Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tatal nostru- Pater noster


45 raspunsuri la acest subiect

#41
crism

crism

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 21 octombrie 2003 - 09:23

Si in engleza credinta crestina...[flo] I believe in God, the Father Almighty, the Creator of heaven and earth, and in Jesus Christ, His only Son, our Lord: Who was conceived of the Holy Spirit, born of the Virgin Mary, suffered under Pontius Pilate, was crucified, died, and was buried. He descended into hell. The third day He arose again from the dead. He ascended into heaven and sits at the right hand of God the Father Almighty, whence He shall come to judge the living and the dead. I believe in the Holy Spirit, the holy catholic [1] church, the communion of saints, the forgiveness of sins, the resurrection of the body, and life everlasting. Amen. 1. The word "catholic" refers not to the Roman Catholic Church, but to the universal church of the Lord Jesus Christ. Cristina, sotia minunatului Sean, mamica la doi pitici frumosi, Connor Ryan 3 ani si[copil]Elena Maria 7 luni.

#42
Gabela

Gabela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 22 octombrie 2003 - 00:22

La biserica ortodoxa unde merg eu, Crezul in engleza suna putin diferit de al Cristinei: I believe in one God, the Father Almighty, Creator of heaven and earth, and of all things visible and invisible. And in one Lord Jesus Christ, the Son of God, the only-begotten, begotten of the Father before all ages: Light from Light, true God from true God, begotten, not made, of one essence with the Father, through whom all things were made. Who for us men and for our salvation came down from heaven and was incarcate of the Holy Spirit and the Virgin Mary and became man. And was crucified for us under Pontius Pilat, and suffered and was buried. And ascended into heaven and sits at the right hand of the Father. And He shall come again with glory, to judge the living and the dead, whose kingdom shall have no end. And in the Holy spirit, the Lord, the giver of life, who proceeds from the Father, who with the Father and the Son is worshipped and glorified, who spoke by the prophets. In one, holy, catholic and apostolic Church. I confess one baptism for the forgiveness of sins. I look for the resurrection of the dead. And the life of the world to come. Amen.

#43
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 22 octombrie 2003 - 01:22

Chiar astazi incercam sa-mi amintesc Crezul in latina si nu mai reuseam decat primele doua versuri. Asa ca am fost foarte incantata sa descopar subiectul. Daca mai intereseaza pe cineva rugaciuni pentru copii, am o carticica special cu asa ceva, si as putea sa va scriu. Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.web...er/adrianacalin

#44
danv

danv
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 22 octombrie 2003 - 02:23

O rugaciune ca aceasta cred ca le-ar fi copiilor nostri de mare folos, in plus se invata cu usurinta. O transcriu,cu placere, pentru cei care nu o cunosc: Marire,Tie,Doamne Sfinte, Ca mi-ai dat viata,- o comoara- Mi-ai dat lumina, mi-ai dat minte Si toate cate ma-nconjoara. Sa fiu mereu iubit de Tine, Eu voi munci din rasputere, Mereu voi face numai bine Si voi fi numai mangaiere. Voi inflori prin fapte bune, Asa cum infloreste marul Si-n toata vorba mea voi spune, De-a pururi, numai adevarul. Cu toti copiii voi fi frate Si nu voi sti ce este ura, Spre clevetiri si nedreptate Eu,Doamne,n-oi deschide gura. Flamandului sa-astampar chinul, Voi frange painea mea in doua, Voi fi curat precum e crinul Scaldat in boabele de roua ! Cu mila inima-mi va bate Si voi iubi cu mila sfanta Pe orisicare vietate Ce-n lumea asta nu cuvanta ! Asa ma leg,cu dor fierbinte, Sa-mi fie fapta si cuvantul Si-asa ajuta-mi,Doamne Sfinte, Cum imi voi tine legamantul. ( scrisa de Vasile Militaru )

#45
crism

crism

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 22 octombrie 2003 - 02:55

Gabela, m-am gandit sa le citez pe amandoua...dar nu stiam cat spatiu sa iau[:D]...asa ca am ales Crezul Apostolilor...cel pe care l-ai scris tu(Crezul Nicen) este FOARTE bun... Noi la biserica(baptista) le citam pe amandoua...[cool][flo] Cristina, sotia minunatului Sean, mamica la doi pitici frumosi, Connor Ryan 3 ani si[copil]Elena Maria 7 luni.

#46
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 26 octombrie 2003 - 13:24

Am si eu 2 rugaciuni culese din revista Formula-As. Mie-mi plac foarte mult, sper sa va placa si voua: Rugaciune de dimineata Doamne, in linistea zorilor acestei zile, vin sa cer de la Tine pace, intelepciune si tarie. Vreau sa privesc astazi lumea cu ochii plini de iubire. Vreau sa fiu rabdatoare, intelegatoare si blanda. Sa-i vad, dincolo de aparente, pe fiii Tai asa cum ii vezi Tu, si astfel sa nu vad decat binele in fiecare dintre ei. Inchide urechile mele fata de orice calomnie, pazeste-mi limba de orice vorbire de rau; sa nu ramana in mintea mea decat gandurile ce binecuvanteaza. Sa fiu atat de binevoitoare si de voioasa, incat toti aceia care se apropie de mine sa simta prezenta Ta. Imbraca-ma in frumusetea Ta, Doamne, si fa ca de-a lungul acestei zile sa Te vestesc lumii. Amin. Si a doua: Doamne, Doamne, ma rog Tie, Apara-ma de trufie, Lacomie si prostie. Ca si eu voi apara Cat mai mult, cat voi putea Sfanta dreapta legea Ta. Si Te rog, de se mai poate, Pune-mi cat mai mult pe spate, Dar cu mila si socoate. Sa-mi ramana umbletul, Umbletul si zambetul, Zambetul si sufletul. scarmanus


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -