Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cu incredere, spre Canada... (partea I)


312 raspunsuri la acest subiect

#21
Guest114_44

Guest114_44
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 24 octombrie 2003 - 01:35

quote:
Originally posted by Podeanu
Bag de seama Bogdana ca esti tare suparata pe sistem,etc,pe Canada.Nu cred ca ea are nevoie de asa ceva,Ira doar ne-a cerut ajutorul NECUNOSCIND pe nimeni.Daca se mai amesteca in discutie citiva ca tine,probabil ca pina o cheama la analize renunta deja la visul Canadei. Dana si gemenii http://www.desprecop...p?numeX=Podeanu
Subscriu Dana ... si eu am aceeasi impresie, mai ales ca am citit si postarea la 'invatamint' ... ... dar de cit sa mai urmeze un storm, vorba Cristinei, mai bine ma abtin ... [biz] Totusi, as vrea sa-i spun Irei urmatoarele: - pastreaza-ti cel putin o valiza ptr carti, daca nu chiar doua, mai bine renunti la haine vii doar cu strictul necesar, ca haine gasesti si aici din plin si la preturi accesibile tuturor ... mie cartile si revistele in limba romana mi-au lipsit cel mai mult aici la inceput, iar ca sa comanzi de pe internet costa ... acum m-am intors de-acasa cu o valiza pline cu carti si reviste ... si inca una mai mica cu carticele si cduri ptr Sara ... - hainele de iarna din RO nu or sa-ti prea fie de ajutor aici ... mie mi-a fost frig cu hanoracul meu de care eram foarte mindra ca cica era din puf ... m-a batut o data vintul sus la munte de mi-au inghetat si oasele ... au aici pulovere, jachete, veste, pantaloni din poliester, ei ii zic "fleece" sau sno-fleece, e materialul ideal ca sa te apere de frig, vint, umezeala ...si sunt foarte usoare, nu ca puloverele de lina ... - aprovizionati-va cu incaltaminte din piele, aici e foarte scumpa si majoritatea sunt made in China ... eu am fost impresionata cu selectia variata si pretul accesibil la incaltamintea din piele in RO asta-vara ... am venit inapoi cu oarshce cantitate [:I] cam atit, daca-mi mai aduc aminte ceva, iti mai scriu ... Pe toti sa-i asculti, dar din mintea ta sa nu iesi!

#22
Ira

Ira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.622 mesaje

Postat 24 octombrie 2003 - 03:35

Mie mi se pare absolut firesc sa existe divergente in discutie, o singura rugaminte as avea... VA ROG SA-MI RASPUNDETI IN CONTINUARE!!! Daca ati sti cum stau seara dupa 12 (e mai ieftin) si incerc disperata sa sun ca sa intru pe net! Uneori ma chinui si o ora ca sa citesc pe aici. Fiecare cuvintel pe care il scrieti imi este de maaaaaaaaaaaaare folos! Cred ca si Bogdana avea dreptatea ei, avand in vedere ca statul roman mi-a dat sansa sa invat vreo 18 ani gratuit... ar fi ipocrizie maxima din partea mea sa spun ca nu mi-a folosit foarte mult, insa daca vine vorba de sclavi... aicea nu ma pot abtine sa spun ca mie mi se pare ca-mai sclavi decat romanii din Romania nu mai sunt probabil decat vreo cateva popoare din lumea 3-a. Ce ai spune, Bogdana daca ai afla ca salariul meu valoreaza cam cat pampersii Sofiei pe 1 luna? Mai exact, 100 CAD... Ei, crezi ca ma intreci la sclavie? De lapte, doctor, mancare, intretinere, restaurante, vacante, haine, carti, internet, muzica, impozite, masina, benzina-nu mai vorbesc... Si sa nu crezi ca nu am luptat sau m-am dat in laturi de la munca... Culmea e ca nu motivul economic ne-a facut sa luam decizia de a emigra. De exemplu, un motiv esential este coruptia asta mica, de gainar, pe care o intalnesti la tot pasul in Romania! una, doua, trebuie sa dai bani, cafea, tigari, bomboane, mici cadouri, etc. Eu nu pot sa traiesc asa. De ex. cand a trebuit sa dau bani doctorului cu care am nascut, (si mie mi s-a parut ca ma duc eu, o persoana neinsemnata si ma apuc sa-l mituiesc si sa-i bag banii in buzunar ca unui mafiot d-lui doctor primar, sef al sectiei de ginecologie, cu studii la Sorbona si nenumarate specializari) si el a luat banii f firesc, fara sa se simta prost sau jignit nici un pic, mi-am dat seama ca aici nu e de mine! Nu ca vreau sa bravez sau sa ma dau importanta, dar mie mi se pare ca jignesc oamenii cand trebuie sa le dau bani ca sa-mi faca vreun serviciu. Cat despre Canada... Stiu ca coruptie e peste tot, coruptia este un fenomen natural si firesc ca si furatul(si animalele fura, daramite oamenii!) dar nu cred ca quebecosii sa preteaza la magarii din astea umilitoare! Stiti... la noi, pe Discovery, arata cateodata imagini din spitalele de copii din Toronto sau Montreal. Am ramas uimita, nu de profesionalism sau de aparatura lor de acolo ca oricum nu ma pricep... ci de caldura cu care se poarta ei cu copiii! Cum le vorbesc bolnavilor, cum ii mangaie... Stiti ce mi s-a intamplat ultima oara la dentist? Dupa ce i-am dat 200 de euro dentistei mele pe un dinte de portelan plus tratament, ea, (cand s-a apucat sa-mi pileasca dintele meu bun -in loc sa mi-l pileasca pe cel pus- ca nu se inchidea bine maxilarul ....eu nu m-am prins ce se intampla, doar am simtit o durere groaznica, ca ma pilea fara anestezie!) mi-a dat o palma, ca tip prea tare si o deranjez. Bineinteles ca nu am mai calcat pe la ea, dar era deja prea tarziu, m-a traumatizat pe viata in leg. cu dentistii! Revenind la oile noastre quebecoase... Imi pare taaare rau pt. masina de spalat dar nu am ce face si nici nu o pot vinde, ca nu mi-o ia nimeni! Cu frigul m-am lamurit... Sfatul lui Sofie (sau Sofiei) mi-a fost de foarte mare folos mai ales ca nici nu-mi dadea prin cap sa-mi iau carti si fara ele as fi innebunit ...si de haine m-a salvat, probabil ca as fi dat milioane pe haine groase care nu ar fi fost de nici un folos acolo. Simina, cauta pe google site-ul oficial de emigrare in provincia Quebec, ca nu pot sa-l scriu aici, si acolo vei gasi scrisi pasii pe care trebuie sa-i faci, nu e prea greu. Selecteaza-ti limba franceza sau engleza si bafta. Draga mimitete(Mihaela) nu esti de loc mama denaturata daca ti-ai dus copiii la gradinita mai devreme. Sunt convinsa ca nu ai avut de ales. Dana, te rog foarte mult sa mai scrii aici ca informatiile pe care le furnizezi sunt folositoare, si nu numai mie! Irina si Sofia cea jucausa

#23
Bogdana

Bogdana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 24 octombrie 2003 - 06:29

Ai dreptate Podeanu n-are rost sa ma mai amestec in discutia voastra . Era doar o parere si nici vorba de descurajare. Pt asa o hotarire nu te descurajezi la o parere spusa pe un forum . Ati prezentat voi toate partile bune care de fapt sint mult mai multe,dar n-avea nici un rost sa le repet. Parerea mea e ca cineva care vine in Canada trebuie sa stie si alte aspecte poate mai putin placute. Unele sint problemele din tara si Ira a scris o parte din ele si altele sint problemele de aici. Asa e, acolo esti la full time :-) Dezamagita de Canada nu sint altfel as fi plecat demult de aici. Aviz amatorilor chestia cu "sclavii la timp partial"( in fond e o metafora) am aflat-o de la radio-canada.ca si am mai discutat-o la un seminar la univeresitate, aici este libertate de opinie si nu se supara nimeni atita timp cit esti harnic si iti faci treaba :-). N-am stiut ca sinteti cu nervii intinsi la maxim si va deranjeaza atit de tare. Exista si literatura pertinenta care trateaza subiectul f serios ex-Oviudiu Hurduzeu (asa ca titlu informativ) Ira nu vreau sa te descurajez experienta fiecaruia e unica.Bafta!! pa pa PS poti sa-ti iei si mobila, si masina de spalat chiar si mertanul vechi de 14 ani (fara taxe).Le pui la container si gata

#24
Podeanu

Podeanu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.558 mesaje

Postat 24 octombrie 2003 - 21:56

Imi pare rau ca m-am aprins un pic.Mi-am amintit brusc de un alt subiect despre Canada,in urma caruia un membru (vechi si zic eu cu buna contributie in discutii) a fost eliminat.Alt membru si-a schimbat tara de provenienta de la profil tocmai ptr ca in alte mesaje era acuzat ca “ totul e vazut altfel de aici si ca am uitat de unde am plecat”. Sunt membra de mai mult de un an,citesc cu regularitate majoritatea subiectelor,sunt prezenta aici chiar daca nu pot posta atit de des pe cit as dori.Citesc insa mesajele si daca pot fi de folos pesoanei care intreaba ceva o fac ,daca nu ,timpul nu-mi permite sa raspund numai de dragul de a o face sau a rastalmaci cuvintele unora. Citind insa mesajul Irei,referitor la cum asteapta raspunsurile noastre si la ce ora…parca ceva m-a lovit in moalele capului.Recunosc DA am uitat de unde am plecat.De fapt cind am plecat eu nici nu era internetul asa in floare.Acum am acasa internet dar sincer cred ca intram 2-3 ore pe luna si numai sa platim facturile.De la servici,de oriunde intri imediat si nu stiu cum e sa stau si sa astept la ore tirzii din noapte. Aseara am fost la banca cu nasa mea si am luat un rendez vous ptr a-si deschide cont.Stiu din proprie experienta ca daca nu ai SIN(social insurance number) nu iti poti deschide cont.Nu-I adevarat,depinde peste cine dai,si depinde si de sucursala aceleiasi banci.Noi avem cont la Royal Bank si tot acolo ni s-a spus cam in urma cu 7 luni ca nu se poate.Ca atare prietena mea (ptr care ne dusesem) a asteptat 3 saptamini si dupa ce a primit SIN si cartea de rezidenta a fost in stare sa-si deschida cont.Tipa de aseara de la receptie a fost insa f draguta si chiar a cautat intr-un registru in care indicau actele necesare ptr deschiderea contului.Pe baza vizei capatate in R (IMM) si a pasaportului rominesc isi vor deschide cont saptamina viitoare. Intorcindu-ne spre casa nasa mea ( C) imi povestea cam cum e in R cind primesti de undeva un cec si trebuie sa-l incasezi,respectiv cit dureaza pina iti ajung banii in cont si de fapt cit iti intra in cont.Legindu-ma de aspectul asta as vrea sa mentionez lucruri pe care nu mi le-a spus nimeni si de care m-am lovit eu. Deci cind iti deschizi cont la banca datorita faptului ca esti nou venit contul tau va fii unul simplu fara overdraft( adica nu poti intra pe rosu) si de asemenea cecurile depuse intra real in cont dupa 3-5 zile (in functie de banca).Poti cere la deschidere o suma mica (ex 250$) ptr cont decouvert (overdraft) putin probabil ca-ti vor da.Dar daca nu stii tu NIMENI nu-ti spune de la banca. L inceput cind banii din cont sunt numarati e posibil sa dai cec, care nu va fii incasat de respectivul imediat.In momentul in care banii din contul tau nu sunt suficienti ptr onorarea cecului ,cecul e respins si in plus banca iti ia $25 ptr operatie neacoperita si proprietarul cecului-daca de ex platest chiria,gradinita-te mai taxeaza cu inca 25$. Dupa citeva luni de operatii cu banca,poti cere acea suma minima de acoperire.La fel si depunerea unui cec.Dupa citeva luni poti cere sa iti recunoasca (si deci incaseze) cecul imediat ce ai efectuat operatiunea.Deci poti beneficia de banii depusi imediat. La sosirea in Canada la alocatii,social etc te vor intreba daca doresti depunere in cont-care este ideal-te scuteste de drumuri la banca. Teoretic nu poti capata carti de credit fara sa muncesti.99% ne-au spus asa.Al meu sot,genul de-l dai afara pe usa si intra pe geam,a facut aplicatie si a declarat cinstit ca venituri ajutorul social si alocatia de la copii.Cred ca le-a fost tare mile de noi,dar am primit viza ptr $500. Este f importanta aici istoria de credit.Ca inceput toata lume aplica la Canadian Tire,unde se da ceva mai usor.Odata ce ai una si esti bun platonic,la alte aplicatii se ia in considerare. Cam atit acum.Am sa-mi mai structurez informatia in minte si revin.Ira te rog printeaza-le,stiu ca acum iti par ca vorbesc limbi straine dar ai sa ai nevoie de aceste informatii.De asemenea poate mai au fetele ceva de adaugat,mai am si eu lipsuri.De ex am spus ca la gradinita se incepe la 1.5 ani.Copiii mei erau mari cind am venit si asa mi s-a spus de la gradinita.Pentru copii mai mici exista acel centru (centre de la petite enfance) de care mentiona altcineva. Dana si gemenii http://www.desprecop...p?numeX=Podeanu

#25
Ira

Ira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.622 mesaje

Postat 25 octombrie 2003 - 04:00

Dana, am printat tot. M-a surprins placut chestia pe care mi-a scris-o Coral cu asigurarea la masina, si ce mi-ai spus tu despre banci. Nu am inteles ce ai vrut sa spui cu viza pe care ai primit-o pt 500$. Adica ai capatat carte de credit pt.500 dolari, sau...? Si asta ce inseamna? Ai voie sa cheltuiesti tu 500 de dol. pe credit? Nu te supara de intrebarile stupide! Un weekend placut pentru mamici si copii! pardon, si tatici si restul! Irina si Sofia cea jucausa

#26
Simonna

Simonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.362 mesaje

Postat 25 octombrie 2003 - 20:41

Doamnelor, subiectul emigrarii, in speta emigrare Canada, o sa ne dea mereu bataie de cap... sper sa nu spun nimic care sa supere pe cineva, si incep si eu sa povestesc. Ira, noi am venit acum un an si jumatate. Plecati dintr-un Brasov unde erau aproape 20 de grade si dintr-un Otopeni unde crapai de cald, am aterizat intr-un Dorval unde nu cred ca era sub zero dar unde mie mi-au intepenit miinile pe bagaje de frig din cauza vintului (probabil si de oboseala). N-am deschis gura, nu era momentul sa pun paie pe foc, mi-am zis, si bine am facut. Pentru ca aici nu ti-e frig decit afara. In case, in magazine, in metrou, in masina, la serviciu - daca n-ai ghinion sa lucrezi/locuiesti intr-o cladire cu ceva defect la sistemul de incalzire - e crincen de cald. Afara insa... bate vintul de plingi pe bune. NU lua cu tine geaca de iarna daca n-are gluga!!!! Subiectul frig a fost epuizat, cel putin de mine. Subiectul " ce sa aduc"... Tot ce tine de sufletelul tau. Carti, fotografii, lucruri mititele de care nu te-ai despartit niciodata... Tot ceea ce iti poate crea acasa o atmosfera in care sa te regasesti pe tine insati, mai ales pentru primele luni cind totul va fi o alergatura de colo - colo (aplicatie pentru NAS, banca, Assurance Maladie, cautat de casa, descoperit oras, cu bune si rele, cautat masina etc etc) cind inca nu ai un venit si banii se duc. In rest? Tot ce ai acasa, este in stare de functionare si incape in valize (exclud aici electrocasnicele). Teoria este: nu cumpara nimic pentru a aduce in Canada, se gasesc de toate aici, absolut de toate, cam la aceleasi preturi si de orice calitate vrei tu. Evident, depinde mult de tine. Stiu oameni care si-au bagat in containere mobila si pian si frigider si masina de spalat si orice altceva le-a mai placut lor si le-au adus aici. Eu una am bagat in sase valize tot ce mi s-a parut importat - desi am redus drastic constat ca am adus prea multe haine, tot pentru ca acasa umblam in pantofi cu toc si la piata pe cind aici nu ies din blugi decit daca sint obligata!), dupa ce cu citeva luni inainte infiintasem un caiet in care treceam tot ce ni se parea noua ca va trebui sa luam cu noi, de la presa de usturoi, ob-uri (daca n-o sa-mi placa ob-urile canadeze, hihihi, ce fraiera eram!!!) pina la bijuterii, jucarii, plapumi si sticla de palinca). Cu o luna inaintea plecarii am lasat Copilul Atomic la mama si ne-am apucat sa taiem si sa reorganizam lista, la un pahar de vin, cu niste prieteni. Cred ca pe prima pagina a caietului scria ceva de genul: pasapoarte, CSQ, bani, "Cartea de la San-Michele" si suzete. In rest, mi se parea ca pot sa vin si cu miinile in buzunare. Si cam asa si este, ma repet, gasesti tot ce vrei aici, la toate preturile. Acum, subiectul subiectelor: bb-ul. Recunosc cinstit, mi-ar fi fost mult, mult mai usor sa nu vin cu o punga de jucarii pe avion, sa ma preumblu fara Radu de la o autoritate canadeza la alta, sa nu tin cont de somnul lui de prinz, de mica lui personalitate, sa nu-mi adoarma prin metrouri si sa nu vrea jucarii in fiecare magazin in care intram... Si acum mi-ar fi mai usor (uite, acum e la un prieten si eu scriu de o ora... daca era acasa nu vedeam eu atita stat la computer :), nu?). Dar l-am facut, e al meu, daca n-ar fi aici ci la 10000 de kilometri departare mi-ar fi bine vreo saptamina, apoi, incet - incet, m-as muta cu totul la telefon si, pina la urma, m-as urca in primul avion si m-as duce sa il recuperez, ca nu-mi place fara el. Nu-mi place si gata. Insa nu e un subiect despre care se dau sfaturi, tu stii cum poti si cum nu poti sa stai fara fetita ta. Gradinite? Sint. Trebuie sa ajungi pe o lista de asteptare. PE 10 liste de asteptare. Pe oricit de multe liste de asteptare. Totusi, daca stai in Mtl Nord si gradi e in Longueuil o sa ai o problema. Solutia optima ar fi sa locuiesti undeva cit mai aproape de gradi, ca sa poti parasuta bb-ul cit mai repede, in drum spre serviciu. Ce vreau sa spun este ca persoana care iti face rezervarea la gradi ar trebui sa ti-o faca si pe cea pentru casa. Ca veni vorba, eu nu sint de acord, eu personal, subliniez, cu chestia cu rezervatul apartamentului de catre altcineva, fiecare are gusturile si necesitatile lui, contractele de inchiriere, in general, aici se fac pe un an si te trezesti ca stai intr-o casa care nu iti place, intr-un cartier care nu iti place... Cel mai bine este sa vii la niste amici - pina iti vine rindul sa pleci incoace sint convinsa ca se va gasi cineva sa se ofere sa te gazduiasca - sau chiar si la motel, si sa decizi tu singura asupra viitoarei tale locuinte. In rest? Franceza/engleza/franceza/engleza, nici o zi fara sa inveti ceva, nu-i usor sa "switch" dupa ani si ani in care ai vorbit/gindit in romana la franceza/engleza. Si pumnii strinsi si cit mai mult realism. Citeste cit poti tu de mult despre Ca si Mtl, asculta tot ce ti se spune dar pastreaza-ti capul pe umeri, gindeste cu mintea ta. Si pe ultima suta de metri inaintea plecarii si cind ai sa ajungi aici. O sa fie bucurii si dezamagiri, calm si stres, stii, ca in orice viata normala, doar ca se schimba cauzele. Pe mine acasa ma stresau vecinii, omul de la asociatie, ala de la benzinarie, ultimele trei zile inainte de leafa cind numaram banii sa ne mai tina si altele de genul asta. Imi iubeam la nebunie orasul, casa, serviciul, prietenii. Aici ma streseaza serviciul, alta mentalitate, stai in cusca ta si lucreaza, nu vorbi, nu zimbi, nu intra pe internet (eu profit ca sint "de o alta cultura" si ma fac ca nu pricep interdictiile :)) ), ma enerveaza zacutul la intrarile pe autorute cind e trafic, si statul la cozi prin supermarketuri, imi lipsesc prietenii din Ro dar mi-s dragi cei de aici... Simonna PS. Mihaela, asta a fost o declaratie de dragoste [flo]! Ma inebunesc dupa nick-ul tau de pe yahoo, te recunosc oriunde... MAma denaturata ce esti!!!!! [pup] O sa-ti dau un telefon sa iti fac morala....[zz] Simonna

#27
neck

neck
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 28 octombrie 2003 - 16:27

Salut ! Khristin, mai poti posta inca o data mesajul referitor la partea engleza si cea franceza ? Din cauza unor probleme tehnice nu pot sa-l gasesc. multumesc

#28
Ira

Ira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.622 mesaje

Postat 29 octombrie 2003 - 02:32

Buna seara, Multumesc, Simonna, pemtru sugestia cu caietul, mi se pare super, ca de altfel tot mesajul tau. As mai dori sa stiu daca a plecat cineva cu lucrurile in cutii de carton, care sunt mai usoare, in sensul ca au greutatea mai mica la bagaje decat valizele... multumesc, Irina si Sofia cea jucausa

#29
Adela P

Adela P

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 29 octombrie 2003 - 03:04

Eu as folosi valize normale dar usoare,nu cutii de carton, pt ca in primul rand cei de la bagaje le arunca unele peste altele si ti le strivesc iar mai apoi iti e tie mai usor la carat daca sunt valize pt ca au manere. Veti avea maximul de bagaje permise banuiesc, deci cu cutii e mai greu. Adela http://community.web...er/adela23_1999

#30
Ira

Ira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.622 mesaje

Postat 29 octombrie 2003 - 03:33

Mulþam Adela!!! Irina si Sofia cea jucausa


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -