Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tatal nostru- Pater noster


45 raspunsuri la acest subiect

#21
biankita

biankita
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 09 octombrie 2003 - 12:47

Greek Pater Imon Pater imon o en dis ouranis, agiathito to onoma Sou. Eltheto i vasilia Sou, os en ourano, ke epi tis ghis. Ton arton imon ton epioosian dos imin simeron. Ke afes imeen ta ofilimata imon, os ke imis afee yemen tis ofiletes imon. Ke mi isenenghis imas eis pirasmon alla rise imas apo tou ponirou. Amin biankita

#22
Maruca

Maruca
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 09 octombrie 2003 - 12:54

doua rugaciuni catre Maica Domnului, care mie imi plac foarte mult.. Cuvine-se cu adevarat sa te fericim, Nascatoare de Dunmezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decit Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decit Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvintul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat nascatoare de Dumnezeu, te marim. si PREASFÎNTÃ NÃSCÃTOARE O, Preasfîntã Stãpînã, de Dumnezeu Nãscãtoare, ceea ce eºti mai presus decît serafimii, Fecioarã de Dumnezeu aleasã, bucuria tuturor celor necãjiþi, dã-ne mîngîiere ºi nouã, celor ce suntem în necazuri, cã afarã de tine altã scãpare ºi ajutor nu avem. Tu singurã eºti mijlocitoarea bucuriei noastre, ºi ca Maica Milostivirii stînd înaintea Prestolului Preasfintei Treimi, poþi sã ne ajuþi nouã, cã nimeni dintre cei ce se roagã þie cu credinþã nu este ruºinat. Auzi-ne ºi acum în ziua necazului nostru, pe noi, cei ce cãdem înaintea icoanei tale ºi cu lacrimi ne rugãm þie. Alungã de la noi toate necazurile ce vin asupra noastrã întru aceastã vremelnicã viaþã ºi prin atotputernica ta mijlocire, nu ne lipsi pe noi nici de veºnica ºi nesfîrºita bucurie, întru împãrãþia Fiului Tãu ºi Dumnezeului nostru. Amin PREASFÎNTÃ NÃSCÃTOARE O, Preasfîntã Stãpînã, de Dumnezeu Nãscãtoare, ceea ce eºti mai presus decît serafimii, Fecioarã de Dumnezeu aleasã, bucuria tuturor celor necãjiþi, dã-ne mîngîiere ºi nouã, celor ce suntem în necazuri, cã afarã de tine altã scãpare ºi ajutor nu avem. Tu singurã eºti mijlocitoarea bucuriei noastre, ºi ca Maica Milostivirii stînd înaintea Prestolului Preasfintei Treimi, poþi sã ne ajuþi nouã, cã nimeni dintre cei ce se roagã þie cu credinþã nu este ruºinat. Auzi-ne ºi acum în ziua necazului nostru, pe noi, cei ce cãdem înaintea icoanei tale ºi cu lacrimi ne rugãm þie. Alungã de la noi toate necazurile ce vin asupra noastrã întru aceastã vremelnicã viaþã ºi prin atotputernica ta mijlocire, nu ne lipsi pe noi nici de veºnica ºi nesfîrºita bucurie, întru împãrãþia Fiului Tãu ºi Dumnezeului nostru. Amin Doamne ajuta! Maruca

#23
tora97

tora97

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 09 octombrie 2003 - 13:08

si pentru ca sintem romani, si pentru ca este un site romanesc, de ce nu Tatal Nostru in romana... "Tatal Nostru care esti in ceruri! Sfintesca-se Numele Tau; sa vina imparatia Ta; faca-se voia Ta, precum in cer asa si pe pamint. Piinea noastra cea de toate zilele dane-o noua astazi; si ne iarta noua pacatele noastre, fiindca si noi iertam oricui ne este dator; si nu ne duce in ispita, ci scapa-ne de cel rau!"Amin

#24
biankita

biankita
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 09 octombrie 2003 - 13:09

O rugaciune foarte puternica spusa de calugarii din Muntele Sfant Athos Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fecioara, fericita shi preanevinovata, shi Maica Dumnezeului Nostru. Ceea ce eshti mai sfintzita decat heruvimii shi mai slavita fara de asemanare decat serafimii, caci fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul ai nascut, pe tine cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu te Slavim! Amin biankita

#25
biankita

biankita
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 09 octombrie 2003 - 13:31

Crezul in greaka ( transcriptzie latina) Pistevo Pistevo eis ena Theon, Patera Pantocratora, Piytin uranu ke ghis, oraton te panton ke aoraton Ke eis ena Kirion Iysu Hriston, ton Yio tou Theou, ton monogheni ton ek tu Patros ghenithenda pro panton ton eonon, fos ek fotos, Theon alithinon ek Theu alithinu ghenithenta u piythenta,omousion to Patri, dhiu ta panta egheneto. Ton dhi imas tus anthropus ke dhia tin imeteran sotiria ek Pnevmatos Aghiu ke Maria tys Parthenu ke enanthropisanta Stavrothenta te iper iymon epi Pontiu Pilatu ke pathonta ke tafenta Ke anastanta tin triti imera, kata tas Grafas Ke anelthonta eis tus uranus ke kathezomenon ek dexion tu Patros Ke palin erxomenon meta dhoxis krine zontas nekrus, u tys Vasilias uk este telos. Ke eis to Pnevma to Aghion, to Kirion, to Zoopion to ek tu Patros ekporevomeno, to sun Patri ke Yiu simboroskinumenon ke sunodhoxazomenon to lalisan dhia ton profiton. Eis Mian Aghian, Katholikin, ke Apostolikin Eklisian. Eis afesin amartion Prosdhoko anastasin nekron Ke zoyin tu mellontos eonos. Amin biankita

#26
radu_tud

radu_tud
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 09 octombrie 2003 - 14:57

mi-a fost de mare ajutor ce ati scris! Felicitari! Radu Tudorica

#27
britdi

britdi
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 09 octombrie 2003 - 15:04

Ai avut o idee excelenta, papadie ! Multumesc ! [flo] [pup] "I disapprove of what you say but will defend to the death your right to say it."

#28
Anina_n

Anina_n

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.842 mesaje

Postat 09 octombrie 2003 - 16:32

Multumim, papadie ! [flo][pup] Nina & [copil] Nina-Cristina (1 an si 9 luni) http://www.babiesonl.../n/ninacristina

#29
joxy

joxy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 614 mesaje

Postat 09 octombrie 2003 - 16:36

www.crestinism-ortodox.ro Cu respect, Florin

#30
EDDY

EDDY
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 09 octombrie 2003 - 19:07

Palmirah ,[loveyou] Shtii cit mi-am batut capul sa imi amintesc rugaciunea "Doamne,Doamne ceresc tata"?Oricit am incercat,imi aminteam numai partea a doua shi nu shtiam cum sa intreb pe cineva daca shtie aceasta rugaciune.Kiar azi,vorbind la telefon cu fratele meu mai mic,am fost tentata sa-l intreb,caci shi el o spune seara inainte de culcare;dar am renuntzat shtiind ca prima reactzie va fi sa rida de mine. [pup] multzi pentru ajutor, Eddy & Antonia Naomi


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -