Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tort de ziua puiutei-Help!!!


19 raspunsuri la acest subiect

#11
alinaluchian

alinaluchian

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 02 octombrie 2003 - 17:15

Uite aici http://www.beofon.ro...a/praline.html.

Alina


#12
Mirunda

Mirunda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 02 octombrie 2003 - 20:40

Draga Alina, am tot incercat, dar nu merge, nu se se deschide pagina! Ce bunatati erau pe acolo? Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

#13
alinaluchian

alinaluchian

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 02 octombrie 2003 - 21:20

Draga Mirunda, int-adevar, cind accesez si eu link-ul nu mai merge, insa am copiat reteta. Iti dadusem link-ul pentru ca avea si poza cu tortul. Asadar: Blatul: Ingrediente: 2 ouã 100 g zahãr tos 100 g zahãr pudrã 1 pachet zahãr vanilat 80 g faina amidon alimentar 1 lingurita praf de copt 40 g cacao Se separã gãlbenusurile si se amestecã cu 100 g zahãr, zahãrul vanilat, 3 linguri de apã, fãinã, amidonul, praful de copt, cacao. Se adaugã albusurile batute spumã, amestecate cu 50 g zahãr pudrã. Se coace compozitia omogenizatã în cuptorul încins, pentru aproximativ 30 minute. Blatul copt se rãceste si se taie în douã straturi egale. Crema: Ingrediente: 250 g unt 250 g zahãr 2 gãlbenusuri 3 linguri de cacao esentã de rom 1 lingurã coajã rasã de lamâie 500 g visine 1 cutie bomboane Cherry 256 g Toate ingredientele se amestecã pe baie de aburi pânã se obtine o compozitie omogenã. Când a cãpãtat consistentã, se lasã sã se rãceascã si se amestecã cu 500 g visine proaspete sau din visinatã, fãrã sâmburi. Cele douã straturi de blat se ung cu crema, deasupra tortului se repartizeazã frisca uniform. Se marcheazã 12 felii, fiecare ornîndu-se cu câte o visinã în ciocolatã Cherry Stark. Centrul tortului se orneazã cu ciocolatã rasã. Spor la treaba ! Alina

#14
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 03 octombrie 2003 - 01:21

uite-aici o reteta de TORT DE CREMA DE ZAHAR ARS: - tapetezi o cratita cu 125g zahar topit pe foc. - crema: 8 oua, un litru de lapte, 8 linguri de zahar, pliculet de zahar vanilat. Amesteci totul bine pana se topeste zaharul si pui totul in cratitza tapetata cu zahar ars. - blatul: 6 oua, 6 linguri de zahar, 6 linguri de faina. Desparti albusul de galbenus, bati alb. spuma, pui zaharul, apoi galben., apoi incorporezi faina usor. Pui un pic de coaja de lamaie rasa si o lingurita de bicarbonat de sodiu stins cu otet sau lamaie. Aluatul asta pufos il pui tot in cratitza tapetata peste laptele amestecat cu oua. El va sta la suprafata si va forma blatul. Dai la cuptor. Cand totul se coace, iar crema de zahar ars s-a inchegat si ea, rastorni tortul pe o farfurie, astfel incat blatul care era deasupra in cratitza sa fie dedesubt pe farfurie. Lasi sa se raceasca si apoi scoti cratita. O sa vezi ca lichidul de la crema de zahar ars va insiropa blatul. Doar il ornezi la sfarsit cu frisca. E SIMPLU, FACI TOUL O DATA (blatul si crema de zahar ars), E SUPER GUSTOS,NU E GRETOS, E USOR DE FACUT. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

#15
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 03 octombrie 2003 - 01:50

quote:
Originally posted by Mirunda
Fetelor, va multumesc mult de retete! Alba, tortul curcubeu arata excelent. Eu as fi vrut ,poate, sa fac un tort cu visine din compot, Mara moare dupa visine. Aveti voi vreo idee, fetelor? Ca vad ca sunteti chiar super bucatarese pe aici, eu ma simt mica de tot! Pa si va multumesc, Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Draga Mirunda,cind am citit ca Marei,ii plac visinele, m-am gindit imediat la prajitura:"DONAUWELLE" adica "VALURILE DUNARII",care se face cu visine din compot ! Daca te hotarasti pentru praji de mai sus,scrie-mi si eu postez reteta ! Pupici [pup] ***Alba*** http://www.desprecop...p?nickname=alba

#16
Marianar

Marianar
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 03 octombrie 2003 - 11:03

Uite o reteta de prajitura cu visine: prajitura cu visine Ingrediente: 10 oua 350g zahar 350g faina 3-4 linguri ulei 3-4 linguri apa 1 vanilie 1 lingurita praf de copt Albusul de bate spuma si se adauga zaharul trptat. Galbenusele se amesteca cu uleiul, apa, vanilia dupa care se adauga peste albusuri, se amesteca bine si se adauga faina si praful de copt stins cu otet. Compozitia se toarna intr-o tava unsa cu ulei si tapetata cu faina dupa care se adauga visinele fara samburi date un pic prin faina pentru a nu se lasa la fundul tavii. Se lasa la cuptor 30-40 min. pe care o poti transforma intr-un tortulet dreptunghiular [:D] .O insiropezi, o orenezi cu frisca si apoi cu visine congelate sau din compot Mariana & Vladutz

#17
Marianar

Marianar
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 03 octombrie 2003 - 11:49

TORT CU FRUCTE SI FRISCA Ingrediente pt. blat, pt. o forma cu diametrul de 25cm 6 oua 6 linguri de zahar 6 linguri de faina 3 linguri de apa fiarta 1 plic zahar vanilat esenta de vanilie 1 lingurita praf de copt Albusurile se bat spuma impreuna cu zaharul. Galbenusurile se amesteca cu apa si esentele si se adauga peste albusuri. Se mai amesteca un pic si se adauga faina si praful de copt stins cu otet. Se amesteca bine apoi se toarna compozitia in forma unsa cu ulei si tapetata cu faina. Se lasa la cuptor 30-40 min. Cand se raceste blatul se taie in trei. Se insiropeaza cu un sirop din apa, zahar si esente sau cu zeama de compot indulcita. Prima parte se asaza pe un platou, se insiropeaza, se pune un strat de frisca apoi se pun fructe - felii de portocale, rondele de banane, rondele de kivi, bucati de ananas, peste se asaza a doua parte de blat, se insiropeaza, se orneaza cu frisca si fructe apoi se asaza cea de-a treia parte insiropata, se adauga frisca, se niveleaza cu lama unui cutit si se pun fructele. Eu pe margine pun rondele de kivi iar in mijloc fac o floricica din felii de portocale. De jur imprejur se pune frisca si se brazdeaza cu o furculita. Se pot pune si feliute foarte, foarte subtiri de fructe. Daca tot ii plac Marei visinele in compozitia blatului poti pune visine, vezi prajitura cu visine. Poti folosi si la ornat visine. Mariana & Vladutz

#18
evadindeva

evadindeva
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 03 octombrie 2003 - 12:56

Tort de ciocolata cu visine (sau cirese) si iaurt Blat 8 oua 120 grame zahar 80 grame faina 20 grame amidon 30 grame cacao Se bat albusurile spuma. Se freaca galbenusurile cu zaharul, se amesteca cu albusurile, faina, amidonul, cacaoa. Se coace in forma 10-15 minute. Se taie rece pe jumatate. Crema 6 foi de gelatina 400 g iaurt 100 g zahar 1 borcan compot de visine 300 ml frisca Se inmoaie gelatina in jumatate din sucul de la compot. Iaurtul se amesteca cu zaharul. Se topeste gelatina in sucul ramas (incalzit in prealabil) si se adauga la crema. Se raceste. Se bate frisca si se raceste. Se amesteca cele doua creme, se pun visinile bine scurse. Se raceste 20 de min si se pune crema intre foile de blat (in forma in care s-a copt). Se tine la rece cel putin 4 ore. Se pudreaza cu zahar si se orneaza cu fasii de ciocolata taiate cu curatitorul de legume. Este un tort deosebit, nu e prea dulce, e racoros si savuros. Singura recomandare pe care ti-o fac e sa ai forma cu margine detasabila ca sa scoti usor tortul din forma. La multi ani papusicii tale!!! Ca sa poti fi invata ca esti si pentru ca esti invata sa fii!

#19
Mirunda

Mirunda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 03 octombrie 2003 - 14:10

Merci fetelor, ce multe idei am acum! Draga Alba, m-as bucura sa imi dai reteta de Donauwelle, am mancat odata si ..mmmmm...buna a mai fost! Va pup, Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

#20
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 04 octombrie 2003 - 03:14

quote:
Originally posted by Mirunda
Merci fetelor, ce multe idei am acum! Draga Alba, m-as bucura sa imi dai reteta de Donauwelle, am mancat odata si ..mmmmm...buna a mai fost! Va pup, Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
https://www.gss.schulen.konstanz.de/~ehmann/Donauwelle.htm vizionare cu poza [;)] Donauwelle = Valurile Dunarii Ingrediente: - 300 g faina - 180 g unt - 200g zahar - 4 oua - 1 plic de praf de copt - 2 linguri de cacao - 1 borcan de visine(350 g),fara simburi - 0,5 l smintina fluida - 200 g de ciocolata alimentara Prepararea: 1.Faina,zaharul,untul(moale),praful de copt,4 oua si un virf de cutit de sare, se pun intr-un robot de bucatarie si se amesteca pina s-a facut un aluat omogen! 2.Se inveleste cu hirtie o tava,dupa care se pune jumate din compozitia de mai sus! 3.Restul alalalt de aluat se amesteca bine cu 2 ling.de cacaoo, si se rastoarna peste aluatul cel deschis din tava! Se presara visinele deasupra si se apasa un pic in aluat! 4.Tava se pune in cuptorul(preincalzit),pe sina din mijloc,si se coace 30 de minute la 180°C! Se lasa sa se raceasca bine. 5.Se bate frisca si intinde uniform pe prajitura! 6.Se topeste ciocolata alimentara,se lasa un pic sa se raceasca si se picura incet cu o lingura,peste frisca. Cu un cutit se intinde ciocolata uniform si se pune la frigider. [pup] si sa ne spui cum ti-a iesit si ce a zis Mara ? ***Alba*** http://www.desprecop...p?nickname=alba


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -