Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tatal nostru- Pater noster


45 raspunsuri la acest subiect

#1
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 09 octombrie 2003 - 00:16

mie imi este foarta draga rugaciunea "Tatal nostru" in latina si ma gandeam sa va impartasesc si voua sonul" acestei limbi. Totodata fetele care il stiti si in alte limbi va rog postati aici. Sau orice alta rugaciune in limba si din religia de care apartineti! (nu stiu daca cea mai corecta varianta dr este aceea pe care am primit-o la scoala imediat dupa Revolutie) PATER NOSTER Pater noster qui es in celis Sanctificentur nomen tuum Adveniar regnum tuum Fiat voluntas tua Sicut in caelo et in terra Panem nostrum cotidianum Da nobis hodie Et dimitte nobis debita nostra Sicut et nos dimitimus debitoribus nostris Et ne nos inducas in temptationes Sed libera nos a malo Amen!Nu sunt o bisericoasa dar intotdeauna m-a impresionat rugaciunea in latina [flo]

#2
caterina

caterina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 09 octombrie 2003 - 00:25

Imi place ideea lui Papadie si ader cu placere. Iata tatal nostru in italiana (versiunea stiuta de mine): Padre nostro che sei nei cieli, sia santificato il Tuo nome, venga il Tuo regno, sia fatta la Tua volontà, come in cielo cosi in terra. Dacci oggi il nostro pane quotidiano, rimetti a noi i nostri debiti come noi li rimettiamo ai nostri debitori, e non c'indurre in tentazione, ma liberaci del male, cosi sia.

#3
caterina

caterina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 09 octombrie 2003 - 00:30

Nu ca as fi eu prea credincioasa sau evlavioasa dar mai vreau sa mai pun o rugaciune in italiana: AVE MARIA Ave Maria, piena di grazia, il Signore è Teco, Tu sei benedetta fra le donne e benedetto è il frutto del ventre Tuo, Gesù. Santa Maria, madre di Dio, prega per noi peccatori, adesso e nell'ora della morte nostra, cosi sia.

#4
Yasmine

Yasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.020 mesaje

Postat 09 octombrie 2003 - 00:59

Vater unser im Himmel, geheiligt werde Dein Name Dein Rech komme, Dein Wille geschehe, Wie im Himmel so auf Erden. Unser tägliches Brot gib uns heute, Und vergib uns unsere Schuld, Wie auch wir vergeben unseren Schuldigen, Und führe uns nicht in Versuchung, Sondern erlöse uns von dem Bösen. Denn Dein ist das Reich, Und die Kraft, und die Herrlichkeit, In Ewigkeit. Amen Gegrüßet seist Du Maria, voller Gnade, der Herr ist nit Dir, Du bist gebenedeit unter den Frauen und gebenedeit ist die Frucht Deines Leibes Jesus, der für uns das schwere Kreuz getragen hat. Liebe Maria Mutter Gottes Bitte für uns Sünder Jetzt und in der Stunde Unseres Todes. Amen

#5
Yasmine

Yasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.020 mesaje

Postat 09 octombrie 2003 - 01:01

Papadie scrie-ne shi Credeul! Corinna

#6
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 09 octombrie 2003 - 01:02

Uite si in engleza: Our Father, who art in heaven, Hallowed be thy Name. Thy kingdom come. Thy will be done on earth As it is in heaven. Give us this day our daily bread. And forgive us our trespasses, As we forgive those who trespass against us. And lead us not into temptation; But deliver us from evil: For thine is the kingdom, and the power, and the glory, forever. Amen Oana_B ps: mi le salvez pe toate ca e tare misto subiectul.

#7
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 09 octombrie 2003 - 01:07

Eu sunt catolica, deci familiarizata cu rugaciunile in latina, si recunosc ca suna cu totul deosebit. Bravo pt idee. pupici[flo] Crinuta

#8
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 09 octombrie 2003 - 01:17

Crezul-Simbolul credintei Cred intr-unul Dumnezeu Tatal atottiitorul, facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si al nevazutelor. Si intr-unul Domn Iisus Christos, Fiul lui Dumnezeu, unul nascut, care din Tatal s-a nascut inainte de toti vecii; lumina din lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut iar nu facut; cel de o fiinta cu Tatal prin care toate s-au facut; Carele pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire s-a pogorat din cer si s-a intrupat din Duhul Sfant si din Maria Fecioara si s-a facut om; Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat, a patimit si s-a ingropat; Si a inviat a treia zi, dupa Scripturi; Si S-a suit in ceruri si sade de-a dreapta Tatalui. Si iarasi va sa vina cu marire sa judece viii si mortii, a carui imparatie nu va avea sfarsit. Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata facatorul, care din Tatal purcede; cela ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si marit, carele a grait prin prooroci. Si intr-una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica. Marturisesc un botez pentru iertarea pacatelor. Astept invierea mortilor. Si viata veacului ce va sa vie. Amin.

#9
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 09 octombrie 2003 - 01:23

Postez aici unul din psalmii cei mai cunoscuti: PSALMUL 50 Al lui David. l. Miluieºte-mã, Dumnezeule, dupã mare mila Ta 2. ªi dupã mulþimea îndurãrilor Tale, ºterge fãrãdelegea mea. 3. Mai vârtos mã spalã de fãrãdelegea mea ºi de pãcatul meu mã curãþeºte. 4. Cã fãrãdelegea mea eu o cunosc ºi pãcatul meu înaintea mea este pururea. 5. Þie unuia am greºit ºi rãu înaintea Ta am fãcut, aºa încât drept eºti Tu întru cuvintele Tale ºi biruitor când vei judeca Tu. 6. Cã iatã întru fãrãdelegi m-am zãmislit ºi în pãcate m-a nãscut maica mea. 7. Cã iatã adevãrul ai iubit; cele nearãtate ºi cele ascunse ale înþelepciunii Tale, mi-ai arãtat mie. 8. Stropi-mã-vei cu isop ºi mã voi curãþi; spãla-mã-vei ºi mai vârtos decât zãpada mã voi albi. 9. Auzului meu vei da bucurie ºi veselie; bucura-se-vor oasele mele cele smerite. 10. Întoarce faþa Ta de la pãcatele mele ºi toate fãrãdelegile mele ºterge-le. 11. Inimã curatã zideºte intru mine, Dumnezeule ºi duh drept înnoieºte întru cele dinlãuntru ale mele. 12. Nu mã lepãda de la faþa Ta ºi Duhul Tãu cel sfânt nu-l lua de la mine. 13. Dã-mi mie bucuria mântuirii Tale ºi cu duh stãpânitor mã întãreºte. 14. Învãþa-voi pe cei fãrã de lege cãile Tale ºi cei necredincioºi la Tine se vor întoarce. 15. Izbãveºte-mã de vãrsarea de sânge, Dumnezeule, Dumnezeul mântuirii mele; bucura-se-va limba mea de dreptatea Ta. 16. Doamne, buzele mele vei deschide ºi gura mea va vesti lauda Ta. 17. Cã de ai fi voit jertfã, þi-aº fi dat; arderile de tot nu le vei binevoi. 18. Jertfa lui Dumnezeu: duhul umilit; inima înfrântã ºi smeritã Dumnezeu nu o va urgisi. 19. Fã bine, Doamne, întru bunã voirea Ta, Sionului, ºi sã se zideascã zidurile Ierusalimului. 20. Atunci vei binevoi jertfa dreptãþii, prinosul ºi arderile de tot; atunci vor pune pe altarul Tãu viþei.

#10
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 09 octombrie 2003 - 01:26

Credo in unum Deum, Patrem omnipotentem, factorem coeli et terrae, visibilium omnium et invisibilium. Et in unum Dominum Jesum Christum, Filium Dei unigenitum. Et ex Patre natum ante omnia saecula. Deum de Deo, lumen de lumine, Deum verum de Deo vero. Genitum non factum, consubstantialem Patri; per quem omnia facta sunt. Qui propter nos homines et propter nostram salutem descendit ed coelis. Et incarnatus est de Spiritu Sancto ex Maria Virgine, et homo factus est. Crucificus etiam pro nobis; sub Pontio Pilato passus et sepultus est. Et resurrexit tertia die, secundam Scripturas. Et ascendit in coelum: sedet ad dexteram Patris. Et iterum venturus est cum Gloria, judicare vivos et mortuos; cujus regni non erit finis. Et in Spiritum Sanctum, Dominum et vivicantem; qui ex Patre Filioque procedit. Qui cum Patre et Filio simul adoratur et conflorificatur; qui locutus est per Prophetas. Et in unam sanctam catholicam et apostolicam Ecclesiam. Confiteor unum baptisma in remissionem peccatorum. Et experto resurrectionem mortuorum. Et vitam venturi saeculi. Amen. "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -