Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Asteptam informatii despre defecte ale inimii!!!


6 raspunsuri la acest subiect

#1
sandu

sandu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 septembrie 2003 - 16:07

Buna ziua! Sunt un viitor tatic amarat. Apelez la acest forum pentru a incerca sa gasesc raspunsul la cateva intrebari care ne framanta. Mai intai trebuie sa va spun ca nu ma pricep deloc la termeni medicali , asa ca o sa incerc sa detaliez problema asa cum am inteles-o eu. Sotia mea este insarcinata in luna a 6-a si de curant a facut o ecografie speciala (pentru masuratori si detectarea eventualelor anomalii). Toate masuratorile au iesit normale, dar la inspectia inimii (pe ecranul ecografului apareau culorile rosu si albastru reprezentand fluxurile de sange) s-a descoperit un mic orificiu("sunt" dupa spusele medicului)intre doua camere ale inimii (cred). Doctorul (care a fost extrem de necomunicativ) a spus ca este foarte posibil ca acest orificiu sa se astupe singur pana la nastere sau in timpul nasterii (altceva nimic). Suntem foarte speriati de aceasta veste si , normal, dorim sa aflam mai multe despre aceasta anomalie. Poate cineva sa ne spuna mai multe despre ce se intampla si despre cum poate evolua acest defect? Am inteles ca in cazul in care nu se rezolva de la sine se poate ajunge la operatie!!!!? Va rugam ajutati-ne!!!!!

#2
ENYA

ENYA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 26 septembrie 2003 - 18:26

Buna, Sandu Sint mamica unui baietel de 3 ani, care s-a nascut cu o malformatie congenitala a inimii.Defectul principal, in cazul lui, a fost ceea ce spui tu, acel orificiu (defect septal ventricular).Orificiul a fost destul de mare in cazul lui si nu s-a inchis nici in primele luni de viata.In cele din urma, a fost operat la Timisoara (cu succes!)la virsta de 1 an si 3 luni. Operatia a corectat defectul, va duce o viata absolut normala, doar ca nu va face sport de performanta. Ti-am spus pe scurt povestea noastra, nu ptr a te speria , ci cu intentia de a te linisti, in sensul ca astfel de operatii (poate nici nu va fi cazul de asa ceva!) se fac cu succes la noi in tara, si inca altele cu mult mai dificile. Nu stiu cine a facut aceasta echo sotiei tale, si nici daca ceea ce s-a vazut acolo e real sau nu.Posibil, daca intr-adevar acest orificiu s-a vazut, sa fie asa cum spune doctorul, adica sa se inchida la nastere. Nu stiu. Pot sa-ti spun insa ca stiu de existenta unei colaborari intre ginecologul meu (medicul cu care am nascut) prof. Dimitrie Nanu si prof. Socoteanu (chirurgul de la Timisoara), in ideea de a depista intrauterin, malformatiile congenitale ale inimii fatului. Daca vrei sa iei legatura cu oricare din ei, iti stau la dispozitie, ma gindesc ca poate veti vrea sa mai faceti o echografie, si/sau sa discutati despre aceasta problema, cu cei care va pot da si detalii mai multe. Multa sanatate si contacteaza-ma daca mai doresti si alte informatii. Amalia si Vladi (3 ani) http://community.web...user/amalia2000

#3
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 26 septembrie 2003 - 18:27

poate ca ceea ce a descoperit medicul vostru nu are legatura cu boala mea dar eu am din nastere prolaps de valva mitrala(un orificiu intre 2 camere ale inimii sau ceva de genul acesta). nu am stiut de boala pina la varsta de 12 ani si abia atunci am aflat ca este din nastere.nu este foarte grav si cu tratament ma simt acum ok. nu trebuie sa va faceti griji.nastere usoara sotiei. daca vrei amanunte scrie-mi pe mail. svetlana

#4
iuliacm

iuliacm

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 26 septembrie 2003 - 20:24

Sandu, Cred ca cel mai important acum este s-o linistesti pe viitoarea mamica si s-o incurajezi. Eu cred ca ea trebui sa fie linistita, bebelusul trebui sa se dezvolte bine in cele cateva luni cat mai are de stat in burtica. Poate ca ar fi bine sa vorbiti si cu alt medic, unul mai comunicativ. Acum cateva luni am vazut la stiri ca s-a introdus in Romania un nou procedeu de rezolvarea a prolapsului de valva mitrala la copii FARA OPERATIE. Se introduc niste dispozitive ,ca niste umbrelutze, prin venele sau arterele principala pana in inima. Totul e computerizat. Si nu mai fi asa de amarat, mai bine fii optimist ! Sanatate multa sotie tale si bebelusului! Iulia

#5
mitub

mitub

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 27 septembrie 2003 - 00:59

Draga Sandu, Nu luati lucrurile in tragic. Din cate stiu eu, toti copii au aceasta comunicatie intre camerele inimii la inceput. In principiu, se inchide in jurul lunii a opta, sau, exact cum a zis medicul vostru, la nastere. Deci, parerea mea este sa nu interpretati ca o anomalie. Stiu ca este greu, poate ar fi bine sa incercati pentru lamuriri un medic cardiolog PENTRU COPII si vedeti exact cum sta treaba. Sanatate multa si sa cresteti mari! Boga

#6
2cg

2cg
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 29 septembrie 2003 - 13:53

Buna, Sunt Cristina, sotia lui Sanducu. Multumim foarte mult pentru toate raspunsurile primite. Sfaturile si incurajarile voastre ne-au mai linistit un picut. Intrucat medicii nu ne-au dat prea multe detalii, oricat de optimisti am fi, in sufletul nostru tot s-a strecurat o mare amaraciune si o multitudine de semne de intrebare. Asteptam in continuare raspunsuri la intrebarile noastre. Problema e prezentata in buletinul ecografic ca: "mic defect septar interventricular cu sund unidirectional stanga-dreapta situat in treimea medie a SIV dim. de aprox. 1,7 mm" Multumim foarte mult si multa sanatate tuturor!!!

#7
ENYA

ENYA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 29 septembrie 2003 - 15:56

Cristina, Imi poti da un nr. de telefon la care te pot suna ? Amalia


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -