Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sugestii pentru aniversare 4 ani


36 raspunsuri la acest subiect

#31
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 01 octombrie 2003 - 21:36

quote:
Originally posted by Andruska
Multumesc foarte mult pentru toate ideile tale. Noi nu am fost asa de ingeniosi ca tine, insa am senzatia ca petrecerea a iesit foarte frumoas si Andrei & co. au fost tare fericiti. Oricum, eram super obosita dupa petrecere si nu m-am agitat prea tare. Pupici, Andra cu burtica de 22 saptamani si Andrei (4 ani)
Andra,cu mare placere !!! Eu nu sunt gravidutza si cu toate astea dupa chefu asta, m-am "odihnit" o saptamina intreaga....ei lasa, bine ca e doar o data pe an [^] Salutari lui Ender & pupicei lui Andrei,iar pentru mami cu burtica o[flo] virtuala ! ***Alba*** http://www.desprecop...p?nickname=alba

#32
Milia

Milia
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 03 octombrie 2003 - 09:47

Pentru cine vrea sa faca tortul curcubeu: am vazut la Carrefour (dar precis se gaseste si in alte parti) nuca de cocos gata colorata, in pachetele. Ca sa nu va mai chinuiti s-o colorati voi. Dar, dincolo de acest aspect, eu zic sa faceti copiilor prajituri si torturi din ingrediente cat mai naturale. Nu stiu daca e bine ca in perioada de crestere sa manance atatia coloranti, ca si alte substante chimice prezente in gemurile din comert, in compoturi, etc. Eu cand ma uit la etichete ce contin imi trece pofta de a le cumpara si de a le consuma.[vom] Cred ca cele mai bune sunt gemurile, compoturile si prajiturile preparate in casa, din ingrediente pe cat posibil naturale. Sigur ca nu se pot evita toti aditivii, dar macar sa-i eliminam pe cei pe care putem. Nu va suparati pe mine, nu doresc decat binele copiilor vostri. Sunt destule retete pe forum de torturi facute cu unt, lapte, cacao, zahar, oua, faina, etc., fara coloranti, conservanti, adjuvanti, emulsificatori si intensificatori de gust. Va sugerez sa le faceti copiilor astfel de tortulete, chiar daca munciti un pic mai mult.

#33
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 04 octombrie 2003 - 02:17

Milia,ce frumos ca tu doresti "doar binele copiilor nostri" hmmm,sa inteleg ca eu personal le doresc altceva ? [ups] Sa intelegem ca copilul tau nu primeste nici un dulce,nu maninca margarina & zahar, fructe si legume stropite(insecticide,pesticide),cereale(ierbicide)si lista ar putea continua la nesfirst,din pacate... Eu am fost rugata sa postez,aceasta reteta si pe PM si am facut-o ! Atita tot ! Si eu incerc pe cit se poate,sa evit tot ce nu este "natural",dar este aproape imposibil,citeste te rog si aici,ca sa fii un pic mai informata : http://www.efamilia....ente_evitat.htm Asa, ar trebui ca copii sa nu mai mestece nici guma de mestecat,o pastiluta de guma, contine: E 171, E 320, E 330, E 420, E 421, E 422, E 950, E 951, E 967 si alte asemenea chimicale. Mestecand regulat guma, ne expunem urmatoarelor afectiuni: colesterol (E 320), boli ale aparatului bucal (E 330) si cancer (E 950 si E 951). Dar pe de alta parte dentistul lui Darian,mi-a spus ca e foarte bine ca copilul sa mestece guma,pentru curatarea dintisorilor! Mamaaaa,si ce pofta [pofta] mi s-a facut de fondantele alea roze,pe care le-nfulecam cind eram de-o schioapa. Si bonbonelele alea mici,CIP-CIP,le mai tineti minte ? Yam-yam ! Ce colorate mai erau [:I] si buneeee si aromate... ***Alba*** http://www.desprecop...p?nickname=alba

#34
Milia

Milia
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 06 octombrie 2003 - 09:26

Eu n-am vrut sa supar pe nimeni, imi pare rau ca ai interpretat totul in felul asta. Tocmai pentru ca stiu ca dorim binele copiilor nostri am scris ce am scris. Asta e parerea mea, fiecare are dreptul sa-si spuna aici parerea fara sa se arunce cu rosii in el (desi vad ca e la moda). Eu am citit foarte mult in legatura cu aceste subiecte, stiu ca nu putem evita TOATE substantele daunatoare, tocmai de aceea am zis sa le evitam cel putin pe cele pe care ne sta in putere. E clar ca acesti aditivi chimici nu ne fac bine, si nu se stie in viitor ce neplaceri ne vor cauza. Eu vreau sa am constiinta curata fata de copilul meu, si sa-i gatesc cat mai sanatos. Cel putin sa incerc. Nu acuz pe nimeni ca nu doreste binele copiilor, am vrut doar sa va amintesc aceste lucruri pe care le cunoastem cu totii, dar pe care le mai uitam cand ne uitam la un tort frumos, scapand din vedere ca frumusetea lui se datoreaza tocmai unor substante nocive. In concluzie, sanatatea copiilor nostri e in mainile noastre, si trebuie sa avem grija de ei.

#35
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 08 octombrie 2003 - 02:15

Milia,nu stiu citi ani are copilul tau,dar va veni timpul cind isi va cumpara singur o acadea "roz bonbon",sau altceva, ce tu i-ai interzis sa manince ! Va vedea multe lucruri "tentante" in dreapta si in stinga...ochii vad inima cere... Ei,da si o sa vrea sa mearga cindva si la un McDonalds, nici mincarea de acolo nu are faima cea mai renumita,dupa cite stiu eu. Eu personal nu agreez si nu frecventez Mc-ul,nici cu Dari nu am de gind sa merg pe acolo,am eu ceva impotriva lui si gata ! Vad zilnic in oras zeci de copii,ce-si trag de mineca saracii parinti stresati,ca vor la McDonalds,iar parintii de voie de nevoie intra...ca de nu fac un [blabla] scandal si se tavalesc pe jos...ce mai, multi din ei sunt deja dependenti de mici de acel "loc miraculos"... Aici in Germania,exista 2 tabere,ori sunt fani inraiti ori nu-l frecventeaza deloc.Bun. Dar, Yasmin o buna prietena de-a lui Darian, isi serbeaza curind ziua de nastere la McDonalds si fiu-miu e invitatul ei de "onoare". Na,c-am incurcat-o [:I] Daca, ii interzic sa mearga la "party",se supara pe mine...deci,cum sa procedez, ca sa fie bine ? Offf,deci nu e om/parinte fara probleme,da lasa ca om trai si om vedea noi,cum si ce fel...toate la timpul lor ! Deci,hai sa gindim mai pozitiv,sunt lucruri de o mie de ori mai grave in lume... Sanatate sa fie [cheers] si pace la bucatarie [;)] ***Alba*** http://www.desprecop...p?nickname=alba

#36
Milia

Milia
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 08 octombrie 2003 - 09:32

Draga Alba, Eu mi-am scris parerea si nici prin gand nu mi-a trecut sa creez o disputa cu nimeni. Nu stiu de ce te transformi in "avocata" aditivilor, doar ca sa ma contrazici. Copilul meu are 10 ani si jumatate si mergem la Mc Donald's cateodata, fiindca eu stiu ce inseamna pofta pentru un copil. Ii cumpar si o punga de chipsuri o data pe saptamana, cand mergem la cumparaturi, dar nu asa cum mananca colegii lui la scoala, cate o punga mare in fiecare zi. El ar manca numai chipsuri si snacksuri la fiecare masa, dar ce stie un copil? Eu sunt responsabila si trebuie sa am grija ce mananca copilul meu. Eu evit sa-i dau mezeluri, bauturi racoritoare (care mustesc de chimicale), chiar guma de mestecat, cum ai spus si tu, nu cumpar niciodata margarina, nici prajituri din comert care sunt pline de coloranti, conservanti, emulsifianti, arome sintetice, etc. De aceea, si cand fac prajituri in casa, evit aceste substante, altfel de ce le mai fac in casa? Asa cred eu ca este bine si n-o sa ma poti convinge de contrariu. Nu mai vreau sa polemizam, chiar daca tu crezi altfel, e dreptul tau sa ai alta parere si te rog sa-mi respecti si opinia mea.

#37
Laura _Oprescu

Laura _Oprescu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 10 octombrie 2003 - 20:28

Alba, nici eu nu sunt fan MacDonald sau alte chestii de astea... dar ..daca sunt in situatii de criza de timp sau altele de genul asta..il duc acolo si ii cumpar ce consider ca poate fi mai putin rau..adica un gratar de pui, o inghetata ,chestii de astea...una din aniversarile lui am tinut-o la MacDonald pentru ca e comod si le place...fiecare parinte a comandat ce a vrut pentru puiul lui...nu a fost nici o problema...au contraire...limitele nu trebuie sa fie rigide..dar nici sa faci din restaurante de genul asta masa zilnica a copilului...ideea e ca acolo copiilor le place sa se joace ...pupici.. Laura


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -