Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 6 voturi

Doctori de care sa te feresti (3)


227 raspunsuri la acest subiect

#31
stefany_p

stefany_p

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.768 mesaje

Postat 05 noiembrie 2007 - 02:12

Buna fetelor si bine v-am gasit...am aflat si noi ca suntem in saptamana a 8a, dupa un test negativ si unul pozitiv...si suntem tare bucurosi....
am o intrebare pt fetele care sunt in Montreal..imi puteti recomanda si mie un ginecolog? suntem de putin timp aici si nu cunoastem nici unul...de la clinica mi-au spus ca pot incepe se sun de maine sa-mi fac o programare dar tare mi-e frica ca voi gasi liber tarziu..ma poate indruma cineva si p emine?
multa sanatate la toate gravidutele..

#32
2peu

2peu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 05 noiembrie 2007 - 14:24

Buna fetelor!Sunt din Constanta si am avut o experienta dureroasa cu "marele" dr. LUTESCU SEBASTIAN.
Dupa ce toata sarcina am mers la el din 3 in 3 saptamani,cand a venit ziua cea mare-a nasterii- nu a catadicsit sa vina.Dar sa va spun mai multe. Cu 1 saptamana inainte de nastere am mers la control si i-am spus ca bb nu se mai misca aproape de loc.A inceput sa rada si mi-a spus ca sunt disperata asa cum am fost toata sarcina, drept urmare nu m-a luat in serios.Mi-a facut echo si, desi bb nu luase in ultimile saptamani decat 50 de gr nu mi-a spus nimic.Acasa am vazut pe fotografia pe care mi-o daduse masuratorile si m-am ingrijorat initial, dar m-am linistit pt ca stiam ca este un medic cu "multa experienta"(dar s-a dovedit ca numai FAIMA a ramas de el).
In fine cu o zi inaite de nastere m-am dus iar la el avand contractii din 30 in 30 de minute, dupa ce eliminasem dopul gelatinos de o cluoare mai ciudata(maroniu).M-a consultat a vazut si el ca pe manusa era sange de aceeasi culoare dar a zis ca e normal si m-a trimis acasa(era vineri)spunandu-mi sa ma duc luni la spital sa-mi provoace nasterea pt. ca pana atunci nu sunt sanse. Dupa o noapte de cosmar cu contractii care se indeseau (ajunsesem la 5 min),am plecat la 6 la spital.Pe drum l-am sunat, dar nu mi-a raspuns. A mai insistat sotul meu tot fara niciun rezultat.(avea zi de consultatii la cabinet pana la 14). Dar Doamne-Doamne a avut grija de mine pt. ca de garda era dr. Costea un medic exceptional, un om sufletist care nu a tinut cont ca nu sunt pacienta lui si a actionat imediat pt ca mi-a rupt apa care era deja verde-SUFERINTA FETALA, BCF-f scazute. Il auzeam vb cu asistenta ca bb nu are prea multe sanse....si atunci a decis DE URGENTA- CEZARIANA!!
Eu m-am simtit f bine dupa operatie, a doua zi umblam sa-mi gasesc bebelusul care nu a avut norocul sa fie la fel de bine ca mine pt ca SARCINA ERA DEPASITA CU 2 SAPTAMANI,PLACENTA IMBATRANITA SI DUBLA CIRCULARA DE CORDON lucruri pe care dr Lutescu nu le-a vazut cu apararura lui ultra-performanta sau carora , in nesimtirea lui, nu le-a dat nicio importanta. Cert este ca bb a stat la terapie intensiva cu toate perfuziile si aparatele necesare 10 zile, timp in care mai aveam putin si o luam razna.Umarea acestui stres a fost ca nu am mai avut lapte.
CONCLUZIA medicilor care m-au asistat la nastere (ginecolog si neonatolog) a fost ca toate aceasta suferinta putea fi evitata daca mi se facea cezariana de cand bb nu a mai luat in greutate.
Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea, dar trebuia sa stiti si voi SI SA VA FERIT DE dr. LUTESCU PT CA NUMAI NUMELE A MAI RAMAS DE EL.
Imi strang acum bebelushul in brate, dar asta nu se datoreaza lui..........
[pup]


#33
MoniqueV

MoniqueV
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 05 noiembrie 2007 - 17:29

Eu am patit o faza foarte urata astazi cu un asa-zis medic. Pana acum am fost in evidenta "dr." Crisan Alexandra (fosta Atanasiu) de la Filantropia - Bucuresti. Inca din prima luna pana acum, luna 5 aproape. I-am dat de fiecare data bani destui si cadouri. La consultul de data trecuta, dupa ecografie de 470 RON, si analize de 25 RON mai aveam 20 RON pe care i-am dat intr-un plic. Astazi mi-a spus ca refuza sa mai continue evidenta sarcinii pentru ca s-a simtit jignita de cei 20 RON care cel mult puteau sa fie dati ca bacsis la cea mai proasta manichiurista. Ca ea are destule case, vile, terenuri si de toate si nu ii trebuie doar 20 RON.
Si ma lasa balta la mijlocul sarcinii pentru ca o data (din numeroasele dati fructuoase), plicul nu a fost "la inaltime". Este o fiinta inumana, nu se poate numi medic. A uitat de juramant, a uitat de etica si de tot.

#34
MoniqueV

MoniqueV
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 05 noiembrie 2007 - 21:48

quote:
Originally posted by cleo78

desi nu suntem la subiectul care trebuie, io sunt inca o viitoare mamica pacienta a medicului Hamid A. Si am aceeasi parere ca voi: serios, atent, si raspunde la toate 'prostioarele' intrebate.
Ash vrea sa pastrez legatura mai stransa cu voi, deoarece ma intereseaza si pashii urmatori, si mai ales 'experientele' Filantropia (deocamdata merg la Medicover)

[gravi] 8+



Buna,
si eu am fost in urmarire la un dr. la Filantropia pana astazi, cand a refuzat sa ma mai vada ca i-am pus in plic, pentru o intrevedere de 10 minute cu citit de rezultate "doar 20 RON ceea ce e de nasul celei mai slabe manichiuriste, nu de nasul meu". Dupa ce m-a trimis numai la pilele sale pentru ecografii de 470 RON etc. Nu e vorba de medicul de care spui tu ci de Crisan Alexandra (fosta Atanasiu). Dar tot legat de spital, mie mi-au ratacit analizele, nu le mai gaseau, mi-au spus ca-s la doctor, doctorul m-a trimis inapoi la laborator, si tot asa.

#35
Roxie

Roxie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 282 mesaje

Postat 06 noiembrie 2007 - 01:39

[bang]470 roni o ecografie? dar ce iti facea de toti banii astia, era 15D sau ce? La banii pe care ii dadeai doctoritei asteia pai nu cred ca mai trebuie sa ii mai dai si vreun cadou sau bacsis, oricum nu trebuie sa ii dai din principiu, poate vreun cadou daca iti e simpatica in mod deosebit. Ma intreb daca nu ii dadeai bani de la bun inceput, ce zicea.

Roxie, bubulutza Denisa [copil](23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian [bebic](11 ianuarie 2007)

#36
MoniqueV

MoniqueV
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 06 noiembrie 2007 - 21:30

quote:
Originally posted by Roxie

[bang]470 roni o ecografie? dar ce iti facea de toti banii astia, era 15D sau ce? La banii pe care ii dadeai doctoritei asteia pai nu cred ca mai trebuie sa ii mai dai si vreun cadou sau bacsis, oricum nu trebuie sa ii dai din principiu, poate vreun cadou daca iti e simpatica in mod deosebit. Ma intreb daca nu ii dadeai bani de la bun inceput, ce zicea.

Roxie, bubulutza Denisa [copil](23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian [bebic](11 ianuarie 2007)



Draga Roxie, 470 RON 4 D dar intr-adevar pretul e de 15 D, vorba ta.
De dat ii mai dadeam pentru ca am observat ca toti ii bagau plicuri in buzunar sau pungi "grase". Si m-am gandit sa nu faca diferente daca as fi mai "prejos" cu plicul. Si iata ca nici atat nu i-a ajuns.
In afara de toate ineptiile scrise mai sus mi-a mai spus ca: "precis ai gresit plicul, gandeste-te bine si iti vei da seama ca plicul asta nu era pentru mine, altul mai gros trebuie sa fi fost dar le-ai incurcat se pare, iar pentru asta nu mai am ce discuta mai departe cu tine. eu nu sunt om de doar atat! dupa facultate terminata si varsta de 51 de ani. Cu cei 20 RON m-ai umilit si m-ai facut sa ma simt groaznic! cum ai putut sa pui doar atat in plic?????". si toate tampeniile astea madam CRISAN le zicea urland. ce sa mai zic nu i se potriveste nici denumirea de om, nu mai zic medic. e un animal in halat care zambeste cat plicul e gras si urla ca o persoana dezechilibrata atunci cand nu a gasit in buzunar cat se astepta. de ce n-o fi punand afis mare cu "TARIF MINIM" pe usa spitalului, nu stiu.

#37
MoniqueV

MoniqueV
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 06 noiembrie 2007 - 21:44

quote:
Originally posted by Roxie

[bang]470 roni o ecografie? dar ce iti facea de toti banii astia, era 15D sau ce? La banii pe care ii dadeai doctoritei asteia pai nu cred ca mai trebuie sa ii mai dai si vreun cadou sau bacsis, oricum nu trebuie sa ii dai din principiu, poate vreun cadou daca iti e simpatica in mod deosebit. Ma intreb daca nu ii dadeai bani de la bun inceput, ce zicea.

Roxie, bubulutza Denisa [copil](23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian [bebic](11 ianuarie 2007)



Si Roxie, ai sa-mi recomanzi pe cineva? ca de, acum trebuie sa-mi caut ca doar la jumatatea sarcinii ce am mai bun de facut decat sa-mi caut un dr. intreg la minte la ceea ce am patit cu crisan alexandra.
inteleg ca ai 2 bebei tu deja, cu cine ai nascut si ai fost multumita? merci

#38
MIKYCRIS

MIKYCRIS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.026 mesaje

Postat 06 noiembrie 2007 - 22:31

BUNA FETELOR![:)]
CE STITI DE SPITALUL CARITAS? CUNOASTETI VREUN MEDIC BUN ACOLO?
AVETI GRIJA DE VOI SI DE BEBEI VOSTRI![pup]
[gravi]5s+

MIKYCRIS

#39
gudinde

gudinde

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.363 mesaje

Postat 06 noiembrie 2007 - 23:18

quote:
Originally posted by MoniqueV

quote:
Originally posted by Roxie

[bang]470 roni o ecografie? dar ce iti facea de toti banii astia, era 15D sau ce? La banii pe care ii dadeai doctoritei asteia pai nu cred ca mai trebuie sa ii mai dai si vreun cadou sau bacsis, oricum nu trebuie sa ii dai din principiu, poate vreun cadou daca iti e simpatica in mod deosebit. Ma intreb daca nu ii dadeai bani de la bun inceput, ce zicea.

Roxie, bubulutza Denisa [copil](23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian [bebic](11 ianuarie 2007)



Si Roxie, ai sa-mi recomanzi pe cineva? ca de, acum trebuie sa-mi caut ca doar la jumatatea sarcinii ce am mai bun de facut decat sa-mi caut un dr. intreg la minte la ceea ce am patit cu crisan alexandra.
inteleg ca ai 2 bebei tu deja, cu cine ai nascut si ai fost multumita? merci



Daca vrei sa mergi tot la Filantropia incearca la dr. Catalin Haiduc.

#40
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 07 noiembrie 2007 - 00:37

micky, eu am nascut acum 4 ani si jumatate la caritas, ins amedicul meu era de la spit militar si facea nasterile la caritas.
parerea mea??? fugi daca poti de INFECTIA aia de spital! cred ca e cea mai proasta alegere pe care o poate face cineva. asistentele si infirmierele sunt numai dupa spaga, chiar au tupeu si-ti cer pe fata. asistenta de la bebelusi umbla din salon in salon si lua florile primite de fete, ne cerea cola de 2 l in fiecare zi, eu le-am dat spaga si spalau numai in dreptul patului meu, atat!!! pana sa vina sotul meu cu banii m-au lasat sa zac intr-un pat plin de sange, iar camasa mea de noapte era plina de lapte (facusem furia laptelui).
WC-urile infecte, nu se inchidea usa, pereti manjiti de fecale, urina pe jos, mai rau ca intr-o buda de gara, dusul nu mergea. in saloane colcaiau gandacii. la igienizare te suiau pe o masa ginecologica, peste epiziotomie iti tranteau un somoiog de vata (cu care te duceai tu in buzunar) inmuiat in tinctura de iod, usa larg deschisa, asa ca ofereai spectacol oricui de pe hol, una din fetele de la igiena statea la fumat cu frate-sau in sala unde ne curatau pe noi si cand eu l-am rugat sa iasa, mi-a replicat ca stie toate pasaricile din spital!!!
cand ne faceau favoarea si ne chemau la alaptat trebuia sa mergem toate in card, daca una lipsea ne tineau la usa pana venea....2 asistente chiar comentau "uite-le pe vacile astea se duc sa dea lapte!"
la nastere??? am fost obligata sa-mi tin gura, ca sa nu creez neplaceri medicului meu de la spit militar, care era tolerat la caritas, asa ca....moasele, asistentele si dr. rezidenta care l-a asistat pe medicul meu au fost foarte dragute. noroc cu ele, ca m-au ajutat sa trec peste cosmar. dr de garda (dumitrescu) o JAVRA!!!! cand dr. meu a zis ca ar fi cazul de cezariana de urgenta, deoarece avea sarcina suprapurtata (42 + saptamani)eram in travaliu de 12 ore fara dilatatie suficienta, aveam distocie de col, nu reactionam la oxitocina si pe deasupra eram capiata de la mialgin, i-a zis doctorului meu ca ar fi cazul sa rabd si sa nu mai fac zgomote ca nu aude meciul (era real madrid cu nu stiu cine...), ca mi-a placut "sa ma f.t"....plangeam si ma rugam sa mor sa se termine cosmarul asta...pana la urma dr. meu mi-a facut 2 injectii cu nu stiu ec in uter, care au grabit dilatarea, mi-a facut dilatare manuala si mi-a intors copilul tot manual (alexutza era rasucita in uter). cand mi-au zis sa imping era aproape lesinata....atunci moasa a sarit pe burta mea....si s-a nascut iubirea mea.
in nebunia de atunci au uitat sa-mi puna perfuzia cu antibiotic (aveam streptococ B hemolitic) si era risc sa se infecteze copilul...m-am certat cu dr neonatalog pe tema asta, i-am promis ca o tarai prin tribunale daca nu face ceva. i-au facut tratament alexutei la numai 5 ore de la nastere!!!! dupa 3 zile aveam rezultatul analizelor. copilul meu se infectase si daca nu facea acel tratament putea face meningita!!!
in fine, am scapat, am plecat acasa, unde am constatat ca aia mica avea fundul rana vie!!! era rosu si sangera....
6 luni m-am chinuit cu trauma asta, dar nu cred ca mi-o voi scoate vreodata din suflet si din minte.

acum sunt iar gravida, cu toate ca in urma cu 4 ani juram ca nu mai vreau copii :))). merg la spitalul judetean ilfov, fost titan, la dr bernevig. este o dulceata de femeie, este un medic extraordinar! spitalul este foarte curat, bine dotat cu aparatura, personalul de nota 10!!! vorbesc de sectia de obstretica si gineco, in rest nu am vizitat spitalul. nici in maternitate nu am fost, dar cine mi-a recomandat sa nasc aici a fost extrem de multumita de maternitate.
doctorii, asistentele cu care am venit in contact pana acum au fost foarte draguti, amabili si nu a fost nevoie de "atentii" pt a se stimula aceste calitati.
cam atat. sper s nu ofensez pe nimeni cu parerea mea referitoare la caritas, dar mi s-a parut datoria mea morala sa te avertizez. e pacat ca in acele momente importante din viata ta sa intre unii cu bocancii plini de noroi:)
te pup si vezi ce decizi....

alexutza 4 ani si [gravi]17+
http://tickers.baby-...dev103pf___.png
Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -