, etc...) Eu cu James nici nu am apucat sa-i vad profesoarele anul asta...fiindca am avut de lucru [bang] [bang] dar parca le cunoasc de-un veac...asta din ce imi povesteste el. Flory, James si Sarah Catherine "Sanatate ca-i mai buna decit toate! Albumul: "http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=48&cid=473

#7
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 24 octombrie 2003 - 19:40

Am sa va povestesc cum este aici... La inceputul anului scolar se face sedinta generala de ex: clasele a VII toate impreuna in curtea scolii...vorbeste directoarea, apoi psihologul scolii vorbeste despre trecerea elevilor de la scoala generala la liceu si la dificultatile pe care le pot intimpina...dupa care fiecare clasa separat cu diriginta (tele). Anul acesta chiar se face si un curs de psihologie pentru parinti...si eu particip...sint 8 intilniri. La clasa VII pentru ca este inceputul liceului este sedinta de facut cunostiinta cu diriginta...fiecare parinte separat...trebuie sa-i povestesti dirigintelui despre copilul tau...si ea iti spune ce materii va preda. In clasa se imparte un claser cu toate materiile...unde se specifica ce anume vor invata...cite ore...in ce fel se dau notele,in functie de ce...sint procente...la teza este procentul cel mai mare din nota de la sfirsit de trimestru (semestru...de anul asta au trecut la semestre),participarea la oer,lectii facute...disciplina la fiecare ora. Pe marginea acestui claser nu se discuta foarte mult...claserul il primesti acasa sa te poti documenta. Copiii vor primi si un orar al tuturor tezelor...si ceea ce au de invatat la teza ...adica materia trebuie sa o primeasca cu cel putin cu o saptamina inainte. Diriginta da nr.de telefon de acasa...in caz ca ai probleme sa o suni dar bineinteles numai o ora pe zi,seara. Se discuta un pic despre comitetul de parinti...se alege comitetul, se discuta despre excursia clasei, unde va fi... Diriginta intreba parintii daca au intrebari de pus,nelamuriri... Sedinta se termina. Exista insa si sedinte in particular cu diriginta...se acorda fiecarui parinte 10-15 minute...deci pe hirtia unde esti anuntat ca este sedinta, ti se scrie ora exacta. La sedinta particulara deobicei dirigintele are in fata lui o foaie pe care sint notele la fiecare materie, si citeva cuvinte scrise de fiecare profesor in parte...ea comunica si daca ai intrebari legate de profesori ai posibilitatea de a vorbi cu fioecare profesor in parte. Eu am fost anul acesta si la sedinta la clasa X tot la aceeasi scoala. Psihologul vorbeste despre problemele care se ivesc la virsta adolescentei ... "Un sfirsit e un inceput..." ella& laura,andrei,andra

#8
marinaa

marinaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 27 octombrie 2003 - 13:02

[hia]Va multumesc pentru raspunsuri.In alte tari cred ca pana la urma ajungi sa-ti faca placere sa mergi la sedinta.Ce povesteste toria si lilach ,mi-a facut placere sa citesc.Civilizatie si preocuparea scolii ca sa fie cat mai bine pentru copii si parintii lor.Cred ca o sa treaca multi ani pana o sa ajungem la acest nivel.[q] Numai bine [pup]si spor la invatat. Marinaa

#9
rici35

rici35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 28 octombrie 2003 - 13:01

Buna, La noi treaba este inpartita. Pentru comunicatia curenta fiecare copil are un caiet de posta unde profesoara scrie inuntru daca copilul tau a facut ceva, la fel tu poti scrie daca ai intrebari sau asa ceva. Apoi exista fiecare saptamina o ora unde profesoara iti sta la dispozitie, si in care poti sta de vorba cu ea, deci daca spui in caietul de posta ca vrei sa stai de vorba iti spune cind. Apoi exista intilniri cu parintii la un restaurant de exemplu unde se pot intilni parintii si este si profesoara. Insa nicidecum profesoara nu va spune aici ca copilul x sau y este prost. Sint doar descutii generale. Dar ultima data din 24 de copii au fost 3 parinti.... Apoi mai exista o zii pe trimestru sedinta cu parintii, unde fiecare intra separat, si poate afla despre copilul lui. Nicidecum nu se intimpla ca profesoara sa vorbeasca de copilul tau fata de alt parinte. Aceasta este o treaba confidentiala, ce de fapt nu priveste pe altul. Si gasesc asta corect. Cind eram eu in Romania, mai stiu ca aveam un prost de profesor care facea la sfirsitul trimestrului program la caminul cultural, si ce credeti, a facut un program unde a dat exemple de elevi prosti... Bineinteles ca eu am fost printre ei... [zid]. Si asta in fata satului. Parintii mei era sa intre in pamint de rusine.[|)]. Nici pina azi nu l-am iertat pe dobitocul ala, care mai era si un betiv ordinar. Poate il mai intilnesc o data.. Atunci ii dau in cap :) Aici din pacate foarte putina lume vine la sedinte cu parinti.. A devenit asa o nepasare fata de copii, citeodata ai inpresia ca la cei mai multi,inportant le e ca copii sa faca cit mai putina scoala, ca sa iese o data din casa si ca sa poata ei sa aibe iar mai multi bani de concediu.. :( Cu drag Rici

#10
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 28 octombrie 2003 - 17:39

Deseara avem sedinta cu parintii la clasa X...parintii impreuna cu copiii...cred ca ceva nu e in ordine cu copiii[:D]...sint prea destepti?![:D] Amanunte deseara ...poate miine. "Un sfirsit e un inceput..." ella& laura,andrei,andra


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -